Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#526779 Μπορεί να έχει όντως δίκιο σε όλα, δεν είμαι εγώ που θα το κρίνω. Εγώ σημειώνω αυτό που είχα πει και για εμένα είναι εξίσου σημαντικό: είναι άλλο πράγμα να γράφεις κάτι επειδή κάνεις δημοσιογραφική έρευνα ή είναι η άποψή σου και είναι άλλο πράγμα να γράφεις κάτι επειδή σου λέει το αφεντικό να το γράψεις. Το δεύτερο, δεν είναι ακριβώς δημοσιογραφία.
Από εκεί και μετά, ο καθένας κρίνει ανάλογα. Εγώ θα προτιμήσω να διαβάσω για τις (δεδομένες και περίπου αυταπόδεικτες) κυβερνητικές ευθύνες από κάποια πηγή που δεν θα παίρνει "γραμμή" ή εντολή για να τις αναδείξει, γιατί παίζει να είναι "χρωματισμένες" ή μη ακριβείς, ακριβώς λόγω του παραπάνω.
Για τον ίδιο λόγο που δεν θα καθίσω να ενημερωθώ για τις κυβερνητικές ευθύνες από την... ΕΡΤ ή την Αυγή. Είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς, απλώς από την ανάποδη.
Άβαταρ μέλους
By pro
#526786
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ σημειώνω αυτό που είχα πει και για εμένα είναι εξίσου σημαντικό:


Εχουμε διαφορετικη θεωρηση. Για μενα ο κατευθυνομενος δημοσιογραφος δεν ειναι εξισου σημαντικο θεμα με τους κυβερνητικους χειρισμους πριν, κατα τη διαρκεια και μετα απο μια τετοια καταστροφη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#526793 Μόνο που δεν λέω αυτό εγώ, αλλά καλή καρδιά. :s_dunno
Το πιο είναι το σημαντικό θέμα είναι σαφέστατο, αλλά και η αξιοπιστία του δημοσιογράφου, δεν είναι αμελητέο θέμα.
:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By 224v
#526794 Σημασία έχει αν ο οποίοσδηποτε δημοσιογράφος λέει σωστα πραγματα έτσι όπως τα κρίνω εγω. Τοτε τον αξιολογω ανάλογα, Για τα συγκεκριμενα γραφόμενα του. Αν την επόμενή μέρα γράφει παπατζες τοτε παλι τον θεωρώ αναξιόπιστο. Δεν υπάρχει απόλυτη εμπιστοσυνη σε κάποιον, όλοι κρίνονται καθημερινά. Βέβαια κάτι μπουμπούκια που επί δεκαετίες γέμιζαν κατευθυνόμενες ιδέες του αφεντικού τους τα παράθυρα, δεν υπάρχει περιπτωση να τα εμπιστευτω, ακόμα και αν λένε κάποια στιγμη αλήθειες.
Θα θεωρήσω οτι συμπτωματικά λένε σωστα πραγματα σε κάποια περιπτωση,

.
Άβαταρ μέλους
By pro
#526796 Φιλε, πες "το εγραψα λαθος", δεν ειναι κακο. Αλλα αυτο λες. Γραφεις "μπορει να εχει δικιο (για τους κυβερνητικους χειρισμους και ευθυνες που λεγαμε πριν) αλλα δε θα το κρινω εγω. Εγω επισημαινω κατι εξισου σημαντικο: κλπ κλπ".

Εδω κανονικα μπαινει emoticon, αλλα βαριεμαι.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#526799 Και δημοσιογραφική έρευνα να κανει κάποιος παλι βλέπει τα πραγματα απο μια δική του οπτική γωνία...οποτε εαν συμπίπτουν οι οπτικές, του δίνουμε δίκιο και συγχαρικια αν όχι τότε είναι βάλτος πληρωμένος κ.λ.π. όταν η λογική ερμηνεία γεγονότων λείπει και επικρατεί φανατισμός τοτε δεν υπάρχει σωστο και λάθος....αντικειμενικό.

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#526828
pro έγραψε:Φιλε, πες "το εγραψα λαθος", δεν ειναι κακο. Αλλα αυτο λες. Γραφεις "μπορει να εχει δικιο (για τους κυβερνητικους χειρισμους και ευθυνες που λεγαμε πριν) αλλα δε θα το κρινω εγω. Εγω επισημαινω κατι εξισου σημαντικο: κλπ κλπ".

Εδω κανονικα μπαινει emoticon, αλλα βαριεμαι.

Τι ακριβώς έγραψα λάθος; :dizzy:
Είπα ΔΕΝ ξέρω και ΔΕΝ μπορώ να κρίνω αν είναι όλα αυτά που λέει σωστά. Πιθανότητα είναι, σωστά μου φαίνονται κι εμένα. Αλλά επειδή ο εν λόγω πληρώνεται από τον Μαρινάκη, ίσως να μην τα λέει σωστά, για τους γνωστούς λόγους. Εσύ μπορείς να μην κρατήσεις καμία πισινή, εγώ θα κρατήσω.
Εμότικον βάλε όσα θέλεις. :help:
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#526834 Και επειδή δεν...άντεξα, παρακάτω, λίγα λόγια:
http://www.in.gr/author/lcharalampopoulos/
Εικόνα
Νομίζω ένα pattern στα άρθρα του δημοσιογράφου διακρίνεται περίφημα, αλλά είπαμε το βασικό είναι να μας λέει τις αλήθειες που θέλουμε ν' ακούσουμε.
:oops:

Είμαι βέβαιος πως σωστά πράγματα γράφονται και στο... Documento πχ, αλλά ό,τι γράφεται εκεί μέσα, καθότι στρατευμένο, θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με επιφυλάξεις. Ακόμη και αν φαίνεται σωστό.
Άβαταρ μέλους
By pro
#526850 Δεν εχει νοημα να το συνεχισουμε. Ετσι κι αλλιως, δε θα παραδεχτεις ποτε κατι, και θα εχεις και την τελευταια κουβεντα. Ακομη κι αν πεις οτι δεν ξαναγραφεις, αν καποιος απαντησει θα πεταξεις κανενα εξυπνο emoticon.
Οποιος καταλαβε, καταλαβε - ό,τι κατάλαβε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#526863 Τι να παραδεχτώ καλέ μου άνθρωπε; :dizzy:
Δεν είμαι εγώ ο κακόπιστος πάντως απέναντί σου. Εσύ ξαφνικά θεώρησες τον Χαραλαμπόπουλο αξιόπιστο απολύτως, δεν αμφισβήτησα εγώ τις ευθύνες της κυβέρνησης, είπα ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο, πως είναι δεδομένες και αυταπόδεικτες, αμφισβήτησα τον συγκεκριμένο δημοσιογράφο μιας και έχει πάρει το θέμα εργολαβία από το αφεντικό του και αυτό είναι ολοφάνερο από την αρθρογραφία του.
Δεν συμφωνείς, κανένα πρόβλημα. Μην μου λες όμως πως πρέπει ν' αποδεχτώ κάποιο λάθος, γιατί λάθος δεν έχω κάνει. Και η κουβέντα για τον Χαραλαμπόπουλο από την πλευρά μου ξεκίνησε πριν ακόμη την παρέμβασή σου.
Είπαμε και οι δύο την άποψή μας και τέρμα. Κανείς δεν έκανε λάθος, έχουμε διαφορετική στάση, τόσο απλό είναι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#526879

Παίδες οσο κρατάτε σκορ ποιοι ήταν περισσότεροι με παράνομο οικόπεδο, ΝΔκρατες η Συριζαιοι, το σκατό έχει φτάσει sky high επίπεδα.

Έχουν βγει όλοι για μεροκάματο από το πρώτο καμμένο σπίτι και δεν διστάζουν να χεσουν όπου βρουν.

Λίγη αυτοσυγκράτηση.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#526911 Εγώ πάντως πέφτω από τα σύννεφα...


(που ακόμα παρακολουθείτε πολιτικούς να μιλάνε)...

Ο μόνος καλός πολιτικός για τον Έλληνα είναι αυτός που τον διορίζει, τον χώνει, μεσολαβεί, τακτοποιεί και εξυπηρετεί για πάρτη του...

Όλοι αυτοί που βρίζουν τον Πολάκη -και κάθε Πολάκη-, αν διορίσει τους ίδιους, το παιδί ή τη γυναίκα θα του φιλάνε τα χέρια...

Τι να λέμε από κει και πέρα...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#526929 Εννοεις οτι το ενστικτο επιβιωσης εχει μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο το κοινο καλο. Λογικο δεν ειναι;
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#526959
xenos έγραψε:Εννοεις οτι το ενστικτο επιβιωσης εχει μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο το κοινο καλο. Λογικο δεν ειναι;
Κοίταξε, το ένστικτο της επιβίωσης είναι δεδομένο (στη φύση)...
Υπάρχουν όμως και πράξεις, ιδέες και πράγματα πέρα από αυτό, σε αυτό αναφέρομαι...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#526972 Βρίζουν τον Πολάκη (και τον κάθε Πολάκη) χωρίς να ενδιαφέρονται αν είναι καλός ή κακός ο Πολάκης, τους ενδιαφέρει πως δεν είναι "δικός τους". Είναι ο τρόπος που ασκείται η πολιτική στην Ελλάδα.
Δείτε την ιστορία με τις πυρκαγιές: τόσο ο ΣΥΡΙΖΑ όσο και η ΝΔ έχουν λερωμένα τα χέρια τους με δυο πυρκαγιές που στοίχισαν δεκάδες ζωές. ΚΑΙ οι δύο χρησιμοποίησαν τα ίδια επιχειρήματα. ΚΑΙ οι δύο, έκαναν τα πάντα για να πέσουν στα μαλακά. ΚΑΙ οι δύο είπαν πως τα έκανα όλα σωστά και πως δεν έχουν ευθύνη στην συμφορά. ΚΑΙ οι δύο όντες στην αντιπολίτευση ενδιαφέρονταν μόνον για τις πολιτικές ευθύνες, ώστε να φθείρουν τον αντίπαλό τους και όχι να κάνουν κάτι για να μην ξανασυμβεί το κακό.

Το χειρότερο είναι πως και οι πολίτες μπαίνουν σε παρόμοιες λογικές, οπότε προκοπή δεν θα δούμε. Όσοι σκεφτόμαστε με την λογική "οι δικοί μας" και "οι άλλοι", δεν υπάρχει σωτηρία.
:ninja: