Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#557183
Dimitris_P έγραψε:Εντάξει ίσως έχει να κάνει με το κεφάλι, εμένα μ'ενοχλούσαν, ένιωθα πίεση, τα Bose τα νιώθω άνετα
buji τι βλέπουμε;
Τι να βλέπουμε ... Θα βγάλω αγγελία τα bose soundsport free που έχω διότι δεν μπορεί να είμαι με 2 true wireless
Βέβαια με βαριά καρδιά γιατί έχουν φανταστικό ήχο .
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#574789 Πήρα το sonos One Gen 2 για την κουζίνα. Πολύ ωραίο ηχείο κ πολύ ωραία εφαρμογή, εύκολη κτλ. Πλάκα έχει κ η Alexa!


< >
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#574791 Έχω τα play 5 για το σαλόνι εδώ και 3 χρόνια. Φοβερά ικανοποιημένος! Γεμάτος ήχος σε διαφορετικά είδη μουσικής. Ίσως κάποια στιγμη πάρω και το subwoofer. Συνδέονται και με το πικάπ!
Αξίζει να πάρεις ένα ακόμη για να το συνδέσεις stereo
Άβαταρ μέλους
By JBT
#620867 Τι να κοιτάξω για budget home theater ; :hmmm:

Θέλω να συνδέεται στην τιβι και στο λαπτοπι εννοείται

:superman:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621012
JBT έγραψε:Τι να κοιτάξω για budget home theater ; :hmmm:

Θέλω να συνδέεται στην τιβι και στο λαπτοπι εννοείται

:superman:
Όχι ότι δεν εκτιμώ ένα καλά στημένο AV σύστημα με 5-6-7+1-2 ηχεία στο σωστό χώρο αλλά επειδή αναφέρθηκε η λέξη budget, σε ρεαλιστικό χώρο/χρήμα/κόπο-καλώδια ένας απλός στερεοφωνικός ενισχυτής με 2 μικρά-μεσαία ηχεία κι ένα subwoofer (που θα χρησιμοποιείς για μουσική) καλύπτει τους περισσότερους. Ειδικά αν ήδη έχουν τον ενιχσυτή και τα ηχεία τότε θέλουν μόνο το subwoofer. Και ποιοτικά η μουσική σου θα ακούγεται καλύτερα. Χρειάζεσαι HDMI για εικόνα από το λαπτοπ (αλλά γίνεται και ασύρματα), καλώδιο μεταξύ TV και ενισχυτή (είτε RCA, είτε οπτικό μέσω D/A converter) κι ένα audio receiver (bluetooth ή άλλο).
Άβαταρ μέλους
By JBT
#621028 Κατέληξα στα logitech z903 αν θυμάμαι καλά τον κωδικό

Θα τα παραγγείλω αυτές τις μέρες

:s_music
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621147
JBT έγραψε:Κατέληξα στα logitech z903 αν θυμάμαι καλά τον κωδικό

Θα τα παραγγείλω αυτές τις μέρες

:s_music
Δεν βρίσκω Ζ903 αλλά το Ζ906 το κοίταξα λίγο.
- μικρό και ελαφρύ subwoofer αλλά βέβαια έχουν βελτιωθεί οι σχεδιάσεις και τα μικρά μοιάζουν επαρκή σε μέγεθος βάρος. Πιθανότατα να κάνεις ωραιότατα τη δουλειά σου.
- πόσο μεγάλο χώρο θέλεις να γεμίσεις
- το πιο βασικό¨πόσο εύκολο είναι να περάσεις καλώδια που δεν θα ενοχλούν για τα πίσω ηχειάκια. Αν είναι να μην τα χρησιμοποιείς δώρο άδωρο.
- θέλεις καλώδιο ψηφιακό είτε coaxial είτε optical (σιγουρέψου αν βγάζει η τηλεόραση. Αν όχι πέφτεις σε αναλογικό με RCA ή 3,5mm οπότε χάνεις)
- δεν έχει ασύρματη είσοδο ήχου (bluetooth, αν τυχόν σε ενδιαφέρει να ακούς μουσική απευθείας από τηλέφωνο, λαπτοπ)
Άβαταρ μέλους
By JBT
#621165 Στην τηλεόραση θα το έχω κυρίως καρφωμένο. Καινούρια 50αρα Σαμι είναι, υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα με αυτό που λες; Θα βγάλω φωτό αργότερα :hmmm:

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι η τιμή που έχει στο Σκρουτζ είναι αρκετά κατώτερη από τα μαγαζιά (οκ λογικό) αλλά κι από ebay/amazon

Τι μπορεί να παίζει;

(906 δίκιο είχες)
Άβαταρ μέλους
By JBT
#621229 ue50ru7402uxxh

Αυτήν έχω....

Θέλω να τα παραγγείλω σήμερα κιόλας να τελειώνω με αυτό :eat:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621250
JBT έγραψε:ue50ru7402uxxh

Αυτήν έχω....

Θέλω να τα παραγγείλω σήμερα κιόλας να τελειώνω με αυτό :eat:
Την κοίταξα και φαίνεται να έχει ψηφιακή έξοδο. Χρειάζεσαι οπτική ίνα για να την συνδέσεις με το ηχοσύστημα.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#621251 Δηλαδή; Δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό

Με το λαπτοπι τι γίνεται; πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#621261 Ρε παιδιά πείτε τι είναι αυτό που λέτε

Πρέπει να αγοράσω κάτι; Τι;

Όχι δεν ξέρω πώς θα τα βάλω, δεν έχω φτάσει τόσο μακρυά ακόμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#621265 Τέτοια ηχεία συνδέονται με τηλεόραση ή υπολογιστή με οπτική ή ψηφιακή σύνδεση. Αυτό σημαίνει πως η πηγή πρέπει να έχει τέτοια (ή τηλεόρασή ύλη έχει σίγουρα, ο υπολογιστής δεν ξέρουμε).
Το ένα πρόβλημα είναι πώς θα τα συνδέσεις, το άλλο πώς θα τα τοποθετήσεις.
Για την σύνδεση με την πηγή, τα είπαμε.
Είσαι διατεθειμένος να γεμίσεις το σπίτι σου καλώδια; Επειδή οι περισσότεροι δεν το θέλουν αυτό, είτε παίρνουν ασύρματα ηχεία χωρίς καλώδια, είτε ακόμη πιο απλά και φθηνά, αγοράζουν μια ηχόμπαρα (soundbar).
Ξαναγυρνάω στην ερώτηση :είσαι σίγουρος πως θέλεις τα συγκεκριμένα και κυρίως, σίγουρα θέλεις 5.1 ηχεία;
Για ταινίες και ένα σύστημα 2.1 μπορεί να δουλέψει πολύ καλά.
Δες λίγο και κάτι σαν το παρακάτω.
https://www.skroutz.gr/s/8699958/Sony-HT-RT3.html
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621266 Έτσι μπράβο, να μην είμαι μόνο εγώ ο κακός, εχθρός των 5.1 κλπ.

JBT έγραψε:Ρε παιδιά πείτε τι είναι αυτό που λέτε
Πρέπει να αγοράσω κάτι; Τι;
Όχι δεν ξέρω πώς θα τα βάλω, δεν έχω φτάσει τόσο μακρυά ακόμα :lol:
Θέλεις ένα καλώδιο (οπτική ίνα) σαν το παρακάτω
https://www.amazon.co.uk/Syncwire-Optic ... 742&sr=8-3
για να συνδέσεις ψηφιακά την τηλεόραση με το ηχοσύστημα. Μπαίνει πολύ απλά, κλικ-κλικ και απλά περνάει το σήμα.
Αν θέλεις να συνδέσεις απευθείας το λαπτοπ τότε μάλλον θέλεις απλό καλώδιο από την έξοδο ακουστικών σε 2χRCA για απλό στερεοφωνικό ήχο*. Κάποια παλιά λάπτοπ έβγαζαν οπτική ψηφιακή έξοδο μέσα από την έξοδο των ακουστικών (αλλά τότε ήθελες διαφορετικό οπτικό καλώδιο).
Αν όμως συνδέσεις το λαπτοπ με την τηλεόραση με HDMI τότε ίσως (το ξαναλέω ίσως, δεν είναι σίγουρο) να σου βγάζει ήχο από την ψηφιακή έξοδο της τηλεόρασης προς το ηχοσύστημα. Καλύτερα αν έχεις κάτι στο λάπτοπ να το περάσεις σε φλασάκι/σκληρό και να παίξει από το player της τηλεόρασης, γλυτώνεις και καλώδια.

*Ανάλογα με την υπολογιστική ισχύ και το λογισμικό του ηχοσυστήματος εσύ μπορεί να βάζεις απλό δικάναλο ήχο αλλά αυτό να στέλνει ήχο σε όλα τα ηχεία. Είτε το ίδιο στα 5 και τις χαμηλές στο subwoofer είτε να κάνει πιο προχωρημένους αυτοσχεδιασμούς.