Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590895 Στις ΗΠΑ ένα 30% είναι ανασφάλιστοι. Αυτό κάτι λέει και για το πόσο άνετοι οικονομικά είναι οι συγκεκριμένοι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#590939
QsisVTS έγραψε:κάπου είχα δει στοιχεία κάποτε, αλλά έφταναν μέχρι το '15-'16 νομίζω

είχαν περίπου 10% αύξηση του ποσοστού τους (οι 1% )

πάντως από αυτά που βλέπουμε γύρω μας (εγώ τουλάχιστον), αυτό συμβαίνει.. και αρχίζει και υπάρχει έντονη διαφορά στον κανονικά πλούσιο και όλους τους υπόλοιπους που πέφτουν

δε μπορεί να γίνει και διαφορετικά βέβαια από τη στιγμή που κάποια εισοδήματα δεν αγγίζονται με κανένα τρόπο


Λογικά αυτά που λες, θα κοιτάξω όταν θα έχω χρόνο να βρω κανένα νουμεράκι, γιατί μ' ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο θέμα...

QsisVTS έγραψε:τώρα μη συγκρίνουμε την έκτακτη δαπάνη των 400 δολαρίων όταν έχουμε ολόκληρους μισθούς 400 ευρώ και στα 300 είσαι στο κατώφλι της φτώχειας , ας πάρουν ένα iphone λιγότερο οι αμερικάνοι και θα έχουν


Μιλάμε τώρα για τη χώρα που τα 400 δολάρια δεν φτάνουν ούτε για να κλάσεις... και αν σπάσεις το χέρι σου έχεις χρεοκοπήσει... Ένας μισθός 20Κ δολάρια το χρόνο (που ακούγεται καλό) στην πράξη είναι ίσως και χειρότερος από τα 500ευρώ / μήνα εδώ, μιας και από αυτά τα 20Κ πρέπει να πληρώσεις κάποιους φόρους, ασφάλιση, σύνταξη, κτλ και επιπλέον ενοίκια είναι πανάκριβα, μία επίσκεψη σε γιατρό επίσης, ΜΜΜ ανύπαρκτα σε πολλά μέρη κτλ... Εδώ τουλάχιστον με τα 500 ευρώ (και τα 300-400) έχεις ένα νοσοκομείο που δεν θα σου ζητήσει να πουλήσεις το νεφρό σου για να σου περάσει έναν γύψο... (ακόμα... :ninja: )
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#590968 Στις ΗΠΑ το ποσοστό του πλυθησμου κάτω των 65 χωρίς ασφάλιση υγείας ήταν περίπου 8% το 2017 (27 εκ).
Το ποσοστό χωρίς πρόβλεψη σύνταξης (καμία σχετική αποταμιευση) ήταν 35% όλων των ενηλίκων.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590971 https://www.census.gov/library/publicat ... 0-264.html
Κάποιοι εξ αυτών καλύπτονται από το (ακόμη εν ισχύ) Obamacare και όχι από τον εργοδότη τους.
Το 8% δεν έχει καμία εντελώς κάλυψη.
Επί της ουσίας, το 1/3 καλύπτεται από το κράτος, είναι δηλαδή επίδομα που λέμε και στην Ελλάδα και όχι κανονική κάλυψη (δίνω εισφορές, παίρνω κάλυψη).
Το κράτος δηλαδή καλύπτει τις δαπάνες υγείας, ενώ δεν υπάρχει πρόβλεψη για σύνταξη. Ο Trump είχε υποσχεθεί πως θα το καταργούσε, αλλά δεν τα κατάφερε (ευτυχώς θα πω εγώ).
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#591001
Anonymous Founder έγραψε:https://www.census.gov/library/publications/2018/demo/p60-264.html
Κάποιοι εξ αυτών καλύπτονται από το (ακόμη εν ισχύ) Obamacare και όχι από τον εργοδότη τους.
Το 8% δεν έχει καμία εντελώς κάλυψη.
Επί της ουσίας, το 1/3 καλύπτεται από το κράτος, είναι δηλαδή επίδομα που λέμε και στην Ελλάδα και όχι κανονική κάλυψη (δίνω εισφορές, παίρνω κάλυψη).
Το κράτος δηλαδή καλύπτει τις δαπάνες υγείας, ενώ δεν υπάρχει πρόβλεψη για σύνταξη. Ο Trump είχε υποσχεθεί πως θα το καταργούσε, αλλά δεν τα κατάφερε (ευτυχώς θα πω εγώ).
Το κράτος στις ΗΠΑ καλύπτει υγειονομικά τους άνω των 65( Medicare) και τους άπορους( Medicaid).

< Note >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#591130
markvag έγραψε:

Μιλάμε τώρα για τη χώρα που τα 400 δολάρια δεν φτάνουν ούτε για να κλάσεις...

άρα για αυτό δεν το πολυπιστεύω ότι δεν έχουν μια 400αρα για ώρα ανάγκης

και ναι με 20Κ στην αμερική μπορεί να ακούγεται χειρότερα από ότι είναι εδώ με 7, αλλά το θέμα είναι το 20αρι στην αμερική δεν είναι ρεαλιστικό ενώ το 10αρικο εδώ μια χαρά ρεαλιστικό είναι

όσο για τη δημόσια υγεία μιας και τη χρησιμοποιώ στην πράξη (δεν έχω ιδιωτική όπως πολλοί πιο ανοιχτόμυαλοι.. ) στην τελευταία μου νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο είχα μεν την τύχη να με κουράρει πολύ ικανός γιατρός που μου έλυσε το πρόβλημα επί τόπου και δεν χρειάστηκε να με ανοίξουν σα σφαχτάρι , αλλά δεν υπήρχε πιεσόμετρο να μου πάρουν τη πίεση (και χέστηκα επειδή δεν έχω) και δεν μου έδιναν καροτσάκι να πάω μέχρι το αυτοκίνητο, δεν ξέρω αν ήθελαν κάνα χαρτζιλίκι ή όχι, αλλά η μεταφορά ενός 100κιλου ατόμου από τους δικούς μου δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα οπότε πλήρωσα ιδιωτικό ασθενοφόρο να πάω σπίτι μου.. (και φυσικά δεν μου δόθηκε καμία πατερίτσα, με το ζόρι έψαχνα Π και το πόδι μου ήταν στερεωμένο σε μια διαλυμένη |λογοκρισία| της πλάκας για να είναι ψηλά )

παρόλα αυτά συνεχίζω και υποστηρίζω την ύπαρξη της "δωρεάν" δημόσιας υγείας και παραμένω θεωρητικά κατά του ιδιώτη σε αυτό το κομμάτι μιας και το θεωρώ υποχρέωση του κράτους, αντιλαμβάνομαι όμως ότι αυτό δεν είναι απαραίτητα πάντα προς όφελός μου

και φυσικά δεν υπάρχουν μόνο άκρα, δηλαδή όλα ιδιωτικά και ψόφα στο δρόμο ή δημόσια υγεία με τη χείριστη δυνατή διοίκηση και κολλητούς που τρώνε τα λεφτά του κόσμου, υπάρχουν διάφορα ενδιάμεσα στάδια

στο δια ταύτα όμως, δεν πιστεύω σε καμιά περίπτωση ότι ο μέσος αμερικάνος είναι χειρότερα από το μέσο έλληνα, γιατί δεν υπάρχει λογική σε αυτή τη σκέψη και τα 2-3 πραγμάτα που σίγουρα σε κάθε χώρα θα βρεις καλύτερα από τις ηπα ποτέ δεν αρκούν. εμείς έχουμε τα καλά μας σαν χώρα αλλά αν δεν παίζουν κάποια λεφτά η ελλάδα είναι απαίσια χώρα , αν έχεις λεφτά ναι ίσως είναι από τις καλύτερες
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#591178
QsisVTS έγραψε:όσο για τη δημόσια υγεία μιας και τη χρησιμοποιώ στην πράξη (δεν έχω ιδιωτική όπως πολλοί πιο ανοιχτόμυαλοι.. ) στην τελευταία μου νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο είχα μεν την τύχη να με κουράρει πολύ ικανός γιατρός που μου έλυσε το πρόβλημα επί τόπου και δεν χρειάστηκε να με ανοίξουν σα σφαχτάρι , αλλά δεν υπήρχε πιεσόμετρο να μου πάρουν τη πίεση (και χέστηκα επειδή δεν έχω) και δεν μου έδιναν καροτσάκι να πάω μέχρι το αυτοκίνητο, δεν ξέρω αν ήθελαν κάνα χαρτζιλίκι ή όχι, αλλά η μεταφορά ενός 100κιλου ατόμου από τους δικούς μου δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα οπότε πλήρωσα ιδιωτικό ασθενοφόρο να πάω σπίτι μου.. (και φυσικά δεν μου δόθηκε καμία πατερίτσα, με το ζόρι έψαχνα Π και το πόδι μου ήταν στερεωμένο σε μια διαλυμένη |λογοκρισία| της πλάκας για να είναι ψηλά )


Αναλογα το νοσοκομειο ειναι αυτα που λες. Στο Ασκληπιειο ισχυουν αυτα στο ΚΑΤ εχει καροτσακια. Πατεριτσες η Π δεν δινει κανενα ομως. Σου λενε τι να αγορασεις και στο ρυθμιζουν μονο.

Αλλα αν πηγαινες στο Αγιοι Αναργυροι στην Κηφισια θα παθαινες πλακα απο το πως μπορει να ειναι ενα δημοσιο νοσοκομειο, εφαμιλο των καλυτερων ιδιωτικων ΚΑΙ σε αυτο που λεμε "ξενοδοχειακη υποδομη".
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#591192
QsisVTS έγραψε:στο δια ταύτα όμως, δεν πιστεύω σε καμιά περίπτωση ότι ο μέσος αμερικάνος είναι χειρότερα από το μέσο έλληνα, γιατί δεν υπάρχει λογική σε αυτή τη σκέψη και τα 2-3 πραγμάτα που σίγουρα σε κάθε χώρα θα βρεις καλύτερα από τις ηπα ποτέ δεν αρκούν. εμείς έχουμε τα καλά μας σαν χώρα αλλά αν δεν παίζουν κάποια λεφτά η ελλάδα είναι απαίσια χώρα , αν έχεις λεφτά ναι ίσως είναι από τις καλύτερες

Στα άλλα δεν σχολιάζω, αλλά αυτό εδώ δεν άντεξα: πιστεύεις δηλαδή πως οι ΗΠΑ χωρίς λεφτά είναι γαμάτη χώρα; :s_sarcastic
Έχεις πάει ποτέ; Εγώ που βρέθηκα εκεί για 3 εβδομάδες το μακρινό 2005, έχω να πω πως τα πράγματα αν δεν έχεις λεφτά μπορούν να είναι εύκολα τραγικά.
Πέτυχα πολύ κόσμο που καταστράφηκε επειδή αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας. Ένα ζευγάρι στο αεροπλάνο της επιστροφής, γύριζε στην Ελλάδα μην μπορώντας πια να πληρώσει τα νοσήλια για τον σύζυγο (που έπαθε καρδιακό επεισόδιο και κατόπιν εγκεφαλικό). Αναγκάστηκε να πουλήσει την επιχείρηση (εστιατόριο, τι άλλο! :lol: ) και με την γυναίκα του να έρθουν Ελλάδα, απλά γιατί δεν τον ασφάλιζε κανείς. Μου είχε πει "αν έμενα, ήταν θέμα χρόνου να πεθάνω".

Συγγενείς μου εκεί, έχουν χρέη που δημιουργήθηκαν επίσης από πρόβλημα υγείας. Ήταν κανονικά ασφαλισμένοι, αλλά οι ασφαλιστική ασφάλιζε μέχρι ένα ποσό. Μετά, επειδή το πρόβλημα ήταν χρόνιο, τους είπε los poulos. Είναι εξαιρετικά συχνό το φαινόμενο. Επίσης συχνό το φαινόμενο να δουλεύουν σε 2 ή και 3 δουλειές για να ανταπεξέλθουν. Όχι, σαφέστατα ο μέσος ΗΠΑμερικανός, ΔΕΝ είναι καλύτερα από τον μέσο Έλληνα. Στις ΗΠΑ βέβαια αν έχεις λεφτά, είσαι βασιλιάς. Αλλά πολλά λεφτά. Και είναι εύκολο να τα αυξήσεις, πολύ πιο εύκολο από την Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#591194 γαμάτα δεν είναι πουθενά, αλλά μη γινόμαστε παράλογοι και να λέμε ότι η ελλάδα της κρίσης (να μου πεις άλλες εποχές οκ) είναι καλύτερα από την αμερική :dizzy:

επίσης και στην ελλάδα άμα αρρωστήσεις σοβαρά και δεν έχεις μια καβάτζα φιλάκια
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#591197
QsisVTS έγραψε:γαμάτα δεν είναι πουθενά, αλλά μη γινόμαστε παράλογοι και να λέμε ότι η ελλάδα της κρίσης (να μου πεις άλλες εποχές οκ) είναι καλύτερα από την αμερική :dizzy:

επίσης και στην ελλάδα άμα αρρωστήσεις σοβαρά και δεν έχεις μια καβάτζα φιλάκια

Κάνεις απλούστατα λάθος. Δεν μπορώ να στο πω πιο απλά.
Δυστυχώς έχω παραδείγματα και από τις δύο χώρες.
Στην Ελλάδα έχω παράδειγμα πρόσφατο με σοβαρή ασθένεια και με πανάκριβη θεραπεία που πληρώνονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρίς καμία συμμετοχή. Καβάτζα δεν υπήρχε καμία, το μόνο που πληρώθηκε από την τσέπη του ασθενούς ήταν κάποια ιδιωτικά ασθενοφόρα, για να μην περιμένει το ΕΚΑΒ που δεν έρχεται γρήγορα σε μη επείγοντα περιστατικά.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#591198
Anonymous Founder έγραψε:Πέτυχα πολύ κόσμο που καταστράφηκε επειδή αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας.
πλάκα πλάκα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#591202
Anonymous Founder έγραψε:
QsisVTS έγραψε:γαμάτα δεν είναι πουθενά, αλλά μη γινόμαστε παράλογοι και να λέμε ότι η ελλάδα της κρίσης (να μου πεις άλλες εποχές οκ) είναι καλύτερα από την αμερική :dizzy:

επίσης και στην ελλάδα άμα αρρωστήσεις σοβαρά και δεν έχεις μια καβάτζα φιλάκια

Κάνεις απλούστατα λάθος. Δεν μπορώ να στο πω πιο απλά.
Δυστυχώς έχω παραδείγματα και από τις δύο χώρες.
Στην Ελλάδα έχω παράδειγμα πρόσφατο με σοβαρή ασθένεια και με πανάκριβη θεραπεία που πληρώνονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρίς καμία συμμετοχή. Καβάτζα δεν υπήρχε καμία, το μόνο που πληρώθηκε από την τσέπη του ασθενούς ήταν κάποια ιδιωτικά ασθενοφόρα, για να μην περιμένει το ΕΚΑΒ που δεν έρχεται γρήγορα σε μη επείγοντα περιστατικά.

εντάξει κι εγώ με τη σειρά μου έχω άλλη άποψη και εμπειρία και παραδείγματα

φυσικά δε μιλάμε να φτάσεις τα κόστη της αμερικής, αλλά αν είσαι κάνα φτωχαδάκι και περιμένεις στην ουρά στα νοσοκομεία με σοβαρό πρόβλημα θα σε κλαινε οι ρέγγες

αν έχεις τα μέσα να σε δουν όπως πρέπει να σε δουν, υπάρχουν και δημόσια νοσοκομεία και γιατροί που είναι πάρα πολύ καλοί (και όχι πάντα με το αζημίωτο, εκτός αν ξεχνάμε τα φακελάκια και ζούμε σε μια παράλληλη πραγματικότητα ξαφνικά)