Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#644606 Όχι φτιάχνονται συνήθως με λογικό κόστος , εμένα δεν έχει έχει ήχο στα πίσω ηχεία, την άλλη εβδομάδα λογικά θα ξέρω αν φτιάχνεται και πόσο θα κοστίσει.

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#644613 Αν θέλεις στείλε μου μ' ένα pm τα στοιχεία του μάστορα, αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το να βγει από εκεί που είναι (και να ξαναμπεί/καλωδιωθεί μετά).

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#644743
Scotch έγραψε:Αν θέλεις στείλε μου μ' ένα pm τα στοιχεία του μάστορα, αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το να βγει από εκεί που είναι (και να ξαναμπεί/καλωδιωθεί μετά).

< >
Έχει σημασία όταν τον τοποθετείς να έχεις προνοήσει. Να έχεις τα καλώδια έτσι που να επιτρέπουν να μπορείς να τραβήξεις ευθεία μπροστά τη συκευή μέχρι έξω από το ράφι για αποσύνδεση εκεί (και επανασύνδεση μετά).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#644746 Σωστό. Τα καλώδια πιθανώς φτάνουν να τραβηχτεί έξω. Το άλλο πρόβλημα που διαπίστωσα είναι ότι έχουν κολλήσει τα πόδια του ενισχυτή στο τζάμι/ράφι που ακουμπάνε. Οπότε, και να φτάνουν τα καλώδια, δεν κουνιέται από τη θέση του χωρίς να καταστρέψω τα πόδια. Θα δοκιμάσω να βγάλω το πάνω ράφι και μετά βλέπουμε.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#644770
Scotch έγραψε:Σωστό. Τα καλώδια πιθανώς φτάνουν να τραβηχτεί έξω. Το άλλο πρόβλημα που διαπίστωσα είναι ότι έχουν κολλήσει τα πόδια του ενισχυτή στο τζάμι/ράφι που ακουμπάνε. Οπότε, και να φτάνουν τα καλώδια, δεν κουνιέται από τη θέση του χωρίς να καταστρέψω τα πόδια. Θα δοκιμάσω να βγάλω το πάνω ράφι και μετά βλέπουμε.

< >

Λογικά κόλλησαν τα λαστιχάκια.
δοκίμασε με κάποια λεπτή πλαστική σπάτουλα να τα ξεκολλήσεις.
στην τελική τράβα τον ενισχυτή κ τα ξανακολλάς στον ενισχυτή με διάφανη ταινία διπλής όψεως.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#644774 Ότι κάνεις το κάνεις από την πίσω μεριά των ποδιών. Θα έλεγα όμως πρώτα δοκίμασε να βάλεις κάτι σφηνωτά μόνο στη μία πίσω γωνία της συσκευής με τρόπο που να ασκείς κάποια δύναμη για αρκετή ώρα. Και σιγά σιγά, μετά από πχ 5 λεπτά αυξάνεις τη δύναμη με κάποια μικρή σφήνα και μετά ξανά. Δηλαδή του δίνεις το χρόνο να ξεκολλήσει σιγά σιγά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#644775
Το περίεργο επίσης που κάνει είναι ότι μόλις τον πρωτοανάψω, η μουσική ακούγεται παραμορφωμένη και χαμηλά. Και σιγά-σιγά στρώνει. Με τον περιορισμό πάντα της έντασης που προανέφερα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#644805 Μετά από 2 ώρες ενασχόλησης...:

Ο ενισχυτής ξεκόλλησε με χρήση σπάτουλας, αρκετά εύκολα, χωρίς ζημιά. Καθαρίστηκε με πινέλο και νωπό πανάκι. Πίσω κι από κάτω που δεν έχουμε πρόσβαση είχε αρκετό πράγμα. Κάτι μάλλον σημαντικό: εντοπίστηκε πλαστική θήκη παιχνιδιού PlayStation φρακαρισμένο κάτω από τον ενισχυτή.
Επίσης, ανέβασα το πάνω ράφι, για καλύτερο αερισμό του ενισχυτή. Και μετά έπρεπε να κάνω γενική ανακατανομή επειδή το κεντρικό ηχείο δεν χωρούσε στο πάνω ράφι.
Το πρόβλημα με την έλλειψη ήχου στην αρχή παραμένει, μιας και ακούγεται ήχος μόνο από το woofer. Μετά από λίγη ώρα το πρόβλημα εξαφανίζεται (παίζοντας λίγο με το volume) οπότε ακούγεται ήχος και από τις υψηλές συχνότητες. Αυτό που μοιάζει να διορθώθηκε είναι το θέμα με το σβήσιμο.
Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#644806 Σπρευ επαφών βάλε στο volume και γυρνά το δεξιά αριστερά για κανά λεπτακι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#644807 Θα το κάνω, αλλά χρησιμοποιώ μόνο το τηλεχειριστήριο (για όλες τις λειτουργίες).

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#644818 Ωραίο έπιπλο, ίσως να ψάχνω κάτι αντίστοιχο. Έχω ένα γυάλινο τώρα που πιάνει συνεχώς σκόνη
Άβαταρ μέλους
By 224v
#645050 Καλημέρα!! Χθες ασχολήθηκα με κάτι βίντεο VHS 20ετιας!!! Σε ένα Πανασονικ όλα δουλεύουν, μηχανισμοί κασέτας κλπ, αλλά από την μοναδική έξοδο SCART δεν βγαίνει σήμα!!! προς την tv. Αλλαχθηκε καλώδιο, τα ίδια. Μπήκε άλλο βίντεο στο καλλωδιο και έπαιζε. Δεν ξέρω αν σαν είσοδος γράφει η συσκευή. Εάν το ανοίξω μπορώ να διαπιστώσω εκεί πίσω από το SCART εάν έχει βγει κάτι από τη θέση του με το βάλε βγάλε του SCART?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#645178 Ψάχνω να ρύθμιση την ταχύτητα του πικαπ γιατί μετά από σέρβις ξέχασε ο μηχανικός να το κάνει και δεν θέλω να το πάω τώρα.
Είναι ένα pioneer του 1980. Manual δε βρίσκω. Υπάρχει κάποια γενική αρχή;


< >
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#645182 Έχει pitch με το λαμπάκι και τις κουκίδες στο πλατό;

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#645183
Obelix έγραψε:Έχει pitch με το λαμπάκι και τις κουκίδες στο πλατό;

< Note 6 >
Όχι! Θέλει κάποια ρύθμιση «μέσα»


< >