Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#564738
sargus έγραψε:First Man
Δε μου άρεσε. Και επίσης δε μου άρεσε και ο Gosling. Έχει αρχίσει και μου κάθεται κάπως το παίξιμο του μετά από αρκετές ταινίες που τον έχω δει. Καλός είναι αλλά πολύ μονοδιάστατος στις εκφράσεις και στο συνολικό παίξιμο.

Κρίμα που δεν την πρόλαβα στο σινεμά, την είδα χθες και μου άρεσε τόσο πολύ. Θα έλεγα δε ότι ήταν η καλύτερη ερμηνεία Γκόσλινγκ, μετά το Blue Valentine.
Άριστη οικονομία σεναριακή, πολύ καλή μουσική, με συγκίνησε. Ναι, αμερικανιά, αλλά κομψή αμερικανιά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#564779 https://en.wikipedia.org/wiki/Point_of_ ... (1993_film)

Εικόνα

έβαλα να παίζει μέχρι να με πάρει ο ύπνος, μια γλυκιά παρουσία από το φοιτητικό παρελθόν να με νανουρίσει.
bridget fonda :inlove:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#564784 Είδαμε κι εμείς το Green Book, και ήταν πολύ ωραία ταινία και με πολύ καλές ερμηνείες, ειδικά από τον Viggo όπως ειπώθηκε.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#566093 Είδα την ευνοούμενη.
Πολύς ντόρος για να βλέπουμε την Έμμα Στόουν να τον παίζει και να καθαρίζει τα φλοκια στα σεντόνια και να βάζει δάχτυλο στη Βασίλισσα. Γουαου.
Γενικά στο μισάωρο ήθελα να φύγω αλλά με κράτησε η :inlove: .
Ωραία σάτιρα μεν, βαριά ταινία δε.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#566190 Ηθελα να ξερα τι διαολο επρεπε να κανει περισσοτερο η Rosamund Pike για να ειναι τουλαχιστον υποψηφια για Οσκαρ φετο.

Λες και δεν φτανει που τολμαει να κανει καριερα με τετοιο ονομα.
:s_dunno
Λες και δεν φτανει που εμφανιστηκε τσιτσιδο το βρωμοθηλυκο :x με ΤΕΤΟΙΟ βυζι. :s_dunno


Asimauve πλακα κανω ρε , ναραμου , ανοιξε αφοβα


Εικόνα

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόνα


Λες και δεν ειναι κομμενη και ραμμενη η ταινια
(ελπιζω και το βυζι συντομα)
στα μετρα της.

Αναρωτιεμαι τι διαβολο καναν οι αλλες υποψηφιες. :hmmm:

Εικόνα Εικόνα



A private war------->8/10.

Αποψε εχει The Favourite :s_coffee




Γκαρlant τα spoiler 0,65. ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕΣ :x
Άβαταρ μέλους
By g8777
#566408 The Favourite λοιπον.

Εικόνα

Οχι αυτο το Favourite :x






Εικόνα

Ουτε αυτο. :s_no







Εικόνα

Πλησιαζεις.










Εικόνα

Εδω εισαι. Τραβα χειροφρενο, σβησε μηχανη, κολλα σηματακι M division στο παρκομετρο.

Στο σημειο αυτο θα κανω sampling με βαση το ποστ του Δεβοτιου ( εχεις πολλα ψωμια ακομα cocomat για G level :shifty: )

St.Devote έγραψε:Εάν όπου Λάνθιμος στο κινηματογραφικό σας υποσυνείδητο υπάρχει το λήμμα «WTF»


Θελει και αυτος καμια παλετα με καρβελια απο Σοβολο :eat: για να λεμε WTF. Ενας Κυνοδοντας δεν ηταν αρκετος.


Το θέμα της ταινίας πραγματεύεται τις πολιτικό – συναισθηματικό – ερωτικό τρίγωνο μεταξύ μιας βασίλισσας της βικτωριανής εποχής και δύο «ευνοούμενων» της ( μιας be και μιας wannabe ) γυναικών του άμεσου κύκλου της.


ΚΑΛΩΣ ΤΟ SHE DEVIL :s_yes

Η κινηματογράφηση , τα σκηνικά , τα κουστούμια και γενικότερα όλο το ύφος του περιβάλλοντα χώρου είναι σε εξαιρετικό επίπεδο ( παραγωγάρα θα έλεγα πιο απλά ).


Θα συμφωνησω, πολυ δυνατη οπτικα η ταινια, καταφερε να ισορροπησει μεταξυ Τα Απομειναρια μιας Ημερας και του Μεγαλου Φαγοποτιου. :thumbsup:

Το σενάριο είναι δυνατό ( η ατάκα πάει σύννεφο )


Οχι και τοσο, βρηκα αρκετα εκλαικευμενους τους διαλογους (μιλαμε για Αγγλικη αριστοκρατια και ενα Fgmenth thy gift :shifty: (cocomat κρατα memo λεμε) δεν ακουσαμε

Ο ρυθμός είναι σταθερότατος ( μάλλον μαγκία του συνδυασμού σεναρίου - σκηνοθεσίας - μοντάζ )


Και εδω θα συμφωνησω, κυλαει χωρις να σε κουραζει. Ισως εβαλε το χερακι του ο Γιωργος ο Πομασκι.

Παρόλο που τα πλάνα είναι κυρίως στατικά, ο Λάνθιμος καταφέρνει να δώσει μια ιδιαίτερη φρεσκάδα ( είτε με ευρυγώνιους φακούς είτε με περιστροφικές λήψεις σταθερής βάσης ).


Αυτη η χιψστερια με τους ευρυγωνιου με συφιλιασε. Λες και γυριζε κανενα κλειστοφοβικο θριλερ. Εδω μιλαμε το χαμηλοτερο ταβανι ηταν στα 82 μετρα, ο dbekos εχει ορκιστει να τον σακατεψει οταν ξαναπατησει Ελλαδα :help: .

Η Olivia Colman παίζει τον ρόλο της βασίλισσας είναι άπαικτη ( Oscar-άκι για πλάκα , ακόμα και ένα δεν έχω δει τις υπόλοιπες ταινίες )

+1000, τρομερη ερμηνεια.

ενώ τόσο η Rachel Weisz ( που δεν μου έλεγε και πολλά μέχρι εχθές )


Και σημερα ξημερωσε η ιδια μερα imho.

αλλά η Emma Stone ( γιαβρί μ’ )

:vava:
Ειναι τοσο ξενερωτη που εκανε ακομα και ενα φτηνοπουτανο οπως ο ρολος της να μοιαζει σαν την Αλικη στο Ξυλο βγηκε απο τον Παραδεισο. :thumbsdown:

βρες ένα τρόπο μόνο να μαζέψεις το WTF του τέλους .


Εκει γελασαν και τα τσιμεντα. Τελικα βρε Γιωργο Λανθιμε τι ηταν αυτο που ηθελες να δειξεις; Γιατι μου φαινεται πως εκανες ενα πασσαλλειμμα (βαζω παντου απο 2 συμφωνα για να ειμαι σιγουρος) απο λιγο απ ολα. Κοινωνικη κριτικη, ιστορικο δραμα, η περιοδος ως μαια Ιστοριας ( Ψυχαρης, Μελέτες Νεοελληνικής Φιλολογίας, 1892), μαυρη κωμωδια; :s_dunno
Δεν εμβαθυνε πουθενα στιγμα ΑΚΡΙΒΩΣ στο κεντρο, μιλαμε για τον ορισμο του ισαποστασιτη κινηματογραφιστη. :shifty:

Θα μου αρέσει ? …. Είναι ο ηπιότερος Λάνθιμος ever ( προς το παρόν ). Το αντέχεις .


Υπαρχει αποσταση απο "αντοχη" σε "επιθυμια", για μενα ο Λανθιμος ειναι καπου αναμεσα προς ωρας.

Αξίζει να το δούμε ? …. Δεν θα δεις την ταινία που θα πάρει το Oscar 1ου και 2ου γυναικείου , σεναρίου , φωτογραφίας , κουστουμιών ( και ίσως καλύτερης ταινίας … το σκηνοθεσίας πάει νομίζω στον Spike Lee )


Ε δεν θα τρελλαθω κιολα για να τρεξω με βαση τα Οσκαρ. Μιλαμε για ενα θεσμο που εχει χασει τον προσανατολισμο του (και λιγα λεω) τα τελευταια χρονια στη γενια των social media και Νetflix. ( Θυμησου τα τραγελαφικα φετινα με την νεα κατηγορια ¨δημοφιλεστερη ταινια" :s_laughat και τον παρουσιαστη της βραδιας, ασε που εχουμε να δουμε Μεγαλη Ταινια απο το There will Be Blood , και μαλλον δεν θα ξαναδουμε).

Για Spike Lee δεν θα μιλησω, το υποσχεθηκα στο Ασιμο. :s_roses


Σειρα εχει το Πρασινο Βιβλιο. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#566410
Focusman91 έγραψε:Είδα την ευνοούμενη.
Πολύς ντόρος για να βλέπουμε την Έμμα Στόουν να τον παίζει και να καθαρίζει τα φλοκια στα σεντόνια και να βάζει δάχτυλο στη Βασίλισσα. Γουαου.
Γενικά στο μισάωρο ήθελα να φύγω αλλά με κράτησε η :inlove: .
Ωραία σάτιρα μεν, βαριά ταινία δε.

< Note >


Ωραία ταινία
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#568095 Μια χαρα πήγαν τα οσκαρ! όσο κι αν οι Λανθιμικοί περίμεναν παραπάνω, μια χαρά πήγε. Θα μπορούσε να μην είχε πάρει τίποτα. Ίσως έχασε τα κουστούμια και το μοντάζ αλλά και τα 2 που τα πήραν είχαν κάνει καταπληκτική δουλειά!
Συγκεντρωμένα:

Καλύτερη Ταινία: Green Book
Σκηνοθεσία: Αλφόνσο Κουαρόν (Roma) A'
Ανδρικός Ρόλος: Ράμι Μάλεκ (Bohemian Rhapsody)
Α' Γυναικείος Ρόλος: Ολίβια Κόλμαν (The Favourite)
Β' Ανδρικός Ρόλος: Μαχέρσαλα Άλι (Green Book)
Β' Γυναικείος Ρόλος: Ρετζίνα Κινγκ (If Beale Street Could Talk)
Πρωτότυπο Σενάριο: Green Book
Διασκευασμένο Σενάριο: BlacKkKlansman
Ξενόγλωσση Ταινία: Roma
Φωτογραφία: Roma
Μουσική: Black Panther
Κοστούμια: Black Panther
Σκηνικά: Black Panther
Μοντάζ: Bohemian Rhapsody
Ήχος: Bohemian Rhapsody
Μιξάζ: Bohemian Rhapsody
Ειδικά Εφέ: First Man
Μεϊκάπ & Κομμώσεις: Vice
Τραγούδι: Shallow (A Star Is Born)
Μεγάλου Μήκους Animation: Spider-Man: Into The Spider-Verse
Μικρού Μήκους Animation: Bao Μεγάλου Μήκους
Ντοκιμαντέρ: Free Solo
Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ: Period. End of Sentence
Μικρού Μήκους Ταινία: Skin
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#568097 E μια χαρά δεν το λες, αφού το Green book σαφώς και δεν ήταν η καλύτερη ταινία...
Αυτός που σίγουρα αδικήθηκε (από τις υποψηφιότητες ήδη) ήταν ο Παβλικόφσκι
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#568098
Asimov έγραψε:E μια χαρά δεν το λες, αφού το Green book σαφώς και δεν ήταν η καλύτερη ταινία...
Ήταν μία πολύ καλή ταινία και μην ξενχάς ότι ψηφίζουν 8000 άνθρωποι με διαφορετικές κουλτούρες και συμφέροντα
Asimov έγραψε:Αυτός που σίγουρα αδικήθηκε (από τις υποψηφιότητες ήδη) ήταν ο Παβλικόφσκι

Αυτό ναι!
Άβαταρ μέλους
By pro
#568099 Ποια ηταν καλυτερη; Ο Παβλικόφσκι θα μπορουσε να έχει το φωτογραφίας.
Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί στον @#$%@ το πήρε ο Μαλέκ. Ο Βίγκο ήταν 8 σκάλες καλύτερος.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#568100 To Roma με απογοήτευσε αρκετά σαν ταινία, ωστόσο φαίνεται οτι οι μεξικάνικες ταινίες καρπώνονται τελευταία το anti-Trump μένος του pro-democrat Χόλιγουντ. Γι αυτό και φαίνεται αδικημένο το Cold war. Το δε όσκαρ στη lady gaga δε θέλω ούτε να το σκέπτομαι.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#568101 Πήρε 3 οσκαρ το black panther; Ήμαρτον με τις ατζέντες πια...Το avengers δηλαδή αναλογικά πόσα έπρεπε να πάρει; Γελοίοι!
Έπρεπε και ο Λάνθιμος να κάνει μια ταινία με μαύρο ή κάνα Εβραίο στο ολοκαύτωμα και θα τα σάρωνε και αυτός :iconcool: .