Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#518099 Παίδες τα ίδα σκατά με εμάς είναι, ουνα ράτσα ούνα φάτσα

οι γενικές κατηγορίες του diplomat έχουν μια βάση θα μπορούσαν αντίστοιχα να είναι
α) δεξιοί
β) αριστεροί

ή

α) ΑΠΟΕΛ
β) Ομόνοια

ή

α) ΝΔ - ΔΗΣΥ, ΔΗΚΟ κλπ
β) ΠΑΣΟΚ - ΑΚΕΛ aka δήθεν κομμουνιστές


τους αγγλάρες μάλλον χεσμένους του έχουν αν δεν τους μισούν.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#518102 Τελικά η ταυτότητά σου γράφει Κύπριος. Σα να λέμε Μακεδόνας. Το τι αισθάνεσαι δε νομίζω να στο επιβάλλουν τίποτα πρωθυπουργοί σε ένα λιμνίσιο ακρογιάλι
Άβαταρ μέλους
By dimik
#518105
Corto Maltese έγραψε:Τελικά η ταυτότητά σου γράφει Κύπριος. Σα να λέμε Μακεδόνας. Το τι αισθάνεσαι δε νομίζω να στο επιβάλλουν τίποτα πρωθυπουργοί σε ένα λιμνίσιο ακρογιάλι



Η υπηκοότητα τι σχέση έχει με την εθνικότητα; :hmmm:
Το γράφει ξεκάθαρα Υπηκοότητα: Κυπριακή, δεν γράφει πουθενά εθνικότητα, ούτε Κύπριος, ούτε Έλληνας, ούτε Τούρκος.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#518117 Δηλαδη; Αυτοπροσδιοριζεσαι η σε προσδιοριζουν αλλοι;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518125
blinkys έγραψε:Επίσης απαντώντας και στον markvag, περιμένω τις ίδιες ερωτήσεις και για τους Βόρειους Μακεδόνες. Είναι σκέτο Μακεδόνες; Είναι Βούλγαροι Μακεδόνες; Είναι Βούλγαροι Ρομά Μακεδόνες; Είναι Αλβανοί Μακεδόνες; Ή μήπως είναι Βόρειοι Βούλγαροι Ρομά Μακεδόνες; :hmmm:


Είναι Μακεδόνες που κατοικούν στη Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας (όπως βάσει της συμφωνίας θα ονομαστεί η FYROM σύντομα). Το πρόβλημα δεν μπορώ να αντιληφθώ... :hmmm:

Όπως εσύ λέγεσαι Μακεδόνας (και καλά κάνεις) που το γενεαλογικό σου δέντρο δεν φτάνει σε απ'ευθείας ανταπόκριση από τον Φίλιππο τον Βου, αντίστοιχα και αυτοί. Με τη συμφωνία (την οποία διάβασα) οι βόρειοι γείτονές μας παραδέχονται πως δεν έχουν Ελληνική καταγωγή ή παράδοση και σχέση με το αρχαίο βασίλειο της Μακεδονίας, η γλώσσα τους δεν έχει σχέση με τα Ελληνικά και δέχονται το απαραβίαστο των συνόρων και μάλιστα πως θα δράσουν εναντίον αυτών που θα προσπαθήσουν να τα αλλάξουν ή θα ωθήσουν προς κάτι τέτοιο (όπως κι εμείς θα κάνουμε το ίδιο).

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιο το πρόβλημά τόσων ανθρώπων με τη συμφωνία αυτή! :s_dunno

Θεωρώ πως για την Ελλάδα είναι σημαντικό κέρδος σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση (διάλογος με Αμερικάνο: Από που είσαι; Έλλαδα. Α, τι ωραία, από ποιο μέρος; Από τη Μακεδονία. Μα, νόμιζα πως είπες πως ήσουν από την Ελλάδα... :dizzy: :iconcool: ) και φυσικά κερδίζουμε πολύ περισσότερα (και ουσιαστικά) με το να έχουμε φιλικές σχέσεις με τους γείτονές μας και με το να σταθεροποιηθεί το κράτος μέσω μίας διαδικασίας ένταξης σε ΕΕ και ΝΑΤΟ.


blinkys έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:

Οι Βόρειοι Μακεδόνες είναι σκέτο Μακεδόνες. Γιατί; Γιατί έτσι αποφάσισαν. Και εφόσον το ίδιο κριτήριο ίσχυσε για τις υπόλοιπες 200+ εθνότητες του κόσμου, δε βλέπω το λόγο να μην ισχύσει και γι αυτούς.


Από πότε υπάρχει εθνότητα Μακεδόνας;



Από πολύ πριν την εποχή του Μακεδονικού αγώνα.


224v έγραψε:μα η περιοχη Μακεδονια είναι μοιρασμενη σε 3 κρατη, η μηπως όχι?? Αρα οσοι εχουν καταγωγή από οικογενειες που ζουσαν σε αυτή την περιοχη, όπως οι Ποντιοι που ζουσαν στην Γεωργια από τα παλια + τους Ελληνες από τον εμφύλιο κ.λ.π. είναι Μακεδόνες.


Αυτό!
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#518131 Βεβαια τα Σκοπια πιο πολλα εχουν να φοβουνται σε οτι αφορα τα συνορα τους απο Αλβανια και Βουλγαρια μερια, παρα απο την Ελλαδα...

Κατα τ αλλα η "μακεδονικη μειονοτητα" πολλα χρονια προσπαθουσε-προσπαθει να βρει υποσταση στις περιοχες της Φλωρινας.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518143 Όπου βέβαια στη Φλώρινα υπάρχουν πολλοί σλαβόφωνοι, ας μην ξεχνάμε...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#518149
markvag έγραψε:Όπου βέβαια στη Φλώρινα υπάρχουν πολλοί σλαβόφωνοι, ας μην ξεχνάμε...


Ιδιαίτερα οι μεγαλύτεροι, σχεδόν όλοι, μιλάνε παράλληλα με τα ελληνικά που είναι η μητρική τους γλώσσα και μια "δική τους" διάλεκτο (Μακεδονικά θα σου πούνε κάποιοι, ντόπια, ντόπικα άλλοι κτλ) που φυσικά είναι σλαβικά. (Όχι απόλυτα καθαρά σλαβικά, παίζει και λίγο από Κροατία, Ρωσία, Βουλγαρία και Τουρκία)

Που να καταλάβετε τώρα εσείς τι σημαίνει "νεϊ κο ντουσα μπερι, νεϊκο κουρτο πόρι" ή "μπουτουρνίτσα", "σμαργόλκα" κτλ. Εκεί τα μιλάνε όπως εμείς τα αγγλικά πχ.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#518173
Corto Maltese έγραψε:
blinkys έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Θέλω να πω ότι πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίστε τι είστε και στη συνέχεια να ζήσετε τη ζωή την οποία αποφασίσατε ήσυχα κι ωραία. Τι είστε; Είστε Πόντιοι; Ελληνοπόντιοι; Έλληνες; Σκέτο; Και τώρα που ζείτε εδώ τι είστε; Πόντιοι και Μακεδόνες; Σκέτο Πόντιοι; Σκέτο Μακεδόνες; Σκέτο Πόντιοι ΚΑΙ σκέτο Μακεδόνες; ΚΑΙ Έλληνες ΚΑΙ Πόντιοι ΚΑΙ Μακεδόνες; Πόντιοι Μακεδόνες; Αυτά είναι ταυτόσημα; Υπάρχει επικάλυψη; Υπάρχει διαφοροποίηση; Και αν είστε Μακεδόνες, πότε γίνατε Μακεδόνες; Στα 95 χρόνια παρουσίας εδώ; Οι άλλοι που ζούνε ΜΟΛΙΣ 1.500 χρόνια γιατί δεν μπορούν να γίνουν; Εσείς κάνατε ταχύρυθμα; Αν δεν είστε γιατί δηλώνετε τέτοιοι; Γιατί πρωτοστατείτε στα συλλαλητήρια; Εάν είστε ξεγίνατε Πόντιοι; Κι ο Κεμάλ;

Πολλά ερωτήματα χωρίς απαντήσεις.



Πάμε λίγο από το τέλος. Τι εννοείς κι ο Κεμάλ;

Λοιπόν το Πόντιος αναφέρεται στην καταγωγή. Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο. Τώρα αν εμφανίζεται πιο συχνά από το Ρουμελιώτης δεν κάνει καμία διαφορά για κανέναν.
Ερώτηση. Εγώ που γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Μακεδονία μπορώ να λέω ότι είμαι Μακεδόνας; Ή δεν μου επιτρέπεται γιατί δεν κραταέι 1500 χρόνια πίσω το γενεαλογικό μου δέντρο στην περιοχή;
Αν ας πούμε συστηνόμουν ως Πόντιος Πατρινός ή Πόντιος Κρητικός θα καταλαβαίνες τη διαφοροποίηση; Σε μπερδεύει μόνο το Μακεδόνας σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα;

Για συλλαλητήρια κλπ σε προτρέπω να βρεις κάποιον που συμμετείχε και να τον ρωτήσεις. :)

Επίσης απαντώντας και στον markvag, περιμένω τις ίδιες ερωτήσεις και για τους Βόρειους Μακεδόνες. Είναι σκέτο Μακεδόνες; Είναι Βούλγαροι Μακεδόνες; Είναι Βούλγαροι Ρομά Μακεδόνες; Είναι Αλβανοί Μακεδόνες; Ή μήπως είναι Βόρειοι Βούλγαροι Ρομά Μακεδόνες; :hmmm:

Ο Κεμάλ κολάει γιατί όταν ακούτε για τον Κεμάλ είστε Πόντιοι, όταν ακούτε για τον Ζάεφ, Μακεδόνες, για τον Σόιμπλε, Έλληνες κοκ

Φυσικά και μπορείς να λες ότι είσαι Μακεδόνας εφόσον ζει το σόι σου κοντά έναν αιώνα στη Μακεδονία, αλλά όταν διαδηλώνεις για να μη δηλώνει το ίδιο κάποιος που το σόι του ζει υπερδεκαπλάσιο χρονικό διάστημα στη Μακεδονία, να μου επιτρέψεις να σε λέω ΤΟΥΛΑΧΙΣΟΝ θρασύτατο. Και φυσικά δε μιλάω για κάποιον προσωπικά (εσένα πχ), μιλάω για τη συντριπτική πλειοψηφία των Ποντίων της Θεσσαλονίκης.

Οι Βόρειοι Μακεδόνες είναι σκέτο Μακεδόνες. Γιατί; Γιατί έτσι αποφάσισαν. Και εφόσον το ίδιο κριτήριο ίσχυσε για τις υπόλοιπες 200+ εθνότητες του κόσμου, δε βλέπω το λόγο να μην ισχύσει και γι αυτούς.
Μια παρατηρηση.
Εμεις σαν ελληνες οταν γνωριζαμε καποιον απο βορεια ελλαδα λεγαμε οτι ειναι γενικα απο μακεδονια, οπως για αλλον απο πελοποννησο ή θεσσαλια κτλ.
Ουσιαστικα με την συμφωνια αυτη υπαρχουν το ελληνικο εθνος και το εθνος της βορειας μακεδονιας.
|λογοκρισία| καναμε που ζητησαμε σαν κρατος να κατεβουν τα αγαλματα απο τις πολεις τουε.
Επρεπε να τους αφησουνε να τα εχουν και να μαθαινουν στα παιδεια την ιστορια οπως και την ελληνικη γλωσσα.
Ετσι ωστε καποια στιγμη να απορροφηθουν σαν λαος και να μοιαζουν περισσοτερο με ελληνες και να τους κατακτησουμε γεωγραφικα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518175 Αν μπορούσε να γίνει ελληνοποιήση θα ήταν το ιδανικό, αλλά ποτέ δεν τέθηκε τέτοιο σενάριο
Άβαταρ μέλους
By dimik
#518179
saxon_747 έγραψε:
markvag έγραψε:Όπου βέβαια στη Φλώρινα υπάρχουν πολλοί σλαβόφωνοι, ας μην ξεχνάμε...


Ιδιαίτερα οι μεγαλύτεροι, σχεδόν όλοι, μιλάνε παράλληλα με τα ελληνικά που είναι η μητρική τους γλώσσα και μια "δική τους" διάλεκτο (Μακεδονικά θα σου πούνε κάποιοι, ντόπια, ντόπικα άλλοι κτλ) που φυσικά είναι σλαβικά. (Όχι απόλυτα καθαρά σλαβικά, παίζει και λίγο από Κροατία, Ρωσία, Βουλγαρία και Τουρκία)

Που να καταλάβετε τώρα εσείς τι σημαίνει "νεϊ κο ντουσα μπερι, νεϊκο κουρτο πόρι" ή "μπουτουρνίτσα", "σμαργόλκα" κτλ. Εκεί τα μιλάνε όπως εμείς τα αγγλικά πχ.


Δεν είναι χαρακτηριστικό της Φλώρινας αλλά της Δ. Μακεδονίας γενικότερα.
Οι υπόλοιποι τους λέμε κοροιδευτικα γαλλους, το οποίο ψάχνοντας κάπου διάβασα ότι προέρχεται από τις Γαλλικές ταυτότητες που τους είχε δώσει ο Γαλλικός στρατός κατά τον Α ΠΠ για να τους ξεχωρίσει ως σλαβοφωνους Έλληνες της περιοχής και όχι αντιπάλους Βούλγαρους κλπ.

Θέμα μακεδονικής ταυτότητας-έθνους έθεσαν μερικά χωριά της Φλώρινας μέσω Ουράνιου Τόξου κι αυτό περισσότερο λόγω εγκατάλειψης της περιοχής από το κράτος πάρα ότι υπήρχε ιστορική συνέχεια. Τώρα που τους έχτισαν εργοστάσιο της ΔΕΗ και φαγαν ψωμάκι τα παιδιά τους σαν υπάλληλοι εκεί μέσα έχει σχεδόν εξαφανισθεί αυτό το φαινόμενο.

Τα ντόπια τα έχουμε κουτσομάθει κι εμείς που απλά μεγαλώσαμε εκεί αλλά πλέον με τον θάνατο των γηραιοτερων, οι οποίοι τα μιλούσαν μέσα στο σπίτι, αρχίζουν να χάνονται.


Γενικά για τα Σκόπια έπρεπε να βάλουμε τον Realzeus να δουλέψει και λίγο όταν ήταν ευκαιρία... αφού τους αφήσαμε να σηκώσουν κεφάλι καλά να πάθουμε. Όταν μάθουμε από εξωτερική πολιτική και διπλωματία θα τα πάμε καλύτερα.

< >
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#518223
markvag έγραψε:
Είναι Μακεδόνες που κατοικούν στη Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας (όπως βάσει της συμφωνίας θα ονομαστεί η FYROM σύντομα). Το πρόβλημα δεν μπορώ να αντιληφθώ... :hmmm:

Όπως εσύ λέγεσαι Μακεδόνας (και καλά κάνεις) που το γενεαλογικό σου δέντρο δεν φτάνει σε απ'ευθείας ανταπόκριση από τον Φίλιππο τον Βου, αντίστοιχα και αυτοί. Με τη συμφωνία (την οποία διάβασα) οι βόρειοι γείτονές μας παραδέχονται πως δεν έχουν Ελληνική καταγωγή ή παράδοση και σχέση με το αρχαίο βασίλειο της Μακεδονίας, η γλώσσα τους δεν έχει σχέση με τα Ελληνικά και δέχονται το απαραβίαστο των συνόρων και μάλιστα πως θα δράσουν εναντίον αυτών που θα προσπαθήσουν να τα αλλάξουν ή θα ωθήσουν προς κάτι τέτοιο (όπως κι εμείς θα κάνουμε το ίδιο).

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιο το πρόβλημά τόσων ανθρώπων με τη συμφωνία αυτή! :s_dunno

Θεωρώ πως για την Ελλάδα είναι σημαντικό κέρδος σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση (διάλογος με Αμερικάνο: Από που είσαι; Έλλαδα. Α, τι ωραία, από ποιο μέρος; Από τη Μακεδονία. Μα, νόμιζα πως είπες πως ήσουν από την Ελλάδα... :dizzy: :iconcool: ) και φυσικά κερδίζουμε πολύ περισσότερα (και ουσιαστικά) με το να έχουμε φιλικές σχέσεις με τους γείτονές μας και με το να σταθεροποιηθεί το κράτος μέσω μίας διαδικασίας ένταξης σε ΕΕ και ΝΑΤΟ.



Το ότι ο μέσος αμερικάνος είναι τόσο αμόρφωτος γεωγραφικά και ότι οι προηγούμενοι κυβερνώντες τα έκαναν σκ@τά από πότε κάνει επιτυχία αυτή την συμφωνία; Κάναμε δηλαδή τα σκ@τά πίτα κι αυτό ονομάζεται επιτυχία.

Εγώ λέω ότι είμαι Μακεδόνας αλλά ουδέποτε ζήτησα να αναγνωριστεί αυτό ως έθνος. Το πρόβλημα είναι ότι δε θέλει κανείς τους να λέγεται Σκοπιανός Μακεδόνας, όπως λέμε το αντίστοιχο Έλληνας Μακεδόνας, εγώ κι εσύ για να προσδιορίσουμε γεωγραφικά που μένουμε. Αν δεν καταλαβαίνει κάποιος τη διαφορά ανάμεσα στην εθνικότητα Μακεδόνας και τον απλό τοπικό προσδιορισμό , τζάμπα συζητάμε.

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για τους γείτονες να ζουν σε ένα κράτος πρακτικά χωρίς εθνική ταυτότητα. Τόσα χρόνια λοιπόν δεν παραδέχονταν όσα περιγράφεις ότι λέει η συμφωνία περί μη ελληνική καταγωγής και τώρα σε αντάλλαγμα με το όνομα τα δέχτηκαν. Εντελώς τυχαία δηλαδή τα ξέχασαν :roll:

@Corto , θα συνεχίζει να με πειράζει ο Κεμάλ όσο δεν αναγνωρίζεται η Ποντιακή γενόκτονια και ακόμα και να αναγνωριστεί και πάλι θα με πειράζει και νομίζω ξέρεις το γιατί.
Θα με πειράζε ο Σόιμπλε από τη στιγμή που κατοικώ στην Ελλάδα ακόμα και αν ήμουν Πακιστανός. Γιατί δεν έχει σχέση με το Έλληνας. Έχει να κάνει με το κάτοικος Ελλάδας.
Και με πειράζει και ο Ζάεφ για όσα έγραψα πριν. Και μεθαύριο μπορεί να με ενοχλούν κι άλλοι δέκα. Εκτός κι αν ο μόνος που επιτρέπεται να με ενοχλεί είναι ο δήμαρχος της πόλης μου γιατί δεν μπορώ να είμαι τίποτε άλλο εκτός από πχ Θεσσαλονικιός.

Τέλος για τους σλαβόφωνους της Δ.Μακεδονίας. Οι περισσότεροι για να μην πω όλοι, κατάγονται από Βούλγαρους που άλλαξαν τα ονόματα τους για να γλυτώσουν τα δεινά που τους επέφερε η καταγωγή τους. Κάπως έτσι λοιπόν ο Βόιτσεφ έγινε Βοιτσίδης και ο Ιβάνοφ Ιβανούδης. Η διάλεκτος τους είναι λογικό να έχει επηρεαστεί από Τούρκους κτλ. Εδώ οι Κροάτες άλλαξαν καταλήξεις για να φτιάξουν δήθεν διαφορετική γλώσσα από τους Σέρβους. Ακόμα κι αυτοί όμως δεν μιλάνε για Βουλγαρική μειονότητα που θα είχε νόημα, αλλά για Μακεδονική. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518227 ο δήμαρχος της πόλης σου δεν μπορεί να σε ενοχλεί γιατί είναι φασιστικό, κάτσε τώρα που ζήτησε να μπλοκάρονται τα αρνητικά σχόλια στα ιντερνετς θα μπει μια τάξη με τα εθνίκια :rant:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#518322 Είστε :offtopic: εδώ και κάμποσες σελίδες. Πού είναι το κράτος, πού είναι οι :adminpower: ;

Πίσω στο θέμα:

Εικόνα

Αυτοί που ετοιμάζουν τα γραφικά του Σκάει αξίζουν Πούλιτζερ παπαρολογίας. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518405
blinkys έγραψε:
Κάναμε δηλαδή τα σκ@τά πίτα κι αυτό ονομάζεται επιτυχία.


Δεν είναι κάτι καλύτερο από την προηγούμενη κατάσταση; :hmmm:

Γιατί η προηγούμενη κατάσταση σίγουρα δεν ήταν καλή.

blinkys έγραψε:Εγώ λέω ότι είμαι Μακεδόνας αλλά ουδέποτε ζήτησα να αναγνωριστεί αυτό ως έθνος. Το πρόβλημα είναι ότι δε θέλει κανείς τους να λέγεται Σκοπιανός Μακεδόνας, όπως λέμε το αντίστοιχο Έλληνας Μακεδόνας, εγώ κι εσύ για να προσδιορίσουμε γεωγραφικά που μένουμε. Αν δεν καταλαβαίνει κάποιος τη διαφορά ανάμεσα στην εθνικότητα Μακεδόνας και τον απλό τοπικό προσδιορισμό , τζάμπα συζητάμε.


Προφανώς και υπάρχει διαφορά. Το θέμα είναι πως διεθνώς είναι αναγνωρισμένο το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης των λαών. Μιλάμε για ένα φύλο που κατοικεί στην περιοχή της Μακεδονίας εδώ και αρκετούς αιώνες. Βούλγαροι δεν είναι (αν και η γλώσσα τους είναι παρόμοια με τα Βουλγάρικα). Σέρβοι δεν είναι, Έλληνες δεν είναι. Οι ίδιοι λέγονται (και οι γείτονές τους τους αποκαλούν έτσι εδώ και αιώνες) Μακεδόνες. Σωστό ή λάθος δεν ξέρω. Το πως διαμορφώνονται τα έθνη και οι εθνικές συνειδήσεις είναι εξαιρετικά περίπλοκο και δεν το ξέρω με ακρίβεια (δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό να το γνωρίζει κανείς με λεπτομέρειες, νομίζω πως όχι). Προσωπικά δεν με ενοχλεί, εφόσον δεν υπάρχουν εδαφικές ή άλλες διεκδικήσεις και εφόσον φυσικά δεν υπάρχουν τα καραγκιοζιλίκια με τα αρχαιοελληνικά πανηγύρια...


blinkys έγραψε:Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για τους γείτονες να ζουν σε ένα κράτος πρακτικά χωρίς εθνική ταυτότητα. Τόσα χρόνια λοιπόν δεν παραδέχονταν όσα περιγράφεις ότι λέει η συμφωνία περί μη ελληνική καταγωγής και τώρα σε αντάλλαγμα με το όνομα τα δέχτηκαν. Εντελώς τυχαία δηλαδή τα ξέχασαν :roll:


Δεν θεωρώ πως ήταν προμελετημένο. Απλά αυτοί (όπως κι εμείς) παγιδεύτηκαν σε μία εθνικιστική δίνη και σε μία λογική "εσείς αυτό;; ε, τότε να κι εμείς". Ο κύκλος έσπασε (ελπίζω) και συνειδητοποίησαν (θεωρώ περισσότερο αυτοί) πως έχουν πολύ περισσότερα να χάσουν από τέτοιες ανοησίες.

blinkys έγραψε:Τέλος για τους σλαβόφωνους της Δ.Μακεδονίας. Οι περισσότεροι για να μην πω όλοι, κατάγονται από Βούλγαρους που άλλαξαν τα ονόματα τους για να γλυτώσουν τα δεινά που τους επέφερε η καταγωγή τους. Κάπως έτσι λοιπόν ο Βόιτσεφ έγινε Βοιτσίδης και ο Ιβάνοφ Ιβανούδης. Η διάλεκτος τους είναι λογικό να έχει επηρεαστεί από Τούρκους κτλ. Εδώ οι Κροάτες άλλαξαν καταλήξεις για να φτιάξουν δήθεν διαφορετική γλώσσα από τους Σέρβους. Ακόμα κι αυτοί όμως δεν μιλάνε για Βουλγαρική μειονότητα που θα είχε νόημα, αλλά για Μακεδονική. :iconcool:


Ξαναλέω, θεωρείς (απ' ότι καταλαβαίνω) πως η διαδικασία δημιουργίας ενός έθνους είναι γραμμική ή / και ορισμένη. Δεν είναι έτσι. Η γλώσσα είναι σχεδόν Βουλγάρικα (οι Βούλγαροι μηχανικοί μας μου είπαν πως είναι κατά 90-95% ίδια και φυσικά συνεννοούνται μαζί τους σχεδόν το ίδιο καλά με έναν Βούλγαρο), οπότε θεωρώ πως κατάγονται από τους Βουλγάρικους πληθυσμούς που έμεναν στην Μακεδονία. Στην πορεία όμως άρχισαν να αισθάνονται κάτι άλλο (και αυτό συνέβη σαφέστατα πολύ πριν αρχίσει η ιστορία με τη δημιουργία ή ακόμα περισσότερο τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας). Σωστό ή λάθος δεν ξέρω. Δεν ξέρω καν αν μπορεί να υπάρξει τέτοιος χαρακτηρισμός σε αυτά τα πράγματα. :s_dunno

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα στην ιστορία που δείχνουν πόσο χαοτική και "αυθαίρετη" είναι η διαδικασία δημιουργίας ενός έθνους.

Αλήθεια, γιατί είχαν προβλήματα οι Σλαβόφωνοι με την καταγωγή τους; Μήπως γιατί έπρεπε να εξελληνιστούν με το έτσι θέλω;