Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#526988 Το χειροτερο ειναι οτι και οι δυο που λες δεν θα εχουν κανενα προσωπικο κοστος (οχι πολιτικο).
Γιατι αν η δικαιοσυνη ειχε καθισει στο σκαμνι ορισμενους ανευθυνουπευθυνους (απο οποιος κλαδο), τοτε θα υπηρχε μεγαλυτερο αισθημα ευθυνης.
Γιατι εδω κανουμε μεν δημαρχο τον ψινακη πχ γιατι τον γουσταρουμε σαν τυπο, οκ (πες ειμαστε τουβλα), αλλα πρεπει καποιος να διασφαλισει οτι ο καθε ψινακης εχει την ευθυνη κ θα εχει και τις αντιστοιχες κυρωσεις αν κατι παει στραβα.
Αλλα εδω εχουμε δει δημαρχους (θες/κης πχ) να κλεβουν το συμπαν εμφανως κ αποδεδειγμενα και να μην εχουν ΤΙΣ κυρωσεις. Τουλαχιστον δεν σκοτωνεται κοσμος σε ολες τις περιπτωσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#527055 Και τώρα που λέμε για Πολάκη, του αφιέρωσε άρθρο ο (αγαπημένος :inlove: ) Χαραλαμπόπουλος στο in.gr σήμερα. Νομίζω πως ο Πολάκης είναι ο αντίστοιχος Άδωνις του ΣΥΡΙΖΑ. Διετέλεσαν και οι δύο υπουργοί Υγείας, είναι και οι δύο φωνακλάδες και είναι και οι δύο στα social media. Και οι δύο επίσης έχουν φανατικούς υποστηρικτές, αλλά και άλλους που δεν τους αντέχουν (ανήκω στους δεύτερους και για τους δύο...).
Γράφει λοιπόν ο δημοσιογράφος:
http://www.in.gr/2018/08/01/apopsi/kapo ... ial-media/
Και όλα αυτά την ώρα που ο Πολάκης σε ό,τι αφορά τον κανονικό τομέα ευθύνης του δεν έχει και τον καλύτερο απολογισμό. Χρειάστηκε ειδική νομοθετική ρύθμιση για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα με τους επικουρικούς γιατρούς, υπάρχουν ανοιχτά ζητήματα για τη στελέχωση των ΤΟΜΥ, ενώ δεν πάει και ιδιαίτερα καλά η στελέχωση των θέσεων οικογενειακών γιατρών.

Μήπως θα έπρεπε να ασχολείται περισσότερο με το υπουργείο του και να αναζητά λύσεις παρά να σχολιάζει στα Social Media;

Είναι προφανές ότι ο κ. Πολάκης ως βασικό του καθήκον κυβερνητικό δεν έχει το χώρο της υγείας, αλλά το χώρο της επικοινωνίας, αποτελώντας οργανικό τμήμα της ιδιότυπης επικοινωνιακής «Σεκιουριτάτε» του ΣΥΡΙΖΑ, που βασικό καθήκον έχει την αναπαραγωγή των εκάστοτε αφηγημάτων και τη στοχοποίηση των όποιων δεν συμμορφώνονται με αυτά.


Δηλαδή, διαβάζουμε πως ο εν λόγω είναι απαράδεκτος υπουργός, και δεν ασχολείται με το υπουργείο του αλλά με την επικοινωνία κλπ κλπ.
Εγώ που αντιπαθώ τον Πολάκη, θα μπορούσα να το δεχτώ εύκολα το παραπάνω. Η μόνη λεπτομέρεια εδώ είναι πως δεν εμπιστεύομαι και τον εν λόγω δημοσιογράφο. Σε άλλο, επίσης φουλ αντικυβερνητικό μέσο, πριν λίγες μέρες είχαν συνέντευξη του Ανδρέα Δρακόπουλου, του προέδρου του ΙΣΝ.
https://www.protagon.gr/epikairotita/44 ... 4341655108
Είπε λοιπόν αυτός (και φυσικά επίσης και αυτό που είπε, θα πρέπει πάντα να το βάζουμε με πολλά ερωτηματικά, γιατί μπορεί να έχει διαφορετικούς στόχους και να μην είναι ακριβές):
Ο Πολάκης, ο Καβάφης, ο Μάρτιν Λούθερ Κινγκ

Με αφορμή την δωρεά 200 και πλέον εκατομμυρίων στον τομέα της Υγείας διάβασα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης πολλά σχόλια για τη συνεργασία σας, την συνύπαρξη με τον υφυπουργό Υγείας, τον κύριο Πολάκη.
Θα σας απαντήσω ξεκάθαρα. Εχουν περάσει από το γραφείο μας δέκα υπουργοί Υγείας. Πάντα λέγαμε «πείτε μας πώς μπορούμε να σας βοηθήσουμε». Ε, οι μόνοι που ανταποκρίθηκαν αμέσως ήταν ο κύριος Ξανθός και ο κύριος Πολάκης. Ετσι είναι και δεν με νοιάζει τι λένε κάποιοι. Ηρθαν εδώ στο Ιδρυμα, στον έκτο όροφο και κάναμε μια συζήτηση για τον Ευαγγελισμό. Μετά μας είπαν «θα θέλατε να ακούσετε τι έχουμε να πούμε;». Και μας ενημέρωσαν για την ανάγκη να αποκτήσει γενικό νοσοκομείο η Κομοτηνή και για το γεγονός ότι δεν υπάρχει Νοσοκομείο Παίδων στη Θεσσαλονίκη. Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι εκτός Αθηνών δεν υπάρχει νοσοκομείο για παιδιά. Είπα επί τόπου «έχει κανείς αντίρρηση να το κάνουμε; Εδώ και τώρα να αποφασίσουμε». Και στα δέκα λεπτά το αποφασίσαμε. Θέλω να σας πω ότι η συνεργασία είναι άψογη. Εμείς δεν ζητάμε τίποτα, αλλά για να δώσουμε κοιτάμε αν το συγκεκριμένο έργο θα προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο και αν υπάρχουν οι σωστοί επαγγελματίες για να το υλοποιήσουν. Εχει μεγάλη σημασία να μην πεις το λάθος «όχι». Το να πούμε το λάθος «ναι» δεν με νοιάζει, το να πουν ότι κάποιοι με έπιασαν κορόιδο δεν με νοιάζει. Και είναι σημαντικό να μην είμαστε αλαζονικοί. Πηγή: Protagon.gr


Μπορεί η αλήθεια να είναι κάπου στην μέση. Μπορεί και όχι. Καθήκον του δημοσιογράφου είναι να παρουσιάζει όσο μπορεί την αλήθεια. Γι' αυτό λοιπόν και χρειαζόμαστε την ανεξάρτητη δημοσιογραφία και όχι αυτήν που υποστηρίζει συμφέροντα. Γιατί με την δεύτερη, δεν βγάζουμε άκρη. Η άποψή μου για παράδειγμα στο παραπάνω, είναι πως ο Πολάκης, με όλα τα στραβά του, δεν είναι αυτό που παρουσιάζει το άρθρο του in.gr. Δεν είναι κάποιος ανίδεος, που το μόνο που κάνει είναι να βρίζει στα social media. Αλλά αυτό, όχι μόνον δεν το λέει το άρθρο, αλλά λέει το αντίθετο. Γιατί αυτό του είπαν να πει μάλλον, και όχι γιατί δεν το γνωρίζει.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By pro
#527066 Αφού κάναμε ταληράκια το καθήκον του δημοσιογράφου, το ερώτημα παραμένει το εξής:

Αν κάποιος δημοσιογράφος είναι πουλημένος, αλλά γράψει κάτι σωστό, το απορίπτουμε a priori? Ή λέμε "δεν θα το κρίνω εγώ", όταν έχουμε γνώμη και άποψη επί παντός επιστητού και κρίνουμε κατά ριπάς καθημερινά;

Γιατί εγώ δεν είπα ποτέ και πουθενά ότι ο Χαραλαμπόπουλος είναι αξιόπιστος απολύτως όπως αναφέρεις

Anonymous Founder έγραψε:Εσύ ξαφνικά θεώρησες τον Χαραλαμπόπουλο αξιόπιστο απολύτως


απλώς είπα ότι στο συγκεκριμένο ζήτημα έχει δίκιο. Στο συγκεκριμένο ζήτημα, ξέρεις, αυτό που δεν μπορείς να κρίνεις.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#527069 Εγω περιμενω απο εναν (αμεροληπτο) δημοσιογραφο που εχει τα δημοσιογραφικα μεσα και τις πηγες (που δεν εχω εγω), να γραψει ενα αρθρο ωστε να προβληματιστω, να θεωρησω αξιοπιστα τα στοιχεια και σε συνδιασμο και με αλλες πηγες να διαμορφωσω αποψη.
Αν ο δημοσιογραφος ειναι πουλημενος (οπουδηποτε), ακομα κι αν ταυτιστουν οι αποψεις μου, αυτο που θα κανω ειναι παλι να προβληματιστω, αλλα στο πως θα βρω που κανω λαθος, τι δεν γνωριζω και που ειναι ο λακος στη φαβα και οχι το «Α! φαντασου μεχρι και αυτος ο πουλημενος γραφει αυτο που πιστευω, αρα εχουμε και οι δυο δικιο»
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#527100
pro έγραψε:Αφού κάναμε ταληράκια το καθήκον του δημοσιογράφου, το ερώτημα παραμένει το εξής:

Αν κάποιος δημοσιογράφος είναι πουλημένος, αλλά γράψει κάτι σωστό, το απορίπτουμε a priori? Ή λέμε "δεν θα το κρίνω εγώ", όταν έχουμε γνώμη και άποψη επί παντός επιστητού και κρίνουμε κατά ριπάς καθημερινά;

Γιατί εγώ δεν είπα ποτέ και πουθενά ότι ο Χαραλαμπόπουλος είναι αξιόπιστος απολύτως όπως αναφέρεις

Anonymous Founder έγραψε:Εσύ ξαφνικά θεώρησες τον Χαραλαμπόπουλο αξιόπιστο απολύτως


απλώς είπα ότι στο συγκεκριμένο ζήτημα έχει δίκιο. Στο συγκεκριμένο ζήτημα, ξέρεις, αυτό που δεν μπορείς να κρίνεις.

ΟΚ. Νομίζω πως είπα ξεκάθαρα την άποψή μου. Αν είχε δίκιο στο συγκεκριμένο, μπράβο του. Δεν γίνεται όμως να κάθομαι κάθε φορά να ψάχνω αν έχει δίκιο ή άδικο, αν γράφει σαν δημοσιογράφος ή σαν υπάλληλος του Μαρινάκη.
Το αυτό και για τον Βαξεβάνη και το Documento. Ό,τι και να γραφτεί εκεί, αν δεν το δω και αλλού, ΔΕΝ θα το πιστέψω.
Όσο για το συγκεκριμένο ζήτημα, εγώ ΔΕΝ μπορώ να κρίνω. Εσύ όμως το κάνεις, και μπράβο σου, είσαι καλύτερος από εμένα.
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By DAP
#529172 Απλως επιβεβαιωνει την βλακεια* που τον δερνει....Αντικειμενικος οπως παντα....

* Υπαρχει αλλη Ελληνικη λεξη που αποδιδει πιο σωστα την ιδιοτητα του περι ου ο λογος αλλα μερα που'ναι σημερα.....:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#529186 Δεν είναι δα και τσιπιρικος που 'τα χώνει'® στο ΣΥΡΙΖΑ αλλά το βγάζει το μεροκάματο της αντικειμενικής ενημέρωσης.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#529198
Anonymous Founder έγραψε:Εικόνα


Κουράγιο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#529199 EDDIE_147 για τον Techie Chan ποια ειναι η γνωμη σου σαν μπρουτος δεξιος; http://www.techiechan.com/

Εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη , μερικα αρθρα του μου αρεσουν , αλλα οχι τοσο , αλλά απολαυση για μενα ειναι να διαβαζω τα σχολια , θεωρω οτι σχολιαζουν εκει μεσα αρκετα αξιολογα ατομα .
Επισης δεν καταλαβαινω ειναι αντρας η γυναικα; λεει οτι ζει βερολινο , με τι ασχολειται ποιος ειναι ; μυστηριο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#529202 Το μόνο σίγουρο αν διαβάζεις Τέκη είναι ότι δεν θα ξεμείνεις ποτέ από ψιλά (ταληρακια).

Επίσης θεωρώ ότι είναι πολύ δεξιός για τα γούστα μου.
Τόσο κράξιμο σε πφα-δφα ούτε ο pretender otso μου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#529209 Αν ενθυμούμαι καλά, τον/την Techie τον κατακεραύνωνε πολλάκις ο EDDIE_147, κατηγορώντας τον (κι αυτόν) ως ΣΥΡΙΖΑίο.
Τώρα αλλάξαμε τροπάρι; Ή είναι δεξιός πλέον, μιας και ο ΣΥΡΙΖΑ είναι δεξιός (στην εφαρμοσμένη πολιτική σίγουρα);
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#529220 Μισό.
Εγώ για πουλημενη κουράδα τον είχα η οποία κουράδα έπαιζε συγκεκριμένο ρόλο σε συγκεκριμένο πλάνο επικοινωνίας.

Αλλά είχαμε ενημέρωση από το κοντρόλ ότι 'τα χωνει' σε πφα/δφα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#529229 Δηλαδης παλι μπουρδες εγραφες κι οταν πηρες χαμπαρι οτι δεν σου ταιριαζει το αφηγημα ειναι στραβος ο γιαλος.

Καλη παναγια εντυ μας :s_roses