Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#198305 Παρακολούθησα το Σάββατο το Nine στο Πάνθεον
http://www.pantheontheater.gr/nine.html

Πρόκειται για μιούζικαλ, ευχάριστο ήταν με καλή σκηνοθεσία. Θετική έκπληξη η Μπουλέ, έκανε καλό σόου. Η πιο άφωνη ήταν η Λέχου :oops:

Το μόνο μείον είναι ότι επειδή ήμασταν με πρόσκληση μας έβαλαν πίσω όπου βλέπεις μόνο με κυάλια (κι έχει πολλά να δεις :innocent: ). Οι μπροστά κοστίζουν
Κώδικας: Επιλογή όλων Τιμές εισιτηρίων:
15 €, 20 €, 25 €, 30 €, 35 €, 40 €, 45 €  :lipsealed:
Κάθε Πέμπτη γενική είσοδος 20 €
(διατηρείται και η τιμή των 15 €).

Το αρνητικό των μεγάλων θεάτρων.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#198311 Όταν λες πρόσκληση εννοεις στο τσαμπε;; :hmmm:
Φίλε , εγώ έχω κούτελο, θέλω να πλερωσω , 1η μούρη κ την επομένη φωτό στην espresso.. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#198347 End game, στα καπάκια μετά την εγχείρηση, να χαρώ τα μάτια μου
Φοβερές ερμηνείες, πραγματικά αξίζει.
Συνδυάστηκε και με βραδινή βόλτα πέριξ της Ακρόπολης :inlove:
Άβαταρ μέλους
By IKE
#198369
giannik1977 έγραψε:Billy Eliot , θεατρο Παλλας.. Εχει παει κανεις; :hmmm:
Αλλες προτασεις;


Πήγα εγώ προχθές (πήγα=με έσυραν με το ζόρι).

Η κριτική μου:

Τα θετικά:

- ωραίος χώρος (δεν είχα ξαναπάει), όλα πολύ καλά.
- σκηνικά/φωτισμός πολύ ωραία
- οι ηθοποιοί και ιδιαίτερα ο πρωταγωνιστής έκαναν τίμια προσπάθεια, ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως παίζουν, χορεύουν και τραγουδάνε

Τα αρνητικά:

- δεν ξετρελάθηκα με το πως έπαιζαν, αν και ευτηχώς απείχε η υστερία και ο θεατρινισμός του ελληνικού θεάτρου

- σκηνοθεσία και σενάριο εντελώς χύμα, δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση στη σημασία που έχει κάθε γεγονός με την βαρύτητα που του δίνεται στη σκηνή. πχ η προετοιμασία του billy είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτη, στη μία σκηνή ξεκινάει μαθήματα, στην αμέσως επόμενη (που πίστευα θα δείξει το πρώτο μάθημα) έχει ήδη τελειώσει και η δασκάλα του λέει για τις εξετάσεις. Όλα παρουσιάζονται με ανάλογο τρόπο, εντελώς ασύνδετα.

- η μουσική και τα τραγούδια είναι η κλασσική πληγή των μιούζικαλ, πεζό κείμενο διαβαζόμενο τραγουδιστά με πομπώδη αλλά άκυρη μουσική. Μόνο 1-2 κλασσικά κομμάτια (Τσαϊκόφσκυ πχ) που παίζουν για λίγο σώζουν την κατάσταση.


Συμπέρασμα:

Υπάρχουν πολύ (ΠΟΛΥ όμως) χειρότερα πράγματα για να δει κανείς στο θέατρο στην Ελλάδα, η συγκεκριμένη παράσταση όμως καλή σίγουρα δεν είναι.



ΥΓ. Είδα (επίσης εσύρθην) πρόσφατα και το "Κατερίνα", απλά αίσχος, αν θέλει κανείς γράφω αναλυτικό review.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#209326 Βρέθηκα στο Casablanca στα Εξάρχεια για το Cabaret Chaotique
https://www.viva.gr/tickets/show/casabl ... chaotique/

Η Λότσαρη σου βγάζει ένα ...τσ|μπ...λού, με καλή φωνή όμως, και η Demy σεμνή αλλά sexy :inlove:
Ωραίο ήταν το σόου σε γενικές γραμμές, λίγο κούρασαν κάποια αργά της Λότσαρη (ήταν και αργά η ώρα και :s_coffee ) και ελαφρώς οι opera chaotique
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#209348 Ναι αλλά χαμπάρι δεν την πήρα. Προφανώς θα τραγούδησε πιο αργά, πόσο ν'αντέξω, 1μιση την έκανα :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#209380 να δειτε το "Σταματια το γενος Αργυροπουλου!!!!" μονοπροσωπο αλλα αξιζει στο Θεατρο Νεου κοσμου.. επισης το 12 ενορκοι.... στο Γκαζι.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#210507 Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται η ολη διαδικασια διακιν γ σης μιας ταινιας;; :hmmm:
Με αφορμη την ταινια του Παπακαλιατη , που σπαει ταμεια , πως ακριβως διανεμεται το χρημα;
Η εταιρεια παραγωγης πουλαει τα δικαιωματα στους κινηματογραφους;
Εχει μεριδιο κ απο τα εισιτηρια;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#241066 Όντως, υπερ-δόση κουλτούρας:



Και μην ακούσω σχόλιο για ακαταλληλότητα του video, στην Επίδαυρο θα παιζόταν!