Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#406387
dimik έγραψε:Μα και ο straight bihlas δεν γράφει κάτι τραγικό :hmmm:


Ας μην ανατρέξουμε στο σχετικό τοπικ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#406389
xenos έγραψε:
dimik έγραψε:Μα και ο straight bihlas δεν γράφει κάτι τραγικό :hmmm:


Ας μην ανατρέξουμε στο σχετικό τοπικ.


Κάτι για σόλο κλαρίνο, πρώτο- δεύτερο γύρο, μανιτζέβελες γκόμενες κλπ θυμάμαι, μπορεί βέβαια να μου έχει ξεφύγει και τίποτα :lol:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#407161 Μάλλον ταιριάζει κι εδώ
Η έκπληξη από τη Σερβία. Ο πρόεδρος επέλεξε για πρωθυπουργό την πρώτη γυναίκα και γκέι πολιτικό της χώρας
http://www.huffingtonpost.gr/2017/06/16/servia-gynaika-gay-prothypourgos-eidiseis-diethnes_n_17145100.html?1497595162&utm_source=Contra&utm_medium=footer&utm_campaign=24MediaWidget
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#407812 Via Facebook

"Δεν θα πω αν ειμαι γυναικα ή αντρας ουτε αν ειμαι ετεροφυλοφιλος/η ή ομοφυλοφιλος/η θα πω ομως οτι ημουν και εγω στο pride parade για πρωτη φορα εδω στην αθηνα.Το φετινο σλογκαν ηταν το "θεμα παιδειας" και εδω ειναι που ερχεται η μεγαλη αντιφαση...και την ιδια αποψη θα ειχα για οποιοδηποτε event ειχε αυτο το σλογκαν και εβλεπα αυτα που ειδα.Προσωπικα δεν ειδα καμια παιδεια.Ειδα πολλους μεθυσμενους να χορευουν (και οχι μονο) ημιγυμνοι (οχι ολοι) σε δημοσιο χωρο..και ας παει στα κομματια αυτο.χεστηκα αν ο αλλος ή αλλη θελει να χει τον κωλο του εξω σε δημοσια θεα ειναι πιο πολυ δικο του θεμα.Αλλα τι σκατα παιδεια ειναι αυτη που αφηνει μια ολοκληρη πλατεια μες στα σκουπιδια οταν τελειωνει το event?Δεν νομιζω οτι αυτο δειχνει παιδεια και αναπτυγμενο πολιτισμο.Και εχω και μια απορια.Γιατι το ολο θεμα να μετατραπει σε παρτυ?Γιατι να μην γινοταν κατι πιο ουσιωδες?Γιατι τους ενισχυετε την κλασικη |λογοκρισία| που λενε οτι πχ "γκέυ ειναι αυτος που του αρεσει να τον παιρνει απο πισω" και να μην δειξετε οτι το ολο θεμα εχει να κανει με ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ?Γιατι να μην δειξετε οτι γκέυ ή λεσβία ή οποιοσδηποτε αλλος ΑΓΑΠΑΕΙ εναν αλλον ανθρωπο ανεξαρτητα με το φυλο και τα υπολοιπα?Απλα χθες ηθελα πραγματικα να δω ατομα με παιδεια και δεν ειδα.Και δυστυχως αυτο γινεται καθε μερα,ειτε αυτα τα ατομα ειναι ομοφυλοφιλα,ετεροφυλοφιλα,χριστιανοι,μουσουλμανοι,ελληνες,αλλοδαποι κλπ κλπ....Γιατι να ζουμε σε μια τοσο ισοπεδωμενη κοινωνια?"
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#407945 Mε αφορμή την επέμβαση των χρυσαυγιτών στην Θεσσαλονίκη, ενα καβλωτικό σχόλιο:

Έχει γούστο το γεγονός ότι η ομάδα των ακροδεξιών που προσπάθησαν να εμποδίσουν την παρέλαση ομοφυλόφιλης περηφάνιας στη Θεσσαλονίκη αυτοονομαζοταν "Ιερός Λόχος".
Και έχει γούστο διότι σύμφωνα με τις περισσότερες πηγές ο θηβαϊκός Ιερός Λόχος, που επέτρεψε στη Θήβα να ηγεμονεύσει για μικρό διάστημα στην Ελλάδα, κατανικώντας τους Σπαρτιάτες, απαρτιζόταν από 150 ζευγάρια, από εραστές και ερωμένους.
Λέει ο Πλούταρχος,
τὸ δ’ ἐξ ἐρωτικῆς φιλίας συνηρμοσμένον στῖφος ἀδιάλυτον εἶναι καὶ ἄῤῥηκτον, ὅταν οἱ μὲν ἀγαπῶντες τοὺς ἐρωμένους, οἱ δ’ αἰσχυνόμενοι τοὺς ἐρῶντας, ἐμμένωσι τοῖς δεινοῖς ὑπὲρ ἀλλήλων....
Ο μεν αγαπάει τον γκόμενό του και τον υπερασπίζεται, ο δε ντρέπεται να φανεί δειλός στα μάτια του γκόμενού του, κι έτσι ο λόχος που απαρτίζεται από ερωτικά ζευγάρια είναι αδύνατο να διαλυθεί και να διασπαστεί.

:s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#407955 Εμενα μου φαινεται σαν αυτους να ειχαν οι Θηβαιοι, αυτους να εβαλαν και μετα εψαξε ο Πλουταρχος να στηριξει θεωρια.
Αν ηταν ετσι ολοι οι στρατοι θα το υιοθετουσαν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#408008
Y.V έγραψε:Εμενα μου φαινεται σαν αυτους να ειχαν οι Θηβαιοι, αυτους να εβαλαν και μετα εψαξε ο Πλουταρχος να στηριξει θεωρια.
Αν ηταν ετσι ολοι οι στρατοι θα το υιοθετουσαν.


Ψάξε λίγο περισσότερο για το θέμα ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα. :)
Άβαταρ μέλους
By xenos
#408050 Το εχω ξαναδιαβασει για τον ιερο λοχο. Και για τους σπαρτιατες εχω διαβασει αντιστοιχα. Οπως ειπωθηκε, πολεμουσαν καλυτερα για να μην παθει κατι ο γκομενος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#408053 Δεν καταλαβαίνω γιατί μας σοκάρουν κάτι τέτοια. Όλα αυτά ίσχυαν πριν την έλευση του χριστιανισμού. Μόλις ήρθε αυτός, οτιδήποτε εκτός από το ιεραποστολικό, θεωρήθηκε αμαρτία!

Χρειάσθηκε να περάσουν 2000 χρόνια σχεδόν για να γίνει το σεξ πάλι διασκεδαστικό και να απενοχοποιηθεί.
Έχετε δει τους χιμπατζήδες πώς κάνουν σεξ;
Πρέπει να κρίνουμε τα πράγματα και τους ανθρώπους σύμφωνα με την εποχή τους.
Τότε δεν ήταν ζήτημα να ήσουν παντρεμένος με γυναίκα και να έχεις και...γκόμενο στον πόλεμο. Σήμερα είναι. Αύριο μπορεί ν'αλλάξει.
Αυτό δεν κάνει εμάς τους σύγχρονους περισσότερο άντρες πάντως.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#408105
xenos έγραψε:Το εχω ξαναδιαβασει για τον ιερο λοχο. Και για τους σπαρτιατες εχω διαβασει αντιστοιχα. Οπως ειπωθηκε, πολεμουσαν καλυτερα για να μην παθει κατι ο γκομενος.

Ενταξει, οι σπαρτιατες ειχαν και γυναικες οι οποιες ειχαν σημαντικη θεση στην κοινωνια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#408173 The invention of "heterosexuality"

The 1901 Dorland’s Medical Dictionary defined heterosexuality as an “abnormal or perverted appetite toward the opposite sex.” :s_inlove More than two decades later, in 1923, Merriam Webster’s dictionary similarly defined it as “morbid sexual passion for one of the opposite sex.:s_inlove :s_inlove It wasn’t until 1934 that heterosexuality was graced with the meaning we’re familiar with today: “manifestation of sexual passion for one of the opposite sex; normal sexuality.”

....................................................

“Prior to 1868, there were no heterosexuals,” writes Blank. Neither were there homosexuals. It hadn’t yet occurred to humans that they might be “differentiated from one another by the kinds of love or sexual desire they experienced.”

.................................................

So what changed? Language.



Διαβάστε το, είναι ενδιαφέρον... :)