Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#370304 Νομιζα οτι ειναι μεσα στο πακετο αλλα δεν ειναι
και φυσικα και καθαριτικα δισκων και βελονας
οπως επισης phono box που λογο οτι ξεπαραδιαστηκα πηρα το πολυ φτηνο κατωθι
https://www.skroutz.gr/s/402679/Dynavox ... ifier.html

αληθεια ποσο διαφορα θα υπαρχει αραγε στο ακουσμα με ενα ακριβοτερο phono δλδ 2 παραδειγματα....
https://www.skroutz.gr/s/2044965/Pro-Je ... MC-DC.html

η εδω που παμε αλλου βεβαια σε χρηματα
http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=10538
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#370311 Mια χαρά είναι αυτό που πήρες για το κόστος του, και καλό θόρυβο έχει και καλή ακρίβεια RIAA, αν ταιριάζει η κεφαλή του πικάπ σου στα χαρακτηριστικά θα ευχαριστηθείς μουσική, μην ξεχνάς ότι είναι μόνο για κεφαλή κινητού μαγνήτη και όχι για κεφαλή κινητού πηνίου.

Το πολύ ακριβό που έβαλες έχει σαφώς καλύτερο λόγο προς θόρυβο και μεγαλύτερη ευελιξία στην επιλογή των κεφαλών αλλά είναι και για άλλη κλάση πικάπ και ενισχυτή, ξέχασε το, Φίατ με μηχανή Φερράρι δεν θα καταλάβαινες τι είναι η μηχανή Φερράρι σωστά ? τώρα είσαι ΟΚ, αυτά τα χαρακτηριστικά που έχεις τώρα στο phono σου τα ψάχναμε με το κυάλι κάποτε σε πολύ ακριβότερα μηχανήματα.

RIAA freq response 20hz-20,000hz +/- 0.5dB, S/N ratio >85dB
THD <0.05%, input sensitivity 3.0mV
Nominal / max output 300mV / 1.8V
Output impedence 1000 ohms, input 47kohm /220 pF
gold-plated jacks and black anodized metal casing
ground wire terminal;
power indicator
142mm long / 73mm wide / 37mm high
includes AC adaptor
Άβαταρ μέλους
By g8777
#371304 Am Fenster

:s_cry :s_cry

Δωστου μια με τέρμα τα βολουμια bujinkan :metalo:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#371309 Όμορφο, όμορφο.
Νομίζω θα άλλαζα θέση πικάπ-ενισχυτή ώστε να έχεις πιο πολύ χώρο όταν χειρίζεσαι το βραχίονα και να μην καεί το χέρι σου στις λάμπες.
Βάλε σε μια φωτό να φαίνονται και τα ηχεία.
Οι δίσκοι δε θυμάμαι αν πρέπει να είναι ξάπλα ή όρθιοι. Όρθιοι βέβαια βολεύει πολύ περισσότερο ειδικά αν έχεις κάμποσους.
Όπως είπανε και πιο πριν να καθαρίζεις το δίσκο με το ειδικό βουρτσάκι κάθε φορά που τον βάζεις.
Μια χαρά είναι ο προενισχυτής.

Νομίζω 2 δίσκους έχω σε βινύλιο και σε CD, το Hotel California των Eagles και κάποιο των Supertramp.
Βέβαια έχω να ακούσω βινύλιο πολλά χρόνια και αναρωτιέμαι αν θα ξανασυνδέσω πικάπ στη ζωή μου... είναι και μπελάς όπως και να το κάνουμε (χώρος, χρόνος, φθορά, περιποίηση κλπ).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#371310
bujinkan έγραψε:Tωρα πρεπει να το βρω και σε βυνιλιο :metalo: :metalo:


Το είχα σε πρώτη έκδοση και το πούλησα....
Άβαταρ μέλους
By ThanasisN
#371325 Οι δίσκοι πρέπει να είναι πάντα να όρθιοι σε ένα ράφι. Αν μείνουν ξαπλωμένοι στραβώνουν γρήγορα.

Το πικαπ (πολύ όμορφο :inlove: ) έχει κάποιο κάλυμμα όταν δεν το χρησιμοποιείς; Η σκόνη είναι εχθρός και το γυαλιστερό κόκκινο την τραβάει σαν μαγνήτης. Σε φάση ξεσκονίσματος είχα καταστρέψει κανα δυο βελόνες κάποτε...

Έχω ακόμη ένα πικαπ Technics του 1980 αλλά είναι ξεχασμένο σε μια ντουλάπα, μαζί με καμιά 100-150 δίσκους, δεν έχω καν ενισχυτή...
Είναι μπελάς οι δίσκοι και κάποια στιγμή βαριέσαι τη διαδικασία. Είχα μετατρέψει τους περισσότερους σε mp3 (μου πήρε καιρό...) και από εκεί τους ακούω στον υπολογιστή / στο κινητό με ακουστικά.

Κάποια στιγμή θα αγοράσω ξανά ενισχυτή και ηχεία αλλά η κύρια πηγή ήχου θα είναι ο υπολογιστής ή κάποιο στικάκι, αποκλείεται να ξαναμπώ στη διαδικασία με τους δίσκους. Θέλω όμως να μπορώ να ακούσω που και που ένα παλιό δίσκο.

Ζηλεύω :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#371335
ThanasisN έγραψε:Οι δίσκοι πρέπει να είναι πάντα να όρθιοι σε ένα ράφι. Αν μείνουν ξαπλωμένοι στραβώνουν γρήγορα.

:s_thumbsup

Οι δίσκοι τοποθετούνται πάντοτε κάθετα-όρθιοι, ούτε κάν λίγο "πλαγιαστοί".
Εχω καμιά 60ριά πλέον, αφού όταν βγήκαν τα CD πούλησα αλλά και χάρισα τουλάχιστον 30 LP :(
Ολοι AΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟΙ και φυλάσσονται με πλαστικό κάλυμα για τον καθένα, απ το "ναό του ήχου " στις δεκαετίες του 70 και 80 : το MUSIC CORNER !
Κάποιοι ίσως να είναι λόγω παλαιότητας και συλλεκτικοί όπως Wisbone ASH (Argus), Tim Buckley (Greetings from LA), Janis Joplin (Cheap Thrills), TRB (Power in the darkness) κ.α.
Τότε αγοράζαμε, εκτος απο τα όσα γινόντουσαν επιτυχίες, συχνά και το "Δίσκο του μήνα", που πρότεινε σε ειδικό αρθρο του, το "Hχος & HiFi".
Το πικάπ Bryston (με κεφαλή της Audio Technica) είναι στημένο-κουμπωμένο μόνιμα στο σύστημα, αλλά -δυστυχώς- παίζει καμιά 10ριά ώρες σύνολο το χρόνο, για συντήρηση των "αναμνήσεων" άλλων εποχών!

:s_cry
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#371390 bujinkan καλά ακούσματα!

το πικάπ στο πατρικό μου το έχουμε σηκώσει από καιρό... τους δίσκους πρέπει να δω που είναι... :hmmm:
ο πεθερός μου έχει σύνολο hifi technics και 2 ηχεία bose επιδαπέδια... γενικά καλό σύνολο, αλλά το πικάπ κ τα βινύλια που έχει τα χρησιμοποιεί κ αυτός πολύ σπάνια πλέον... πιο πολύ σε blues, bb king και jazz κινείται...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#371597 Λοιπόν έχω να πω ένα μεγάλο μπράβο στον μαγαζάτορα για την άψογη εξυπηρέτηση
Όπως είπα ο ενισχυτής και τα ηχεία ήταν αγοράστηκαν με μια έκπτωση Επειδή ηταν demo στο μαγαζί
Επειδή λοιπόν μου έκανε κουλά η μια λάμπα και έσβηνε ,τον.πήγα στο μαγαζι να δούμε τι φταίει . Μου είπε ότι θα τον πάει Αθήνα στο σέρβις και μου έδωσε έναν άλλο για να μη μείνω άνευ Μουσικής
Πήγε Αθήνα και τελικά έφταιγε η λάμπα και μου άλλαξαν και τις 4 και μάλιστα με λάμπες JJ ανώτερης ποιότητας από τις κινεζικές που είχε επάνω ...

Σήμερα που είπα να αράξω σπίτι και να παίξω ποκερακι, παίζει εδώ και 5 ώρες σερί ...μετά το πρώτο μισάωρο μιας και οι λαμπατοι θέλουν λίγο χρόνο να ζεσταθούν ,τα ηχεία κελαιδανε κυριολεκτικά ...
Έχω δοκιμάσει όλα τα είδη μουσικής μέσω spotify που έχω συνδρομή και πραγματικά είναι υπερευχαριστημενος
Να δω πότε θα μου την πέσουν οι γείτονες τώρα

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#375388 Τι μας λενε αυτα εδω? Sonus Faber λενε και ειναι καλα υποτιθεται. Μου τα χαριζει/δανειζει μια φιλη που της τα χει παρκαρει ο πατερας της και δεν τα θελει σπιτι της αλλα υποψιαζομαι θελουν βαρβατο ενισχυτη για να παιξουν και δεν ειμαι σε φαση. Εχει νοημα να τα παρω να τα βαλω πανω σε ενα παλιο Yamaha 12ετιας των 300€?

Εικόνα

<