Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#748690
skous έγραψε:
gto250swb έγραψε:Πιο παλια οταν ηταν της μοδας επαιρνες λεωφορειο για αμπελοκηπους και ειχε τοση πολυ νεολαια, εβρισκες και γκομενα που λεει ο λογος.
Hahahahaha
Και μετά το σινεμά, καπάκι Goody’s και μετά άγχος να προλάβεις το τελευταίο λεωφορείο?
At least part of my youth :)


< >


χαχαχχαχα αυτο! goodys στην αλεξανδρας σινεμα στο γαλαξια, και μετα 404 για χαλανδρι ή με τα ποδια :s_whiteflag ( το εχω κανει και με ποδηλατο)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#748694
Geo f1 έγραψε:Lebel θα έλεγα εγώ αντί για goodies..


.
Έτσι.

Οι περίεργοι να κάτσουν σπίτι τους. Υπέρ του σινεμά κι εγώ για ταινίες που τ αξίζουν, πχ με ειδικά εφέ ή ωραία φωτογραφία. Άλλο πράγμα να το βλέπεις στην αίθουσα κι άλλο στον καναπέ σου.
Άβαταρ μέλους
By skous
#748699 Lebel ωραια αλλα κρατησαν λιγο :)

Σινεμα Αθηναιον με τις εκπληκτικες ζωγραφιες - αφισες των ταινιων….

Αθηναιον, Ανεσις, Νιρβάνα, Γαλαξίας, Αστρον και Πλαζα

Το east end της Αθηναΐκης κινηματογραφικής κουλτούρας
Βαρταλαμιδι ποστ…


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#748702
rx8_drifter έγραψε:Εμενα η έξοδος σε σινεμά παραμένει η αγαπημένη μου. Προ covid το 2 φορές τη βδομάδα ήταν το μίνιμουμ.

Κάπου εκεί είμαι κι εγώ. Και τώρα με κόβηντ, προσπαθώ 2-3 το μήνα. Το πρόβλημα στην επαρχία είναι τι θα φέρει ο σινεμάς, κι εδώ είναι το πρόβλημά μου με τους αραχτούς στο σπίτι τους. Τους κατανοώ σε όλα. Καναπές, πυτζάμες, ό,τι φαγώσιμο, σταρτ στοπ όποια στιγμή κλπ.
Αλλά αυτό επηρεάζει πλέον σημαντικά το τι θα προβληθεί στην αίθουσα, τι επιλογές θα έχει ο λάτρης της αίθουσας.
Ας πούμε περίμενα αυτόν τον καιρό μήπως και έρθει το hand of god, το don't look up, το lost daughter, αλλά μάταια. Γιατί να τα φέρουν άλλωστε; Δεν ξέρω καν αν πήραν διανομή στην Αθήνα.

Τηλεόραση δεν έχω. Πρόσφατα πήρα έναν προτζεκτορα για τέτοιες ταινίες που δε θα βρίσκω έξω και για σειρές. Κάτι γίνεται.
Και όντως το social του σινεμά είναι το κλου, κι ας κοστίζει. Αξίζει. Και η μοναχική εμπειρία κι αυτή είναι πιο δυνατή εκεί παρά στο σπίτι.
Anyway, θα τα συνηθίσουμε όλα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#748771
Dimitris_P έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Lebel θα έλεγα εγώ αντί για goodies..


.
Έτσι.

Οι περίεργοι να κάτσουν σπίτι τους. Υπέρ του σινεμά κι εγώ για ταινίες που τ αξίζουν, πχ με ειδικά εφέ ή ωραία φωτογραφία. Άλλο πράγμα να το βλέπεις στην αίθουσα κι άλλο στον καναπέ σου.


Συμφωνω.
Εμεις τιμουσαμε το Μετροπολιταν και το Ατλαντις (Σε αυτο ειχαμε κανει την μεγιστη καφριλα βγαινοντας η 6αδα να λεμε το τελος της 6ης αισθησης για να το ακουνε αυτοι που εμπαιναν) :sorry:
Μετα σταση καλογηρων λεωφορειο 237 κατεβαιναμε κεντρικη πλατεια -->βαφλα απο τα ζαξ και μετα παγκακια πλατειας για μπλα μπλα!!!
Ωραια χρονια!
Τελευταία επεξεργασία από Geo f1 και 23 Ιαν 2022, 18:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#748825
JarnoT έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Εμενα η έξοδος σε σινεμά παραμένει η αγαπημένη μου. Προ covid το 2 φορές τη βδομάδα ήταν το μίνιμουμ.

Κάπου εκεί είμαι κι εγώ. Και τώρα με κόβηντ, προσπαθώ 2-3 το μήνα. Το πρόβλημα στην επαρχία είναι τι θα φέρει ο σινεμάς, κι εδώ είναι το πρόβλημά μου με τους αραχτούς στο σπίτι τους. Τους κατανοώ σε όλα. Καναπές, πυτζάμες, ό,τι φαγώσιμο, σταρτ στοπ όποια στιγμή κλπ.
Αλλά αυτό επηρεάζει πλέον σημαντικά το τι θα προβληθεί στην αίθουσα, τι επιλογές θα έχει ο λάτρης της αίθουσας.
Ας πούμε περίμενα αυτόν τον καιρό μήπως και έρθει το hand of god, το don't look up, το lost daughter, αλλά μάταια. Γιατί να τα φέρουν άλλωστε; Δεν ξέρω καν αν πήραν διανομή στην Αθήνα.

Τηλεόραση δεν έχω. Πρόσφατα πήρα έναν προτζεκτορα για τέτοιες ταινίες που δε θα βρίσκω έξω και για σειρές. Κάτι γίνεται.
Και όντως το social του σινεμά είναι το κλου, κι ας κοστίζει. Αξίζει. Και η μοναχική εμπειρία κι αυτή είναι πιο δυνατή εκεί παρά στο σπίτι.
Anyway, θα τα συνηθίσουμε όλα.


Τα τελευταία 10 χρόνια ειμαι χωρίς τηλεόραση και η αλήθεια ειναι οτι ανα καιρούς γλυκοκοιτάζω τον προτζέκτορα, αλλά επειδή τα σινεμά φέρνουν κυριολεκτικά τα πάντα εδω, δεν μπήκα στη διαδικασία να τον παρω.

Στο θέμα σινεμά δε, μην ξεχνάμε το απόλυτο της καλοκαιρινής εμπειρίας στην Ελλάδα. Γιασεμί και ταινία :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#748860 Στην τηλεόραση λοιπόν είδα κι εγώ το No time to die.
Και παρά το ξενέρωτο της κατάστασης το απόλαυσα.
Υπέροχο κλείσιμο της περιόδου του Daniel Craig. Θα έλεγα ότι είναι η καλύτερη ταινία της σειράς, του καλύτερου James Bond.
Η μουσική σπουδαία, το κομμάτι των τίτλων περίφημο.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#748894 Για την παραπάνω συζήτηση με τα σινεμά.

Ο κινηματογράφος και οποιαδήποτε ταινία είναι για την αίθουσα. Μπαίνεις μέσα, κλείνουν τα φώτα, συγκεντρώνεσαι στη μεγάλη οθόνη και είσαι μόνο εκεί 2 ώρες μέχρι να πέσουν όλοι οι τίτλοι τέλους. Συναισθήματα αλλάζουν και ο θεατής ακολουθεί, γίνεται ένα με την ταινία. Κάθε σκηνοθέτης αυτό επιδιώκει. Αυτή είναι για μένα η απόλαυση.
Συν ότι πρόκειται για κοινωνική έξοδος, βλέπεις φίλους, συζητάς τις ταινίες μετά. Τα δε θερινά είναι η ωραιότερη διασκέδαση του καλοκαιριού.

Στο σπίτι είναι απλά κατανάλωση. Σίγουρα υπάρχουν ταινίες πιο ανάλαφρες για την οθόνη της τηλεόρασης για να περάσει η ώρα (έχω δει κι εγώ 100άδες :lol: ), αλλά δεν είναι απόλαυση. Pause να πας για κατούρημα, φαγητό, τηλέφωνο κλπ δεν είναι είναι απόλαυση.

Σε αντίθεση με τις παραπάνω γνώμες, οι αίθουσες δεν πεθαίνουν. Έφαγαν όμως μεγάλη σφαλιάρα με τις καραντίνες και τα μέτρα και κάποιοι δεν άντεξαν, αφού δεν είχαν και την ανάλογη υποστήριξη από την θείτσα Μενδώνη, σε σχέση με άλλους κλάδους.
Οι λόγοι είναι εξής:
Δεν μπορείς να βρεις εύκολα όλες τις ταινίες στις πλατφόρμες, αν δεν είναι blockbuster.
Δεν μπορείς να τις δεις σε πρώτη προβολή, τότε που αξίζει.
Το σύστημα προβολή εξελίσσεται, έτσι μετά τα DPC που μετράει 15 χρόνια τώρα, αρχίζει σιγα σιγά στην Αμερική και στην Ευρώπη, η streaming προβολή σε υψηλή ανάλυση.
Τα σινεμά μεταμορφώνονται σιγά σιγά και στο κοντινό μέλλον θα προσφέρουν και άλλες υπηρεσίες (πριβέ προβολές, προβολές σε λέσχες, events, πολυχώροι με καφέ, ποτό κλπ).
Το μεγάλο μέρος των θεατών που αγαπάει το σινεμά, θα παραμείνει εκεί. Οι αίθουσες σίγουρα μειωθούν αλλά δεν θα εξαφανιστούν.

Προσωπικά, εδώ στα Χανιά που φέτος το χειμώνα δεν άνοιξε η μοναδική ποιοτική αίθουσα της πόλης, το κενό είναι τεράστιο.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#748897 Η παρακολούθηση ταινίας στο σπίτι vs σινεμά,είναι σαν τον διάδρομο τρεξίματος που έχεις πάρει για γυμναστική στο σπίτι,και τελικά κατέληξε κρεμάστρα ρούχων από την βαρεμάρα...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#748953
cmarin έγραψε:Για την παραπάνω συζήτηση με τα σινεμά.

Ο κινηματογράφος και οποιαδήποτε ταινία είναι για την αίθουσα. Μπαίνεις μέσα, κλείνουν τα φώτα, συγκεντρώνεσαι στη μεγάλη οθόνη και είσαι μόνο εκεί 2 ώρες μέχρι να πέσουν όλοι οι τίτλοι τέλους. Συναισθήματα αλλάζουν και ο θεατής ακολουθεί, γίνεται ένα με την ταινία. Κάθε σκηνοθέτης αυτό επιδιώκει. Αυτή είναι για μένα η απόλαυση.



ποια ταινία έχεις ρε μπαγλαμά κατα νού :lol:

όταν είχα πάει Αβέντζερς θυμάμαι και εμφανίστηκε ο Κάπταιν Αμέρικα στην οθόνη , η αίθουσα σείστηκε απο τους αλαλαγμούς και τα βογκητά σαν γκνού σε περίοδο αναπαραγωγής, μια μοναδική εμπειρία ταύτισης με το σκηνοθετικό όραμα :lol:

προφανώς , υπάρχουν ωραίες στιγμές κινηματογράφου και πολύ απαίσιες στιγμές επίσης. Το ίδιο ισχύει για το σπίτι , είδα το Dune τις προάλλες και έμεινα μαγεμένος με την αισθητική του Βιλνέβ (η ταινία είναι ημιτελής αυτή καθ'αυτή) ενώ άλλες φορές ασχολούμαι με το κινητό ξέρωγω ή δε βλέπεις καν την ταινία :shifty: