Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#704074 https://www.gazzetta.gr/plus/diethni/article/1586318/se-apomonosi-o-tsovin-23-ores-ti-mera-fovoi-gia-tin-asfaleia-toy-mesa-sti-fylaki-pics

Αμέσως μετά την ανάγνωση της ετυμηγορίας των ενόρκων, οι οποίοι ομόφωνα τον έκριναν ένοχο και στις τρεις κατηγορίες που αντιμετώπισε, του φόρεσαν χειροπέδες και οδηγήθηκε απευθείας στη φυλακή Oak Park Heights, η οποία είναι η μόνη μέγιστης ασφαλείας του κράτους. Βρίσκεται περίπου 25 μίλια (40 χιλιόμετρα) ανατολικά της Μινεάπολης.


Τι county τι country :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#704077
Asimov έγραψε:Εικόνα



:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout

Πως να λες ψέμματα, λέγοντας την αλήθεια!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#704109
Asimov έγραψε:Εικόνα

:s_rofl :s_rofl :s_rofl
Είναι προφανές πως θεωρούν πως απευθύνονται σε κρετίνους. Και μάλλον έχουν δίκιο. :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By markvag
#704897 Ο τίτλος της είδησης:

Η VW δίνει αυξήσεις στους εργαζόμενους αλλά αυτοί προτιμούν επιπλέον ρεπό

Η αλήθεια:

Από τον Ιανουάριο του 2022 οι εργαζόμενοι θα λάβουν αύξηση 2,3%, ενώ τον Ιούνιο θα τους δοθεί εφάπαξ πριμ 1.000 ευρώ για την εργασία τους σε καιρούς πανδημίας.

Επιπλέον, τον Σεπτέμβριο κάθε εργαζόμενος της VW στη Γερμανία θα λάβει έκτακτη επιδότηση 150 ευρώ στo ταμείο για την επικουρική σύνταξη που προσφέρει η επιχείρηση.


Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της συμφωνίας είναι η ρήτρα, με την οποία δίνεται σε όλους το δικαίωμα να επιλέξουν ανάμεσα σε εφάπαξ επίδομα και επιπλέον ρεπό. Ο εκπρόσωπος της εταιρείας δήλωσε στο Γερμανικό Πρακτορείο Ειδήσεων (DPA) ότι «ένα μεγάλο μέρος των εργαζομένων προτιμά να εξασφαλίσει περισσότερο ελεύθερο χρόνο» και όχι πάντα περισσότερα χρήματα. Σε αυτό συμφωνεί και ο εκπρόσωπος των εργαζομένων στην Volkswagen.


Δηλαδή, η επιλογή δεν είναι μεταξύ αύξησης ή άδειας, είναι μεταξύ ενός έξτρα μπόνους (ανεξάρτητου από τυχόν άλλα μπόνους που μπορεί να πάρει κάποιος) και μερικές μέρες άδεια. Και αντί για τα 1000 ευρώ (που δεν ξέρω τους μισθούς εκεί, αλλά δεν μου ακόγονται τόσο πολλά, για Γερμανία) πολλοί επιλέγουν έξτρα μέρες καθισιό. Δεν μου φαίνεται παράλογο... :roll:

Κοινώς ο τίτλος του άρθρου είναι τελείως ΓΤΠΚ... :tomato:



Και για να ολοκληρωθεί η είδηση, να σημειώσω (όπως λέει και το ίδιο άρθρο) πως:

Αρχικά βέβαια το συνδικάτο ζητούσε μισθολογικές αυξήσεις 4%, με το επιχείρημα ότι τα τελευταία τρία χρόνια οι μισθοί είχαν παραμείνει στάσιμοι.


Συμπερασματικά:

«μεγάλες επιχειρήσεις όπως η Daimler και η VW προσφέρουν παχυλά μερίσματα. Νομίζω ότι όποιος πληρώνει πλουσιοπάροχα τους μετόχους, θα πρέπει να εξασφαλίζει μία αξιοπρεπή αμοιβή και στους εργαζόμενους»


Ν' αγιάσει το στόμα σου άνθρωπέ μου! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#705255 Στη μπουζου ο Μένιος... Καιρός ήταν! Το τελευταίο σχόλιο όλα τα λεφτά!

Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#705256 Ψεύτικο προφιλ άραγε;
Αυτός είναι ο ορίτζιναλ; https://twitter.com/mainandros
Άβαταρ μέλους
By bill33
#705258
drdino έγραψε:Ψεύτικο προφιλ άραγε;
Αυτός είναι ο ορίτζιναλ; https://twitter.com/mainandros

για να γράφει dimosio_kafros ναι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#705260 Το πιο ωραίο είναι πως συνέλλαβαν τον τύπο που πριν πολύ λίγο καιρό του είχαν παραχωρήσει και φρουρά να τον προσέχει... Και φυσικά δεν τρέχει κάστανο.
Το χειρότερο όλων είναι πως δικαιώθηκε ο Βαξεβάνης, δεν ξέρω αν κάποιοι αντικειμενικοί σχολιαστές θα το αντέξουν αυτό το χτύπημα της μοίρας.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#705293
Anonymous Founder έγραψε:Το χειρότερο όλων είναι πως δικαιώθηκε ο Βαξεβάνης, δεν ξέρω αν κάποιοι αντικειμενικοί σχολιαστές θα το αντέξουν αυτό το χτύπημα της μοίρας.



... χωρίς τον οποίον ο Μένιος θα είχε ακόμα αστυνομική προστασία με 14+ αστυνομικούς και θωρακισμένη BMW στην υγεία του Έλληνα φορολογούμενου.

Και επίσης, να σημειώσω πως η καταγγελία του για επικείμενη δολοφονία του φαντάζομαι πως είχε κάποια βάση, μιας και του παραχωρήθηκε αστυνομική προστασία (φαντάζομαι τα μούτρα του Χρυσοχοΐδη :lol: )



Ποια η κατάντια της χώρας και των ΜΜΕ της, όταν ο σοβαρός και αξιόπιστος είναι ο Βαξεβάνης... :vava: :tomato:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#705360
markvag έγραψε:
Ποια η κατάντια της χώρας και των ΜΜΕ της, όταν ο σοβαρός και αξιόπιστος είναι ο Βαξεβάνης... :vava: :tomato:



Σοβαρός και αξιόπιστος μπορεί να είναι, αμερόληπτος δεν είναι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#705472
saxon_747 έγραψε:
markvag έγραψε:
Ποια η κατάντια της χώρας και των ΜΜΕ της, όταν ο σοβαρός και αξιόπιστος είναι ο Βαξεβάνης... :vava: :tomato:



Σοβαρός και αξιόπιστος μπορεί να είναι, αμερόληπτος δεν είναι.



Για εμένα το σοβαρός περιλαμβάνει και το αμερόληπτος, έπρεπε να το είχα διευκρινήσει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#705484 Ο Βαξεβάνης ούτε αμερόληπτος είναι, ούτε πάντα αξιόπιστος. Αλλά είναι ο μόνος που έχει κάνει ρεπορτάζ για πράγματα που άλλοι δεν ακουμπάνε και έχει δικαιωθεί. Βλέπε την ιστορία με τον Γεωργιάδη και τις καταδίκες στην Μολδαβία, ή τις περίεργες εταιρείες και τα δανεικά από τις τράπεζες στο Πρώτο Θέμα, και πολλά άλλα.
Ετούτη την φορά, δικαιώνεται ξανά πλήρως και τώρα κάποιοι δεν ξέρουν πού να κρυφτούν που είχαν εξ αρχής συνταχθεί με τον... Φουρθιώτη (μα είναι δυνατόν να πιστέψεις ένα τύπο σαν αυτό; ). Ξαφνικά δηλαδή, εκεί που δεν υπήρχε η είδηση για κάποιους, συνελήφθη ο Φουρθιώτης, ουσιαστικα μετά την καταγγελία του Βαξεβάνη και την κατάθεσή του στον εισαγγελέα.
Τον Φουρθιώτη, που μέχρι πριν λίγο καιρό προστάτευε η ΕΛΑΣ να θυμίσω!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#705488 Επ' αυτού :

https://www.efsyn.gr/stiles/ypografoyn/ ... foyrthioti
Άβαταρ μέλους
By g8777
#705570 Με αμείωτη ένταση συνεχίζονται οι αυστηροί έλεγχοι των αστυνομικών αρχών στους οδηγούς οχημάτων που περνούν από τα διόδια των εθνικών οδών

+
«Μπλόκο» στους επίδοξους ταξιδιώτες του Πάσχα

+

Πάσχα: Μειωμένη η έξοδος οχημάτων από τα διόδια Ελευσίνας και Αφιδνών - Αυστηροί έλεγχοι

+
Μειώθηκε η έξοδος των οχημάτων από τα διόδια Ελευσίνας και Αφιδνών -Αυστηροί έλεγχοι όλη τη Μεγάλη Εβδομάδα

+

Πάσχα: Εντατικοί έλεγχοι σε ΚΤΕΛ, λιμάνια και εθνικές οδούς

+

Έξοδος Πάσχα: Θα τους ψάχνει μέχρι και στα πορτ μπαγκάζ η Τροχαία (video) :lol:

=


Η έξοδος του Πάσχα σε αριθμούς: Έφυγαν 35.000, αναστροφή για 273 σε ένα 24ωρο

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Εικόνα

Εχω αρρωστησει γτχμ αποψε :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout



Που θελω να καταληξω (θα αναρωτηθει ο Σαξονας).






















































Πάσχα στο χωριό; Οχι, ευχαριστώ




Πάσχα με ρετσίνα από τις εννέα στο σούβλισμα που δεν θα το έκανε ούτε ο Μπουκόβσκι, με Χαρά Βέρα σε volume που δεν θα το άντεχε νορβηγικό συγκρότημα death metal, με τον αυθεντικό της τάβλας να λέει «μη που πεις ότι από το αρνί δεν τρως το μάτι», δεν αντέχεται



hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv:

Η Ζωη εν Ταφω. :s_roses