Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#529793
Corto Maltese έγραψε:Το volume του ΒΤ είναι τέζα. Θα κάνω αύριο που επιστρέφω πάλι κάποιες δοκιμές. Αν δεν τρακάρω θα επανέλθω.

Ψάξε λίγο και τις ρυθμίσεις... Και για να μη τρακάρεις υπάρχει επιλογή "δοκιμαστικός ηχος"

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#529910 Tελικά φταίει η ζεύξη του ΒΤ με τα ηχεία του αυτοκινήτου. Είτε θα δω αν μπορώ το κάνω bypass είτε θα ακυρώσω τη ζεύξη όσο είμαι στο εξωτερικό που δε θα θέλω να σηκώνω αδιακρίτως τηλέφωνα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#530626 Ναι, το Here ειναι πολυ καλό και ενημερωμένο στους χάρτες του και αν προφορτώσεις τον χάρτη στ μερος που θα πας, μπορείς να το δουλεύεις και χωρίς σύνδεση.
Πρόσφατα το δοκίμασα και δούλευε και στο αεροπλάνο !

Απλά τωρα τελευταία, δεν ξερω αν φταίει το πρόγραμμα ή το τηλέφωνο μου, αλλά αν κλειδωσει η οθόνη το προγραμμα κολλάει και επανακινεί μονο του.
Θα κανω απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση να το τσεκαρω
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#542514 Το waze στο αμάξι δεν επαιζ καλά, δεν ακολουθούσε την κίνηση

Τελικά διαπίστωσα οτι αν βγάλεις το battery saver στο κινητό παίζει μια χαρά , προφανώς κάποιο θεμα υπάρχει εκεί.

Αλλά το Google Maps νομίζω εχει καλύτερα στοιχεία για την κίνηση
Άβαταρ μέλους
By glf
#702187 ε ρε πως περνάνε τα χρόνια... είναι να "φρεσκάρω" ένα gps αυτοκινήτου που έχει το igo8 και χάρτες από το.. 2009.
κοιτάω και βλέπω ότι τέλευταία φορά ασχολήθηκα και έχω χάρτες Ελλαδας από το.. 2014 :)
Από τότε φυσικά είμαι με google maps και δεν τα χρειάστηκα.

Αλήθεια τι γίνεται με αυτά; κυκλοφορούν ανανεώσεις στους χάρτες;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#702265 Ανάλογα τον κατασκευαστή προφανώς. Η αγορά των συσκευών GPS έχει έτσι και αλλιώς πεθάνει και αφορά ίσως μόνο επαγγελματίες.
Πρόσφατα πάντως, πέτυχα στον δρόμο αυτοκίνητων της Here.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#702318
glf έγραψε:Ναι, βλέπω κάνεις από εδώ δε χρησιμοποιεί το iGo τελικά.
Οκ το αφήνω με χάρτες tomtom greece 2014.

Εγω το εχω, και μαλλον οι τελευταιες ανανεωσεις ειναι του 2014 (μου τις εστειλε πρωην συνφορουμίτης)

Οταν παω εξωτερικο παιρνω παντα μαζι μου την "παχαντέλα", ειτε παω με το δικο μου ιχ είτε νοικιαζω.

Η ευκολια και η απλοτητα που εχει η πλοηγηση δεν υπάρχει στα πιο καινουρια συστηματα (ή δεν μπορω να την εκτιμήσω εγω :oops: )

Εχω επικουρικα το here ή το googlemaps λόγω ενημερώσεων, αλλά τη βασικη πλοηγηση την κανω με το igo :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#772927 Οι κάμερες που είχα εγκατεστημένες στο TomTom χάθηκαν!
Ίσως επειδή η συνδρομή μου είχε λήξει...
Προσπαθώ από το πρωΐ να ανανεώσω την συνδρομή μου, αλλά δεν...
Πιο ..ρδέλο εξυπηρέτηση πελατών δεν έχω δει!!!
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#772932 Από κάποια ανανέωση λογισμικού του iPhone το Apple Maps άρχισε να έχει τραγικά λάθη στην πλοήγηση σε προορισμούς που μέχρι πρότινος ήταν άψογο. Πιθανολογώ ότι δεν συνεργάζεται πλέον με την TomTom, αλλά με το Maps.Me που είναι για τον γάιδαρο καβαλα.

Maps.me:

Εικόνα


Apple Maps:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#772933 Στην πλοήγηση το TomTom είναι εφάμιλλο του destinator που είχα τόσα χρόνια.
Είναι όμως απαράδεκτο να θέλω να ανανεώσω την συνδρομή μου - δηλαδή να πληρώσω - και να μην βρίσκω άκρη μετά από ένα ολόκληρο πρωΐ.
Θα το ξαναπώ χωρίς περιστροφές:
Είχα πολλά χρόνια να δω τέτοιο μπουρδέλο!
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#772935 Μπορείς να δοκιμάσεις και το AmiGo που είναι από την TomTom και είναι δωρεάν.

Δεν ξέρω ποιες λειτουργίες χάνεις (νομίζω ότι δουλεύει μόνο με σύνδεση).
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#772936 Έχω συσκευή tomtom, δεν ξέρω τι είναι το AmiGO...
Όπως και να έχει, να θέλεις να πληρώσεις τις υπηρεσίες και να μην βρίσκεις άκρη... είναι για κλωτσιές!
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#772972
Χρήστος Λάππας έγραψε:Από κάποια ανανέωση λογισμικού του iPhone το Apple Maps άρχισε να έχει τραγικά λάθη στην πλοήγηση σε προορισμούς που μέχρι πρότινος ήταν άψογο. Πιθανολογώ ότι δεν συνεργάζεται πλέον με την TomTom, αλλά με το Maps.Me που είναι για τον γάιδαρο καβαλα.


Το Apple Maps χρησιμοποιεί διάφορες πηγές για τους χάρτες του, μεταξύ αυτών και το OpenStreetMap (που είναι η βάση για το Maps.Me). Θα πρότεινα για δοκιμή να δεις το HERE WeGo (πρώην Nokia Maps) που έχουν τους δικούς τους χάρτες. Από την άλλη όμως δεν υποστηρίζει CarPlay.

pienaf έγραψε:Στην πλοήγηση το TomTom είναι εφάμιλλο του destinator που είχα τόσα χρόνια.


Εικόνα