Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#486967 Εικόνα

Πυθαγόρεια εγκλήματα ; ... ίσως ναι !!!

Ελληνικό crime-drama σε αξιοπρεπέστατο επίπεδο . Μεγάλο πλεονέκτημα της ταινίας είναι το σωστά δομημένο σενάριο της ( χωρίς "κενά" και άλματα λογικής ). Αξιοπρεπής ο Δαδακαρίδης στο ρόλο του πρωταγωνιστή ( αν και περίμενα λιγότερο μονόπατη την προσέγγιση του στον ρόλο του ) και ενώ οι υπόλοιποι χαρακτήρες συμπληρώνουν το απαραίτητο καστ ( sic ε !! ).

Γενικώς είναι μια καλή ιστορία που σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είναι ελληνική παραγωγή μάλλον θα σας αρέσει.



ΥΓ .... η ταινία κυκλοφορεί ολόκληρη και στο youtube

ΥΓ ... αλλά και σε torrent ως "eteros ego" . Στο φάκελο υπάρχει ένα αρχείο με υπότιτλους το οποίο δεν πρέπει να αγνοήσετε μιας που ένα σημαντικό 5λεπτο της ταινίας εξελίσσετε στα γαλλικά.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#486969
Anonymous Founder έγραψε:Χθες είδαμε και το Blade Runner 2049, δεν ξέρω ρε παιδιά, εμένα μου άρεσε επίσης πολύ, αν και δεν φτάνει το δέος του παλιού προφανώς, θα πω πως είχε πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα, που ακόμη και το βιβλίο του Dick δεν είχε (κανένα από τα δύο δεν ακολουθεί το βιβλίο πιστά, αλλά μου άρεσαν και οι αναφορές στο βιβλίο ακόμη και στο καινούριο με τον σκύλο πχ... :ninja: )


A, επ' αυτού εγώ προσυπογράφω το παρακάτω κείμενο:
http://www.moviesltd.gr/2017/10/blade-r ... eview.html

που πέτυχα τις προάλλες.
Τι προσυπογράφω δλδ, θα μπορούσα να το είχα γράψει εγώ.

Απογοήτευση :(
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#487033
Asimov έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Χθες είδαμε και το Blade Runner 2049, δεν ξέρω ρε παιδιά, εμένα μου άρεσε επίσης πολύ, αν και δεν φτάνει το δέος του παλιού προφανώς, θα πω πως είχε πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα, που ακόμη και το βιβλίο του Dick δεν είχε (κανένα από τα δύο δεν ακολουθεί το βιβλίο πιστά, αλλά μου άρεσαν και οι αναφορές στο βιβλίο ακόμη και στο καινούριο με τον σκύλο πχ... :ninja: )


A, επ' αυτού εγώ προσυπογράφω το παρακάτω κείμενο:
http://www.moviesltd.gr/2017/10/blade-r ... eview.html

που πέτυχα τις προάλλες.
Τι προσυπογράφω δλδ, θα μπορούσα να το είχα γράψει εγώ.

Απογοήτευση :(
Κάπως όμως πρέπει να μαγευτούνε και να γνωρίσουν το σύμπαν με μία πιο σύγχρονη εκδοχή και οι σημερινοί <20... Χωρίς να είναι απαραίτητο να έχουν δει το prequel (ασχέτως αν είναι σαφώς καλύτερα να έχουν μία άποψη για το τι έχει προηγηθεί)...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#487503 Ο Ντελτορος μας την εκανε φετος με το Shape of Water , κριμα για τον παιχταρα Michael Shannon :( . Την εκλεισα στο μισαωρο.

Οι Τρεις Ταμπελες ηταν πολυ καλες (χαρη στα υπερφατσονια Harrelson, Rockwell και φυσικα McDormand ) αλλα καπου στο τελος ηρθε μια αποτομη αλλαγη καμπυλης και μου αφησε μια γλυκοπικρη ξινιλα στο λαιμο, σαν να εχεις μολις ξερασει Μαυροδαφνη. :s_drinks

Οποτε τι μενει φέτονε; Ταινια με παιχταρα + φατσονια θετε;

Εικόνα

Παρτε. :rtfm:
Η ταινια της χρονιας για μενα.
Η αμερικανικη κοινωνια παρασιτει πανω στο Αμερικανικο Ονειρο ή το αντιστροφο τελικα;
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#487678
g8777 έγραψε:Ο Ντελτορος μας την εκανε φετος με το Shape of Water , κριμα για τον παιχταρα Michael Shannon :( . Την εκλεισα στο μισαωρο.


+1 ....
Θα πω απλά πως ο παραμυθατζής Del Toro δεν είναι εδώ και παρα πολύ καιρό του γούστου μου. Η ταινία είναι άψογη κινηματογραφικά ( φωτογραφία / μουσική / σκηνικά κτλ κτλ ) και θα πάρει ίσως - και εάν έχει κάποια σημασία - αρκετά βραβεία σε αυτόν τον τομέα. Αλλά ότι και να κάνουμε μια ταινία έχει σαν βάση το σενάριο και όλα τα άλλα είναι προσθήκες πάνω σε αυτό . Και στη συγκεκριμένη ταινία έχουμε
σαν βάση τον έρωτα μιας ( καλόκωλης ) κυριούλας με έναν γοργόνο που τον ψάρεψαν στον Αμαζόνιο εν μέσω Ψυχρού Πολέμου
.

Εάν σας κάνει κλίκ η παραπάνω ιδέα , τότε θα βρείτε ενδιαφέρον το γαρνήρισμά της .

Για τα γούστα μου πάντως δεν ήταν .


Υγ ο Δελ Τόρος είναι υπευθυνος για μερικές από τις σημαντικότερες ισπανόφωνες ταινίες της τελευταίας 20ετίας ... Το ορφανοτροφείο , Τα μάτια της Τζούλια , Ο λαβύρινθος του Πάνα .... νταξ έχει κάνει και τα Hell Boy
Άβαταρ μέλους
By g8777
#487682 O Δελτορος για ενα πραγμα ειναι πλασμενος: Να φερει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εναν αξιοπρεπη Lovecraft στο πανι. Νισαφι, γκωσαμε με τις z-movies.

Βαλε κει μανα μου κανα τιζεροτρειλερ με το Χταποδι να κοιμαται και να περιμενει :s_yes να καουν τα συμπαντα τα παντα ολα. Κορτο μιλα ρε παιδι μου! :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
By 224v
#487728
cmarin έγραψε:Έτερος εγώ, από τις καλύτερες σύγχρονες ελληνικές ταινίες.


και με ελαχιστο Budjet Θα ελεγα... παιζει ρολο βεβαια και το βιβλιο απο το οποιο πηραν μετα το σεναριο...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#488673
g8777 έγραψε:Εικόνα

Παρτε. :rtfm:
Η ταινια της χρονιας για μενα.
Η αμερικανικη κοινωνια παρασιτει πανω στο Αμερικανικο Ονειρο ή το αντιστροφο τελικα;

Όπου αυτός ο Baker πως τον λένε, πάει και βρίσκει κατι παιδάκια, μια Λιθουανή περσόνα του instagram (!) και, οκ, τον Dafoe και παίρνει ερμηνείες που δεν τις λες απλά απο το πάνω ράφι, αλλά ΖΩΗΣ.
Γενικά το project είναι για πολλά :s_howdy :s_howdy :s_howdy
Εννοείται η ταινία της χρονιάς, μην πω της δεκαετίας.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#491199 Eίδα χτες το Red Sparrow. Πολύ καλή κατασκοπευτική, με ανατροπές, καλές ερμηνείες και ατμόσφαιρα, χωρίς να βγάζει καθόλου αμερικανιά. Σε οποιον αρέσουν αυτού του είδους οι ταινιες να την βάλει στο πρόγραμμα.

Αλλά, το γκομενάκι® Lawrence που παίζει θα μπορούσε να ειναι και καλύτερο, και ειμαι και φαν του ξανθού :s_no
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#491604
Eliaskat έγραψε:ok το βραδυ θα δω το The Florida Project...
ελπιζω να μην μουσκεψω τα παπλώματα ...
Το έβαλα να το δω χθες. Στο 20 λεπτό το έκλεισα και το έσβησα.