Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#604954 Την ευθύνη την έχουν αυτοί που την βραβεύουν νομίζω, όχι αυτος που δινει την πλακέτα. Πρέπον βέβαια θα ειναι να αποσύρει και τα σχετικά σχόλια η ίδια.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604956 Αυτός που έδωσε την πλακέτα πάντως, ανέβασε και το γεγονός στο προφίλ του στο f/b και χαριεντίστηκε μαζί της (και μετά το πανηγύρι το κατέβασε, χωρίς μάλιστα κάποιο σχόλιο).
Επίσης αυτός ο κάποιος, όταν είναι Υπουργός Παιδείας, οφείλει να είναι (πολύ) πιο προσεκτικός, να μην πάει στον πρώτο τυχαίο που τον καλεί και να μην βραβεύει τον πρώτο τυχαίο επίσης.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604958
Hellenic tifosi έγραψε:Την ευθύνη την έχουν αυτοί που την βραβεύουν νομίζω, όχι αυτος που δινει την πλακέτα. Πρέπον βέβαια θα ειναι να αποσύρει και τα σχετικά σχόλια η ίδια.

Να καλέσω την Υπουργό να βραβεύσει κι εμένα; :s_biggrin
Δηλαδή, η εν λόγω δεν κάνει έναν έλεγχο ποιον βραβεύει; Νομίζω πως απλώς πιάστηκε αδιάβαστη, ΚΑΙ η υπουργός.
Τι να κάνουμε, καμιά φορά την πατάνε και οι άριστοι®. :(
Άβαταρ μέλους
By mirage
#604959
224v έγραψε:Μα θα ψαξει να διοριστει Ελλαδα??
Μάλλον ναι. Δε νομιζω να δουλεύει στη NASA
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604960 Τεσπά, αν και πάει στο ΤΙΣ ΟΙΔΕΝ, προφανώς η βράβευση έγινε χωρίς πολλή σκέψη, στα πλαίσια αυτής της εκστρατείας για την αριστεία που έχουμε ξεκινήσει τελευταία, με συνέπεια να ψάχνουμε εναγωνίως σε συγγενείς, φίλους και γνωστούς κάποιον με το προφίλ που να ταιριάζει (ή να φαίνεται να ταιριάζει) σε όλο αυτό το hype (εδώ προφανώς μέτρησαν τα κονέ από Πιερρακάκη κλπ).
To πιο πιθανό είναι, με αυτή τη λογική, να πέσουμε σε μούφες σαν τη συγκεκριμένη (που προσωπικά μου φαίνεται και λίγο διαταραγμένη, αλλά άλλη κουβέντα αυτή)
Επιστήμονες στη ΝΑΣΑ έχουμε όντως, και διακεκριμένους, αν θέλουμε να βραβεύσουμε. Ίσως βέβαια δεν ανήκουν στο κόμμα μας, οπότε....
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#604961 Ελα, να σοβαρευτούμε λίγο που πιάσανε και κώτσο την κακομοίρα την κεραμέως :lol: . Παρεάκι της Διανέοσις ειναι η τύπισσα, σε κάποιο θινκ τανκ συνυπάρχει και με τους αφους Δοξιάδη. Απλά δεν τους βγήκε το πουλεν, πάμε για τον επόμενο Αριστο :superman:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#604963
Anonymous Founder έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Την ευθύνη την έχουν αυτοί που την βραβεύουν νομίζω, όχι αυτος που δινει την πλακέτα. Πρέπον βέβαια θα ειναι να αποσύρει και τα σχετικά σχόλια η ίδια.

Να καλέσω την Υπουργό να βραβεύσει κι εμένα; :s_biggrin
Δηλαδή, η εν λόγω δεν κάνει έναν έλεγχο ποιον βραβεύει; Νομίζω πως απλώς πιάστηκε αδιάβαστη, ΚΑΙ η υπουργός.
Τι να κάνουμε, καμιά φορά την πατάνε και οι άριστοι®. :(


Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, αλλά φυσικά και δεν περιμένω προσωπικά την υπουργό να χτενίζει τα CV και να επιβεβαιώνει το περιεχόμενο. Το τραγικό είναι ότι δεν έχουν συμβούλους που να κάνουν αυτήν τη δουλειά. Ή έχουν και έκαναν τα στραβά μάτια γιατί δεν ταίριαζε με την ιστορία που θέλουν να πουν. Σε κάθε περίπτωση, τραγικό για όλον το θεσμό του υπουργείου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604972
224v έγραψε:Μα θα ψαξει να διοριστει Ελλαδα??


Ναι, γιατί απ ότι καταλαβαίνω ούτε ερευνητικό έργο έχει ιδιαίτερο, ούτε στη Nasa δουλεύει (ή δούλεψε ποτέ), ούτε καμία πατέντα έχει... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604974 Ήτανε πρόεδρος πασπ ΤΕΙ Λαμίας και στο advisory board :shifty: της ΔιαΝΕΟσις όμως
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604975 Α, άμα ήταν στο αντβάιζορι μπόαρντ, αλλάζει το πράγμα! :inlove:

Αυτό το ΔιαΝΕΟσις τι παίζει ακριβώς, γιατί δεν έχω καταλάβει;;; Κάτι μου μυρίζει σαν κρατική ΜΚΟ ΓΑΠ με πολύ cool jargon για να βολέψουμε χιπστεράδες κουμπάρους, αλλά δεν ξέρω... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#604978 Ένα circlejerk βλέπω να είναι...
https://www.dianeosis.org/about/

Tι πλάκα το "είπαν για μας"
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604980
drdino έγραψε:Ένα circlejerk βλέπω να είναι..


^
Αυτό

Και μάλλον όχι ΓΑΠ, πιο πολύ Βενιζέλος
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604982 Όχι υπερβολικές δόσεις jargon βλέπω... :hmmm: Ενδιαφέροντα στοιχεία βλέπω... :hmmm:

Μετά...

είπαν για μας

"Η διαΝΕΟσις αποτελεί μια πάρα πολύ σημαντική πρωτοβουλία που προσπαθεί να υπηρετήσει μία σύλληψη του τρόπου προσέγγισης και ανάλυσης της ελληνικής κοινωνίας, είναι κάτι που συμβάλει στην αυτογνωσία και μας λείπει πάρα πολύ ως κοινωνία."
Νικηφόρος Διαμαντούρος, μέλος του εποπτικού συμβουλίου της διαΝΕΟσις :s_shout :s_shout :s_shout


Εικόνα

Δεν θα σχολιάσω κάτι άλλο... Υπάρχουν άλλοι πιο άξιοι...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#604984
Tο κόστος λειτουργίας του οργανισμού καλύπτεται εξ ολοκλήρου από τον Δημήτρη Δασκαλόπουλο.


Δημήτρης Δασκαλόπουλος, Πρόεδρος & Ιδρυτής της διαΝΕΟσις, Ιδρυτής της Damma Holdings SA, Ιδρυτής του πολιτιστικού οργανισμού ΝΕΟΝ, Επίτιμος Πρόεδρος του ΣΕΒ.


Damma Holdings @ google = zero. Στο linkedin έχει κάποιες θέσεις (analysts, CTO, κλπ) αλλά τι φάση;

Από αυτό του ΝΕΟΝ (άλλος ένας NPO δλδ):
NEON is a nonprofit organization that works to bring contemporary culture closer to everyone. It is committed to broadening the appreciation, understanding, and creation of contemporary art in Greece and to the firm belief that this is a key tool for growth and development. NEON, founded in 2013 by collector and entrepreneur Dimitris Daskalopoulos, breaks with the conventional model of a contemporary art foundation limited to a single location.


...founder and Chairman of DAMMA Holdings SA, a financial services and investment company.


Financial services & investment χωρίς παρουσία στο ίντερνετ, οκ. Τι κάνει τελικά;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#604988
markvag έγραψε:Δεν θα σχολιάσω κάτι άλλο... Υπάρχουν άλλοι πιο άξιοι...



Εικόνα

Λινατσες. :x

drdino έγραψε:Financial services & investment χωρίς παρουσία στο ίντερνετ, οκ. Τι κάνει τελικά;


Ειναι NPO, δηλ παει ο Ιβαν Ντιπλοματιεφ και τους δωσει 500 εκατομμυρια ευρω α) δεν θα φορολογηθουν β) χρησιμοποιηθουν για τον απωτερο στοχο του Οργανισμου (διασωση πουλιου Ασιμωπετρας) . Τι θες τωρα. ΤΙ. :x