Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#46864 @Διμικ

Στο κειμενο που βαζεις το πρωτο μερος ειναι μια "ξερη" περιγραφη , στο δευτερο υπαρχουν οι δηλωσεις της αστυνομιας και του δημου και λειπουν οι δηλωσεις των αστεγων και στο τριτο ακολουθει η αποψη.

Ε, αυτο εκανε και ο αρθρογραφος ( εβαλε το βιντεο και εγραψε την αποψη του, χρειαζοταν να επισημανει οτι η αποψη του αποτελει αποψη του ?) και τον κραζετε για ελλειψη αντικειμενικοτητας .
Τελευταία επεξεργασία από αεροζολ και 03 Δεκ 2014, 13:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#46868 Είπα να μην το ξαναγράψω, αλλά φαίνεται ότι χρειάζεται να το επισημάνουμε πάλι....Μπορείτε να μου δικαιολογήσετε, αιτιολογήσετε, κατανοήσετε από που προκύπτει, βάσει ποιων στοιχείων και ποιας έρευνας, το κάτωθι

Οι δηλώσεις του Υπουργού Δικαιοσύνης δεν είναι η εξαίρεση αλλά ο κανόνας για τις αντιλήψεις των στελεχών της κυβέρνησης σε σχέση με τα δικαιώματα των ομόφυλων ζευγαριών


Άλλο τα πραγματικά στοιχεία ("η άποψη του Υπουργού είναι λανθασμένη όπως προκύπτει από τα άρθρα 1,2,3,xyz του Χάρτη"), άλλο η προσωπική άποψη ("θεωρώ ότι η θέση του Υπουργού είναι λανθασμένη γιατί πιστεύω α,β,γ και σε ένα Θεό πατέρα παντοκράτορα"), και άλλο η ασυνάρτητη εξαγωγή αυθαίρετων συμπερασμάτων (όπως το παραπάνω).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#46873
αεροζολ έγραψε:@Διμικ

Στο κειμενο που βαζεις το πρωτο μερος ειναι μια "ξερη" περιγραφη , στο δευτερο υπαρχουν οι δηλωσεις της αστυνομιας και του δημου και λειπουν οι δηλωσεις των αστεγων και στο τριτο ακολουθει η αποψη του αρθρογραφου.

Ε, αυτο εκανε και ο αρθρογραφος ( εβαλε το βιντεο και εγραψε την αποψη του, χρειαζοταν να επισημανει οτι η αποψη του αποτελει αποψη του ?) και τον κραζετε για ελλειψη αντικειμενικοτητας .



Προφανώς δεν είμαι δημοσιογράφος, αλλά πιστεύω ότι εφόσον τελέστηκε παράνομη πράξη αρμόδιοι να μιλήσουν είναι ο θιγμένος και οι αρχές κι αυτό για να παραθέσουν γεγονότα, οι άστεγοι θα πρέπει να λογοδοτήσουν στα δικαστήρια και όχι στον δημοσιογράφο.

Άποψη θα ήταν και το "Για ακόμα μια φορά οι υποκινούμενοι από πολιτικούς φορείς "αλληλέγγυοι" μαζί με άστεγους κατέστρεψαν δημόσια περιουσία υπο την ανοχή των αρχών νομίζοντας ότι είναι τσιφλίκι τους, θα πληρώσουν άραγε οι υποκινητές για την αποκατάσταση των ζημιών η για ακόμα μια φορά θα κάνουν την στρουθοκάμηλο πετώντας το μπαλάκι στην εξέδρα μιλώντας για κοινωνικό πρόβλημα κλπ κλπ"

καταλαβαίνεις την διαφορά νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#46885
The Ace έγραψε:Είπα να μην το ξαναγράψω, αλλά φαίνεται ότι χρειάζεται να το επισημάνουμε πάλι....Μπορείτε να μου δικαιολογήσετε, αιτιολογήσετε, κατανοήσετε από που προκύπτει, βάσει ποιων στοιχείων και ποιας έρευνας, το κάτωθι

Οι δηλώσεις του Υπουργού Δικαιοσύνης δεν είναι η εξαίρεση αλλά ο κανόνας για τις αντιλήψεις των στελεχών της κυβέρνησης σε σχέση με τα δικαιώματα των ομόφυλων ζευγαριών


Άλλο τα πραγματικά στοιχεία ("η άποψη του Υπουργού είναι λανθασμένη όπως προκύπτει από τα άρθρα 1,2,3,xyz του Χάρτη"), άλλο η προσωπική άποψη ("θεωρώ ότι η θέση του Υπουργού είναι λανθασμένη γιατί πιστεύω α,β,γ και σε ένα Θεό πατέρα παντοκράτορα"), και άλλο η ασυνάρτητη εξαγωγή αυθαίρετων συμπερασμάτων (όπως το παραπάνω).


Αντιστοιχα αρθρα (χωρις επαρκη αιτιολογηση για ολα οσα αναφερουν) εχουν γραφτει , για παραδειγμα , για τον ΣΥΡΙΖΑ. Ενοχληθηκες ? Δεν νομιζω . Μπορει και να επικροτησες. Γιατι ? Διοτι δεν γουσταρεις τον ΣΥΡΙΖΑ . Ησουνα αντικειμενικος ? Δεν νομιζω. Οποτε "αντε γεια" (δεν το λεω με κακη εννοια) . Μη κανεις την τριχα τριχια.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#46886 Καταρχάς

The Ace έγραψε:Το ίδιο θα έλεγα και αν το άρθρο το διαβάζαμε στο defencenet ως εξής:

(άλλη διαστρεβλωμένη αποτύπωση της είδησης)


Κατά δεύτερον, προφανώς και δεν συμπαθώ τον ΣΥΡΙΖΑ, για πολλούς και διαφόρους λόγους. Ουδεμία σχέση έχει αυτό όμως με το συγκεκριμένο άρθρο και site (ούτε καν ξέρω αν και κατά πόσο το site πρόσκειται "φιλικά" προς το ΣΥΡΙΖΑ, και δεν με ενδιαφέρει κιόλας).
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#46890
dimik έγραψε:
αεροζολ έγραψε:@Διμικ

Στο κειμενο που βαζεις το πρωτο μερος ειναι μια "ξερη" περιγραφη , στο δευτερο υπαρχουν οι δηλωσεις της αστυνομιας και του δημου και λειπουν οι δηλωσεις των αστεγων και στο τριτο ακολουθει η αποψη του αρθρογραφου.

Ε, αυτο εκανε και ο αρθρογραφος ( εβαλε το βιντεο και εγραψε την αποψη του, χρειαζοταν να επισημανει οτι η αποψη του αποτελει αποψη του ?) και τον κραζετε για ελλειψη αντικειμενικοτητας .



Προφανώς δεν είμαι δημοσιογράφος, αλλά πιστεύω ότι εφόσον τελέστηκε παράνομη πράξη αρμόδιοι να μιλήσουν είναι ο θιγμένος και οι αρχές κι αυτό για να παραθέσουν γεγονότα, οι άστεγοι θα πρέπει να λογοδοτήσουν στα δικαστήρια και όχι στον δημοσιογράφο.

Άποψη θα ήταν και το "Για ακόμα μια φορά οι υποκινούμενοι από πολιτικούς φορείς "αλληλέγγυοι" μαζί με άστεγους κατέστρεψαν δημόσια περιουσία υπο την ανοχή των αρχών νομίζοντας ότι είναι τσιφλίκι τους, θα πληρώσουν άραγε οι υποκινητές για την αποκατάσταση των ζημιών η για ακόμα μια φορά θα κάνουν την στρουθοκάμηλο πετώντας το μπαλάκι στην εξέδρα μιλώντας για κοινωνικό πρόβλημα κλπ κλπ"

καταλαβαίνεις την διαφορά νομίζω.


Την διαφορα την καταλαβαινω . Και οι αστεγοι πρεπει να πουν την αποψη τους . Πως αλλιως θα ειναι σφαιρικη η ενημερωση ?

Το ζητουμενο ειναι να υπαρχουν ισες αποστασεις με την εννοια του να ειναι ολοι ελευθεροι να πουν την αποψη τους (και τα επιχειρηματα τους και την αναλυση τους).
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#46893
The Ace έγραψε:Καταρχάς

The Ace έγραψε:Το ίδιο θα έλεγα και αν το άρθρο το διαβάζαμε στο defencenet ως εξής:

(άλλη διαστρεβλωμένη αποτύπωση της είδησης)


Κατά δεύτερον, προφανώς και δεν συμπαθώ τον ΣΥΡΙΖΑ, για πολλούς και διαφόρους λόγους. Ουδεμία σχέση έχει αυτό όμως με το συγκεκριμένο άρθρο και site (ούτε καν ξέρω αν και κατά πόσο το site πρόσκειται "φιλικά" προς το ΣΥΡΙΖΑ, και δεν με ενδιαφέρει κιόλας).



Δεν μιλαω για το συγκεκριμενο αρθρο και σαϊτ. Λεω οτι σε αντιστοιχο αρθρο (που ολα οσα αναφερονται δεν αιτιολογουνται επαρκως) με στοχο τον ΣΥΡΙΖΑ δεν εχεις την ιδια αντιμετωπιση (απαιτηση να αποδειχτουν/αιτιολογηθουν ολα οσα αναφερονται).
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#46894 Αν μπορούσες να μου δείξεις το συγκεκριμένο thread, μήπως όντως έχω περάσει επιδερμικά το θέμα του και δεν έχω επιδείξει την ίδια ευαισθησία (χωρίς πλάκα, το εννοώ αυτό, δεν θέλω να είμαι ανακόλουθος) :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#46901
The Ace έγραψε:Αν μπορούσες να μου δείξεις το συγκεκριμένο thread, μήπως όντως έχω περάσει επιδερμικά το θέμα του και δεν έχω επιδείξει την ίδια ευαισθησία (χωρίς πλάκα, το εννοώ αυτό, δεν θέλω να είμαι ανακόλουθος) :hmmm:


Αν παρω ενα απο τα διαφορα αρθρα (που εχουν ανεβει σ' αυτο ή στο αλλο φορουμ) που εχουν στοχο τον ΣΥΡΙΖΑ ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξουν πολλα (τωρα δεν μου ερχεται καποιο συγκεκριμενο) που θα εχουν αναφορες που δεν αιτιολογουνται επαρκως. Εχεις σχολιασει την ελλειψη αιτιολογησης-αποδειξης-στοιχειων ? Δεν νομιζω.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#46903 ΟΚ, για να μην χαλάμε το παρόν, ας τα πούμε αναλυτικότερα σε κάποιο επόμενο, σίγουρα θα υπάρξουν πολλά (ενόψει και των εξελίξεων ante portas :)
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#50829 Ας πούμε ότι αυτό είναι το θρεντ "Δημοσιογράφοι παντολόγοι", pundits επί παντός επιστητού.

Η μαθηματική ιδιοφυία του ΣΚΑΪ συνεχίζεται:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#50831 Πάλι καλά που τα νούμερα είναι τέτοια και δέν βγαίνει πάνω απο 100% :lol:

Φυσικά αυτά είναι ψιλά γράμματα για το μέσο ούγκανο ψηφοφόρο του Σαμαρά στον οποίο απευθύνεται το infographic :ninja:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#50834 98% των φορουμιτων εχουν πατησει το κουμπι Calculator στο πληκτρολογιο.

Ζορζ ασε μας να δουλεψουμε!!!
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#50858 Δεν χρειάζεται, σας επιβεβαιώνω εγώ 110% ότι όντως είναι 12,78 + 1,01 + 7,35 = 21,14
:shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#50863 Θα μπορουσαν να προσθεσουν τις μοναδες και να διαιρεσουν με την διαφορα για να βγει αυτο το ποσοστο. :shifty:


(Don't do it Geo)