Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#449958 Μπορεί να είναι γενικά βούρλο αλλά τέτοιο βούρλο δεν είναι.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#449964 Οι βάσεις εισαγωγής στα Πανεπιστήμια δεν είναι ανάλογες του βαθμού δυσκολίας του αντικειμένου...
Ούτε τα επιστημονικά πεδία...
Έξυπνους ή μέτριους θα βρεις παντού σε όλα τα επιστημονικά πεδία, απλά, σε κάποια από τα πεδία αυτά το έργο είναι πιο εύκολο από ό,τι σε κάποια άλλα...

[OFF TOPIC !]
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#449967 Μιλάμε για γκόμενα που έχει ανέβει στο φουσκωτό με ποτήρι σαμπάνιας στο χέρι και φυσικά σε 10" το είχε λουστεί, τι να λέμε τώρα...

Έχει πει και μαργαριτάρια καλά. Επιπέδου Αντζελας Δημητρίου.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#450156
g8777 έγραψε:
Asimov έγραψε:Και για να μην ξεχνιόμαστε
Εικόνα

:s_biggrin


Ναι, αμ πως. :shifty:

Τριγωνομετρικές ταυτότητες. Kinky boy. :inlove:

Σήμερα έχει το πρόγραμμα να δούμε το Murder on the Orient Express. Από καστ είναι τούμπανο, αλλά ελπίζω να μην αποδειχτεί αρπαχτή. :hmmm:

Αυτό που θέλω να προλάβω να δω είναι όμως:



:yahoo:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#450198 Το εχεις δει το γνησιο;

Εικόνα

http://www.imdb.com/title/tt0071877/?ref_=kw_li_tt

Αν ναι γιατι να ασχολεισαι με κοπιες; Αν οχι, δες αυτο καλυτερα. :)
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#450548
JimClark έγραψε:Απλά επική. Καθολου φαν του είδους, αλλά έχει αρκετή δόση καλτιάς.

Νομίζω ειναι bollywood με ιδανικό προσανατολισμό για το μέσο Ελληνα θεατή.

Λιγοστά σχετικά breaks για τραγούδια, όμορφα δεσίματα σκηνών και πολύ ωραία φωτογραφία σε σημεία. Αν έχεις το διαθέσιμο τρίωρο δοκίμασέ την.


Dimsabas έγραψε:Την έχω δει κι εγώ. Πολύ καλή για το είδος της. Ανάλαφρη, βγάζει μια αθωότητα και μια καλοσύνη.


Ευχαριστώ για την παρότρυνση να δω την ταίνια . Ηταν πολύ καλή και μ'αρεσε παρόλο που ήταν χιλίομετρα μακρυά από το στιλ που προτιμώ. Θα συνόψιζα λέγοντας ότι ήταν μια πολύ ευχαριστη Ινδική ταινία στο στυλ των ελληνικών ταινιών των 60ς με άκρως πιο φιλοσοφιμένο κεντρικό θέμα αλλά πολλά γνωριμα χαρακτηριστικά ( και gags ) του κινηματογράφου που έκοβε μιλιούνια από εισιτηρια στην Ελλάδα του τότε και στην Ινδία του σήμερα (?).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#450715 Mother
http://www.imdb.com/title/tt5109784/?ref_=nv_sr_1

Κρίμα τα 15 ευρώ. Κρίμα οι 2μιση ώρες. Δεν ξανακούω γυναίκα να μου λέει θα δούμε την τάδε ταινία.

Τέτοιο σίχαμα ταινία δεν θυμάμαι να έχω δει. Απορώ πως αυτή η |λογοκρισία| παίρνει 7.3 στο imdb ενώ είναι για -2.3 :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#450737 The Hero (2017)
https://m.imdb.com/title/tt5655222/

Ο Lee Hayden (Sam Elliot) κάνει στα 72 του χρόνια μια ανασκόπηση της ζωής του με αφορμή τον επικείμενο θάνατο του από καρκίνο.

Πετυχημένο casting, όμορφη φωτογραφία, καλό σενάριο. Λίγο αργή αλλά βλέπεται ευχάριστα.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#450908 Είχα δεί πριν λίγο καιρό το καινούριο Blade Runner στο σινεμά και χθές είδα ξανά το πρώτο.

Υπόψιν οτι η καινούρια μου άρεσε πάρα πολύ, ενώ η πρώτη όταν την είχα δεί παλιά, θυμόμουν οτι δέν με είχε ξετρελάνει.

Τώρα που την ξαναείδα, πάλι δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, και θεωρώ την καινούρια ανώτερη απο όλες τις απόψεις.

Ναί μέν φοβερή ατμόσφαιρα, μουσική κτλ, όμως απο θέμα πλοκής χωλαίνει. Η πλοκή είναι εντελώς ρηχή και βασικά δέν γίνεται τίποτα. Οι replicants όλως τυχαίως πρακτικά έρχονται μόνοι τους στον Ford και τους σκοτωνει, χωρίς να γίνεται τίποτα άλλο αξιόλογο σε ολόκληρη την ταινία.

Η καινούρια και χτίζει καλύτερα τους χαρακτήρες και σασπένς έχει, αλλά και η ατμόσφαιρα είναι ακόμα πιό επιβλητική απο την πρώτη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#450922 Η παλιά ήταν πολύ μπροστά στην ατμόσφαιρα που σε έβαζε, το σενάριο δεν ήταν κάτι φοβερό, αλλά συνολικά και αν σκεφτείς πότε βγήκε, είναι καταπληκτική.
Εμένα είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες και αφού λες καλά λόγια για την καινούρια, θα την βάλω στα υπόψιν.
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#450993 Στο ιδιο στυλ με τον fuba.gr, ειδα και εγω το Blade Runner στον κιν/γραφο, χωρις να εχω δει το αυθεντικο. 'Η τουλαχιστον δεν θυμαμαι να το εχω δει, παρα καποιες ισως μεμονωμενες σκηνες, σε μικρη ηλικια στην tv(?) καμμια δεκαρια χρονια αφου πρωτοβγηκε...

Το νεο BR οντως εχει πολυ δυνατη ατμοσφαιρα, ωραια φωτογραφια, τα εφφε φυσικα ειναι επισης ανεβασμενα.
Οι χαρακτηρες ακομα πιο δυνατοι, ειναι το συνολικο καστ ανωτερο απο του original ΒR, οποτε και ισως αδικη η συγκριση μετα απο ενα σημειο.

Αυτο ομως που θεωρω οτι ειναι δυσκολοτερο να προσεγγισει κανεις, ειναι οτι καθε ταινια θα πρεπει να κρινεται με βαση την εποχη κυριως που πρωτοεμφανιστηκε. Καποιες φορες φυσικα αυτο ειναι ανεφικτο, εφοσον ηλικιακα πχ δεν ειχαμε γεννηθει καν :lol: , αλλα και καποιες αλλες ισως και οριακα εφικτο, αν πχ αφορα εποχη που βιωσαμε εστω απο την ηλικια των 8-10 ετων οποτε και υπαρχουν καμποσες αναμνησεις.

Σε μια τετοια περιπου βαση, κατεβασα και ειδα το αυθεντικο BR και επαθα ΣΟΚ! Μπαινοντας δηλαδη λιγο πιο πριν σε ενα γενικοτερο mode και...mood :lol: της εποχης, απ'οσα πραγματα θυμομουν εκει γυρω στο 1982 αλλα και 2-3 χρονια μετεπειτα, εντυπωσιαστηκα απο την γενικοτερη ατμοσφαιρα που σε εβαζε η ταινια.
Σιγουρα οχι τοσο δυνατο καστ, πλην του πρωταγωνιστη (στα πρωτα του βηματα κιολας...), αλλα με μαγευτικη μουσικη (Βαγγελης Παπαθανασιου!), απιστευτη φωτογραφια και ατμοσφαιρα, μαζι με αλληγορικα μηνυματα, αλλα και ερωτηματα για το ανθρωπινο ειδος...

Νομιζω λοιπον οτι επαξια εκανε παταγο η αυθεντικη ταινια, για το μακρινο 1982!
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#451202 Είδα το Τελευταίο Σημείωμα του Βούλγαρη.
Συγκινητική ταινία αν μη τι άλλο. Αρχίζει κάπως αδύναμα αλλά από τη μέση και μετά ανεβάζει στροφές.
Θα ήθελα λίιιιγο καλύτερη φωτογραφία. Παρ'όλα αυτά αξίζει να τη δείτε :s_yes
Άβαταρ μέλους
By 224v
#452779
Red Garland έγραψε:Είδα το Τελευταίο Σημείωμα του Βούλγαρη.
Συγκινητική ταινία αν μη τι άλλο. Αρχίζει κάπως αδύναμα αλλά από τη μέση και μετά ανεβάζει στροφές.
Θα ήθελα λίιιιγο καλύτερη φωτογραφία. Παρ'όλα αυτά αξίζει να τη δείτε :s_yes


Σιγουρα πρεπει να την δουν οι Ελληνες για να καταλαβουν τι ακριβως πρεσβευουν οι Γερμανοι με το θεμα της πειθαρχιας σε εντολες ανωτερων κ.λ.π. Εξαιρετικη αναπαραγωγη της ατμοσφαιρας τοτε. Την ιστορια την ηξερα απο παλια και περιμενα να δω το πως την αναπαρηγαγε. Εδικα τη στιγμη της αποφασης να δεχθει η οχι την προσφορα του Γερμανου ωστε να εξαιρεθει. Η " καθοδηγηση" γυρω του ειπαν να δεχθει!!!!(ναι αυτη που τον κατηγορουσε για προδοσια με τον Γερμανο διοικητη), ωστε να τον εχουν στο χερι μετα να λενε για λιποψυχια. Οι ιδιοι παντα... και με τον Αρη τα ιδια εκαναν που τον εβαλαν να υπογραψει το 39 και μετα τον χαρακτηρισαν δηλωσια.... Ευτυχως δεν τους εκανε τη χαρη....