Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#394326 Αν μιλά κανείς με ΒΤ και εκραγεί η μπαταρία του κινητού (που στην περίπτωση αυτή συνήθως θα είναι στην τσέπη) αντί να κόψει αυτιά, θα κόψει άλλα όργανα, όχι απαραίτητα αναγκαία σε όλους.

Κατά τ’ άλλα, κλασικός ξβτ... :s_dunno

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, γιατί η άγνοια είναι επικίνδυνη.

Οι συσκευές ηλεκτρονικού τσιγάρου χρησιμοποιούν μπαταρίες ακριβώς ίδιες όπως αυτές που χρησιμοποιούνται στις συστοιχίες των μπαταριών των laptop. Πρόκειται για μπαταρίες Li-Ion που συνήθως έχουν format 18650. Αυτές έχουν την δυνατότητα να δώσουν πολύ ρεύμα (έως 30Α ή και περισσότερο) τόσο στιγμιαίο όσο και λειτουργίας. Κάθε μπαταρία έχει δικά της χαρακτηριστικά τα οποία δεν πρέπει κανείς να τα υπερβαίνει.

Απλοϊκά εφαρμόζοντας τον νόμο του Ohm βλέπουμε ότι για να δώσει μια τέτοια μπαταρία το ρεύμα των 30Α πρέπει να εφαρμόσουμε στα άκρα της μια αντίσταση περίπου 0,12Ω. Πρόκειται για αντίσταση τόσο χαμηλή που πρακτικά έχουμε βραχυκύκλωμα! Όποιος θέλει να δεί στην πράξη τι συμβαίνει σε μια high drain μπαταρία Li-Ion όταν βραχυκυκλώνεται, καλό θα ήταν να φορέσει στολή σαν αυτές που έχουν στο ΤΕΝΞ πριν το κάνει...

Ο τύπος λοιπόν στην προηγούμενη ανάρτηση του ξβτ χρησιμοποιούσε ένα WOTOFO Phantom. Τι είναι αυτό; Πολύ απλά, είναι ένα επικίνδυνο μηχανικό mod. Αν ψάξετε στην google για WOTOFO Phantom Mechanical Mod και επιλέξετε το πρώτο αποτέλεσμα, θα μεταβείτε σε ένα από τα e-shop που τα πουλάνε.

Πρέπει να είναι κανείς στραβός για να μην μπορεί να δεί την παρακάτω προειδοποίηση:

Warning: Do not use a short or flat 510 connection on any hybrid-style device. If you are unsure whether your setup is a hybrid or not, do not attempt to assemble.

The Phantom mechanical mod by WOTOFO is designed for long-pin atomizers. If you are unsure about your atomizer configuration, do not attempt to assemble.

Exercise extreme caution when handling Li-ion (Lithium-ion), LiPo (Lithium-ion Polymer) and any rechargeable cells. These batteries are very sensitive to charging characteristics and may explode if mishandled. Be sure that you have basic knowledge of how to charge, discharge, assemble, and store Li-Ion (Lithium-ion), LiPo (Lithium-ion Polymer) and any rechargeable batteries before using. Always charge your battery on a fireproof surface. Never leave charging batteries unattended. Do not use any rechargeable battery or charger if there is visible damage, or if the cell or charger has been stressed through mishandling, accidental or otherwise, even if damage may not be visible. Always store and transport rechargeable cells in a safe, non-conductive container in a controlled environment. Always dispose batteries and chargers according to local laws.


Σχετικά με τα μηχανικά mod είχα γράψει πριν από καιρό εδώ:

Τα πρώτα MODs ήταν μηχανικά, απλά δηλαδή μια μπαταρία λιθίου και ένα μπουτόν σαν διακόπτης. Επικίνδυνα, καθώς δεν υπήρχαν διατάξεις ασφαλείας και τα βραχυκυκλώματα οδηγούσαν σε φωτιές ή εκρήξεις. Μερακλήδες ρομαντικοί ατμιστές εξακολουθούν να χρησιμοποιούν μηχανικά MOD (και μάλιστα με μπαταρίες χωρίς προστασία) σαν τους ρομαντικούς αναβάτες που αντλούν ηδονή καβαλώντας μονοκύλινδρες της δεκαετίας του 60 και 70.


Στην ίδια ανάρτηση είχα γράψει τότε:

Να σας επιστήσω την προσοχή ότι θα πρέπει να μάθετε πως λειτουργούν οι μπαταρίες ιόντων λιθίου και πως συμπεριφέρονται σε περίπτωση βραχυκυκλώματος, ώστε να είστε προετοιμασμένοι και να προφυλαχτείτε από ενδεχόμενα ατυχήματα. Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα εξαρτήματα, αν έχετε απορίες σχετικά μ’ αυτές φροντίστε να τις λύσετε πριν προχωρήσετε. To ίδιο βέβαια ισχύει και για τα νικοτινούχα διαλύματα (ατμιστικά υγρά) αλλά δεν φτάσαμε σ' αυτά ακόμη.


Επίσης στην κουβέντα με τον fubar για μπαταρίες Li-Ion έγραψα αυτά:

Υπάρχει πράγματι κίνδυνος από κακή χρήση, γι αυτό και πριν μερικές μέρες όταν αναφέρθηκα σε μπαταρίες, είχα γράψει "Καλό είναι να χρησιμοποιείτε πάντα επώνυμες μπαταρίες ασφαλούς χημείας τύπου IMR." Αυτές τουλάχιστον δεν εκρήγνυνται σε περίπτωση βραχυκυκλώματος, αλλά εκτονώνονται ήπια.


Ο 16χρονος Καναδός της ανάρτησης με τα σπασμένα δόντια προφανώς δεν είχε ιδέα απ΄όλα αυτά ή αν είχε έκανε του κεφαλιού του και την πλήρωσε.

Μετά απ΄αυτά ερχόμαστε στο ερώτημα, είναι επικίνδυνα τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, όσον αφορά την έκρηξη της μπαταρίας τους; Η δική μου άποψη είναι ότι αν τηρηθούν οι απλοί κανόνες ασφαλείας είναι λιγότερο επικίνδυνα από τα κινητά τηλέφωνα.

Αν και οι μπαταρίες των κινητών τηλεφώνων διαφέρουν ελαφρώς από αυτές των ΗΤ ο κίνδυνος να βραχυκυκλώσουν κατά λάθος εσωτερικά είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτές των ΗΤ. Αυτό γιατί η τάση για κατασκευή όλο και πιό λεπτών συσκευών οδηγεί στην κατασκευή πιό λεπτών μπαταριών που σε συνδυασμό με τις παραμορφώσεις που υφίστανται όταν κάμπτεται έστω και λίγο η συσκευή (από τοποθέτηση στην τσέπη, πτώση, ή άλλο λόγο) έρχονται σε επαφή μεταξύ τους τα ηλεκτρόδιά τους και βραχυκυκλώνουν.

Αυτό είναι αδύνατον να συμβεί σε μπαταρίες 18650. Δεν μπορεί κανείς να τις στραβώσει κατά λάθος, εκτός αν τις βάλει στην μέγγενη και ασκήσει μεγάλη δύναμη με εργαλείο, αν δηλαδή πάει γυρεύοντας.

Μπορεί φυσικά κανείς να τις βραχυκυκλώσει εσκεμμένως, αλλά καλύτερα να το κάνει το Πάσχα στην Ανάσταση. :iconcool:

Καλημέρα σας... :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By JBT
#394328 δηλαδή αυτό που κατάλαβες είναι ότι ήθελα να περάσω το μήνυμα ότι το ΗΤ εάν δεν θα σε σκοτώσει με τον ατμό του, θα σε σκοτώσει με την μπαταρία του :metalo: :yahoo:

κλασικό πρόβλημα μειωμένης αντίληψης :s_bye
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#394335 Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί περί μειωμένης αντίληψης αποδεικνύουν για άλλη μια φορά το επίπεδό σου.
Κλασσική αντίδραση ad hominem όσων δεν έχουν επιχειρήματα!

Οι νοήμονες συμφορουμίτες βέβαια καταλαβαίνουν το μήνυμα που ήθελες να περάσεις. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#399849 Εγώ θέλω να ευχαριστήσω τον Pitt γιατί με έκανε να γλιτώσω πολλά ευρώ που θα έφευγαν από την τσέπη μου.
Πλέον έχω φτάσει στο σημείο και ατμίζω ........................ --------------> ατμιστική βάση. :lol:
Ε έχω πάρει και 4 αρωματάκια. Μιλάμε με 40-50 ευρώ έχω βγάλει τα υγρά της χρονιάς.
Πλέον δεν βάζω καν νικοτινούχα βάση.
Καθαρό PG/VG μόνο.
Σωραίος Πιτ!
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#399865 Μπράβο σου Γιάννη που κατάφερες και έκοψες την νικοτίνη! :s_thumbsup

Τώρα αφού σταθεροποιηθείς έτσι για λίγο καιρό, βάλε στόχο στην αρχή να περιορίσεις το ποσοστό του αρώματος μειώνοντάς το σταδιακά και όταν με το καλό αισθανθείς έτοιμος, να μειώσεις και το άτμισα έως ότου το κόψεις κι αυτό. Μην το κάνεις βεβιασμένα γιατί υπάρχει κίνδυνος να ξαναρχίσεις το τσιγάρο.

Και πάλι συγχαρητήρια. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#399868 Δεν κατάλαβες. Ήδη εδώ και 10 μέρες κάνω καθαρό PG/VG.
Ο λόγος είναι ότι με ενοχλεί και το άρωμα.
Απλά τώρα έχω φτιάξει 3 μπουκαλάκια και κάνω δοκιμές. Το ένα είναι 50/50, το άλλο 70/30 και το άλλο 30/70 PG/VG.
Κλείνω στο ότι μου αρέσει το 50/50.
Η φάση είναι ότι έχω μειώσει και το άτμισμα.
Πχ τελευταία τζούρα θα την ατμίσω μετά το μεσημεριανό φαγητό περίπου στις 16:00 και έπειτα θα ατμίσω ξανά το βράδυ στις 22:00 που θα έχω γυρίσει από το γυμναστήριο, θα έχω κάνει μπάνιο, θα έχω φάει και θα έχω αράξει.

Που και που όμως κάνω και με άρωμα. Έχω φτιάξει πράμα με τις σύριγγες και παίζω.
Σήμερα που πήγα να πάρω αντίσταση για το Ναυτίλο, αγόρασα 2 10μελα αρώματα της Άτμος. Ένα ούζο και ένα βανίλια.

Ευχαριστώ Πιτ.
Μας άνοιξες τα μάτια. Το τσιγάρο με ενοχλεί εδώ και καιρό.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#422356
Giuseppe Busso έγραψε:Από χθες τέλος και το ηλ. τσιγάρο.
6 μήνες παρά 1 εβδομάδα.


Μπράβο Busso! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#422358
Pitt έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Από χθες τέλος και το ηλ. τσιγάρο.
6 μήνες παρά 1 εβδομάδα.


Μπράβο Busso! :s_thumbsup


Εγώ σε ευχαριστώ γιατί με τις συμβουλές σου για φτιαχτά υγρά, κατάφερα να μειώσω σταδιακά τη νικοτίνη μέχρι να γίνει μηδενική, πράγμα το οποίο έπαιξε ρόλο στο να μη μου λείπει.
Άβαταρ μέλους
By pgs
#422361 καλημέρα ωραίος φίλε μου μπράβο από εμένα ποτέ ξανά τσιγάρο κι εγώ κάνω χωρίς νικοτίνη με pg και vg από φαρμακείο και βάζω που και που κανένα άρωμα και το περίεργο είναι ότι δεν νιώθω να μου λείπει η νικοτίνη νόμιζα ότι θα ένιωθα έλλειψη. τελικά αυτό που κατάλαβα είναι το μόνο που θέλω είναι να βγάζω ντουμάνι ατμό για να μη μου λείπει το τσιγάρο δεν μου λείπει δηλαδή ούτε η γεύση του ούτε η νικοτίνη!!! ποιος να το λεγε ότι τελικά κάπνισμα είναι η συνήθεια να βάζεις ντουμάνι έστω και ατμό!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#422378
Giuseppe Busso έγραψε:Από χθες τέλος και το ηλ. τσιγάρο.
6 μήνες παρά 1 εβδομάδα.


μπραβο ρε Μπουσε,αντε να δουμε εγω ποτε θα παρω την αποφαση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#422417
Giuseppe Busso έγραψε:Από χθες τέλος και το ηλ. τσιγάρο.
6 μήνες παρά 1 εβδομάδα.

Μπράβο Γιανναρε!
Είμαι στα 3 ml τώρα και μετά τις διακοπές θα κάνω χωρίς νικοτίνη.
Ελπίζω σε ενάμιση μήνα να τελειώνω.

Από το Redmi Note 4