Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#554673
mirage έγραψε:Νορμανδίας;;;;

δίκαιο έχεις

μ@λ@κία μου, μπέρδεψα το όνομα όταν το διάβασα.

Nordmanntanne και όχι Normandtanne :innocent:

https://de.wikipedia.org/wiki/Nordmann-Tanne
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#554734 Μου άρεσε το ΣΚ και ειδικά ο καιρός, συννεφιά, σχετική δροσιά και βροχή. Σχετική δροσιά μιλάμε για ζέστη 8-9 βαθμών κελσίου. Και είναι Δεκέμβρης :(
Δεν μου αρέσουν οι γερμανοί γιατροί, 2 μήνες με βήχα λόγω βρογχίτιδας γιατί απλά είναι ζώα και δεν δίνουν φάρμακα :thumbsdown: .
Δεν μου άρεσε η π**στιά που μου παίξανε στην δουλειά σχετικά με την μεταφορά 2 μαγνητών (οι υπεύθυνοι ένας τούρκος, ένας ιταλός μια ρωσίδα)
Μου άρεσε που στο μήτινγκ της Παρασκευής τους έδωσα όλους στεγνά και με κάλυψαν οι προιστάμενοι μου, όχι θα παίξω το κεφάλι μου για 2.000.000€ για να κάνουν την δουλειά τους.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#554827 Περαστικά ρε Θωμά, μάλλον δεν είχες εμπειρία από εξωτερικό ώστε όταν φεύγεις από Ελλάδα να έχεις 2 σακούλες με φάρμακα "μήπως" χρειαστούν :lol: Αυτό με τη δουλειά ακούστηκε σαν ανέκδοτο, ο Πόντιος λείπει :metalo: Η Ρωσίδα καλή; :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#554838 Εμείς έχουμε το μεγάλο πλεονέκτημα της άμεσης (και δωρεάν) πρόσβασης στην τριτοβάθμια περίθαλψη. Αυτό, αν και δεν είναι cost-effective για το υγειονομικό σύστημα-κράτος, είναι ότι καλύτερο για εμάς, τις μονάδες. Σε κάποιες δυτικές χώρες (δεν ξέρω πως είναι η Γερμανία) δεν περνάς εύκολα από τον γενικό γιατρό για να δεις κάποιον εξειδικευμένο και να κάνεις εξειδικευμένες εξετάσεις. Έχουμε και περιστατικό στον κύκλο μου που ένας φοιτητής στην Αγγλία παραλίγο να πεθάνει επειδή ο (κατά κανόνα άσχετος) γενικός γιατρός θεωρούσε ότι έχει ένα συνάχι και τον έστελνε σπίτι του. Τελικώς, τον διέγνωσε από εδώ η μάνα του (αναισθησιολόγος) και πήγε με το πρώτο αεροπλάνο και τον προλάβανε στο παρά πέντε (δε θυμάμαι τι είχε γιατί πάνε και χρόνια)!
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#554840 Το ότι τα συστήματα υγείας στα δυτικά δεν είναι και πολύ οκ δε σημαίνει ότι δικαιολογείται το δικό μας ρδελο βέβαια που μπαίνει μέσα συστηματικά και εξοντώνει και το ανθρώπινο δυναμικό που εργάζεται εκεί.

< Sport
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#554892 Δε μου αρέσει που την Κυριακή εμμέσω διημέρου που γλυκοπερίμενα να ξελασκάρω και ενώ ήμασταν Μέτσοβο, βράδυ 1 η ώρα η μικρή ξυπνησε με οξεία λαρυγγίτιδα , βήχα σκυλίσιο και δυσκολία αναπνοής. Το γνωστό παιδοφάρμακο - κορτιζόνη δε βρισκοταν πουθενά, στο Μ'έτσοβο τα 2-3 φαρμακεία να ειναι κλειστά, πα στο πανικό μου μέσα στη βροχή να πηγαίνω Γιάννενα και πάλι να μη βρίσκεται ούτε ένα διανυκτερεύον . Εμ δε με έκοψε να τηλ στο 11880 ή και να ενοχλήσω τον koubeast ή κάποιο μέλος φόρουμ (αλλά 2.30 ώρα δεν τολμούσα να ενοχλήσω)

Γυρίσαμε πίσω και ταξιδεέψαμε απο τις 3.30 η ώρα ως τις 6μιση με μισοανοιχτό το ένα παράθυρο για να υπάρχει υγρασία....

Αισιως γλιτώσαμε νοσοκομείο κτλ :tomato: ολα πάνε καλύτερα
Τελευταία επεξεργασία από JimClark και 10 Δεκ 2018, 19:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#554896 Περαστικά στην μικρή :)
Νομίζω σε παρόμοια περίπτωση το παν ειναι να βγάλεις το παιδί να αναπνεύσει καθαρό αέρα...
τέλος καλό , όλα καλά...










υ.γ
κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι στα λίγα αρνητικά του να ζεις σε επαρχιακή πόλη ή χωριό...Αντε να βρεις βραδιάτικα , μέσα στα βουνά φαρμακείο...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#554897 Προς γνώση.Το φαρμακείο πρίν τό πανεπιστημιακό νοσοκομείο είναι ΠΆΝΤΑ ανοιχτό, Χριστούγεννα - Πάσχα - στις 10 του Οκτώβρη.
Koubeast , και να παιρνες εκείνη την ώρα θα έπρεπε να ξέρεις Σουηδικά για να τον ζητήσεις. :shifty:

Αερολιν / Φλιξο Tide έχω 3 σακούλες σούπερ μάρκετ ( ραντίζω τα παγάκια) ,να σου δώσω όταν σε δω ( ειδική τιμή για σένα).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554902
g8777 έγραψε:Προς γνώση.Το φαρμακείο πρίν τό πανεπιστημιακό νοσοκομείο είναι ΠΆΝΤΑ ανοιχτό, Χριστούγεννα - Πάσχα - στις 10 του Οκτώβρη.


για ωρες αναγκης στην Αθηνα, το φαρμακειο στο Ελ Βενιζελος ,παντα ανοιχτο,δεν κλεινει ποτε.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#554906
g8777 έγραψε:
Αερολιν / Φλιξο Tide έχω 3 σακούλες σούπερ μάρκετ ( ραντίζω τα παγάκια) ,να σου δώσω όταν σε δω ( ειδική τιμή για σένα).


Χειμώνα χωρίς αυτά δεν πας πουθενά αν έχεις παιδί μαζί!

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#554908 Τι σκατά, όλα τα νέα παιδάκια το ίδιο "θέμα" έχουν; Πριν μια βδομάδα τα ίδια έπαθε η δικιά μας, τα ίδια κάθε χρόνο βασικά. Και από φίλους κτλ ακούω συνέχεια... soldesanil , aerolin , flixotide. Η γενιά μας δεν είχε τέτοια, τι άλλαξε;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554917
gianik έγραψε:υ.γ
κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι στα λίγα αρνητικά του να ζεις σε επαρχιακή πόλη ή χωριό...Αντε να βρεις βραδιάτικα , μέσα στα βουνά φαρμακείο...


Ίσα ίσα, αυτά είναι τα καλά.... Ο γιατρός του χωριού είναι φίλος(στάνταρ 1 καφές θα παιχτεί κάθε ΣΚ που πάω). Δεν είναι παιδίατρος, αλλά με έχει σώσει από τα τζάμπα πήγαινε-έλα στον ΑΓ.Λουκά. Ο δε φαρμακοποιός είναι συμμαθητής της γυναίκας μου. Τον έχω σηκώσει 4 η ώρα το πρωί.....
Τα κακά του χωριού είναι να είσαι ο γιατρός ή ο φαρμακοποιός.

Ξενοφών περαστικά.. :(