Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#332627 Οι εντυπώσεις μου είναι μετά από σύγκριση με το Navigon, το Copilot, το Waze, το TomTom Go, το Here WeGo και το Sygic.

Εικόνα

Το TomTom Go παραμένει κορυφαίο κατά τη γνώμη μου, αλλά το search του κάποιες φορές πάσχει. Επίσης, η κίνηση δεν είναι πάντα ενημερωμένη. Σε σχέση με το TomTom Greece έχει χάσει πολλές και σημαντικές λειτουργίες, αλλά έχει βελτιώσει πολύ την απεικόνιση. Στα + ότι δέχεται mapcodes.

Το Waze είναι πολύ καλό για την κίνηση (λογικό γιατί έχει άμεση δυνατότητα ενημέρωσης ο κάθε χρήστης), αλλά για να βρεις κάτι εκτός Αθηνών θέλεις τύχη.

Το Sygic είναι πολύ καλό συνολικά και ήταν καλό VFM όταν το είχα αγοράσει με €34 για όλη την Ευρώπη, αλλά οι δρομολογήσεις που μου βγάζει είναι μέσα από τις λεωφόρους και ψυλλιάζομαι ότι δεν έχει (πλέον) κίνηση αν δεν του τα στάξω ξανά.

Το Navigon που κάποτε θεωρούσα κορυφαίο και το είχα πληρώσει χρυσάφι εξακολουθεί να έχει πολύ εντυπωσιακά γραφικά, αλλά τόσο το interface όσο και η απεικόνιση του δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα. Το χρησιμοποιώ σπάνια πλέον.

Το Here WeGo είναι ίσως το πιο λιτό από όλα. Τόσο λιτό που απλά δεν μου αρέσει. Έχει πάντως κίνηση και δορυφόρο και δέχεται mapcodes.

To Google Maps έχει το κορυφαίο search, πολύ καλό traffic και φυσικά δορυφόρο, αλλά άσχημη επιλογή χρωμάτων που με ενοχλούν την μέρα και με κουράζουν σε νυχτερινή οδήγηση.

Το CoPilit, το είχα πάρει "μόλις" €15 για Ελλάδα, δεν μου άρεσε ποτέ. Τσάμπα τα χρήματα βασικά.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#332638 Το maps οσες φορες το χρησιμοποιησα εκανε τελειως ακυρες δρομολογησεις. Επιφυλασομαι για το νεο αφου δεν το εχω δοκιμασει ακομα. Αυτο που λες για το Waze παντως είναι περιεργο αφου χρησιμοποιεί το Google για ψαξιμο οπως και για κινηση εκτος του συμμετοχικου του πραγματος. Τεσπα θα επανελθω

< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#332641 Το Waze δεν είχε καν τον δρόμο που πηγαίνει στο χωριό μου, εγώ αναγκάστηκα να κάνω τo "pave". :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By mirage
#332649 Ρε Χρηστο την ιδια ακριβως βαση εχουν με τα Google maps, a Google company ειναι πλεον τεσπα. Οχι τπτ αλλο βρισκει διευθυσεις στη μεση της Αφρικανικης σαβανας και σε μικροσκοπικα χωρια καπου στην Λατινικη Αμερικη. Βεβαια το χωριο σου και τα gps ειναι ιδιαζουσα περίπτωση. :s_biggrin:

< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#332652 Κάνε ένα μικρό πείραμα αν δεν βαριέσαι. Βάλε στο search του google maps "Βούνοι" και δες πως δείχνει το χωριό. Και μετά κάνε το ίδιο με το Waze.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#333049 Πως δείχνουν διαφορετικά προγράμματα πλοήγησης οδηγίες για τον ίδιο προορισμό:

Waze:
Εικόνα

Sygic:
Εικόνα

TomTom Go:
Εικόνα

Navigon:
Εικόνα

Here WeGo:
Εικόνα

CoPilot:
Εικόνα

Τα δύο τελευταία έκαναν διαφορετική δρομολόγηση

Google maps:
Εικόνα

Apple maps:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#333052 Μικροδιαφορές στην απεικόνιση αλλά ψηφίζω Here, λιτό και ευανάγνωστο.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#333077 Και ένα ακόμα:

Apple Maps:
Εικόνα
Κάποιες φορές τοποθετεί την θέση σου έκκεντρα ανάλογα με την επόμενη στροφή ώστε να βλέπεις πιο καλά το που πηγαίνεις (σε οριζόντιο προσανατολισμό το κάνει πιο συχνά). Εξαιρετικό search στο iOS10. Παρόλο που έχει ενημέρωση για κίνηση όμως, εξακολουθεί να προτιμά λεωφόρους και όχι στενά.


TomTom Go:
Εικόνα
Το δυναμικό ζουμ του απλά είναι πιο καλό από όλων των άλλων. Η ενημέρωση για κίνηση θα μπορούσε να είναι και καλύτερη, αλλά γενικά οι δρομολογήσεις του είναι κορυφαίες.


Here GeGo:
Εικόνα
Υπερβολικά λιτό, απλά δεν μου αρέσει. Επίσης βρίσκω τα μενού για τα αγαπημένα μάλλον δύσχρηστα.


Waze:
Εικόνα
Το δυνατό του χαρτί είναι η κίνηση, αλλά το δυναμικό του ζουμ είναι (σχεδόν; ) ανύπαρκτο. Ο χάρτης ΔΕΝ είναι ίδιος με το google και έχει σοβαρές ελλείψεις.


Google maps:
Εικόνα
Κορυφαία λειτουργία αναζήτησης. Αν δεν μπορείς να το βρεις εδώ, δεν θα το βρεις πουθενά. Αλλά είναι τόσο "φλύαρη" η απεικόνιση του που όταν οδηγώ δεν μπορώ να δω που με πάει χωρίς να του αφιερώσω περισσότερη προσοχή από όσο πρέπει.


Navigon:
Εικόνα
Κάποτε πίστευα ότι είχε τα πιο εντυπωσιακά γραφικά, ειδικά αν έχεις το τρισδιάστατο πακέτο, τώρα το βρίσκω κάπως ξεπερασμένο. Υστερεί και αυτό σε δυναμικό ζουμ.


Sygic:
Εικόνα
Πολύ σαφές και εύκολο να δεις που πηγαίνεις. Θέλει επιπλέον χρήματα για να έχεις πληροφορίες κίνησης.


CoPilot:
Εικόνα
Το πλέον αδιάφορο από όλα. Άλλοι το βρίσκουν κορυφαίο, εγώ βρίσκω τα μενού του δύσχρηστα. Δεν έχει κάτι που να το κάνει να ξεχωρίσει εκτός από την σχετικά χαμηλή τιμή αγοράς.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#333105
Χρήστος Λάππας έγραψε:Πως δείχνουν διαφορετικά προγράμματα πλοήγησης οδηγίες για τον ίδιο προορισμό


Νομίζω λόγω της πληροφόρησης που παίρνουν για τη κίνηση.

Το waze είναι κορυφή πάντως.

< >
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#333106 Να το πω? Θα το πω. Ποιος ο λόγος να έχεις όλα αυτά τα Nav apps φορτωμένα αφού δεν τα χρησιμοποιείς? Εκτός απο το να λες ότι τα έχεις.


< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#333126 Πρέπει να έχω "λόγο" και να τον εξηγήσω; Απλά τα έχω. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#333187 Σχόλια, όσο γίνεται πιο σύντομα:

1. Η διαφορετική απεικόνιση προέρχεται από την έλλειψη πληροφορίας κίνησης στα περισσότερα προγράμματα που έχουν αναφερθεί. Πρέπει να κάνεις σύγκριση με τις πληροφορίες κίνησης ενεργοποιημένες σε όλα τα προγράμματα για να έχεις εποπτική εικόνα του κατά πόσον σε μπερδεύουν ή όχι.

2. Το Sygic έτρεχε μια προσφορά τελευταία με €20 lifetime πληροφορίες κίνησης. Δεν το αγόρασα, αλλά σε σχέση με το παρελθόν (ετήσια συνδρομή) είναι έτη φωτός καλύτερα τα πράγματα.

3. Από όλα τα παραπάνω το μόνο που προσφέρει custom pois με σωστές ειδοποιήσεις είναι το Co-Pilot. Όλα τα υπόλοιπα είτε δεν έχουν, είτε προσφέρουν live radar με ετήσια συνδρομή. Όλα αυτά σε Ευρώπη γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει επαρκής αριθμός χρηστών.

4. Το Waze, παρά το ότι αγοράστηκε από την google, έχει χάρτες που φτιάχνονται από τους χρήστες, όπως και αναφορές κίνησης από τους χρήστες. Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ότι το service του Android το σχετικό με την θέση στέλνει πληροφορίες στην google σχετικά με την ταχύτητα που κινούμαστε και ενημερώνεται έτσι η εφαρμογή. Γι' αυτό πολλές φορές θα δείτε διαφορές στις πληροφορίες κίνησης του Here (παίρνει πληροφορίες από το Δημόσιο) και του Google/Waze (παίρνουν πληροφορίες από τους χρήστες). Το μόνο κοινό που μοιράζονται google και waze είναι οι πληροφορίες κίνησης.

5. Στο waze είναι περασμένες ΟΛΕΣ οι κάμερες της χώρας με σωστά όρια ταχύτητας και κατευθύνσεις. Με ευχαριστείτε αργότερα για αυτό. Όλα τα άλλα προγράμματα παίρνουν πληροφορίες από αναφορές χρηστών ή αντιγράφοντας το gpspocketpc/4gps. Ειδικά στο Sygic η κατάσταση με τα ghost spots είναι τραγική. Την ίδια κάμερα την έχουν αναφέρει 10 χρήστες, οπότε μπορεί να την δεις σε 10 διαφορετικές τοποθεσίες, ανάλογα με την ακρίβεια της αναφοράς του χρήστη.

6. Τελευταία, μετά την εκστρατεία ενημέρωσης του waze, αλλά και την μετάφραση των menu, η βάση χρηστών έχει αυξηθεί. Έτσι, τελευταία, παίρνω ειδοποιήσεις για παρουσία της ΕΛ.ΑΣ. σε διάφορα σημεία, αν και τα περισσότερα είναι εντελώς χαζά (π.χ. ο άλλος είχε κάνει 10 reports το κινούμενο περιπολικό στην Κορίνθου - Πατρών). Πιστεύω, όμως, πως, προς το παρόν, το waze είναι η καλύτερη λύση για να αποφύγεις τα μπλόκα (για τις κάμερες σίγουρα).

7. Από αλγορίθμους δρομολόγησης εξακολουθώ να θεωρώ το Here ως το καλύτερο. Μετά, θα έβαζα μαζί google και navigon και μετά θα έβαζα το sygic. Το waze το αφήνω εκτός γιατί έχει λάθη ακόμη και στην σημαντικότητα των δρόμων ή, τουλάχιστον, στην μεταξύ τους σχέση (όποιος θέλει ας δει μια σχετική συζήτηση που γίνεται τελευταία για την προτεραιότητα που δίνει στον δρόμο Γιάννενα - Τρίκαλα - Εγνατία - Αθήνα σε σχέση με την Γιάννενα - Αντίρριο - Πάτρα - Αθήνα).

Ευχαριστώ.