Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#570771 Με κούρασε πολύ το Roma.
Νομίζω η ταινία εξελισσόταν πολύ αργά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570780
Andreasdik έγραψε:Με κούρασε πολύ το Roma.
Νομίζω η ταινία εξελισσόταν πολύ αργά.
Την έκλεισα μόλις μπήκε στο σπίτι η κοπέλα, στα πρώτα 5 λεπτά δηλαδή από τα οποία 4 ήταν οι τίτλοι

< >
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#570843 ROMA ... εχθές το βράδυ ...

Εικόνα

Σαν να γύριζε ταινία δράσης ο Αγγελόπουλος ...














... λίγο πιο αργή .
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570844
St.Devote έγραψε:ROMA ... εχθές το βράδυ ...

Εικόνα

Σαν να γύριζε ταινία δράσης ο Αγγελόπουλος ...














... λίγο πιο αργή .


Τον Αγγελόπουλο σκεφτόμουν κι εγώ όσο έβλεπα τα νερά να κυλούν στο πλακάκι

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#572976 "H δίκη των δικαστών"

(τώρα στον Α)

Η δίκη του Κολοκοτρώνη και του Πλαπούτα. Πόσο διαχρονική ταινία.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#572981
elteo έγραψε:"H δίκη των δικαστών"

(τώρα στον Α)

Η δίκη του Κολοκοτρώνη και του Πλαπούτα. Πόσο διαχρονική ταινία.


Εξαιρετικά ακριβής ιστορικά. Respect! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#573014
elteo έγραψε:"H δίκη των δικαστών"

(τώρα στον Α)

Η δίκη του Κολοκοτρώνη και του Πλαπούτα. Πόσο διαχρονική ταινία.


Παίζει να είναι η μοναδική από τις ταινίες που αναφέρονται στις 2 επετείους που Όχι Απλά βλέπεται, αλλά είναι εξαιρετική.
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#573022
JarnoT έγραψε:
St.Devote έγραψε:Τόσο κακό lip sync όσο είδα ( ιδιαίτερα ) στο τελευταίο 15λεπτο του Bohemian Rhapsody ( σκηνή του Live Aid ) από τον Μalek , δεν κάνω ούτε εγώ στο κουπλέ του Chop Suey !!!

Και πήραν και το μοντάζ... :shifty:


Τελικά δεν είμαστε οι μόνοι ... http://freecinema.gr/bohemian-rhapsodys ... e-editing/

https://youtu.be/4dn8Fd0TYek
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#573889 Εικόνα

“Sci-fi” ισπανική ταινία.
Η ταινία βασίζεται στο γνωστό θέμα της επιστροφής στο παρελθόν με σκοπό την αποσόβηση μιας τραγική στιγμής. Το ιδιαίτερο όμως είναι ότι αυτή η καλοπροαίρετη μεταβολή επηρεάζει δραματικά ( προς το πολύ χειρότερο ) το παρόν της πρωταγωνίστριας. Άντε τώρα να το μαζέψεις.

Καλογυρισμένο ισπανικό φίλμ από τον σκηνοθέτη του «The Body» , του «Julia’s eyes” και του σχετικά προσφάτου “Contratiempo” ( σ’ωραίος ). Το οπτικό παιχνίδι της μεταβολής του παρελθόντος που αλλάζει το παρόν … που προσπαθεί να αποκαλύψει το παρελθόν … που είναι όμορφα κρυμμένο στο παρόν … που για να αλλάξει θα πρέπει κτλ κτλ ... το βλέπουμε συχνά Peggie Sue ( ιδιαίτερα στο κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ό Τimecrimes) στον κινηματογράφο ( εδώ μιλάμε για παραγωγή NetFlix ).

Η ταινία θα μπορούσε να είναι κανένα τεταρτάκι συντομότερη , μιας που κατά το τέλος είσαι συνεχώς στο «pause – δικαίωμα να σκεφτώ» μιας που οι συνδέσεις είναι πολύ πυκνές μεταξύ τους και – μάλλον – μπερδεύουν.

Όλο το cast στέκεται ικανοποιητικά ( ακόμα και οι πιτσιρικάδες ) αν και κατά πάσα πιθανότητα θα σας συστηθεί – άδικα - ως η ταινία που παίζει ο «καθηγητής» του Casa de papel.

Φάιναλι ...

Θα μου αρέσει ? ... ναι γιατί έχεις ανάγκη να επανέλθεις από τον Oscar-ικό Μάρτη.
Αξίζει να το δούμε ? ... Δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο αυτήν την εποχή.
Μόνο για αυτό ? ... The body – Julia’s eyes – Contratiempo - Durante La Tormenta … νταξ είναι καλός ο τύπος .

Υy #1 ο τίτλος της ταινίας «μεταφράστηκε» ως η «Η οφθαλμαπάτη» !!!

Υγ #2 Ψάρωσα με το τρειλερ του Climax… ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει.
BLACKkKLANSMAN --> καλούτσικο , ακόμα και αν δεν σου αρέσει ο Spike Lee .
Happy Death day 2u --> Έλεος … ούτε για πατατάκια με λεμόνι.
Kursk --> Για ιστορικούς λόγους μόνο.
Hunter Killer --> “Κόκκινος Οκτώβρης v.2019” + πιστολίδι + USA F@cks everybody ( δεν με χάλασε καθόλου , όλα έχουν την ώρα τους )