Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#652878
markvag έγραψε:Βέβαια, εδώ και ένα χρόνο βλέπουμε την κατάσταση να έχει ξεφύγει σε άλλα επίπεδα πρόσφυσης.


Τα άλλα επίπεδα πρόσφυσης θα τα πιάναμε μόνο με τις τέσσερις νικοσπαπάπειες άδειες. Εκεί θα υπήρχε τεράστιο πλήγμα στη θεσμική λειτουργία και ελευθεροτυπία της χώρας. Αυτό που βλέπουμε τώρα είναι η κλασική κρατικοδιαιτίλα με μια αυξημένη (όντως ανησυχητική) έλλειψη κριτικής, and that's all folks.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#652885 Εχει γινει το φορουμ ενα μεγαλο δελτιο ειδησεων.
Ποσταρεται απο καποιον ενα θεμα και αμεσως αρχιζουν τα φορουμοπαραθυρα με τους γνωστους φορουμιτες οπου πλεον γνωριζουμε ολοι τι θα πει και σε ποιο υφος ο καθενας .
Εχουμε τους ορθολογιστες ,τους ουτοπιστες ,τους ρατσιστες και ακροδεξιους,τους αντι,τους συριζαιους,τους κκεδες,τους πολλους κρυφο νδπασοκους,τους κατηγορους,τους εισαγγελεις,τους δικαστες,τους αθεους.
Και τι δεν εχουμε. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#652886 Και σε ένα τυχαίο καφενείο χωριού να κάτσεις έχει από όλους αυτούς δεν κάνει εντύπωση. Είναι ο Λαός της χώρας έτοιμος να κρίνει και να λύσει όλα τα παγκοια θέματα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#652890 Και ο italakias βγαίνει σαν το μακαρίτη τον Τροχανά στο Μητσικώστα

Άβαταρ μέλους
By markvag
#652943
trident1971 έγραψε:Συμφωνωντας με το μαρβαγκ σε πολυ γενικες γραμμες

ο κ. Γεωργιάδης αναφερόμενος σε τυχόν αντιδράσεις ανέφερε: «Γκρίνια υπήρχε μόνο από τον Βαξεβάνη. Όλα τα Μέσα του ΣΥΡΙΖΑ πήραν διαφήμιση. Μόνο ο Βαξεβάνης δεν πήρε


Αυτο ισχυει οντως? Αν ισχυει τοτε ας σταματησει την κλαψα ο Μπαγκσμπανυ γιατι ετσι και αλλιως οπως ολοι το κανει για τα λεφτα, οχι για την "ενημερωση του κοινου".


Δεν ξέρω αν ισχύει, μπορεί, γιατί πήρε κάποια λεφτά πχ η efsyn (συγκεκριμένα έγραψαν ότι τους ήρθε ένταλμα πληρωμής ή κάτι τέτοιο για συνολικά 30κάτι χιλιάρικα και πως περιμένουν να το πληρωθούν). Ο Βαξεβάνης προφανώς και είναι ένας άθλιος τύπος, που κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει την όποια επιρροή έχει, ωστόσο, επαναλαμβάνω, το θέμα είναι πως χρησιμοποιήθηκαν τα κρατικά λεφτά που προορίζονταν για την ενημέρωση του κοινού για την επιδημία ως όπλο επιρροής. ΟΚ, δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά είναι ένα θέμα...

Και φυσικά η όλη αδιαφάνεια της διαδικασίας (ανάθεση σε ιδιωτική εταιρεία, πληρωμή site κολλητών με μηδενική κυκλοφορία και ύπαρξη, μυστήριο στο ποιοι τα πήραν αρχικά και μετά στο πόσα πήρε ο καθένας, μυστήριο με τι κριτήρια, κτλ). Ξαναλέω, πως όταν μιλάμε για κρατικό χρήμα, θα έπρεπε αυτά τα βασικά να τα γνωρίζουμε...


diplomat έγραψε:
markvag έγραψε:Βέβαια, εδώ και ένα χρόνο βλέπουμε την κατάσταση να έχει ξεφύγει σε άλλα επίπεδα πρόσφυσης.


Τα άλλα επίπεδα πρόσφυσης θα τα πιάναμε μόνο με τις τέσσερις νικοσπαπάπειες άδειες. Εκεί θα υπήρχε τεράστιο πλήγμα στη θεσμική λειτουργία και ελευθεροτυπία της χώρας. Αυτό που βλέπουμε τώρα είναι η κλασική κρατικοδιαιτίλα με μια αυξημένη (όντως ανησυχητική) έλλειψη κριτικής, and that's all folks.


Σωστό και αυτό... Ευτυχώς δεν του πέρασε του νικοπαπά...



Βέβαια, σκέφτομαι ώρες ώρες το τηλεοπτικό τοπίο της χώρας και αναστενάζω... :tomato: Οριακά νομίζω αξίζει μία άδεια στην ΕΡΤ... :tomato:
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#653143
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#653144


οξω π...τ...α. και ασχημη

έχετε μάθει να γεμίζετε τις τσέπες σας χωρίς να το αξίζετε
έχετε μάθει να δημαγωγείτε χωρίς έλεος

ξεφτιλισμένα υποκείμενα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#653815 https://www.naftemporiki.gr
στην 1η σελίδα ο τίτλος είναι : DNV ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
Η ζήτηση δεν θα επιστρέψει ποτέ στα επίπεδα του 2019 , (που είναι μια παπαριά ολκής , η ζήτηση θα επιστρέψει και θα ξεπεράσει τα επίπεδα του 2019) .
και μετά πατώντας να διαβάσεις περισσότερα ο τίτλος αλλάζει σε :
DNV: Η ζήτηση πετρελαίου ίσως δεν επιστρέψει ποτέ ξανά στα επίπεδα του 2019
https://www.naftemporiki.gr/finance/sto ... a-tou-2019
πόσο άσχετοι μπορεί να είναι, πόσο; . παραπληροφόρηση με Π κεφαλαίο .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#653873 Γεγονός πάντως είναι πως το πετρέλαιο σιγά σιγά θα αρχίσει να μας αφήνει. Τώρα, πόσο θα πάρει αυτή η διαδικασία, δεν ξέρω. Προσωπική μου εκτίμηση πάντως είναι πως αν δεν έχουμε φτάσει στο peak oil (σε ότι αφορά την κατανάλωση) θα το φτάσουμε σύντομα, πιθανότατα εντός της επόμενης 5ετίας.

Το peak fossil fuel έχει λίγο παραπάνω, μιας και πιστεύω πως αρκετές καταναλώσεις πετρελαίου θα αντικατασταθούν με φυσικό αέριο, οπότε η μείωση στο πετρέλαιο θα αντισταθμίζεται (με το παραπάνω) από την αύξηση στο φυσικό αέριο.

Δεν το έχω ψάξει, αυτή την εικόνα έχω από αυτά που διαβάζω δεξιά κι αριστερά, διορθώστε με αν έχω σχηματίσει λάθος εντύπωση.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#653878 Ναι, η χρήση φυσικού αερίου θα αυξηθεί, γι'αυτό χρησιμοποιείται ο όρος BOE , barrels of oil equivalent αναφερόμενος σε παραγωγή φυσικού αερίου που δηλώνονται ως energy that is equivalent to the amount of energy found in a barrel of crude oil
https://www.investopedia.com/terms/b/ba ... valent.asp
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#654512
Άβαταρ μέλους
By DAP
#654545 Λες και περιμεναμε τη λιστα για να μαθουμε την αξιοπιστια ορισμενων......Αν μας λεγανε και οι ληπτες ΠΩΣ διεθεσαν αυτα τα ποσα θα εκλαιγαν μανουλες.......
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#654719 Εικόνα

Πως σε πετσόκοψε έτσι η Βαγγέλα ρε ποπολάρε;

Λοιπόν παίδες Listerine και πολλές πλύσεις στόματος και μετά μιλήστε για Βάγγο :s_bye