Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#707586
aldo έγραψε:Παιδιά σαλόνι θα μπούν, σε περίπου 20τμ, 3 μέτρα μεταξύ τους, 3 μέτρα η ακρόαση. Είμαι από μετακόμιση σε άλλο σπίτι...στο προηγούμενο είχα βιβλιοθήκης. Καταλήγω σε αυτά δυστυχώς λόγω περιορισμένου χώρου, μιας και έχει πολύ compact διαστάσεις και κατά δεύτερο γιατί όσο πιο slim τόσο πιο εύκολα περνάνε από :iconcool: το "Συμβούλιο της Επικρατείας"...δηλαδή την γυναίκα...
Η αμέσως επόμενη επιλογή ήταν τα dali oberon 5, αλλά έχουν μεγαλύτερο βάθος και θα προτιμούσα αν ήταν αξιόλογα αυτά που αναφέρω...Επίσης τα βρίσκω στα 450 ευρώ καινούργια...τα dali πάνε κοντά περίπου στα 800 αυτή την στιγμή...
Αν ήταν εμπορικά ηχεία θα τα είχα ήδη πάρει, με σκοπό αν δεν μου έκαναν να τα έδινα με μια μικρή χασούρα, αλλά επειδή δεν βρήκα πολλές αναφορές, φοβάμαι πως αν δεν μου κάνουν θα μου μείνουν....
Το έψαξα και για κανένα sub ώστε να είμαι πιο καλυμμένος, αλλά δεν μπαίνει σε μέρη που θα ήθελα ώστε να μην χαλάει και την αισθητική του σαλονιού...
Τα ακούσματά μου είναι rock και jazz
Τα προηγούμενα τι ήταν και γιατί δεν σου κάνουν; Τα έχεις δοκιμάσει στο νέο χώρο; Μπορεί στο νέο χώρο να ακούγονται καλύτερα.
Και καλό είναι ο χώρος να είναι τελειωμένος, με τα έπιπλά του, κουρτίνες, χαλιά, πίνακες καθώς όλα αυτά θα επηρεάσουν τον ήχο σημαντικά. Όπως και η θέση ακρόασης όχι μόνο σαν απόσταση από τα ηχεία αλλά και από τον πίσω τοίχο. Ποιες οι διαστάσεις του χώρου πχ 5χ4χ2,7 με την πρώτη διάσταση να είναι αυτή που θα έχει τα ηχεία. Πόση απόσταση θα έχουν τα ηχεία από τον τοίχο; Θα είναι μακριά από γωνίες; Γενικά αν πρέπει να είναι κοντά σε τοίχο καλύτερα να μην έχουν έξοδο bass reflex αγωγού πίσω γιατί δεν θα αναπνέει καλά και θα βαβουριάζει ο ήχος. Ή πρέπει να είναι αδύναμο στις χαμηλές γιατί θα ενισχυθούν.
Για το "Συμβούλιο Επικρατείας" υπάρχει επίσημος αναγνωρισμένος όρος στον χώρο, είναι το WAF (wife acceptance factor). Σωστά όπως λες μετράει το να είναι λεπτά αλλά μετράει πολύ και το να ταιριάζουν όχι μόνο σε στύλ αλλά και χρωματικά. Και βέβαια η θέση που θα τοποθετηθούν που συνήθως θέλουν να είναι όσο πιο κρυμμένα γίνεται σε βάρος της ακουστικής.
Sub έχω βάλει ένα σχετικά πλακέ της Q-Acoustics, νομίζω το έλεγαν 2070 (μοιάζει με το τωρινό 3070). Λόγω σχήματος κρύβεται πιο εύκολα. Δες αν σου κάνει κάτι τέτοιο. https://www.qacoustics.co.uk/shop/subwoofers.html
Βέβαια αν σκέφτεσαι και για sub το πόσο χαμηλά πάνε τα κυρίως ηχεία παίζει λίγο λιγότερο ρόλο. Αλλά μήπως βολεύεσαι με τα παλιά συν ένα subwoofer;
Πάντως μη βιαστείς, πρώτα πάρε το κυρίως ζευγάρι ηχείων. Και μην κολλάς στα 2 αυτά, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά καλά ηχεία στα 400-700 ευρώ. Μερικές φορές ακούγοντας έρχεται η όρεξη. Είχαμε πάει με φίλο να ακούσουμε και κατέληξε να του αρέσει κάτι τελείως διαφορετικό (και μικρότερο και με χειρότερα νούμερα) από ότι περίμενε. (αν θυμάμαι καλά ήθελε B&W αλλά τελικά τον γοήτευσε κάποιο Castle)
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#707591
Dimitris_P έγραψε:Το τζάκι καταστρέφει όλη την τσαχπινιά με το πόδι :innocent: :lol:
Γενικώς καταστρέφει όλη τη μόστρα :oops: . Γιατί δεν το ντύνεις μ'ένα MDF ;
Έστω και μαύρη κολλητική ταινία :lol:


Ρε μανία με το καημένο το τζάκι... Εγώ ούτε που το προσέχω πάντως (τι σου είναι τόσα χρόνια στις Βρυξέλλες...). Λέτε να πάρω μια βαριοπούλα και να αρχίσω να σπάω μάρμαρα;;; :lipsealed:

sknipper έγραψε:Για το "Συμβούλιο Επικρατείας" υπάρχει επίσημος αναγνωρισμένος όρος στον χώρο, είναι το WAF (wife acceptance factor).

Να συμπληρώσω εδώ και τον ορισμό SWMBO (she who must be obeyed)... :lol: :lol:
Πάνω που θα ρώταγα κι εγώ ποια ήχεια έχεις τώρα (αλλά και τί ενισχυτή/πηγή) και ποιος ο λόγος αλλαγής; Οπτικός μόνο;
Τέλος, αν καταφέρεις να βρεις κάποια μεταχειρισμένα ή demo ηχεία που να σε καλύπτουν, θα μπορέσεις να ανέβεις και κατηγορία τιμής με το ίδιο budget. Δες στα παρακάτω για τιμές μεταχειρισμένων και πόσο συχνά εμφανίζονται στην αγορά:
https://www.hifishark.com/
Στο χώρο μου το ισόπλευρο τρίγωνο ηχεία-αυτιά έχει πλευρές περίπου ~2.5m και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα τα ηχεία (σχετικά μεγάλα bookshelves) σε μεγαλύτερη απόσταση. Οπότε δε θα απέκλεια και τα bookshelves.
Άβαταρ μέλους
By aldo
#707603
sknipper έγραψε:
aldo έγραψε:Παιδιά σαλόνι θα μπούν, σε περίπου 20τμ, 3 μέτρα μεταξύ τους, 3 μέτρα η ακρόαση. Είμαι από μετακόμιση σε άλλο σπίτι...στο προηγούμενο είχα βιβλιοθήκης. Καταλήγω σε αυτά δυστυχώς λόγω περιορισμένου χώρου, μιας και έχει πολύ compact διαστάσεις και κατά δεύτερο γιατί όσο πιο slim τόσο πιο εύκολα περνάνε από :iconcool: το "Συμβούλιο της Επικρατείας"...δηλαδή την γυναίκα...
Η αμέσως επόμενη επιλογή ήταν τα dali oberon 5, αλλά έχουν μεγαλύτερο βάθος και θα προτιμούσα αν ήταν αξιόλογα αυτά που αναφέρω...Επίσης τα βρίσκω στα 450 ευρώ καινούργια...τα dali πάνε κοντά περίπου στα 800 αυτή την στιγμή...
Αν ήταν εμπορικά ηχεία θα τα είχα ήδη πάρει, με σκοπό αν δεν μου έκαναν να τα έδινα με μια μικρή χασούρα, αλλά επειδή δεν βρήκα πολλές αναφορές, φοβάμαι πως αν δεν μου κάνουν θα μου μείνουν....
Το έψαξα και για κανένα sub ώστε να είμαι πιο καλυμμένος, αλλά δεν μπαίνει σε μέρη που θα ήθελα ώστε να μην χαλάει και την αισθητική του σαλονιού...
Τα ακούσματά μου είναι rock και jazz
Τα προηγούμενα τι ήταν και γιατί δεν σου κάνουν; Τα έχεις δοκιμάσει στο νέο χώρο; Μπορεί στο νέο χώρο να ακούγονται καλύτερα.
Και καλό είναι ο χώρος να είναι τελειωμένος, με τα έπιπλά του, κουρτίνες, χαλιά, πίνακες καθώς όλα αυτά θα επηρεάσουν τον ήχο σημαντικά. Όπως και η θέση ακρόασης όχι μόνο σαν απόσταση από τα ηχεία αλλά και από τον πίσω τοίχο. Ποιες οι διαστάσεις του χώρου πχ 5χ4χ2,7 με την πρώτη διάσταση να είναι αυτή που θα έχει τα ηχεία. Πόση απόσταση θα έχουν τα ηχεία από τον τοίχο; Θα είναι μακριά από γωνίες; Γενικά αν πρέπει να είναι κοντά σε τοίχο καλύτερα να μην έχουν έξοδο bass reflex αγωγού πίσω γιατί δεν θα αναπνέει καλά και θα βαβουριάζει ο ήχος. Ή πρέπει να είναι αδύναμο στις χαμηλές γιατί θα ενισχυθούν.
Για το "Συμβούλιο Επικρατείας" υπάρχει επίσημος αναγνωρισμένος όρος στον χώρο, είναι το WAF (wife acceptance factor). Σωστά όπως λες μετράει το να είναι λεπτά αλλά μετράει πολύ και το να ταιριάζουν όχι μόνο σε στύλ αλλά και χρωματικά. Και βέβαια η θέση που θα τοποθετηθούν που συνήθως θέλουν να είναι όσο πιο κρυμμένα γίνεται σε βάρος της ακουστικής.
Sub έχω βάλει ένα σχετικά πλακέ της Q-Acoustics, νομίζω το έλεγαν 2070 (μοιάζει με το τωρινό 3070). Λόγω σχήματος κρύβεται πιο εύκολα. Δες αν σου κάνει κάτι τέτοιο. https://www.qacoustics.co.uk/shop/subwoofers.html
Βέβαια αν σκέφτεσαι και για sub το πόσο χαμηλά πάνε τα κυρίως ηχεία παίζει λίγο λιγότερο ρόλο. Αλλά μήπως βολεύεσαι με τα παλιά συν ένα subwoofer;
Πάντως μη βιαστείς, πρώτα πάρε το κυρίως ζευγάρι ηχείων. Και μην κολλάς στα 2 αυτά, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά καλά ηχεία στα 400-700 ευρώ. Μερικές φορές ακούγοντας έρχεται η όρεξη. Είχαμε πάει με φίλο να ακούσουμε και κατέληξε να του αρέσει κάτι τελείως διαφορετικό (και μικρότερο και με χειρότερα νούμερα) από ότι περίμενε. (αν θυμάμαι καλά ήθελε B&W αλλά τελικά τον γοήτευσε κάποιο Castle)


Τελειωμένος είναι ο χώρος...μια μεγαλύτερη τηλεόραση περιμένω μόνο αυτές τις μέρες...Είναι 4.6χ4.8χ2.65....Τα ηχεία από τοίχο θα απέχουν το πολύ 20 εκ. δεν γίνεται παραπάνω. Δεν θα είναι κοντά σε γωνίες, απλά το ένα θα είναι κοντά σε τζαμαρία...
Τα παλιά που είχα τα έχω δώσει γτ είχε έρθει και παιδί και πίστευα πως θα περάσει πολύ καιρός για να τα ξαναστήσω...Τώρα είναι 3.5 χρονών και σχετικά ήσυχη οπότε με έχει ξαναπιάσει το μικρόβιο....Μέχρι τώρα ακούω από υπολογιστή.
Είχα τα focal 906 με rotel τελικό+προενισχυτή + ένα λαμπάτο buffer. Οι βάσεις έχουν απορριφθεί για να μπει πάλι βιβλιοθήκης, η μόνη επιλογή είναι να κάτσουν πάνω σε έπιπλο, στη σύνθεση της τηλεόρασης, που έχει ύψος 48 εκ. αλλά θα προτιμούσαμε να το αποφύγουμε...
Το sub, ίσως με πάρει οριακά...είσαι ευχαριστημένος για μουσική με της q acoustics? Γιατί νομίζω πως είναι μόνο για ταινίες...
Άβαταρ μέλους
By aldo
#707604
SIHCTR έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Το τζάκι καταστρέφει όλη την τσαχπινιά με το πόδι :innocent: :lol:
Γενικώς καταστρέφει όλη τη μόστρα :oops: . Γιατί δεν το ντύνεις μ'ένα MDF ;
Έστω και μαύρη κολλητική ταινία :lol:


Ρε μανία με το καημένο το τζάκι... Εγώ ούτε που το προσέχω πάντως (τι σου είναι τόσα χρόνια στις Βρυξέλλες...). Λέτε να πάρω μια βαριοπούλα και να αρχίσω να σπάω μάρμαρα;;; :lipsealed:

sknipper έγραψε:Για το "Συμβούλιο Επικρατείας" υπάρχει επίσημος αναγνωρισμένος όρος στον χώρο, είναι το WAF (wife acceptance factor).

Να συμπληρώσω εδώ και τον ορισμό SWMBO (she who must be obeyed)... :lol: :lol:
Πάνω που θα ρώταγα κι εγώ ποια ήχεια έχεις τώρα (αλλά και τί ενισχυτή/πηγή) και ποιος ο λόγος αλλαγής; Οπτικός μόνο;
Τέλος, αν καταφέρεις να βρεις κάποια μεταχειρισμένα ή demo ηχεία που να σε καλύπτουν, θα μπορέσεις να ανέβεις και κατηγορία τιμής με το ίδιο budget. Δες στα παρακάτω για τιμές μεταχειρισμένων και πόσο συχνά εμφανίζονται στην αγορά:
https://www.hifishark.com/
Στο χώρο μου το ισόπλευρο τρίγωνο ηχεία-αυτιά έχει πλευρές περίπου ~2.5m και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα τα ηχεία (σχετικά μεγάλα bookshelves) σε μεγαλύτερη απόσταση. Οπότε δε θα απέκλεια και τα bookshelves.


Τhx...ναι κοιτάω και για μεταχειρισμένα, αρκεί να είναι σε αποδεκτή κατάσταση γιατί θα είναι σαλόνι...
Παλαιότερα με φίλο μου κάναμε πολλές αγορές από Αγγλία, που συνεχίζω να πιστεύω πως κατά καιρούς έχει απίστευτες ευκαιρίες σε συστήματα hifi...μας έκανε μεγάλη ζημιά το Brexit...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#707923
SIHCTR έγραψε:Ρε μανία με το καημένο το τζάκι... Εγώ ούτε που το προσέχω πάντως (τι σου είναι τόσα χρόνια στις Βρυξέλλες...). Λέτε να πάρω μια βαριοπούλα και να αρχίσω να σπάω μάρμαρα;;; :lipsealed:


Δεν είναι ανάγκη να καταφύγεις σε τόσο δραματικά μέτρα, υπάρχουν και απλούστερες λύσεις.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#707926 Μπα, πολλές αντανακλάσεις από το πάτωμα... Καλύτερα κάπως έτσι...

Εικόνα
Εικόνα

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#708193
aldo έγραψε:Τελειωμένος είναι ο χώρος...μια μεγαλύτερη τηλεόραση περιμένω μόνο αυτές τις μέρες...Είναι 4.6χ4.8χ2.65....Τα ηχεία από τοίχο θα απέχουν το πολύ 20 εκ. δεν γίνεται παραπάνω. Δεν θα είναι κοντά σε γωνίες, απλά το ένα θα είναι κοντά σε τζαμαρία...
Τα παλιά που είχα τα έχω δώσει γτ είχε έρθει και παιδί και πίστευα πως θα περάσει πολύ καιρός για να τα ξαναστήσω...Τώρα είναι 3.5 χρονών και σχετικά ήσυχη οπότε με έχει ξαναπιάσει το μικρόβιο....Μέχρι τώρα ακούω από υπολογιστή.
Είχα τα focal 906 με rotel τελικό+προενισχυτή + ένα λαμπάτο buffer. Οι βάσεις έχουν απορριφθεί για να μπει πάλι βιβλιοθήκης, η μόνη επιλογή είναι να κάτσουν πάνω σε έπιπλο, στη σύνθεση της τηλεόρασης, που έχει ύψος 48 εκ. αλλά θα προτιμούσαμε να το αποφύγουμε...
Το sub, ίσως με πάρει οριακά...είσαι ευχαριστημένος για μουσική με της q acoustics? Γιατί νομίζω πως είναι μόνο για ταινίες...
Για τόσο κοντά σε πίσω τοίχο θέλεις κάτι που να μην είναι πολύ δυνατό στα μπάσα ή αν είναι να μην έχει τρύπα bass reflex από πίσω.

Ώστε έχεις παιδάκι και νιώθεις ασφαλής εεεε; Μην ξεχνάς τον κίνδυνο να σου ρίξει το ηχείο, την τηλεόραση κλπ. Και σαν κίνδυνο εννοώ όχι για τα ηχεία αλλά για τραυματισμό της.
Και 3,5 χρονών... φαντάσου πως ένιωσα όταν κατάλαβα ότι το βαμβακάκι που μας έδειχνε περήφανη η κόρη μου το έβρισκε βάζοντας το χέρι της στην bass reflex τρύπα που είχε το ηχείο κολώνα από πίσω που ήταν ακριβώς στο ύψος του ώμου της.... εγκεφαλικό! :lol:
Δύο λέξεις θα προσθέσω στο παραπάνω ατυχές σενάριο.... παιδικό πάρτυ. :dizzy: :lipsealed:
Λειτουργεί σε συνδυασμό με το παρακάτω άσμα, "Κάγκελα παντού" https://www.youtube.com/watch?v=Y_kDDBZpBX4

Δεν θα τολμήσω να θεωρήσω το subwooferάκι που έχω hi-end, ούτε είμαι σε θέση να το κρίνω (δεν είχα άλλο πριν ούτε το σύστημα που το έχω είναι απαιτήσεων) και αγοράστηκε με βασικό κριτήριο το σχήμα, το ότι είναι στενό ώστε να μην περισσεύει. Με 2 μικρά ηχειάκια (Roth Oli 1) που έχω στο τραπεζάκι της τηλεόρασης με την έντασή του σε λιγότερο από το μισό μια χαρά το γεμίζει το δωμάτιο και για ταινίες και για μουσική (και είναι πολύ ρυθμίσιμο, διακόπτη AV/Music mode, συνεχή ρύθμιση και για φάση και για συχνότητα cutoff και ρύθμιση για sealed-vented τύπο ηχείων).
Άβαταρ μέλους
By aldo
#708214 χαχα....καταλαβαίνω τι εννοείς....είχα ένα σύστημα home cinema με δορυφόρους και μέσα στο reflex του subwoofer βρήκα λαστιχάκια για τα μαλλιά, μικρά κουκλάκια, μέχρι και πηρούνι....Καταλήγω σε 2 συνδυασμούς...αλλά μιλάω λίγο με την εταιρεία για ταίριασμα με τυχόν γούφερ...Θα επανέλθω...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#714127
sknipper έγραψε:O παλιός καλός μου ενισχυτάκος (στερεοφωνικός ραδιοενισχυτής Yamaha RX-497) εδώ και λίγες μέρες έκανε διακοπές, κοβόταν ο ήχος για μερικά δευτερόλεπτα, νόμιζα ότι έφταιγε το youtube που έβλεπα αλλά σήμερα το έκανε 1-2 φορές και μετά έσβησε τελείως, σβήσανε οθόνη και όλα τα λαμπάκια και δεν ξανάναψε.
Τον άνοιξα, δεν είχε πολλή σκόνη, ελάχιστη θα έλεγα, ο μετασχηματιστής ήταν ζεστός (θερμοκρασία δέρματος όχι καυτός) τίποτα δεν έμοιαζε μπαρουτοκαπνισμένο, τίποτα δεν μύριζε, 2 ασφάλειες που είχε μέσα τις μέτρησα δεν έχουν καεί. Η ασφάλεια μέσα στην μπρίζα επίσης οκ. Τι μπορεί να φταίει, για το ότι έσβησαν όλα σκέφτομαι τον μετασχηματιστή: Και έχετε καμιά ιδέα σε ποιον μπορώ να απευθυνθώ για να το δει-επισκευάσει (στο Λονδίνο, εκτός αν τον κουβαλήσω Αθήνα);
Επισκευάστηκε, μοιάζει να δουλεύει καλά, τέλος καλό όλα καλά.
Βρήκα εταιρεία ( https://uk.electronic.partners/ ) που τους το στέλνεις (τα έξοδα δικά τους) κάνουν διάγνωση (κανονικά λέει δωρεάν αλλά μου είπαν ότι για την περίπτωσή μου δεν ήταν άμεση η διάγνωση και θα χρειαστεί να χρεώσουν χρόνο, λίρα και λεπτό, πάρε μια ώρα διάγνωση) και μετά αν θέλεις στο φτιάχνουν (παραγγέλνουν τα ανταλλακτικά και κάνουν την επισκευή, λίρα και λεπτό και σε χρεώνουν) και στο στέλνουν πίσω (σε χρεώνουν και μάλιστα παραπάνω από όσο περίμενα γιατί ήταν λέει βαρύ). Οπότε πλήρωσα χοντρικά (διάγνωση/υλικά/επισκευή/μεταφορικά) 60+10+40+15=124.96 λίρες
Πολύ βολικό, το πακετάρεις το πας στο ταχυδρομείο της γειτονιάς σου και τους το στέλνεις και μετά επιστρέφεται σπίτι σου. Πολύ καλή επικοινωνία με μηνύματα και email και παρακολούθηση στο site. Αλλά όχι και λίγα τα χρήματα και μου κακοφάνηκε και το ποσό για διάγνωση (μου φάνηκε υπερβολικό σαν χρόνος 60 λεπτά όταν ήταν σαφές ότι είχε να κάνει με το power board αφού έσβησαν όλα, δεν είναι ότι θα έψαξαν κυκλώματα προενισχυτή, ραδιοφώνου, ενισχυτή) και το επιπλέον ποσό λόγω βάρους (ε, ενισχυτής είναι, παραδοσιακού τύπου με βαρύ μετασχηματιστή, ζυγίζει, προβλέπεται) για την επιστροφή.
Για να δούμε αν θα μου πούνε τι ακριβώς είχε χαλάσει, τους ρωτάω, από καθαρή περιέργεια. Υποθέτω τίποτα αντιστασούλες ή το ρελεδάκι.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#730901 ξεκινάω ψάξιμο για μουσικό ντύσιμο του σαλονιού. μεχρι τώρα η μονη πηγη για ακουσματα ηταν το πισί οπότε πάω για βάφτιση σε νέα πίστα.
πάνω σ'αυτο και μια βασική απορία: σε ποια πηγή μουσικής ξεκινάς να χτίζεις, cd, βινυλιο, κινητο?
φίλος λεει οτι το πας συνδυαστικά, αγοράζεις και διαμορφώνεις δισκοθήκη με τον καιρό, σε όποιο τύπο βρίσκεις, και συμπληρώνεις με aux/bluetooth δίσκους που έχεις σε συσκευή (κινητό ή player).
με ξενίζει κάπως το να ψαχουλεύω το κινητο για να βρω μουσική, ίσως είναι η εικόνα που έχω στο μυαλό, η κίνηση με τον δίσκο κοκ, αλλά καταλαβαίνω οτι είναι βασική πηγή μη έχοντας δίσκους.

λοιπόν, ξεκινάω με ηχοσύστημα και βάζω φέτες ραδιο, σιντί, πικάπ?
προτάσεις?

μερικά δεδομένα:
- χώρος 20τμ
- ειμαι σε διαμερισμα πολυκατοικιας με χαρτινους τοίχους οποτε προτεραιοτητα είναι ο ποιοτικός και όχι ο δυνατός ήχος
- δεν μιλάμε για κασέρι σοβαρό, ας πούμε μερικά κατοστάρικα για βασικό σετάπ
Άβαταρ μέλους
By g8777
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#730929
egobrain έγραψε:ξεκινάω ψάξιμο για μουσικό ντύσιμο του σαλονιού. μεχρι τώρα η μονη πηγη για ακουσματα ηταν το πισί οπότε πάω για βάφτιση σε νέα πίστα.
πάνω σ'αυτο και μια βασική απορία: σε ποια πηγή μουσικής ξεκινάς να χτίζεις, cd, βινυλιο, κινητο?
φίλος λεει οτι το πας συνδυαστικά, αγοράζεις και διαμορφώνεις δισκοθήκη με τον καιρό, σε όποιο τύπο βρίσκεις, και συμπληρώνεις με aux/bluetooth δίσκους που έχεις σε συσκευή (κινητό ή player).
με ξενίζει κάπως το να ψαχουλεύω το κινητο για να βρω μουσική, ίσως είναι η εικόνα που έχω στο μυαλό, η κίνηση με τον δίσκο κοκ, αλλά καταλαβαίνω οτι είναι βασική πηγή μη έχοντας δίσκους.

λοιπόν, ξεκινάω με ηχοσύστημα και βάζω φέτες ραδιο, σιντί, πικάπ?
προτάσεις?


μερικά δεδομένα:
- χώρος 20τμ
- ειμαι σε διαμερισμα πολυκατοικιας με χαρτινους τοίχους οποτε προτεραιοτητα είναι ο ποιοτικός και όχι ο δυνατός ήχος
- δεν μιλάμε για κασέρι σοβαρό, ας πούμε μερικά κατοστάρικα για βασικό σετάπ

Λοιπον μερικα κατοσταρικα ειναι και τα 300 και τα 900....
πρωτον οι αναγκες σου.....εχεις βυνιλια συλλογη ? εχεις cd συλλογη?
εχεις καποια συνδρομη tidal spotify?
Αφου σε ενδιαφερει η ποιοτητα θα προτεινα να ξεκινησεις με μια συνδρομη tidal και με ενα σεταπ σαν το παρακατω
Σε δευτερο χρονο εξεταζεις και πικαπ.΄
πχ
https://www.skroutz.gr/s/14372934/Yamah ... CF%82.html
https://www.skroutz.gr/s/27254068/Trian ... CE%AC.html
https://www.skroutz.gr/s/13696429/Yamah ... ilver.html
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#731002 84,5 ευαισθησία ηχείων παρά είναι λίγα.
Ο ενισχυτής και τα ηχεία είναι το βασικό. Αυτά του bujinkan είναι πιο σωστά. Αλλά πιο ακριβά φυσικά.
Μια σημαντική απόφαση είναι και το χρώμα. Θα πας για μαύρο ή ασημί ενισχυτή;
Δεν ξέρω τα οικονομικά σου και που θέλεις να φτάσεις αλλά καλύτερα να αποφύγεις τα πιο φτηνά. Ακόμα κι αν χρειαστείς λίγο παραπάνω χρόνο. Πάρε ηχεία και ενισχυτή πρώτα, καλύτερα κάτι που να ταιριάζει ηχητικά και παίζε μουσική από το τηλέφωνο μέχρι να πάρεις και την πηγή.
Τα ηχεία είναι υπεύθυνα για το μεγαλύτερο βαθμό χρωματισμού του ήχου οπότε ξεκίνα από εκεί και προσπάθησε να τα ακούσεις, οι διαφορές είναι ακουστές αν ακούσεις μερικά. Φυσικά ο ήχος αλλάζει στο χώρο σου με άλλο ενισχυτή κλπ αλλά έχεις μια καλή ιδέα του πως θα ακούγεται.
Και μην ξεχνάς καλώδια ηχείων, ίσως βάση ηχείων, επιπλάκι κλπ.
Η διαφορά στον ήχο θα είναι τεράστια.
Και μετά συζητάμε για τοποθέτηση στο χώρο κλπ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#731010 Έχεις διαβάσει καμία κριτική για τα Spektor ή έτσι τα έκρινες επειδή είδες"ευαισθησία"; :hmmm:

Θες να με διώξεις και μένα σαν τον Τρύφωνα ε; Έβαλες σε κίνηση τα υποχθόνια σχέδια σου; :(

Egobrain είσαι στο χείλος του οικονομικού γκρεμού με τα ΛΟΥΣΑ της νύφης. :shifty:
Διάλεξε προσεκτικά.

Μπλέ χάπι από G για να κυλάνε ήσυχα τα βράδια σου :shifty: ή φιδέ από Σκνιπερ;