Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#537902
red_monster έγραψε:Ο μουσατος λέει ότι χαράς ευαγγέλιο σε αυτόν που γα φορτωθεί την μπουφετζου.


Ο mousatos δεν έγραψε πουθενά μπουφετζού . Λυπάμαι τον "άλλον" γιατί τέτοια συμπεριφορά θα έχει να αντιμετωπίσει όταν τελειώσουν τα μέλια .
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#537904
mousatos έγραψε:
red_monster έγραψε:Ο μουσατος λέει ότι χαράς ευαγγέλιο σε αυτόν που γα φορτωθεί την μπουφετζου.


Ο mousatos δεν έγραψε πουθενά μπουφετζού . Λυπάμαι τον "άλλον" γιατί τέτοια συμπεριφορά θα έχει να αντιμετωπίσει όταν τελειώσουν τα μέλια .


Γιατί το έλαβες σαν απαξιωτικό χαρακτηρισμό το μπουφετζου; :dizzy:

Η πολύ σιγουριά θα σας φάει στις και τη στις ανθρώπινες σχέσεις
Άβαταρ μέλους
By italakias
#537906 Πολυ ευκολα συμπερασματα βγαζεις μουσατε.
Εδω δεν γνωριζουμε πραγματικα τον εαυτο μας και τους κοντινους μας.
Μπορει η κοπελα να ηταν αγχωμενη να εξυπηρετησει και αλλους πελατες, οι μισθοι στα καφε αυτα ειναι της πλακας και δεν ειναι ευκολο να κρατιεσαι συνεχως μην τα παρατησεις και φυγεις.
Φυσιολογικα ξεσπασε στον τυπο που μαλλον την εκνευρησε χωρις να φταιει βεβαια ο ανθρωπος.
Ο πληθυντικος δεν ειναι μοδα, η μοδα ερχεται και φευγει.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#537909
KiloMeater έγραψε:εγω πάλι τον ενικο φορα παρτιδα απο αγνωστο τον θεωρω αγένεια και θα απαντήσω με πληθυντικούς σε υπερθετικό βαθμό


Συμφωνώ.
Το να μιλάς σε αγνώστους στον ενικό είναι τελείως αγενές.

Αυτό όμως που δεν μ’ αρέσει καθόλου είναι το Αμερικάνικο “sir” και “madam”.
Το βρίσκω πολύ προσποιητό.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#537915
Andreasdik έγραψε:Αυτό όμως που δεν μ’ αρέσει καθόλου είναι το Αμερικάνικο “sir” και “madam”.
Το βρίσκω πολύ προσποιητό.


Αλλο τοσο προσποιητος ειναι ο πληθυντικος οταν στην ουσια (στις πραξεις) εισαι αγενης.

Οσο για τους Αμερικανους, στη γλωσσα τους εχουν το you και για τον ενικο και για τον πληθυντικο. Οποτε εχει λογικη να χρησιμοποιουν “sir” και “madam” σαν δειγμα ευγενειας.

Και για να ξεκαθαρισω κατι για να μη δειχνω σαν το μεγαλυτερο γαιδουρι του forum. Και εγω σε καποιον που μιλαω για πρωτη φορα και δε θα ξαναμιλησω χρησιμοποιω τον πληθυντικο. Αλλα αν για τον Α-Β λογο τα ξαναπουμε ή τραβηξει η κουβεντα λιγο παραπανω, ειμαι ο πρωτος που θα του ζητησει να μου μιλαει στον ενικο ή αν τον δω καπως οικειο πρωτος εγω θα του πω "μου επιτρεπεις τον ενικο..." Γενικα προσπαθω να κοψω τον πληθυντικο οσο μπορω!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#537921 Τρου στορυ

8.25 στο κλείσιμο
-Καλησπέρα σας παρακαλώ
-Ψηλάρα μου, σώσε με
-Πώς μπορώ να σας βοηθήσω
-Χέσε με τώρα. Πιάσε 3 νεοζέτ 35άρια


Ε το γυρίζω και γώ
-Για χέσιμο, δυστυχώς αποκλειστικά πρωινές ώρες. Τώρα όσο και να σκούξω, δεν.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#537922 Μιλάω στον πληθυντικό ακόμα και σε 2χρονα. Ειδικά στα παιδάκια το βρίσκω και χαριτωμένο.
Το ίδιο ΑΠΑΙΤΩ και από όποιον δεν με γνωρίζει. Μου το πέρασαν οι γονείς μου από μικρό(έφαγα καναδυο χαστούκια στο δημοτικό όταν μίλησα στον ενικό σε γνωστούς των γονιών μου), και σκοπεύω να το περάσω και στα δικά μου.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#537926 Να σου γνωρίσω τη γειτόνισσα γνώστης που της έφερε την αστυνομία γιατί παρατήρησε ότι αφήνει το κουνελάκι στον κήπο το βράδυ και πουντιαζει
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#537929
kyr80 έγραψε:Μου το πέρασαν οι γονείς μου από μικρό(έφαγα καναδυο χαστούκια στο δημοτικό όταν μίλησα στον ενικό σε γνωστούς των γονιών μου), και σκοπεύω να το περάσω και στα δικά μου.


Αυτο προσπαθω να πω εδω και τοση ωρα... Και χωρις να θελω να προσβαλω τους γονεις σου φιλε (μη νομιζεις και εγω εχω φαει μερικες ψιλες οπως και οι περισσοτεροι της γενιας μου).

Ασεβεια προς τα παιδια (χαστουκια)...

Για να τα μαθουμε εναν ψευτοσεβασμο προς τους αλλους (πληθυντικο).

btw μη νομιζεις. Και εγω προσπαθω να μαθω τον πληθυντικο στα παιδια μου. Απλα δινω πολυ μεγαλυτερη βαση σε πιο ουσιαστικα μαθηματα οσον αφορα τη ζωη τους!
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#537932
George_Prix έγραψε:
Scotch έγραψε:Η κοπελιά ήταν ευγενική, όπως πάντα, με όλους τους τακτικούς Έλληνες πελάτες, αλλά ανάγωγη (το λιγότερο που μπορώ να πω) απέναντι στον τουρίστα (ο οποίος, να επαναλάβω, ήταν αξιοπρεπέστατος). Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι κόμπλεξ κρύβει μέσα της.


Αν δεν κανω λαθος αυτο καλειται ως κομπλεξ κατωτεροτητας :s_yes

Και μακαρι να ειναι αυτο, παρα να ειναι ξενοφοβια, ρατσισμος και σωβινισμός!

έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να μην είναι τίποτα από όλα αυτά; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#537933
QsisVTS έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Scotch έγραψε:Η κοπελιά ήταν ευγενική, όπως πάντα, με όλους τους τακτικούς Έλληνες πελάτες, αλλά ανάγωγη (το λιγότερο που μπορώ να πω) απέναντι στον τουρίστα (ο οποίος, να επαναλάβω, ήταν αξιοπρεπέστατος). Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι κόμπλεξ κρύβει μέσα της.


Αν δεν κανω λαθος αυτο καλειται ως κομπλεξ κατωτεροτητας :s_yes

Και μακαρι να ειναι αυτο, παρα να ειναι ξενοφοβια, ρατσισμος και σωβινισμός!

έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να μην είναι τίποτα από όλα αυτά; :hmmm:


Ναι το εχω σκεφτει. Αλλα αν μιλουσε καλα ΣΕ ΟΛΟΥΣ του Ελληνες και ασχημα στον μοναδικο ξενο (ο οποιος συμφωνα με την περιγραφη δεν προκαλεσε σε καμια περιπτωση) υποθετω οτι καποιο θεματακι εχει η συγκεκριμενη κοπελα. Εφοσον δεν την ξερω προσωπικα, δε μπορω να ειμαι σιγουρος φυσικα!
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#537958
Andreasdik έγραψε:
KiloMeater έγραψε:εγω πάλι τον ενικο φορα παρτιδα απο αγνωστο τον θεωρω αγένεια και θα απαντήσω με πληθυντικούς σε υπερθετικό βαθμό


Συμφωνώ.
Το να μιλάς σε αγνώστους στον ενικό είναι τελείως αγενές.

Αυτό όμως που δεν μ’ αρέσει καθόλου είναι το Αμερικάνικο “sir” και “madam”.
Το βρίσκω πολύ προσποιητό.


Εδώ ακόμα και εταιρίες πχ τηλεφωνίας μιλάνε στα γραπτά τους στον ενικό, κάνε αυτό, πάρε εκείνο, πληκτρολόγισε αυτό, κλπ, πόσο μάλλον η κοπελιά μπορεί να είχε μια άσχημη στιγμή ή είναι το στύλ της αυτό ( είμαι 16 και σας γαμώ τα λύκεια ) και δεν την είχαν ακόμα καταλάβει πως συμπεριφέρεται, όπως και να έχει το κατάστημα φέρει την ευθύνη της συμπεριφοράς και την εμφάνισης του προσωπικού του.