Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#748498 θα υπάρχει σκηνή που θα γίνεται καταδίωξη μέσα στο χωριό και θα αρχίζει ο μαρμαράς να γκρινιάζει πάλι...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#748511
Focusman91 έγραψε:@markvag θα γίνεται φεημους στη Δράμα. Θα έρθει ο Ντε Νίρο να γυρίσει ταινια.

< Note 8 >


Εικόνα

Τί σκατά θα έρθει να κάνει ο Ντε Νίρος ( :svivhaha: ) στη Δράμα;;; Έχουμε περισσότερες πληροφορίες;; Τί, ποιός, πού, πότε, γιατί και πως;; :rtfm: Δεν ζητάω πολλά. :lol:

JimClark έγραψε:θα υπάρχει σκηνή που θα γίνεται καταδίωξη μέσα στο χωριό και θα αρχίζει ο μαρμαράς να γκρινιάζει πάλι...


Τουναντίον. Θα βρουν μπόλικους ντόπιους πρόθυμους να συμμετάσχουν, ευκαιρία κιόλας να ξεδώσουν λίγο, μπας και σταματήσουν, έστω για λίγο, να οδηγούν σαν να συμμετέχουν σε ταινία :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#748604 Licorice Pizza χθες βράδυ στα σινεμά*. Απολαυστική ταινία, όπως όλες του Πώλ Τόμας Άντερσον. Μπορεί να μοιάζει σαχλό σενάριο (δεν είναι), αλλά είναι ό,τι πρέπει για fun χωρίς πολλές σκέψεις.
Ωραία ρολάκια από Σον Πεν, Μπράντλει Κούπερ και Τομ Γουέιτς βεβαίως!
Σούπερ 70s μουσική.

* Με εκνευρίζει όλο και πιο πολύ που φρέσκες ταινίες παραγωγής πλατφορμών (νετφλιξ κυρίως) δε βρίσκουν διανομή στα δικά μας σινεμά. Μας αρέσει ή όχι, το σινεμά όπως το ξέραμε "πεθαίνει". Δε θα πεθάνει το σινεμά, δε λέω αυτό, αλλά θα πρέπει να αποδεχτούμε ότι καλές παραγωγές θα μένουν εκτός σκοτεινής αίθουσας. Αντίστοιχα συνέβησαν στη μουσική με τον "θάνατο" του album, να δούμε τι θα γίνει με τα show και τις συναυλίες στο μέλλον. Όλο αυτό το on demand της ψυχαγωγίας, έχει τα πλεονεκτήματά του, ωστόσο δεν ξέρω για εμάς τους 40άρηδες+ πόσο ελκυστικό είναι όλο αυτό. Anyway.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#748610 Αυτά τα on demand βγήκαν να μας προετοιμάσουν για την εποχή του μένω σπίτι. Όλα θα πεθάνουν όπως τα ξέραμε :)

Συνομοσιολογος mode on.

Πέρα από την πλάκα και το αστείο πολλά πράγματα αλλάζουν με γρήγορους ρυθμούς με τα θετικά τους και τ αρνητικά τους. Το κακό είναι ότι μάλλον προσαρμοζομαστε γρήγορα σε αυτές τις αλλαγές χωρίς ν αξιολογούμε αυτά που χάνουμε.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#748614 Το σινεμά έχει ψιλοπεθανει εδώ και χρόνια, πλέον παρακολουθούμε τον επιθανάτιο ρογχο.

Big screens προσιτές πλέον για τον περισσότερο κόσμο, on demand με μηνιαίο κοστος όσο ένα εισητηριο σινεμά, "δωρεάν" υλικό στο ίντερνετ για τους πιο υπομονετικους βάλε και 2 χρόνια καραντίνας και σύντομα θα κλείσει ότι σινεμά έχει απομείνει.

Εξάλλου γιατί να πας σινεμά; για την ατμόσφαιρα; αφού πάντα κάποιο τηλέφωνο θα χτυπήσει, πάντα κάποιος θα μιλάει, πάντα κάποιος θα τρώει πατατακια σαν μυρμηγκοφαγος...

< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#748616 Για τα Νάτσος με τυρί.

Το οικονομικό ήθελα να το θίξω και εγώ. Δύο άτομα σινεμά άνετα φτάνουν το 25-30 ευρώ μαζί με τις λιχουδιές. Αυτό ειναι και 4 μήνες νετφλιξ με την φτηνή συνδρομή.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#748620
bibendum έγραψε:Για τα Νάτσος με τυρί.

Το οικονομικό ήθελα να το θίξω και εγώ. Δύο άτομα σινεμά άνετα φτάνουν το 25-30 ευρώ μαζί με τις λιχουδιές. Αυτό ειναι και 4 μήνες νετφλιξ με την φτηνή συνδρομή.

< >

Μπορει και παραπανω γιατι αν κρατηθεις και δεν παρεις τιποτα στο σινεμα θα πας καπου μετα. Αλλωστε σινεμα χωρις μετα-αναλυση του τι ειδες, ειναι μιση διασκεδαση. Οποτε βαλε καμια πιτσα, μπυριτσα ή κανα ποτακι μετα... Ομως παντα το σινεμα ηταν εξοδος δεν συγκρινεται με τον καναπε.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#748638 Εμένα γενικά δεν μου άρεσε ποτέ η έξοδος για σινεμά. Πολλές φορές έπαιζε συνάντηση 5 λεπτά πριν το έργο να μοιράσουμε τα εισιτήρια και μετά έργο καληνύχτα και αυτό ήταν. Τη θεωρούσα μοναχική έξοδο. Τις εποχές που βγαίναμε 25 φορές το μήνα σήκωνε και κάνα σινεμά.

Τώρα που βγαίνουμε μια φορά το μήνα...

< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#748645
bibendum έγραψε:Εμένα γενικά δεν μου άρεσε ποτέ η έξοδος για σινεμά. Πολλές φορές έπαιζε συνάντηση 5 λεπτά πριν το έργο να μοιράσουμε τα εισιτήρια και μετά έργο καληνύχτα και αυτό ήταν. Τη θεωρούσα μοναχική έξοδο. Τις εποχές που βγαίναμε 25 φορές το μήνα σήκωνε και κάνα σινεμά.

Τώρα που βγαίνουμε μια φορά το μήνα...

< >
Ακριβώς.
Συν ότι πάντα έπαιζε να είναι ψηλός ο μπροστινος, να έχεις βρει θέση κάπου στο πλάι ή πολύ μπροστά, να γίνεται φασαρία δεξιά - αριστερά, ο κλασικός μαλακας που σχολιάζει φωναχτά, τα κινητά που χτυπάνε, στριμωξιδι στην έξοδο κλπ κλπ
Ο λόγος να πας σινεμά ήταν η μεγάλη οθόνη και ο ήχος. Ε τώρα αυτά κουτσά στραβά μπορείς να τα πετύχεις και στο σπίτι.
Και πας για κατουρημα σαν άνθρωπος οποιαδήποτε στιγμή.
Μόνο κάνα θερινό αξίζει τον κόπο, για την ατμόσφαιρα.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#748657 Το σημαντικό που χάνεται, όπως νομίζω πως εννοεί ο bib, είναι η επαφή με τους άλλους. Απότομα πήγαμε 5 σκαλιά αποξένωσης παρακάτω, με μια ζωή ναρκισσιστικα κλεισμενη στη φούσκα, με εκλογίκευση της απομόνωσης σε αντίθεση με τη φυσιολογική τριβή της συνύπαρξης. Τί παρά λιπόσαρκο κι εύθραυστο ψυχισμό να αφήσει αυτό πάνω μας..
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#748660 Αυτό λέω ναι.

Μια βόλτα στο σινεμά είναι εκ φύσης μοναχική αφού δεν υπαρχει ιδιαιτερη επαφή με άλλους. Τι μόνος μας τι με άλλα δέκα άτομα το ίδιο είναι περίπου. Οπότε σε μια εκ των πραγμάτων μοναχική ζωή πλέον που οι κοινωνικές επαφές έχουν περιοριστεί αυτού του είδους η βόλτα κατεβαίνει πολύ στην λίστα προτεραιότητας.

Όταν παλιά από Τετάρτη μέχρι Κυριακή μεσημέρι κυκλοφορούσαμε πιωμένοι, κάθε μέρα με διαφορετική παρέα, μια Κυριακή βράδυ η μία Δευτέρα βράδυ ήταν ιδανική για ένα σινεμά. Δεδομένου ότι τότε το σινεμά είχε να κοντραρει τι έδειχνε το mega η το ant1.

Αλλάζουμε και εμείς μεγαλώνοντας αλλάζουν και οι συνθήκες ζωής οπότε οι άλλαγες γίνονται πιο ραγδαίες.

< >
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#748664
Νίκος Παππάς έγραψε:
bibendum έγραψε:Για τα Νάτσος με τυρί.

Το οικονομικό ήθελα να το θίξω και εγώ. Δύο άτομα σινεμά άνετα φτάνουν το 25-30 ευρώ μαζί με τις λιχουδιές. Αυτό ειναι και 4 μήνες νετφλιξ με την φτηνή συνδρομή.

< >

Μπορει και παραπανω γιατι αν κρατηθεις και δεν παρεις τιποτα στο σινεμα θα πας καπου μετα. Αλλωστε σινεμα χωρις μετα-αναλυση του τι ειδες, ειναι μιση διασκεδαση. Οποτε βαλε καμια πιτσα, μπυριτσα ή κανα ποτακι μετα... Ομως παντα το σινεμα ηταν εξοδος δεν συγκρινεται με τον καναπε.
Συμφωνώ με το Νίκο...
Αντίστοιχα, ποτό/φαγητό μπορεί να γίνει στο σπίτι με την παρέα, δεν είναι ποτέ το ίδιο με το έξω...
Το κάθε τι έχει την ομορφιά του και τη χρησιμότητά του, λίγες φορές είχαμε μαζευτεί σε σπίτια για ταινία με vhs;

Το ότι το σινεμά δεν ήταν όπως τη δεκαετία του 1950 θα συμφωνήσουμε, από την εμφάνιση του video όμως δεν έχουν αλλάξει και πάρα πολλά όσον αφορά τη θέαση ταινιών και σειρών...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#748667 Εμενα η έξοδος σε σινεμά παραμένει η αγαπημένη μου. Προ covid το 2 φορές τη βδομάδα ήταν το μίνιμουμ.

Εχω συνδρομή με 25 το μήνα και απεριόριστο και βλεπω εκτος απ όλα τα καινούργια, άπειρα κλάσσικα. Τεράστια οθόνη, αναπαυτικά καθίσματα, πολύ καλός ήχος και πολύ όμορφος χώρος, δεν υπάρχει σύγκριση για μένα με μια οθόνη τηλεόρασης.
Δεν το αλλάζω με τπτ και περιμένω πώς και πως να ξανανοίξουν. Δεν διέκοψα και τη συνδρομή ολο αυτο το καιρό σαν στήριξη στην λέσχη
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#748671
Νίκος Παππάς έγραψε:
bibendum έγραψε:Για τα Νάτσος με τυρί.

Το οικονομικό ήθελα να το θίξω και εγώ. Δύο άτομα σινεμά άνετα φτάνουν το 25-30 ευρώ μαζί με τις λιχουδιές. Αυτό ειναι και 4 μήνες νετφλιξ με την φτηνή συνδρομή.

< >

Μπορει και παραπανω γιατι αν κρατηθεις και δεν παρεις τιποτα στο σινεμα θα πας καπου μετα. Αλλωστε σινεμα χωρις μετα-αναλυση του τι ειδες, ειναι μιση διασκεδαση. Οποτε βαλε καμια πιτσα, μπυριτσα ή κανα ποτακι μετα... Ομως παντα το σινεμα ηταν εξοδος δεν συγκρινεται με τον καναπε.


το μπολντ ολα τα λεφτα, για αυτο μου αρεσε παντα το διαλειμμα, και μετα σε κανα ποταδικο να συνεχιστει το μπλα μπλα. Πιο παλια οταν ηταν της μοδας επαιρνες λεωφορειο για αμπελοκηπους και ειχε τοση πολυ νεολαια, εβρισκες και γκομενα που λεει ο λογος.
Άβαταρ μέλους
By skous
#748682
gto250swb έγραψε:Πιο παλια οταν ηταν της μοδας επαιρνες λεωφορειο για αμπελοκηπους και ειχε τοση πολυ νεολαια, εβρισκες και γκομενα που λεει ο λογος.
Hahahahaha
Και μετά το σινεμά, καπάκι Goody’s και μετά άγχος να προλάβεις το τελευταίο λεωφορείο?
At least part of my youth :)


< >