Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#25773 Eίχα γράψει έναι κείμενο για το εσωτερικό σε ενισχυτές, τι έγινε γαμώτο < δεν το έστειλα και βγήκα ? Φτού...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#25776 Α οκ σε έπιασα. Προς το παρόν δεν βλέπω να υπάρχει στο πρόγραμμα ανάγκη να ταυτόχρονη εικόνα σε 2 συσκευές άρα μάλλον είμαι καλυμμένος.

Για κάνω δουλειά σαν αυτή που λες θέλω το αμέσως επόμενο μοντέλο, δηλαδή αυτό. Με +100€ παίρνεις όλες τις HDMI να είναι 2.0 και παίρνεις κι άλλο ένα HDMI out.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#25779 Τέλος πάντων, αυτό που πάνω - κάτω έγραφα, είναι ότι αν έχουμε 2 ενισχυτές των 100 watt και ο ένας έχει ένα οριακό τροφοδοτικό για την ισχύ του, 350VA με 2 πυκνωτές 6.800 mf και ζυγίζει 7-8 kg όπου όταν το volume είναι στο 50% και αρχίζει το κλιπάρισμα από τον μετασχηματιστή που έχει φτάσει στον μαγνητικό του κόρο και έχουν αδειάσει οι πυκνωτές και το ηχείο έχει γίνει σύρμα με το δίκτυο της ΔΕΗ, όχι μόνο δεν πρόκειται να έχουμε τα δυναμικά μια ορχήστρας, αλλά θα έχουν μπλέξει και τα κανάλια τη διαφωνία τους αφού ένα τόσο μικρό τροφοδοτικό συνήθως είναι κοινό και για τα δυο κανάλια, οπότε το όποιο ρεύμα από το τροφοδοτικό, πηγαίνει στο κανάλι που χρειάζεται περισσότερο ρεύμα, πχ ένα μπάσο, οπότε αν στο άλλο κανάλι παίζει ένα φλάουτο, πολύ απλά δεν θα το ακούσουμε, ή αν ακουστεί θα έχει χρειά κατσαρόλας.

Αντίθετα ένας βαρύς ενισχυτής πχ των 20 kg με ένα στιβαρό τροφοδοτικό με Toroidal μεταχηματιστή 1KVA, με πυκνωτές τουλάχιστον 4Χ15.000 = 60.000 mf, με ξεχωριστες ταχείς ανορθώτριες των 8ms, με drivers των 24 ή 30ΜΗΖ, με ποιοτικούς πυκνωτές απόζευξης στα κρίσιμα σημεία, θα μπορέσει να δώσει μια αληθοφάνεια στα δυναμικά μιας μεγάλης ορχήστρας, να βγάλει τοι συναίσθημα των οργάνων και των φωνών και να σε καθηλώσει, σε αντίθεση με τον άλλο που τα όποια χρήματα του κόστους του έχουν εξαντληθεί στο design της πρόσοψης του.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#25788
Deleted User 1 έγραψε:Α οκ σε έπιασα. Προς το παρόν δεν βλέπω να υπάρχει στο πρόγραμμα ανάγκη να ταυτόχρονη εικόνα σε 2 συσκευές άρα μάλλον είμαι καλυμμένος.

Για κάνω δουλειά σαν αυτή που λες θέλω το αμέσως επόμενο μοντέλο, δηλαδή αυτό. Με +100€ παίρνεις όλες τις HDMI να είναι 2.0 και παίρνεις κι άλλο ένα HDMI out.


Ναι, έτσι την πάτησα εγώ, αντί για τον 5006 που έπρεπε, πήρα τον 5005 που βρήκα πρόχειρο (ίδια σωθικά, +1 HDMI In και Out οι πιο εμφανείς -σε μένα- ελλείψεις, που όμως με τσάκισαν). Την βρήκα τελικά τη λύση με splitter (καλό λόγω μεγάλων καλωδίων, πήγε 80€ :dizzy: ), αλλά αν το είχα προβλέψει θα ήμουν κομπλέ εξαρχής...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#25791 Έβαλα ήδη τον AVR-X2100W στα αγαπημένα του Σκρουτζ και θα αρχίσω παρακολούθηση τιμής. Εκτός των επιπλέον HDMI in/out, έχει και 2η είσοδο για sub και είμαι μέγας φαν του μπάσου. Και μάλιστα απ' ότι διάβασα σε reviews ίσως το μπάσο του είναι λίγο φλώρικο άρα με ένα έξτρα sub να γουστάρουμε περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#25800
Deleted User 1 έγραψε:Έβαλα ήδη τον AVR-X2100W στα αγαπημένα του Σκρουτζ και θα αρχίσω παρακολούθηση τιμής. Εκτός των επιπλέον HDMI in/out, έχει και 2η είσοδο για sub και είμαι μέγας φαν του μπάσου. Και μάλιστα απ' ότι διάβασα σε reviews ίσως το μπάσο του είναι λίγο φλώρικο άρα με ένα έξτρα sub να γουστάρουμε περισσότερο.


Αφού το σέτ της crustal που έβαλες πιο πάνω έχει sub και μάλιστα ενεργό, δεν σου φτάνει ?
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#25802 Χωρίς να το έχω ακούσει, κατά 99,9% μου φτάνει και μου περισσεύει. Απλά ως drummer έχω ένα θέμα με το μπάσο. Δεν αποκλείω να μ' αρέσει ακόμα περισσότερο με 2 subs.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#25847
Geo f1 έγραψε:Θα θελα μα παιξω ντραμς μια φορα:)

Send from my 4.4.2 Note 3

Πηγαινεις στο Mall μπαινεις στου ΝΑΚΑ και εχει 2 ηλεκτρικες που ακους με ακουστικα αυτο που παιζεις χωρις να κανεις θορυβο :s_biggrin , πηγαμε τυχαια με τον μικρο και ξετρελαθηκε :inlove:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#25950
Goldmund έγραψε:
RXristos έγραψε:... Αυτό όμως που απαιτείται να προσέξει κανείς στο μεγάλο ηχείο είναι η συμπεριφορά του σε μικρούς χώρους, όπου όμως υπάρχουν εκατοντάδες πια έγκυρες λύσεις ώστε να υπάρχει επαρκή απόκριση στο χαμηλό (μπάσα) χωρίς όμως να διεγείρεται το δωμάτιο ακρόασης με άσχημο τρόπο ακουστικά. ...
Θα ήθελες να επεκταθείς σε αυτό το θέμα. Πώς στήνουμε ηχεία σχετικά μεγάλα για το χώρο.

Επίσης ένα θέμα που με απασχολεί είναι πως στήνουμε ένα σύστημα για την ελάχιστη ενόχληση των γειτόνων. Δηλαδή τι να πάρουμε και που να το βάλουμε.
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#28126
21 quadra έγραψε:Τέλος πάντων, αυτό που πάνω - κάτω έγραφα, είναι ότι αν έχουμε 2 ενισχυτές των 100 watt και ο ένας έχει ένα οριακό τροφοδοτικό για την ισχύ του, 350VA με 2 πυκνωτές 6.800 mf και ζυγίζει 7-8 kg όπου όταν το volume είναι στο 50% και αρχίζει το κλιπάρισμα από τον μετασχηματιστή που έχει φτάσει στον μαγνητικό του κόρο και έχουν αδειάσει οι πυκνωτές και το ηχείο έχει γίνει σύρμα με το δίκτυο της ΔΕΗ, όχι μόνο δεν πρόκειται να έχουμε τα δυναμικά μια ορχήστρας, αλλά θα έχουν μπλέξει και τα κανάλια τη διαφωνία τους αφού ένα τόσο μικρό τροφοδοτικό συνήθως είναι κοινό και για τα δυο κανάλια, οπότε το όποιο ρεύμα από το τροφοδοτικό, πηγαίνει στο κανάλι που χρειάζεται περισσότερο ρεύμα, πχ ένα μπάσο, οπότε αν στο άλλο κανάλι παίζει ένα φλάουτο, πολύ απλά δεν θα το ακούσουμε, ή αν ακουστεί θα έχει χρειά κατσαρόλας.

Αντίθετα ένας βαρύς ενισχυτής πχ των 20 kg με ένα στιβαρό τροφοδοτικό με Toroidal μεταχηματιστή 1KVA, με πυκνωτές τουλάχιστον 4Χ15.000 = 60.000 mf, με ξεχωριστες ταχείς ανορθώτριες των 8ms, με drivers των 24 ή 30ΜΗΖ, με ποιοτικούς πυκνωτές απόζευξης στα κρίσιμα σημεία, θα μπορέσει να δώσει μια αληθοφάνεια στα δυναμικά μιας μεγάλης ορχήστρας, να βγάλει τοι συναίσθημα των οργάνων και των φωνών και να σε καθηλώσει, σε αντίθεση με τον άλλο που τα όποια χρήματα του κόστους του έχουν εξαντληθεί στο design της πρόσοψης του.

...και πιος είπε κάτι αντίθετο;;; απλά έχει υπόψη σου ότι ένας καλός πυκνωτής ελαίου κοστίζει εκατονταπλάσια από ότι μια καλή μεταλλική πρόσοψη και κάτι τεράστιοι μετασχηματιστές και πυκνωτές κατώτερης ποιότητας οπότε τα λεφτά δεν πάνε μόνο στην πρόσοψη στα ακριβά προιόντα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#28136
sknipper έγραψε:
Goldmund έγραψε:Θα ήθελες να επεκταθείς σε αυτό το θέμα. Πώς στήνουμε ηχεία σχετικά μεγάλα για το χώρο.


Επίσης ένα θέμα που με απασχολεί είναι πως στήνουμε ένα σύστημα για την ελάχιστη ενόχληση των γειτόνων. Δηλαδή τι να πάρουμε και που να το βάλουμε.


Πάντως οι καλοί ενισχυτές (κρίνοντας από τον Marantz, όχι επειδή έχω γνώσεις και εμπειρία) οφείλουν να έχουν αυτοματοποιημένη διαδικασία στησίματος και αυτορύθμισης, χρησιμοποιώντας ένα ή περισσότερα μικρόφωνα. Οπότε τοποθετείς τα ηχεία, επιλέγεις που είσαι, τι χώρο έχεις, τι και πως θες να ακούς, και αυτός ρυθμίζεται αυτόματα μόνος του....
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#28188 Ένας από τους λόγους που έχω βάλει στο μάτι τον Denon από πιο πάνω είναι αυτός. Βγάζεις το παπαράκι με το μικρόφωνο, κάνει ότι κάνει και ρυθμίζει τουλάχιστον τις αποστάσεις. Τα υπόλοιπα μπάσα, πρίμα κτλ είναι καθαρά θέμα γούστου, οπότε τα ρυθμίζει ο καθένα μόνος του.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#28233 Τις προάλλες που έτρεχα νέκρωσαν τα κ καλά ανθεκτικά Sennheiser Adidas ψειράκια. Κάνω μια χαζοέρευνα αγοράς στο ίντερνετς κ βρίσκω λαυράκι.

Από ξεχασμένο κομμάτι σε στοκ, αγοράστηκαν σε τιμή σκότωμα τα θρυλικά Ε888 της Sony. Τα είχα σαν φοιτητής, έβγαλαν καμια 10αριά χρόνια καλής χρήσης. 20 ευρώ ενώ πάνω στη συσκευασία έγραφε αρχική 70φεύγα. Απλά βρήκα τα με κοντό καλώδιο, που σε κατευθύνει σε armband για τρέξιμο ή κάποια πατέντα...

Ο ήχος, απλά αλλού...

Κάνω μια έρευνα στο εβαυ κ βλέπω κ κάτι τιμές... http://goo.gl/WX7ZGe

:thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Sam Spade
#28303 Είμαι παντελώς άσχετος και θα ήθελα τις προτάσεις σας. Έχω έναν ενισχυτή Onkyo A-22 της δεκαετίας του 80, που μου φαίνεται κρίμα να κάθεται αχρησιμοποίητος. Θα ήθελα να τον κάνω καρδιά ενός ηχοσυστήματος, λοιπόν, ρίχοντας πάνω του μια τηλεόραση, ένα λάπτοπ και ένα deck που να παίζει FM ραδιόφωνο και να έχει θύρες USB και AUX, ώστε να "γεμίσω" ένα χώρο περίπου 20 τ.μ.

Ζητούνται, λοιπόν:
1. Απάντηση στο αν γίνεται αυτό που θέλω.
2. deck FM με θύρες USB και AUX. Υπάρχει;
3. Ζεύγος ηχεία. Με ενδιαφέρει πρώτα η ευαισθησία και (πολύ) λιγότερο η δύναμη που θα βγάλουν.

Αν γίνεται και αν υπάρχουν αυτά που θέλω, είναι ουτοπικό να θέλω να την βγάλω καθαρή με ~200 €; Γιατί με τόσα παίρνω ένα mini hi-fi Yamaha που μου έχει γυαλίσει και τελειώνει η υπόθεση.

Ευχαριστώ.

Α, κάπως έτσι είναι το εμπρός και το πίσω μέρος του:

Εικόνα

Εικόνα