Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#401894
QsisVTS έγραψε:θα πρέπει να καθιερωθεί σιγά σιγά (αν και άτυπα καθιερώνεται μέσω τη κοινής κατακραυγής) βιβλιάριο κοινωνικών political correct φρονημάτων

να ξέρουμε τι να λέμε προς τα έξω να μην εκτιθόμαστε



ανα γεια σου :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#401896
QsisVTS έγραψε:θα πρέπει να καθιερωθεί σιγά σιγά (αν και άτυπα καθιερώνεται μέσω τη κοινής κατακραυγής) βιβλιάριο κοινωνικών political correct φρονημάτων

να ξέρουμε τι να λέμε προς τα έξω να μην εκτιθόμαστε


δεν σου ερχεται το newsletter της κλικας;
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#401901 Πρωτα επρεπε να αποζημιωνονται οι εργαζομενοι (ακομα και ο Πρετεντερης πχ που σιχαινομαι), εστω και με εισοδηματικα ή αλλα κριτηρια και μετα ολοι οι αλλοι, με οποια σειρα προτιματε. Αυτο που γραφτηκε για το χτικιο της ανεργιας ειναι πολυ σωστο.

Αλλα, ειπαμε, αγαπαμε τραπεζες και δημοσιο...


Για την επιβραβευση της βιας (αν και εγραψα και σε αλλο νημα), θα προσθεσω: Η βια δεν εχει τερμα. Ειναι σαν το κουτι της Πανδωρας που σαρωνει με δυστυχια τον ανθρωπο. Οποιος δεν το γνωριζει αυτο ας διαβασει λιγο ιστορια για να το μαθει. Στην τελικη ας μαθει πρωτα να διαβαζει και να γραφει. Η καλλιεργεια του μισους μονο πονο, μιζερια και απογνωση φερνει στον ανθρωπο. Η κακη πραξη τιμωρειται αλλα οχι εκδικητικα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#401906 παιδιά δεν έχω συμμετάσχει σε λύση & εκκαθάριση (θενκ γκοντ) αλλά έχω την εντύπωση ότι με αλλαγές που έγιναν επί σύριζα σε τέτοιες περιπτώσεις εννοείται ότι πρώτα σκάει να πληρωθεί το δημόσιο κτλ αλλά τα δεδουλευμένα είναι κάπου ψηλά σε αυτούς που πρόκειται να πληρωθούν οπότε υπάρχει καλή πιθανότητα να καταβληθούν οι μισθοί

αυτό που έχει πέσει στα τάρταρα είναι οι αποζημιώσεις απόλυσης, αυτές νομίζω ότι πρέπει να θεωρούνται ξεγραμμένες σε περιπτώσεις κανονιών δε θα έχει προλάβει να μείνει κοκαλάκι για αποζημίωση

ακόμα και στην ηλεκτρονική πχ που είχε βαρέσει κανόνι (αν και αυτά τα λέω με επιφύλαξη γιατί δεν έχω στοιχεία), έχω την εντύπωση ότι ενώ πληρώθηκαν κανονικά ότι είχαν δουλέψει όλοι και αυτό αν θυμάμαι καλά είχε γραφτεί και στον τύπο αποζημιώσεις δεν πρέπει να πήραν :hmmm:

αν κάνω κάπου λάθος ας διορθωθώ, αν και αυτά τα ξέρει πιο καλά κάποιος δικηγόρος που ασχολείται με το ζπορ, συνήθως αυτοί κάνουν τους εκκαθαριστήρες
Άβαταρ μέλους
By manosky
#401966 Στην πτώχευση σπανίως δίνεται αποζημίωση απόλυσης.
Αν είσαι τυχερός, ο σύνδικος θα σε ξοφλήσει για τα δεδουλευμένα και θα σού δώσει και χαρτί για τον ΟΑΕΔ.
Προσοχή: ναι μεν οφείλεται αποζημίωση απόλυσης, αλλά -σε αντίθεση με όσα ισχύουν κανονικά- οι απολύσεις είναι έγκυρες και αν δεν καταβληθεί αυτή.

Οπότε, ααααν περισσέψει χρήμα αφού ικανοποιηθούν το κράτος (εφορία, ασφαλιστικά ταμεία) και οι τράπεζες (ενυπόθηκες απαιτήσεις), τότε θα περάσουν οι εργαζόμενοι από το ταμείο.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#401969 Xρειάζεται αναγγελία σε ειρηνοδικείο, όπου εκεί πας με σειρά προτεραιότητας.
Πάει δηλ. ένας προμηθευτής Α πρώτος, μετά ένας εξωτερικός συνεργάτης μπλοκάκιας και μετά ένας εργαζόμενος και μετά έστω ο προμηθευτής Β.
Άααααααμα περισσέψουν λεφτά από τους πρώτους, κράτος και υποθήκες/ενέχυρα, θα ικανοποιηθούν και οι επόμενοι με τη σειρά αναγγελίας κατάσχεσης εις χείρας τρίτου. Ήγουν Live my May. :s_music
Άβαταρ μέλους
By manosky
#401972 Οι εργαζόμενοι έχουν προνόμιο έναντι τρίτων προμηθευτών (μόνο έναντι αυτών), ανεξαρτήτως της σειράς αναγγελίας.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#402000 Κορτοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout

Εγώ καταλαβαίνω για ποιο λόγο εκνευρίζει ο Σαββίδης. Είμαι ένας από εσάς. Ακόμη και αν δε με δέχεστε ως έναν από εσάς, αλλά είμαι ένας από εσάς, με τα ίδια συνταγματικά δικαιώματα, με τα ίδια συναισθήματα και αγάπη για αυτό το λαό, αλλά με τη δικιά μου αντίληψη για κάποια πράγματα. Δεν είναι έγκλημα όταν λέω ότι πρέπει να πληρώσουμε τους ανθρώπους του MEGA. Δεν είναι έγκλημα όταν λέω ότι πρέπει να αφαιρέσουμε το βάρος των χρεών.

Ο όμιλος που εκπροσωπεί τα συμφέροντα μου είναι έτοιμος να αγοράσει το σύνολο των χρεών και να βγάλει όλα τα βάρη από το MEGA. Είναι 98 εκατ. στις τράπεζες και άλλα 100 εκατ. σε άλλους δανειστές.

Όποιοι έχουν αμφιβολία ας μου δώσουν το δικαίωμα και τη δυνατότητα να δείξω αν μπορώ να το κάνω. Για ποιο λόγο το MEGA; Επειδή θέλω το μεγαλύτερο κανάλι της Ελλάδας το πρωί να με ξυπνάει, όπως με ξυπνούσε η μητέρα μου. Μου έλεγε "Ψυχή μου σήκω, μην κοιμάσαι, μην κοιμάσαι πολύ" Εγώ θέλω την ποντιακή ομιλία στο κεντρικό κανάλι.
:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout

Εμείς χτες μαθαίνουμε ότι μόνο ελληνικές τράπεζες μπορούν να δώσουν εγγύηση για να συμμετάσχουμε στον διαγωνισμό. Και μάλιστα, υπάρχει υποχρεωτικός όρος η επιτροπή, στην οποία υπάρχουν 10-15 άτομα, να πει την άποψή της για την εγγύηση και το ποσό της εγγύησης. Για ποιο λόγο υπάρχει τέτοια δημοσιότητα από τη μια και η άλλη είναι κλειστή διαδικασία; Οι πληροφορίες είναι μυστικές, η εταιρεία που έχει διοργανώσει τον διαγωνισμό, δεν έχει εξασφαλίσει τη διαφάνεια και δεν εξασφάλισε την απόλυτη μυστικότητα. Δεύτερον μας δηλώνουν ότι την Κυπριακή εγγυητική δεν μπορούμε να τη δεχτούμε. Και ήθελα να ρωτήσω, τα λεφτά από την Κύπρο μυρίζουν άσχημα; :s_biggrin :s_biggrin

Τι σημαίνει να συνδιοικήσω; Έχω 20%. Ο κύριος Μαρινάκης έχει 22%. Ο κ. Βαρδινογιάννης έχει 35%, αλλά δεν είμαστε στη ζούγκλα. Ποιος θα διοικήσει και πώς θα διοικήσει; Τουλάχιστον μπορούμε να πούμε ότι θα διαχειριστεί όλα τα θέματα το Διοικητικό Συμβούλιο. Για να μπορέσεις να διοικήσεις την εταιρεία, πρέπει να είσαι απόλυτος ιδιοκτήτης μιας εταιρείας.

Θέλω να δω πάρα πολύ ποια θα είναι η μοίρα των οφειλών μπροστά στις κρατικές τράπεζες και αν θα τις διαγράψουν. Θα απαιτήσω αύριο η Ευρωπαϊκή Κοινότητα να αξιολογήσει για ποιο λόγο στους παλιννοστούντες, δεν πληρώνει συντάξεις ενώ στις κρατικές τράπεζες διαγράφουν τις οφειλές».



Prime time Mega------------------------------>

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και καθε Τεταρτη , βραδια Τσαμπιο λιγκ. Μαζι μας:

Εικόνα

Ολοι.
:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#402012 Περιμένουμε ανάλυση από τον

Εικόνα

:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#402022
QsisVTS έγραψε:παιδιά δεν έχω συμμετάσχει σε λύση & εκκαθάριση (θενκ γκοντ)


Και να μην το κάνεις, αν μπορέσεις να το αποφύγεις... Ο πατέρας μου έτρεχε σε δικαστήριο (ως κατηγορούμενος κιόλας), 25-30 χρόνια ΜΕΤΑ την εκκαθάριση της εταιρείας. Του ήρθε ένα χαρτί από το πουθενά! :dizzy: Ένας από τους συνεταίρους αποδείχθηκε δικομανής και είχε κάνει μήνυση σε όποιον είχε την ατυχία να περάσει απ' έξω από την εταιρεία. Ευτυχώς (από σπόντα), είχε κρατήσει όλα τα χαρτιά, γιατί μετά από 30 κοντά χρόνια, άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

Αν σου κάτσει πάντως, φύλα όλα τα κωλόχαρτα ως κόρη οφθαλμού μέχρι να πεθάνεις! :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#409288 Μια πουτανεφερες :shifty:

Γιατί θα είμαι αύριο στο Σύνταγμα
Έφτασα στο σημείο να νιώθω τυχερή και μέσα μου ένοχη απέναντι στους φίλους μου, που εγώ έχω ακόμα μία δουλειά των 700 ευρώ. Ακόμα και σε αυτά έβαλε ''χέρι'' και μάλιστα χοντρό η κυβέρνηση μας. Έμαθα πως μου πάρουν έναν και παραπάνω μισθό από τη νέα φορολογία και θα μου το φορολογήσουν ως τεκμαρτό εισόδημα και το αμάξι της δουλειάς που διαθέτω. Ντροπή τους.

Για όλους αυτούς και πολλούς άλλους λόγους λοιπόν θα είμαι και φέτος στην εκδήλωση του ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΤΕ μαζί με όλη μου την παρέα. Όχι γιατί έχω προσωπικό όφελος, ούτε γιατί μου έταξε κάποιος κάτι, ούτε γιατί δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω. Γιατί αυτό είναι το μόνο που πρέπει να κάνω. Να διαμαρτυρηθώ, να ακουστώ επιτέλους.


Το λες κρίμα το κορίτσι
:( :( :(

Βέβαια:

Μαρία Μπινιάκου: Ένα μοντέλο στην ΟΝΝΕΔ
Μπορείς να πάρεις τα μάτια σου από τη Μαρία Μπινιάκου;

Δίνουν και εταιρικό αμάξι στην ΟΝΝΕΔ;
:lol: :lol:

Έμπαινες g?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#409289 Τωρα θασπω εγώ μπάσιμο και κάρφωμα ιν γιορ φεις :s_laughat

http://www.kathimerini.gr/914382/opinion/epikairothta/politikh/mia-parado3h-klhronomia

Επιχειρώντας να προσεγγίσω τη «μεγάλη εικόνα» πενήντα χρόνια μετά, θα εντόπιζα δύο μεγάλα παράδοξα. Πρώτο, πως μολονότι προερχόμενοι από τους κόλπους της σκληροπυρηνικής Δεξιάς, οι πραξικοπηματίες συνέβαλαν τελικά στον πλήρη εκδημοκρατισμό της Δεξιάς και διαμέσου αυτής και της χώρας. Δίχως τον Απρίλιο του ’67 δεν θα είχε υπάρξει ο Ιούλιος του ’74. Δεύτερο, αν και επιχείρησαν να κρατήσουν την κοινωνία στάσιμη, να την παγώσουν δηλαδή, συνέβαλαν τελικά με έμμεσο τρόπο στον ραγδαίο αξιακό και πολιτισμικό εκσυγχρονισμό της. Ιδωμένη λοιπόν από την οπτική του παρόντος, η δικτατορία είτε δεν εμπόδισε τον πολιτικό και κοινωνικό εκσυγχρονισμό της χώρας είτε τον υποβοήθησε, χωρίς βέβαια να επιδιώκει κάτι τέτοιο.



Δεν υπάρχουν ασφαλείς δείκτες για να μετρηθεί, όμως αρκετοί αντικειμενικοί παρατηρητές της εποχής κάνουν λόγο για μια επιφανειακή μεν αλλά πλατιά αποδοχή. Πράγματι, η δικτατορία ταυτίστηκε με μια εποχή μεγάλης οικονομικής ανόδου και αισιοδοξίας, με την κορύφωση ουσιαστικά του μεταπολεμικού ελληνικού οικονομικού θαύματος. Η χώρα αστικοποιήθηκε, η οικοδομική δραστηριότητα γνώρισε δόξες, το οδικό δίκτυο επεκτάθηκε, ο εξηλεκτρισμός της χώρας ολοκληρώθηκε και πραγματοποιήθηκαν μεγάλης κλίμακας ξένες επενδύσεις. Παρά τις αυταρχικές πρακτικές του καθεστώτος, πολλές τέχνες άνθησαν και η νεολαία προσέγγισε μαζικά τα δυτικά πρότυπα διασκέδασης, κατανάλωσης και ζωής. Η κοινωνία του 1974 μικρή σχέση είχε με αυτή του 1964.

:s_airkiss

:s_airkiss
:s_airkiss

Je ne sais pas, Je ne sais pas... :s_roses