Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#387003 Welcome to the club Chris... :s_wink

Εύχομαι με το καλό να ευοδώσει η προσπάθειά σου και να κόψεις το τσιγάρο (και στη συνέχεια και το ηλεκτρονικό).

Μια χαρά είναι το apyron για stealth άτμισμα, αλλά τα 1500mAh της μπαταρίας του είναι μάλλον λίγα. Όσον αφορά τον ατμοποιητή και τον αέρα που λες, κάθε ατμοποιητής έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες, αλλά βασικό είναι να γνωρίζεις ότι ο τρόπος που ρουφάς διαφέρει πολύ από του τσιγάρου. Το ρούφηγμα (ή τζούρα) στο ηλεκτρονικό πρέπει να είναι πολύ χαμηλότερης έντασης και μεγαλύτερης διάρκειας.

Το κάψιμο στο λαιμό θα πρέπει να το ψάξεις. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις καμία απολύτως ενόχληση. Το κάψιμο μπορεί να οφείλεται
1. Στην υψηλή συγκέντρωση νικοτίνης (πόσα mg/mL έχει το υγρό σου;)
2. Στην VG (γλυκερίνη) που έχει το υγρό
3. Στην PG (προπυλενογλυκόλη) του υγρού.
4. Στο άρωμα και τα ενισχυτικά γεύσης που προσθέτουν στα υγρά.

Ευτυχώς είναι σχετικά εύκολο να διαπιστώσεις τι είναι αυτό που σε ενοχλεί. Για να διαπιστώσεις αν φταίει η νικοτίνη, αγόρασε το ίδιο υγρό που χρησιμοποιείς τώρα, αλλά με μηδενική συγκέντρωση νικοτίνης. Αν συνεχίσει η ενόχληση, ψάχνεις παρακάτω.

Κάποιοι έχουν ευαισθησία στους ατμούς γλυκερίνης ή προπυλενογλυκόλης. Συνήθως τα υγρά περιέχουν μίγμα των δύο σε αναλογία από 30/70 έως 70/30. Περισσότερη γλυκερίνη δίνει περισσότερο ατμό, περισσότερη προπυλενογλυκόλη δίνει καλύτερη αίσθηση αυτού που λέμε "χτύπημα". Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις σκέτη γλυκερίνη ή προπυλενογλυκόλη (χωρίς νικοτίνη, αρώματα ή πρόσθετα) και δες αν σ΄ενοχλεί.

Την γλυκερίνη την αγοράζεις από φαρμακείο. Ζητάς φυτική βρώσιμη γλυκερίνη με καθαρότητα >99,5%. Είναι φτηνή, κάπου στα 4€/L, το ίδιο και η προπυλενογλυκόλη. Αγόρασε επίσης και ένα μπουκαλάκι WfI (Water for injection). Φτιάξε δύο μπουκαλάκια με υγρά, το ένα με γλυκερίνη και το άλλο με προπυλενογλυκόλη. Και στα δύο να προσθέσεις WfI περίπου έως 5-10% κατ΄ όγκο.

Δοκίμασε πρώτα το ένα υγρό με την γλυκερίνη και μετά το άλλο για να δείς αν κάποιο από τα δύο σ΄ενοχλεί. Αν δεν έχεις ενόχληση σε κανένα από τα δύο, τότε φταίει το άρωμα και τα λοιπά πρόσθετα που έχει το υγρό σου.

Για να βεβαιωθείς γι΄αυτό, αγόρασε μια βάση 50/50 με συγκέντρωση νικοτίνης ίδια με αυτή που χρησιμοποιείς τώρα. Η ATMOS Balanced είναι μια καλή βάση που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και την αναφέρω επειδή την πουλάει και η Nobacco. Αν και με αυτήν δεν έχεις πρόβλημα, τότε φρόντισε να αλλάξεις υγρό και να διαλέξεις κάποιο με άλλο άρωμα. Αν μπορείς να ατμίσεις σκέτη βάση χωρίς άρωμα, ακόμη καλύτερα.

Μη ξεχνάς ποτέ ότι ο λόγος που άρχισες το ηλεκτρονικό είναι το κόψιμο του τσιγάρου και όχι η υποκατάστασή του με κάτι άλλο. Μη παρασύρεσαι με ντουμάνια και watt, αλλά με σταθερό ρυθμό προσπάθησε να μειώνεις την νικοτίνη που βάζεις στον οργανισμό σου, έως ότου να μην την αναζητάς πλέον.

Καλή συνέχεια. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#387097 Pitt επειδή με ενδιαφέρει.

Σου βάζω το παρακάτω λινκ μιας και το κατάστημα είναι κοντά στη δουλειά μου.
https://vapormania.gr/DIY

Λέει βάσεις, λέει αρώματα κλπ.

Τι χρειάζομαι για να φτιάξω δικό μου υγρό;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#387117
Giuseppe Busso έγραψε:Pitt επειδή με ενδιαφέρει.

Σου βάζω το παρακάτω λινκ μιας και το κατάστημα είναι κοντά στη δουλειά μου.
https://vapormania.gr/DIY

Λέει βάσεις, λέει αρώματα κλπ.

Τι χρειάζομαι για να φτιάξω δικό μου υγρό;


Στην αρχή ασχολήσου με τα εύκολα και τα λιγότερο επικίνδυνα. Αγόρασε έτοιμη βάση (με νικοτίνη δηλαδή 20mg/mL) και αραίωσε την με καθαρή VG ή PG για να κατεβάσεις την συγκέντρωση της νικοτίνης στο υγρό που θα προκύψει στα επίπεδα αυτού που χρησιμοποιείς τώρα (ίσως 12 mg/mL?).

Για ευκολία μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα από τα άπειρα e-liquid calculators που υπάρχουν online.

Διάλεξε άρωμα. Δυστυχώς η μυρωδιά του αρώματος στο μπουκάλι δεν έχει καμιά σχέση με το ατμιστικό αποτέλεσμα (την γεύση του δηλαδή στο άτμισμα), γι΄αυτό κάποια μπουκαλάκια αρώματος που θα αγοράσεις είτε θα τα χαρίσεις είτε θα τα πετάξεις, μέχρι να καταλήξεις σ΄αυτό που σ΄αρέσει.

Στο υγρό που θα έχεις φτιάξει με την βάση και την VG ή PG, πρόσθεσε to άρωμα. Στην αρχή βάλε ποσότητα αρώματος την μισή απ΄ αυτήν που συνιστά ο κατασκευαστής. Δοκίμασε το υγρό στον ατμοποιητή σου. Αν θέλεις περισσότερο άρωμα, πρόσθεσε επιπλέον αλλά μην ξεπερνάς την δόση που συνιστά ο κατασκευαστής.

Δεν σου λέω να προσθέσεις WfI γιατί η βάση έχει ήδη αρκετή ποσότητα (η Atmos νομίζω έχει 10%).

Για τα αρώματα έχω βάλει link για τα Atmos, αλλά βλέπω ότι το μαγαζί έχει κι άλλα. Διαλέγεις ότι σ΄αρέσει.
Αν δεν σ΄αρέσει κανένα, ακόμη καλύτερα, άτμισε χωρίς άρωμα... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#387123 Σωραίος Pitt.
Έχω δει και μερικά βίντεο στο utube οπότε το'χω.

Ξεκίνησα από 6άρα νικοτίνη και έχω κατέβει σε 3άρα. Έχω σκοπό να πέσω και στο 1.5 και έπειτα σε μηδενική.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#387126 Ευχαριστω κι εγω Πιττ. 12αρι ειναι το υγρο. Αποφασισα πως θα τα καταφερω με την μπαταριουλα του, αγοραζοντας και παρκαροντας ενα δευτερο καλωδιο στο γραφειο. Το πειραμα που προτεινεις λιγο δυσκολο να το κανω, καθως επεστρεψα στην Ολλανδια τωρα, αντε να τα βρω ολα αυτα. Μονο το πρωτο μερος ειναι ευκολο, καθως θα παραγγειλω υγρα συντομα σε ενα φιλο, οποτε θα του πω να μου παρει κι ενα με μηδεν νικοτινη. Θα ενημερωνω... :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#387132
fokion έγραψε:Πως το κατάφερες τοσο γρηγορα ??? είμαι στο 1,2 και δε λεει να κατεβει.....

Κατεβαινει ευκολα αν ξεκινησεις οπως εμεις απο τα 6mg.
Αν μαθεις με τα 6 ευκολα πας στα 3.
Μολις μου τελειωσουν τα 30ml που εχω θα γυρισω και εγω σε 3mg.

Οι μπαταριες παντως πεφτουν γρηγορα. Οι 18650 που εχω ενω κρατουσαν 2 ημερες, πλεον μια και κατι η μια. Εχω 2 βεβαια αλλα καθε 3 μερες τις φορτιζω απο 4 ημερες στην αρχη
Άβαταρ μέλους
By Chris
#387156 Σημερα αρχισα να τραβαω κατευθειαν κατω, χωρις σταση στο στομα, και δεν διαπιστωσα καψιμο. Ισως να ειχε να κανει με αυτο λοιπον. Η σταθμη ομως πεφτει επικινδυνα.

Ειχα ηδη καλωδιο στη λιστα, προστιθεται και μπουκαλακι πλεον, οποτε χρειαζομαι καποιο κουτακι για να τα εχω συγκεντρωμενα. Θηκη γυαλιων σκεφτομαι. Καμια αλλη ιδεα?

Edit Πιττ, με ειχε προβληματισει ενα παλιο σου ποστ για βλαβερες ουσιες κλπ, διαβαζα το παρακατω σημερα, μας καλυπτει λες;

https://www.nobacco.gr/el/certifications.html
Άβαταρ μέλους
By Chris
#387170 Εχεις δικιο :s_howdy

Και ημουν ηδη στο eshop φτιαχνοντας μια παραγγελια, προσθεσα λοιπον και μια ωραια θηκουλα.

Εντωμεταξυ μην το σφυριξει κανεις στη nobacco, αλλα αν ψαχνετε usb type c καλωδιο, εχει τα φθηνοτερα απο παντου :lol: :lol:

4 Ευρω, μονο σε κανα aliexpress μπορει να υπαρχει φθηνοτερο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#387174
Giuseppe Busso έγραψε:Σωραίος Pitt.
Έχω δει και μερικά βίντεο στο utube οπότε το'χω.

Ξεκίνησα από 6άρα νικοτίνη και έχω κατέβει σε 3άρα. Έχω σκοπό να πέσω και στο 1.5 και έπειτα σε μηδενική.


Για να σε καλύπτουν τα 3mg/mL μάλλον δεν κάπνιζες πολλά τσιγάρα ή δεν κάπνιζες πολύ καιρό.
Καλό αυτό. Η απεξάρτησή σου από την νικοτίνη θα είναι πιό εύκολη. :s_thumbsup

Chris έγραψε:Ευχαριστω κι εγω Πιττ. 12αρι ειναι το υγρο. Αποφασισα πως θα τα καταφερω με την μπαταριουλα του, αγοραζοντας και παρκαροντας ενα δευτερο καλωδιο στο γραφειο. Το πειραμα που προτεινεις λιγο δυσκολο να το κανω, καθως επεστρεψα στην Ολλανδια τωρα, αντε να τα βρω ολα αυτα. Μονο το πρωτο μερος ειναι ευκολο, καθως θα παραγγειλω υγρα συντομα σε ενα φιλο, οποτε θα του πω να μου παρει κι ενα με μηδεν νικοτινη. Θα ενημερωνω... :s_howdy


Τι λες τώρα!!! Είναι σαν να σου λέω να αγοράσεις πετρέλαιο για το αμάξι σου και να μου λες "μα είμαι στο Κατάρ, που να βρώ πετρέλαιο;"... :lol:

Στην Ολλανδία έχει απ΄όλα τα καλά σχετικά με το άτμισμα. Ψάξε λίγο. Δεν ασχολήθηκα να φέρω κάτι από εκεί εκτός από μπαταρίες που εδώ και μερικά χρόνια αγοράζω αποκλειστικά από Ολλανδία. Νομίζω ότι είναι και το καλύτερο μαγαζί από το οποίο αγοράζει όλη η Ευρώπη.

fokion έγραψε:Πως το κατάφερες τοσο γρηγορα ??? είμαι στο 1,2 και δε λεει να κατεβει.....


Το 1,2 που λες είναι 1,2mg/mL?
Αν είναι έτσι, γιατί δεν την κόβεις τελείως; Αισθάνεσαι διαφορά από την μηδενική;

Chris έγραψε:Edit Πιττ, με ειχε προβληματισει ενα παλιο σου ποστ για βλαβερες ουσιες κλπ, διαβαζα το παρακατω σημερα, μας καλυπτει λες;

https://www.nobacco.gr/el/certifications.html


Μπούρδες λένε. Το 2012 που αναφέρει ότι έκαναν αναλύσεις, δεν ήξερε κανείς για το διακετύλιο! Ούτε παρουσίασαν ποτέ κανένα πιστοποιητικό του 2012. Από το 2014 και μετά από μελέτη του Φαρσαλινού άρχισαν να ψάχνονται αφού ο κόσμος άρχισε να ζητά πιστοποιητικά. Επίσης οι επικίνδυνες ή ύποπτες ουσίες δεν είναι μόνο αυτές οι 3 που παρουσιάζουν στις αναλύσεις τους. Ακόμη κι έτσι όμως δεν βλέπω πουθενά πιστοποιητικό για το υγρό σου (cuore), αλλά για κάποια άλλα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#387178 Ποιο ειναι το μαγαζι που λες να ριξω μια ματια;

Edit τωρα που το ξαναδιαβασα, μαλλον εννοεις πως η ολλανδια ειναι το "μαγαζι"


< >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#387184
Chris έγραψε:Ποιο ειναι το μαγαζι που λες να ριξω μια ματια;

Edit τωρα που το ξαναδιαβασα, μαλλον εννοεις πως η ολλανδια ειναι το "μαγαζι"


< >


Στην Ολλανδία έχει απ΄όλα, αλλά για μαγαζί μίλησα σχετικά με μπαταρίες. Το μαγαζί είναι το NKON.
Όπου νά' ναι θα ετοιμάσω μια παραγγελιούλα ξανά.

Δεν έχω μόνο τα mod, αλλά και τους φακούς... :oops:
Άβαταρ μέλους
By pgs
#390849 καλημέρα σε όλους είμαι καπνιστής Σαββατοκύριακου καπνίζω δηλαδή μόνο Σαββατοκύριακα καπνό drum μπλε και σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω με ηλεκτρονικό τσιγάρο για να αποφύγω τις κακές επιπτώσεις του καπνού στην υγεία διαβάζω στα σχετικά φόρουμ αλλά έχω μπερδευτεί μετά από τόσο διάβασμα δεν έχω ιδέα τι να πάρω και από πού συμφέρει πολύ περίπλοκα ρε παιδιά ml υγρά αντιστάσεις μπαταρίες μου φαίνεται στο τέλος θα διαλέξω στην τύχη εκτός αν με βοηθήσετε να διαλέξω κάτι για την περίπτωσή μου σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pgs
#391920 τελικά πήρα ένα ego aio 25 ευρώ δοκίμασα πολλούς ατμιστές δεν κατάλαβα καμιά ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους και υγρό 5 ευρώ και δουλεύει μια χαρά!! πολύ καλή φάση μου φαίνεται ελπίζω να μην είναι ο αρχικός ενθουσιασμός και να μην ξανακαπνίσω ποτέ