Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#686230
Giuseppe Busso έγραψε:Και εγώ το Pulp βάζω Νο1.

@kubiak ξέχασες και τα Kill Bill
Δεν τα ξέχασα!
Τα kill bill μου ξυπνάνε μνήμες cult-ιάς και vintage-ίλας από πολύ πολύ παλιά, από την εποχή της ξεπατωμένης και ξεχειλωμένης (από κάθε άποψη), βιντεοκασέτας...
Δεν τα θεωρώ αριστουργήματα όπως τα πρώτα που ανέφερα (τα οποία -όπως έγραψα- δεν ξεχωρίζω μεταξύ τους)...

Να γράψω ότι θεωρώ τους Samuel L. Jackson, Walton Goggins και Christoph Waltz ηθοποιούς φτιαγμένους να αναλαμβάνουν κεντρικούς ρόλους του Ταραντίνο...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#686361
kubiak έγραψε:Christoph Waltz


:inlove:

Τέλος πάντων. Θα κάνω ένα διάλειμμα από σειρές (ειδικά τις μεγάλες) και θα πιάσω λίγο τις ταινίες του NetFlix.
Χθες βράδυ έβαλα να δω το Requiem for a dream, το οποίο δεν είχα δει.
Δεν ξέρω αν τελικά μου άρεσε ή όχι. Στο 20λεπτο ήθελα να αλλάξω ταινία.
Κακό πράγμα οι εξαρτήσεις πάντως.

Σειρά έχουν το Rainmaker και 7 χρόνια στο Θιβέτ.

Ευχαρίστως να μου προτείνετε και άλλες, αρκεί να υπάρχουν στο NetFlix.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#686740 @ΗF
Όχι. Ας ξεψαχνίσω το NetFlix και πάμε εκεί.


Χθες είδαμε το "The theory of everything" το οποίο είναι ουσιαστικά η ζωή του Hawking. Να τη δείτε.

Αλλά και το 7 χρόνια στο Θιβέτ. Μέτρια. Βασικά βαρέθηκα εγώ. Στη Μπούσαινα άρεσε.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#686743
Anonymous Founder έγραψε:GB, Stremiο κατέβασες; Γιατί είναι κρίμα να περιορίζεσαι μόνον στο Netflix.

Σε αυτό πρέπει να δημιουργήσεις λογαριασμό;;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#686808 oxi
streamαρει κατευθειαν απο τορρεντς
Busso η ταινιοθηκη του νετφλιξ ειναι αθλια.
και τις καλες ταινιες που εχει τις εχουμε ηδη δει 15 φορες.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#686809 Έχουμε και λέμε (το τελευταίο 3ήμερο):

Nomadland
Περίμενα πώς και πώς να τη δω. Φρανσις ΜακΝτόρμαντ σε φάση μοναχικής νομάδας, κουβαλώντας τον πόνο της απώλειας του συζύγου της. Δεν ήταν τελικά ακριβώς αυτό που περίμενα, ούτε τόσο καλή όσο άκουγα, ούτε τόσο "φανταστική" η ερμηνεία της.
Δεν θα την πρότεινα ούτως ή άλλως, τώρα ακόμα πιο πολύ. Καλή ταινία, μόνο για τους λάτρεις των μοναχικών, βουκολικών, περίπου ντοκυμανταιρίστικων καταστάσεων.

Never Rarely Sometimes Always (netflix)
Μια 17χρονη πηγαίνει με την ξαδέρφη της από το χωριό της στη ΝΥ για να αντιμετωπίσει ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.
Ωραία ταινία, απλή εξιστόρηση, πολλές σιωπές, καλογυρισμένο δραματάκι στο ύφος των ταινιών των αδερφών Νταρντέν.

Pieces of a woman (netflix)
Μάλλον η καλύτερη ταινία του 3ημέρου μου. Μάλλον του μήνα ή του τριμήνου μου θα έλεγα.
Τυπικό δράμα σχέσεων γυναίκας-άντρα-μαμάς. Όλα στραβώνουν όταν στραβώνει μια εγκυμοσύνη. Πάρα πολύ καλές ερμηνείες, δυνατές εντάσεις. Μ' αρέσουν πολύ αυτού του είδους οι ταινίες, με απλό σενάριο, δυνατές ερμηνείες, αποσπασματική εξιστόρηση (δηλ βλέπουμε την εξέλιξη στη διάρκεια ενός χρόνου), έντονο δράμα.
Όλα τα λεφτά το 20λεπτο+ μονοπλάνο του σκηνοθέτη στις αρχές της ταινίες. Η κλιμάκωσή του είναι απίστευτη.
Μου θύμισε έντονα Revolutionary Road, αλλά καμιά τους δεν μπορεί να το φτάσει.
Την προτείνω φουλ για τους λάτρεις του είδους.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#686813 Και μενα μπουρδα μου φανηκε. Οχι οτι ασχοληθηκα και πολυ. Με νετφλιξ κοσμοτε και τορρεντς μια χαρα ειμαστε. Σιγα ποσο ελευθερο χρονο εχουμε πχια
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#686815 για Νετφλιξ βαλτε κανα trim ή παρομοιο addon που εμφανιζει τα imdb και RT ratings και μπορεις να φιλτραρεις κιολας.
Για να μη χανετε χρονο με σαβουρα, το 90% εκει μεσα ειναι κατω του 7. Αν δεν το ειχα τζμπε δε θα εμπαινα με τπτ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#686846 Μετά από πολύ καιρό ξαναβλέπω Serpico στο pc , τη μουσική μέσα στην ταινία την έχει γράψει ο Μίκης Θεοδωράκης ! κομμάτια με υποψία μπουζουκιού !! :omg: δεν το ήξερα
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#686895
mousatos έγραψε:Μετά από πολύ καιρό ξαναβλέπω Serpico στο pc , τη μουσική μέσα στην ταινία την έχει γράψει ο Μίκης Θεοδωράκης ! κομμάτια με υποψία μπουζουκιού !! :omg: δεν το ήξερα

:metalo:
Εξαιρετική ταινία, ο Σίντνεϊ Λούμετ στα καλύτερά του, ο Αλ Πατσίνο το ίδιο, ο Μίκης σαν συνθέτης κινηματογραφικής επίσης.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#686984 είδα το Another Round.
τέσσερις δάσκαλοι στα 40-50 τους, έχοντας νιώσει λίγο ως πολύ την αδράνεια που τους έφερε η ηλικία, αποφασίζουν να ακολουθήσουν μια "επιστημονική πρόταση" που συμβουλεύει να πίνεις καθημερινά μια ποσότητα αλκοόλ για καλύτερη υγεία.

ξεκινάνε ένα γαϊτανάκι μαζώξεων με αλλαγές στην ποσότητα αλκοόλ και βλέπουμε πώς αλλάζει ο καθένας στο σχολείο και στην προσωπική του ζωή.
είναι καδραρισμένο κυρίως στον Μικελσεν που βγάζει ερμηνευτικά πολύ καλά τον εντονότερο αντίκτυπο που προκύπτει, και στο αλκόολ το ίδιο, αλλά επιφανειακά αγκαζέ με ζητηματα κοινωνικά -οικογενειακές σχέσεις, εκπαιδευτικές συνθήκες, αλκοολισμός.
γειωμένη παρεϊστικη ιστορία με δράματα της ζωής, αστεία σκηνικα και στρόγγυλο κλείσιμο/ξέσπασμα. αξιόλογη!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#686991 Η συγκεκριμενη μου θυμισε τον 1,5 dci. Τρομερο αρπαγμα απο χαμηλα, μολις ανεβαινουν οι στροφες ομως ψοφαει. Θελει ο ερμος αλλα δεν μπορει.
6,5/10