Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#412390 Κάποια λογική εξήγηση γιατί το Apple Maps προτείνει αυτή τη διαδρομή κάνοντας κύκλο και όχι την πράσινη που σχεδίασα εγώ;

Εικόνα

Να προλάβω να εξηγήσω ότι δεν υπάρχει λάθος μονοδρόμηση γιατί όταν του ζητήσω να με πάει σε κάποιο σημείο της διαδρομής που έχω μαρκάρει με πράσινο, το κάνει σωστά.

To Google Maps προτείνει κάτι ακόμα πιο εξωφρενικό. Αντί για την σωστή διαδρομή (διακεκομμένη πράσινη), σε κάνει τον γύρο της Ακροπόλεως:

Εικόνα :dizzy:

Το TomTom, επιλέγει την σωστή διαδρομή:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#412434 Μήπως επιλέγει του πιο κεντρικούς δρόμους; Βλακωδώς βέβαια αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#412445 Ούτε εγώ. Πάντως το κομμάτι του στενού που προσπαθεί να αποφύγει το Apple Maps δεν είναι χειρότερο από το επόμενο κομμάτι του που χρησιμοποιεί.

Για το Google, εντάξει, ό,τι και να πει κανείς... :lol: Κατάφερε μια διαδρομή 700 μέτρων και 2 λεπτών να την μετατρέψει σε 1,3 χιλιόμετρα και 4 λεπτά. Και αυτό παρόλο που έχει ομολογουμένως την καλύτερη ενημέρωση για κίνηση.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#412502 Διπλής είναι μόνο το κόκκινο κομμάτι:

Εικόνα

Όλα τα άλλα είναι μονόδρομοι. Αυτό που επιλέγει το google όμως είναι η επιτομή της λάθος δρομολόγησης. Αναίτιοι κύκλοι και επιμονή στον μόνο δρόμο που είναι σχεδόν εγγυημένο ότι θα συναντήσεις άλλα αυτοκίνητα στον δρόμο σου. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#413925 Οι πιθανότητες είναι πολλές. Όπως το βλέπω εγώ τα προγράμματα έχουν πάρει πληροφορίες από χρήστες και ξέρουν στο περίπου χρόνους. Μπορεί να βλέπεις εσύ πολλούς δρόμους με ίδιο βάρος, δηλαδή ίδιας κατηγορίας, αλλά το πρόγραμμα (ειδικά η Google που τραβάει data της κίνησής σου χωρίς να έχεις ανοιχτή την εφαρμογή maps) να έχει μετρήσει πως οι περισσότεροι οδηγοί κάνουν μια συγκεκριμένη διαδρομή ή οι οδηγοί πηγαίνουν πιο γρήγορα αν ακολουθήσουν άλλη δρομολόγηση. Η ύπαρξη ή η ανυπαρξία κίνησης δηλαδή μπορεί να είναι ο καθοριστικός παράγοντας επιλογής μιας διαδρομής.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#414402 Ερώτηση προς όσους χρησιμοποιούν κάποιο σύστημα πλοήγησης εκτός συνόρων: Ποιο χρησιμοποιείτε και γιατί; :innocent:

Waze, Google maps, Sygic;

Καθαρά επειδή το χειρίζομαι καλύτερα, μάλλον θα προτιμήσω για το ταξίδι (Ancona-Σκωτία) το google maps. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι ότι δεν έχει τα όρια ταχύτητας. Όμως αυτό λύνεται με πρόσθετη εφαρμογή :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#414406 TomTom Go

(αν και τώρα τελευταία είμαι συνεχώς με τους χάρτες της Apple στο αυτοκίνητο γιατί μου αρέσει πολύ η λιτή (αλλά όχι απλοϊκή όπως στο here) απεικόνιση των χαρτών, και κυρίως η εξαιρετική αναζήτηση. Το κακό είναι ότι δεν έχει κάμερες (αν και στο εξωτερικό ούτως ή άλλως οδηγείς by the book). Επίσης, μέχρι να βγει το iOS11 δεν υπάρχει βοηθός λωρίδας.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#414409 Εγω navigon και έχει και τις κάμερες.
Βέβαια ομολογω οτι δεν έχω δοκιμάσει άλλο, με βολεψε στα ταξίδια μας (Ρώμη, Τοσκάνη, Μιλάνο, Αυστρία, Βαυαρία, Προβηγκία κλπ)και έμεινε.
Ήταν παντα σχεδόν άψογο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#414420 Κι εγω navigon χρησιμοποιω!

Δυο τρια αλλα που δοκιμασα ετσι απο περιεργεια δεν με βολεψαν/μου αρεσαν αλλα δεν επεμεινα κι ολας να τα συνηθισω αφου δεν βρισκω να λειπει κατι σ αυτο ωστε να ψαχτω για κατι αλλο!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#414463 Εγώ έχω κατεβάσει όλη τη διαδρομή στο Google maps, οπότε λογικά καταναλώνει ελάχιστα data (κρίνοντας κι από τη χρήση που του κάνω στην Αθήνα). Ουσιαστικά χρησιμοποιεί data μόνο για την κίνηση στους δρόμους.

Navigon και TomTom δεν έχω δοκιμάσει. Είναι free;

Πολύ βολικό με το Google maps είναι και το γεγονός ότι μπορείς να κάνεις όλη τη δουλειά στο pc (διαδρομές, στάσεις, κλπ) και να μεταφέρονται όλα στο κινητό.

< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#529404 Καλό τζάμπα offline εκτός του Sygic έχουμε να προτείνουμε; Έχω Sygic, ViaMichelin & Google maps, αλλά το Sygic μου κάνει κάτι νερά τελευταία και τα άλλα 2 είναι online σε γενικές γραμμές