Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#246537 Μιας και δόθηκε η ευκαιρία στο topic των Μπλόκων, ας γράψω κάτι εντελώς προσωπικό, αλλά σχετικό με το θέμα gps. Παραθέτω μερικά δεδομένα, προς γνώσιν του κοινού για να υπάρχουν ως απλή αναφορά αυτού που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια:

1. Προς το παρόν είμαι Level 2 στο Waze και βοηθάω στο θέμα κάμερες.

2. Ήμουν διαχειριστής Ελλάδος στο Trapster
Stefanie Frederick <stefanie@trapster.com>
19/11/13 στις 2:26 π.μ

Hello,

You are now a LEVEL ONE moderator. Use the same username and password you currently have. Your account should be updated, please let me know if it's not.


3. Παραθέτω ένα τμήμα ενός mail που έλαβα από την Nokia/Navteq πριν κάποια χρόνια:
Αξιότιμε κύριε Επώνυμο,

Βλέποντας ότι είσαστε ένας από τους ποιο ενεργούς χρήστες του συστήματος Αναφοράς Χαρτών της Navteq (Map Reporter), αποφασίσαμε να σας προσκαλέσουμε να συμμετάσχετε σε ένα νέο, συναρπαστικό, δοκιμαστικό πρόγραμμα της Nokia Location & Commerce, με τον τίτλο “Expert Community Feedback Program”.

H Nokia Location & Commerce είναι μια νέα επιχειρηματική μονάδα που δημιουργήθηκε με την εξαγορά της Navteq το 2008 και στόχος της είναι η δημιουργία των πιο ενημερωμένων και ακριβέστερων χαρτών σε παγκόσμιο επίπεδο. Οι χάρτες αυτοί χρησιμοποιούνται στον πραγματικό κόσμο περισσότερο από 100 εκατομμύρια φορές τη μέρα.

Στη συνεχή προσπάθειά μας να παρέχουμε τους πιο ποιοτικούς και ενημερωμένους χάρτες στον κόσμο, μπαίνουμε σε μια νέα εποχή χαρτογραφικής ανάπτυξης, στην οποία οι κοινότητες ειδικών συνεισφέρουν στους χάρτες χρησιμοποιώντας ένα ειδικό χαρτογραφικό εργαλείο το Map Creator, και στην οποία σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε.

Το εργαλείο αυτό επιτρέπει την άμεση εμφάνιση των δεδομένων της κοινότητας στο χάρτη και τη συνεργασία πολλών χρηστών σε πραγματικό χρόνο. Αναπτύξαμε ένα εργαλείο που παρέχει δυνατότητες προηγμένης επεξεργασίας, μοναδικές στην αγορά, που δίνουν στους χρήστες την ευελιξία να επεξεργάζονται τους χάρτες με τον πιο γρήγορο και εύκολο τρόπο.

Σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε ενεργά . Η τοπική μας ομάδα των ειδικών χαρτογράφησης θα έχει στενή συνεργασία μαζί σας και θα σας παρέχει την αναγκαία εκπαίδευση σχετικά με τη χρήση του διαδικτυακού αυτού εργαλείου.

Θα ήμασταν ευγνώμονες αν θα είχαμε την ευκαιρία να συναντηθούμε και να συζητήσουμε περισσότερες λεπτομέρειες. Εάν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις ή ανησυχίες παρακαλώ μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου.

Αυτό έγινε μετά από διορθώσεις περίπου 10 δρόμων στην επαρχία. Φανταστείτε την κατάσταση στην Ελλάδα, όπου με 10 αναφορές σε θέλουν για συνεργάτη. Δεν ασχολήθηκα με το θέμα γιατί ενδιαφερόμουν αποκλειστικά για κάμερες και μπλόκα που το Here δεν είχε.

4. gpspocketpc και 4gps στα οποία βοηθάω στις κάμερες. Ειδικά στο 4gps που είναι online και μπορείτε να το βρείτε άμεσα είμαι ο μόνος που διορθώνει την βάση δεδομένων που υπάρχει αυτή την στιγμή και την χρησιμοποιούν ΟΛΕΣ οι εταιρείες κι ας μην αναφέρουν πού την βρίσκουν.

Μετά από όλα αυτά καταλαβαίνετε, ελπίζω, την δουλειά που έχω ρίξει για το θέμα πλοήγηση στην Ελλάδα, έστω κι αν εμένα προσωπικά με ενδιέφερε περισσότερο να περνάω κάμερες και μπλόκα. Γι' αυτό και ζητάω να υπάρξει βοήθεια από όλους γιατί πολύ απλά δεν μπορεί ένας άνθρωπος (μαζί με τον gstoukn στα gpspocketpc και 4gps) να είναι μόνος του για μια ολόκληρη χώρα. Πολλοί θα σκεφθούν να αφήσουν το κορόιδο να κάνει την δουλειά και να την χαιρόμαστε εμείς μετά, αλλά αφενός μεν τέτοιες σκέψεις είναι κουτοπόνηρες, χαζές, ανήθικες και προσβλητικές για όλους, αφετέρου δε το κορόιδο, αν δεν δει συμμετοχή μέχρι το καλοκαίρι (μπλόκα π.χ. δεν μπορεί να μην έχουν προστεθεί έναν ολόκληρο χρόνο) θα τα παρατήσει και όλοι θα μείνουμε ξεκρέμαστοι.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το εγωιστικό του post, αλλά δεν βλέπω φως στον ορίζοντα σε οποιονδήποτε τομέα.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#273944 Ας γράψω και κάτι ακόμη προσωπικό, μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία σήμερα που το είδα. Δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρουν αυτά, αλλά επειδή στο παρελθόν κάποιοι είχαν γράψει διάφορα, ειδικά στο θέμα gps (εποχές 4Τροχοί), το αναφέρω για να δουν αυτοί οι κάποιοι από πού βγαίνουν όλα αυτά τα data που χρησιμοποιούν καθημερινά και γιατί πλέον απλά βλέπω τον κόσμο και γελάω*.

https://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=147&t=194018&sid=995083f7718f982929da8d784527e1fb

irafan έγραψε:Ιδιαιτέρως θα ήθελα να ευχαριστήσω το wazer pipinos1976 για την πολύτιμη συμμετοχή του στο project.


Όπου irafan ο υπεύθυνος του όλου project και Level 1 Mod στο Waze.

Ευχαριστώ.

* Σήμερα έτυχε να γίνει μια κουβέντα στο σχολείο σχετικά με αυτοκίνητα, ταχύτητα, κάμερες κτλ. Τους είπα κάποια πράγματα, αλλά, φυσικά, δεν αποκάλυψα τίποτε για μπλόκα, αντίμετρα, σημεία με κάμερες κτλ. Απλά κοιτούσα και γελούσα από μέσα μου, όταν τους άκουγα να εξηγούν μεταξύ τους για κάποια προγράμματα που έχουν τις κάμερες (άραγε πού τα βρίσκουν τα σημεία;) και διάφορα άλλα πράγματα. Αόριστες γνώσεις που είχαν διαβάσει ή ακούσει, αλλά, που στην πραγματικότητα, τις περισσότερες τις είχαν πάρει από εμένα χωρίς να το ξέρουν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#273946 Αυτό είναι και το μεγαλύτερο κόλπο που έκανες ποτέ, να πείσεις τον κόσμο ότι δεν υπάρχεις.


Respect. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#274025
g8777 έγραψε:Αυτό είναι και το μεγαλύτερο κόλπο που έκανες ποτέ, να πείσεις τον κόσμο ότι δεν υπάρχεις.


Respect. :s_howdy


Πέρα από το ευφυολόγημα, που είναι όντως πετυχημένο, θα κάνω μια επέκταση:

1. Όντως, λένε πράγματα που έχουν μάθει από εμένα (έμμεσα φυσικά), ενώ είμαι μπροστά, κι εγώ δεν λέω τίποτε. Κάτι σαν τον ιππότη της ασφάλτου: ο άνθρωπος που δεν υπήρξε ποτέ.

2. Πριν λίγο είχα μία κουβέντα με έναν φίλο, τον τελευταίο που μένει κάθε χρόνο τέτοια μέρα. Αυτός αισθανόταν ότι δεν προλαβαίνει, ότι πρέπει να κάνει πράγματα όσο μπορεί κτλ. Εγώ, από την άλλη, του έλεγα πως, αν μπορούσα να μιλήσω 1-2 ώρες στον μικρό και να με καταλαβαίνει σαν 18χρονος, ώστε να του εξηγήσω την κατάσταση στον κοσμο γύρω του, άρα να ξέρει τι να περιμένει, θα ήμουν έτοιμος να φύγω την ίδια στιγμή. Να με ξεχάσουν όσο γίνεται πιο γρήγορα και ανώδυνα, σαν να μην υπήρξα ποτέ.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#274091
Βλέποντας ότι είσαστε ένας από τους ποιο ενεργούς


Σχωρα με αλλά εκεί σταμάτησα να διαβάζω.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#274095
JBT έγραψε:
Βλέποντας ότι είσαστε ένας από τους ποιο ενεργούς


Σχωρα με αλλά εκεί σταμάτησα να διαβάζω.


Πλήρης απαξίωση και μηδενισμός. Είναι άσχημο να το βλέπεις σε μικρές ηλικίες και σε σοβαρά επαγγέλματα. Ο άνθρωπος έκανε ένα λάθος, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι τότε εκπροσωπούσε μία μεγάλη και σεβαστή εταιρεία, όπως είναι η Nokia. Όλοι κάνουμε λάθη, ειδικά αν γράφεις με κινητές συσκευές που έχουν αυτόματη διόρθωση. Αν μέναμε εκεί εμείς οι καθηγητές δεν θα περνούσε σχεδόν κανείς τις τάξεις. Θα μπορούσα να κάνω το αντίστοιχο και να πω: α) αφού δεν το διάβασες τι μας ενδιαφέρει εμάς και το αναφέρεις; β) συγχώρεσέ με, αλλά, με άτομα τόσο ρηχά και επιφανειακά, δεν μπορώ να συζητώ.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#274103 Πιπινος σταμάτα να είσαι δον Κιχώτης.

Είπα ότι σταμάτησα να διαβάζω εκεί.

Τα άλλα τα βάζεις εσύ κλασικά (και που και πάλι δεν διαβάζω, μανία με τα σεντόνια ρε παιδί μου :dizzy: )
Άβαταρ μέλους
By bebes
#299902 Μπορει καποιος καλος άνθρωπος να με βοηθησει;

Δεν μπορω να σβησω χαρτες απο το Here, μονο να βαλω καινουριους και να κανω αναβαθμιση μου δινει τη δυνατοτητα. :(
Εχω "σκασει", δεν βρισκω τον τροπο να σβησω τους χαρτες και εβαλα και μπολικους μετα την τελευταια "βολτα" στην Ευρωπη... :help:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#299933 Υποθέτοντας ότι μιλάς για android, πας Settings --> Applications --> Nokia Here Map --> Clear Data :s_wink
Άβαταρ μέλους
By bebes
#299940
Pitt έγραψε:Υποθέτοντας ότι μιλάς για android, πας Settings --> Applications --> Nokia Here Map --> Clear Data :s_wink

ios εχω, απο ρυθμισεις δεν μπορω να μπω, ενω αν μπω απο την εφαρμογη μου δινει τη δυνατοτητα να σβησω μονο το ιστορικο, δεν μπορω να διαγραψω τους χαρτες :(
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#299943 Δεν ξέρω πολλά από ios. Αν ακουμπήσεις τον χάρτη και τον κάνεις swipe προς τα αριστερά, δεν διαγράφεται; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#299957
Pitt έγραψε:Δεν ξέρω πολλά από ios. Αν ακουμπήσεις τον χάρτη και τον κάνεις swipe προς τα αριστερά, δεν διαγράφεται; :hmmm:

Εισαι αστερι :)
Μονο αυτο δεν εκανα και ηταν αυτο που επρεπε να κανω.
.
.

Τα τσιπουρακια δεν τα ξεχνω, αλλα δε λεει στη Θεσσαλονικη.
Πρεπει να ενημερωσεις οταν κατεβαινεις να στησω μπλοκο στη Λαρισα ή στον Βολο.
(Οι χαρτες που μου εστειλες περυσι δουλευουν καλα απ´οπου περασα )


< >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#299961 Χα, χα! Να είσαι καλά.

Όταν κατέβω στο Βόλο θα σ’ ενημερώσω. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#332620 Θετική έκπληξη το καινούργιο Apple Maps που υπάρχει στο iOs 10. Η εφαρμογή έχει ωριμάσει αρκετά, η απεικόνιση είναι λιτή αλλά σαφής (και πάλι όμως όχι τόσο καλή όσο του TomTom), πλέον έχει και κίνηση, αν και δείχνει μια σχετική απέχθεια στο να σε πάει από πλαϊνά στενά όταν η λεωφόρος είναι πηγμένη, ενώ η εύρεση είναι πλέον από τις κορυφαίες.