Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#34708 νομίζω αυτό το είχαμε κάνει και στο άλλο φόρουμ :hmmm:

τεσπά, εγώ βγαίνω αναρχοαριστερός με ολίγη χίπης, θα ήμουν περισσότερο ικανοποιημένος αν πάταγα ακριβώς επάνω στην αριστερή γραμμή, αλλά έχω κι εγώ τις αδυναμίες μου με κάποια θέματα ελεύθερης έκφρασης κτλ :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#34908 I am a center-left social moderate Authoritarian: 0.51
Εικόνα

Μπαααα, για πιο δεξιό με έκοβα.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#34933
The Ace έγραψε:Μπαααα, για πιο δεξιό με έκοβα.... :lol:


Καταλαβατε τωρα γιατι θελω να το κανουν και αλλοι? :lol:
Ολους αριστερους μας βγαζει. :protest:

Πρεπει να το παιδεψα πολυ το συστημα, υπερ των αμβλωσεων και της υγειονομικης περιθαλψης με μεγαλη βαρυτητα και ταυτοχρονα "ναι στον πολεμο και αμα λαχει βαραμε πρωτοι", εκανε τιλτ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#34935
trident1971 έγραψε:
The Ace έγραψε:Μπαααα, για πιο δεξιό με έκοβα.... :lol:


Καταλαβατε τωρα γιατι θελω να το κανουν και αλλοι? :lol:
Ολους αριστερους μας βγαζει. :protest:

Πρεπει να το παιδεψα πολυ το συστημα, υπερ των αμβλωσεων και της υγειονομικης περιθαλψης με μεγαλη βαρυτητα και ταυτοχρονα "ναι στον πολεμο και αμα λαχει βαραμε πρωτοι", εκανε τιλτ. :lol:

Αφου ειναι για Αμερικανα βρε το κουιζ τι περιμενεις ? Ξερεις εκει οπου αν μιλησεις με τους καταλληλους ανθρωπους θα σου πουν τον Ομπαμα κομμουνιστη ! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#34948
Νίκος Παππάς έγραψε:
trident1971 έγραψε:
The Ace έγραψε:Μπαααα, για πιο δεξιό με έκοβα.... :lol:


Καταλαβατε τωρα γιατι θελω να το κανουν και αλλοι? :lol:
Ολους αριστερους μας βγαζει. :protest:

Πρεπει να το παιδεψα πολυ το συστημα, υπερ των αμβλωσεων και της υγειονομικης περιθαλψης με μεγαλη βαρυτητα και ταυτοχρονα "ναι στον πολεμο και αμα λαχει βαραμε πρωτοι", εκανε τιλτ. :lol:

Αφου ειναι για Αμερικανα βρε το κουιζ τι περιμενεις ? Ξερεις εκει οπου αν μιλησεις με τους καταλληλους ανθρωπους θα σου πουν τον Ομπαμα κομμουνιστη ! :lol: :lol:


Εχει και Liberals καργα ομως. Παρ' ολα αυτα ταιριαζει γαντι σε αυτο που περιεγραφα 15+ χρονια πριν για το πολιτικο συστημα στην Ελλαδα σε Αμερικανιδα. "Οι δικοι μας δεξιοι ειναι δικοι σας κεντρωοι το πολυ, μη πω αριστεροι".

ΕΔΙΤ
Ειναι για αμερικανους βεβαια, αλλα ειναι ευκολη η μεταφραση στα δικα μας δεδομενα.
Άβαταρ μέλους
By Gilles_27
#34973 Μολονότι συμφωνώ ότι είναι σταθμισμένο για το αμερικανικο σύστημα και ως εκ τούτου θα βγάλει πολλούς αριστερότερα του αναμενόμενου (πχ ποιος Έλληνας εν καιρώ αδυναμίας δανεισμού θα έλεγε οτι οι αγορές αυτορρυθμίζονται κάργα κλπ?), νομίζω ότι η εκπληξη δεν προκύπτει μόνο απο αυτό.
Θεωρώ ότι η εκφραση του libertarian/authoritarian(=liberal /conservative) παιζει εξίσου στην έννοια του αριστερού/δεξιού που έχουμε στην Ελλάδα στο μυαλό μας και ως εκ τουτου μπορεί να κρίνει κάποιος τον εαυτο του με βάση αυτό και να κατατάσσει όμως στην κλίμακα δεξια/αριστερα.

δξ αν έγινα κατανοητος.... :oops:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#34976
Gilles_27 έγραψε:Μολονότι συμφωνώ ότι είναι σταθμισμένο για το αμερικανικο σύστημα και ως εκ τούτου θα βγάλει πολλούς αριστερότερα του αναμενόμενου (πχ ποιος Έλληνας εν καιρώ αδυναμίας δανεισμού θα έλεγε οτι οι αγορές αυτορρυθμίζονται κάργα κλπ?), νομίζω ότι η εκπληξη δεν προκύπτει μόνο απο αυτό.
Θεωρώ ότι η εκφραση του libertarian/authoritarian(=liberal /conservative) παιζει εξίσου στην έννοια του αριστερού/δεξιού που έχουμε στην Ελλάδα στο μυαλό μας και ως εκ τουτου μπορεί να κρίνει κάποιος τον εαυτο του με βάση αυτό και να κατατάσσει όμως στην κλίμακα δεξια/αριστερα.

δξ αν έγινα κατανοητος.... :oops:


Η αποψη μου ειναι οτι το libertarian/authoritarian παιζει στο περισσοτερο κρατος(με οτι συνεπαγεται αυτο)/λιγοτερο κρατος. To left right εχει να κανει με πολεμους, αμβλωσεις, οπλα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Gilles_27
#34987
trident1971 έγραψε:
Gilles_27 έγραψε:Μολονότι συμφωνώ ότι είναι σταθμισμένο για το αμερικανικο σύστημα και ως εκ τούτου θα βγάλει πολλούς αριστερότερα του αναμενόμενου (πχ ποιος Έλληνας εν καιρώ αδυναμίας δανεισμού θα έλεγε οτι οι αγορές αυτορρυθμίζονται κάργα κλπ?), νομίζω ότι η εκπληξη δεν προκύπτει μόνο απο αυτό.
Θεωρώ ότι η εκφραση του libertarian/authoritarian(=liberal /conservative) παιζει εξίσου στην έννοια του αριστερού/δεξιού που έχουμε στην Ελλάδα στο μυαλό μας και ως εκ τουτου μπορεί να κρίνει κάποιος τον εαυτο του με βάση αυτό και να κατατάσσει όμως στην κλίμακα δεξια/αριστερα.

δξ αν έγινα κατανοητος.... :oops:


Η αποψη μου ειναι οτι το libertarian/authoritarian παιζει στο περισσοτερο κρατος(με οτι συνεπαγεται αυτο)/λιγοτερο κρατος. To left right εχει να κανει με πολεμους, αμβλωσεις, οπλα κλπ.

Κι όμως, πιστευω ότι (αν έχω καταλάβει καλά τον διαχωρισμο libertarian/authoritarian) αυτά με τις αμβλώσεις, τους gay, moral enforcement κλπ ανήκουν σε αυτό που ως Αμερικάνοι το έχουν διαχωρισμένο στον κάθετο άξονα και αφορά την ελευθερία δυνατότητας προσδιορισμού του άλλου ως ον με ελεύθερη βούληση (liberal) ή αντιθέτως την πιο στεγανή άποψη όπου η κοινωνία ορίζει το τι είναι αποδεκτό και την εφαρμογή του (conservative).
Κάπως έτσι τέλος πάντων.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#35037
trident1971 έγραψε:
The Ace έγραψε:Μπαααα, για πιο δεξιό με έκοβα.... :lol:


Καταλαβατε τωρα γιατι θελω να το κανουν και αλλοι? :lol:
Ολους αριστερους μας βγαζει. :protest:

Παπάρια. Εμένα δεξιό με έβγαλε. Όχι τόσο όσο θα περίμενα όμως. :x
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#35039
trident1971 έγραψε:να βλεπουμε και εικονιτσα παρακαλω!

Κάτσε να το ξανακάνω. Για πάρτη σου, γιατί βαριέμαι ελεεινά.