Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#800098
Dimsabas έγραψε:Τόσο καλό με βαθμολογία 6.3;


Μάλλον θα την βαθμολόγησαν πολλοί τραπεζίτες.

Asimov έγραψε:Δεν την έχω δει την ταινία, αλλά προφανώς δεν είναι κριτήριο η βαθμολογία στο IMDB


+1

Έχω δει ταινία που είχε 8ράκι (δεν θυμάμαι ποια τώρα) αλλά ήταν για 6. Δεν είναι ο κανόνας αλλά ισχύει ότι δεν είναι κριτήριο σε απόλυτο βαθμό.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#800099 Στις βαθμολογίες υπάρχει κάποιο ποσοστό που θα δώσει χαμηλό βαθμό και κάποιο που θα δώσει υψηλό, είναι λίγο δύσκολο να γνωρίζουμε εκ των προτέρων που θα βρεθούμε εμείς...
Είναι μία ένδειξη αλλά όχι κάτι απόλυτο...
Κάποιες φορές οι υψηλές βαθμολογίες δημιουργούν υψηλές προσδοκίες που απογοητεύουν ή το ανάποδο μία χαμηλή βαθμολογία να μας δώσει την εντύπωση ότι μία ταινία αδικήθηκε...
Ένα ρόλο παίζει και το ποιος βαθμολογεί, αλλιώς βαθμολογεί το κοινό και αλλιώς οι κριτικοί, αλλιώς το αμερικάνικο κοινό και αλλιώς το ευρωπαϊκό, αλλιώς οι έφηβοι αλλιώς οι υπόλοιπες ηλικίες...
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#800110 To IMDb αλλά και τα περισσότερα sites που χρησιμοποιούν rating για την αξιολόγηση, βασίζονται στον τύπο του Bayes. Όσοι έχουν περάσει στατιστική ΙΙ ξέρουν

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bayes_estimator

Αυτός επιτυγχάνει μια εξομάλυνση των αποτελεσμάτων ανάλογα τον αριθμό των αξιολογήσεων και αποτρέπει (όσο μπορεί) την προκατειλημμένη ψήφο (να μαζευτούμε 50 να ρίξουμε άσσο). Όσο περισσότεροι έχουν ψηφίσει, τόσο πιο πραγματικό είναι το αποτέλεσμα.
Αν πχ μια ταινία έχει 20 ψήφους με μ.ο. 9 και μια άλλη 200 με μ.ο 8. μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να είναι ακριβώς το αντίθετο.
Πώς είναι οι βαθμολογίες στις καταδύσεις ή την γυμναστική που φεύγουν η μεγαλύτερη και η μικρότερη; Κάπως έτσι αλλά αυτόματα.

Τον έχω χρησιμοποιήσει στο φεστιβάλ κινηματογράφου για βραβείο κοινού και τον έψαξα αρκετά και πράγματι δουλεύει.

.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#800116
cmarin έγραψε:To IMDb αλλά και τα περισσότερα sites που χρησιμοποιούν rating για την αξιολόγηση, βασίζονται στον τύπο του Bayes. Όσοι έχουν περάσει στατιστική ΙΙ ξέρουν

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bayes_estimator

Αυτός επιτυγχάνει μια εξομάλυνση των αποτελεσμάτων ανάλογα τον αριθμό των αξιολογήσεων και αποτρέπει (όσο μπορεί) την προκατειλημμένη ψήφο (να μαζευτούμε 50 να ρίξουμε άσσο). Όσο περισσότεροι έχουν ψηφίσει, τόσο πιο πραγματικό είναι το αποτέλεσμα.
Αν πχ μια ταινία έχει 20 ψήφους με μ.ο. 9 και μια άλλη 200 με μ.ο 8. μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να είναι ακριβώς το αντίθετο.
Πώς είναι οι βαθμολογίες στις καταδύσεις ή την γυμναστική που φεύγουν η μεγαλύτερη και η μικρότερη; Κάπως έτσι αλλά αυτόματα.

Τον έχω χρησιμοποιήσει στο φεστιβάλ κινηματογράφου για βραβείο κοινού και τον έψαξα αρκετά και πράγματι δουλεύει.

.
Lies, Damn Lies and Statistics. (probably Benjamin Disraeli).
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#800135 Ειδικά η συγκεκριμένη που έβαλε ο μπουσσο είναι επιπλέον και "περίεργης" θεματολογίας για το αμερικάνικο κοινό... Αν δεχτούμε ότι οι περισσότερες κριτικές στο IMDb είναι από ΗΠΑ, μάλλον φυσιολογικό να μην την δουν και με πολύ καλό μάτι..
Μπήκε στα υπόψη..
Τελευταία επεξεργασία από kovathe και 03 Ιαν 2023, 16:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#800140
kovathe έγραψε:Ειδικά η συγκεκριμένη που έβαλε ο μπουσσο είναι επιπλέον και "περίεργης" θεματολογίας για το αμερικάνικο κοινό... Αν δεχτούμε ότι οι περισσότερες κριτικές στο IMDb είναι από ΗΠΑ, μάλλον φυσιολογικό να μην την δουν και με πολύ καλό μάτι..
Μπήκε στα υπόψη..


Επιπλέον, το γούστο είναι καθαρά προσωπικό.

Και για να πω την αλήθεια, τουλάχιστον προσωπικά, εξαρτάται και από την ώρα, καθώς πολλές φορές όταν κάθομαι να δω κάτι, θέλω απλά κάτι που να έχει ξύλο, εκρήξεις και να απαιτεί μηδενική εγκεφαλική δραστηριότητα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#800142 Δεν ήταν τεχνική η ένστασή μου, του τύπου πως βγαίνουν οι βαθμολογίες στο IMDB.
Ήταν ουσιαστική : θεωρώ ότι πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία έχουν οι βαθμολογίες σε review aggregators τύπου Metacritic ή Rotten Tomatoes για ευνόητους λόγους.

Σε όλες τις περιπτώσεις βέβαια οι βαθμολογίες είναι για να τις συμβουλευτεί κάποιος, ώστε να αποφασίσει αν αξίζει να αφιερώσει λίγες ώρες από τον χρόνο του για να δει μια ταινία, όχι για οριστικά συμπεράσματα, για θριαμβους και αφορισμούς.
Άβαταρ μέλους
By civic79
#800248
rx8_drifter έγραψε:Να βάλετε στη λίστα το the menu και triangle of sadness
Για μένα το πρώτο ειναι χαλαρά στο τοπ των φετινών που είδα, σοβαρή καφρίλα και σάτιρα της δηθενιας της υψηλής κοινωνίας.Εν τω μεταξύ ο σκηνοθέτης του μενού ειναι τηλεορασακιας, πραγματικά μου πέσαν τα σαγόνια με το αποτελεσμα :s_howdy


+1 για το "the menu".
και για την δηθενιά της υψηλής γαστρονομίας,σε κάποιες περιπτώσεις,θα έλεγα.
Το πιάτο χωρίς το ψωμί,και το επιδόρπιο στο τέλος,δυνατά.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#800393 Δωρεάν ταινίες online, ελληνικές και ξένες με υπότιτλους χωρίς ενοχλητικές popup διαφημίσεις

https://movio.club/

Meta search engine για ταινίες, ντοκιμαντέρ, θέατρο και παιδικά με πληροφορίες από τα TheMovieDB & IMDB.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#800400 Είδα χθες την Απόδραση από το Αλκατράζ για 2η φορά.
https://www.imdb.com/title/tt0079116/

Πρόκειται για αληθινή ιστορία όπου ένας κατάδικος (Κλιντ Ίστγουντ) υψηλής ευφυΐας οργανώνει μια απόδραση και αποδεικνύει ότι το ανθρώπινο μυαλό αν θέλει, δεν φυλακίζεται.
Ο Κλιντ, μην τα ξαναλέμε, είναι ένας από τους μεγαλύτερους σκληροκαριόληδες ηθοποιούς-χαρακτήρες όλων των εποχών, αν όχι ο μεγαλύτερος.
Η φάτσα του, ο τρόπος που κοιτάει, που κινείται στο χώρο. Απίθανος...
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#800425 Αυτό μπορεί να το έχω και πρώτη προβολή! Πήγαινα γυμνάσιο θυμάμαι.
Το έχω βέβαια 3-4 ακόμη. Ταινία μοναδικη!

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#800551 Πηγαμε και ειδαμε το Αβαταρ σε τριδιαστατο στην ΙΜΑΧ την αιθουσα... 52 Ευρα τα 4 εισιτηρια και 38 Ευρα 4 κουβαδες ποπ κορν και 4 αναψυκτικα. 90 Ευρα για αυτη τη μαπα. Αν δεν εκανα ενα μισαωρο διαλειμμα να πιω 2 μπυρες και να κανω μερικα τσιγαρα, θα ειχα βγαλει ουρα αβαταρ στις 3 ωρες που κρατησε ΓΤΧΤους :rant:

Το μονο καλο οτι περασαν ωραια τα παιδια.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#800597 Σύμμαχοι
https://www.imdb.com/title/tt3640424/?ref_=nv_sr_srsg_5

Κατασκοπικό θρίλερ με τον Μπράντ Πιτ και τη Μαριόν Κοτιγιάρ για πρωταγωνιστές.
Δύο κατάσκοποι που αρχικά υποδύονται το ζευγάρι για να εκτελέσουν μια αποστολή στο Μαρόκο, ερωτεύονται και γύρω από έχουμε μια δραματική ιστορία.
Μιλάμε για την εποχή του Β'ΠΠ. Και όπως έχω πει σε φίλους, εκείνη η περίοδος είναι από μόνη της ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία και άρα υπάρχουν διάφορες ιστορίες δράματος που έγιναν ή θα μπορούσαν να γίνουν πετυχημένη ταινία. Πρέπει να πάνε πολλά πράγματα λάθος για να έχεις σαχλαμάρα ταινία που αφορά την περίοδο του Ναζισμού και Φασισμού.

The Pale Blue Eye
https://www.imdb.com/title/tt14138650/? ... _sr_srsg_0

Ένα όνομα θα πω. Κρίστιαν Μπέιλ. Θέλετε κάτι άλλο; Ο τύπος είναι από τους καλύτερους ηθοποιούς που έχουμε εδώ και χρόνια. Το στόρι είναι μια ταινία που θυμίζεις λίγο από επιτραπέζιο τύπου Cluedo, μιας και έχουμε να κάνουμε με (τουλάχιστον) έναν περίεργο και μυστηριώδη φόνο, όπου έρχεται στο προσκήνιο ένας παλαίμαχος ντετέκτιβ, ο Μπέιλ, και ξετυλίγεται ένα κουβάρι που κλείνει με ένα δραματικό τέλος. Περίπου στη μέση κάνει λίγο κοιλιά αλλά από τη μία είναι λογικό. Γενικά όταν περιγράφω μια ταινία που είδα, προτιμώ να μην λέω πολλά. Θέλω να είμαι σε φάση ON/OFF, δείτε την ή όχι δηλαδή, διότι εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το spoiler...


ΥΓ: στο NetFlix και οι δύο