Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#524229 Πήγα εχθές πρώτη φορά στο Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και μου άρεσε πάρα πολύ!
Κέντρο Πολιτισμού όνομα και πράγμα, χωρίς υπερβολή.

Μου άρεσε και η εκδήλωση που είχε:
https://www.snfcc.org/visitors-center/events/2018/07/tamuz-nissim-george-nazos-quartet-1907/?lang=el
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#524236
Andreasdik έγραψε:Πήγα εχθές πρώτη φορά στο Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και μου άρεσε πάρα πολύ!
Κέντρο Πολιτισμού όνομα και πράγμα, χωρίς υπερβολή.

Μου άρεσε και η εκδήλωση που είχε:
https://www.snfcc.org/visitors-center/events/2018/07/tamuz-nissim-george-nazos-quartet-1907/?lang=el

πολύ καλή φάση είναι που υπάρχει που έχει όλους αυτούς τους χώρους και τις εκδηλώσεις κτλ κτλ, αλλά αρχιτεκτονικά θα το έλεγα πολύ άσχημο, κάτι μεταξύ πυραμίδας, τάφου των μυκηνών με όλες τις σύγχρονες γυάλινες πινελιές και τεχνολογίες.. δεν ξέρω.. δεν μου αρέσει θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο όμορφο

βέβαια η ομορφιά θυσιάζεται συχνά για χάρη της λειτουργικότητας, αλλά για ένα κτίσμα που θα μετρήσει πολλές δεκαετίες ίσως και αιώνες μάλλον θα έπρεπε να το σκεφτούν κάπως καλύτερα :hmmm:

βέβαια η αθήνα είναι που είναι άσχημη, αυτό μας μάρανε..
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#524253 Η Αθήνα φτιάχτηκε από το φθηνό υλικό της περιοχής το τσιμέντο. Το κέντρο είναι ωδη στο οπλισμένο σκυρόδεμα —/> στην ιστορία της μεταπολεμικής Αθήνας
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#524257 είναι απλά άλλη μια μοντέρνα πίπα...

αλλά επειδή την άλλη φορά με αποκάλεσες παππού με το λουράκι του ρολογιού ίσως δεν μπορείς να με καταλάβεις :(
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#524260 Ένα κομμάτι στο πλάι από την πλευρά της Λεωφ. Συγγρού και η πρόσοψη στην παραλιακή είναι υπερβολικά τσιμεντένια.

Το υπόλοιπο είναι ωραίο.
Ειδικά το κυρίως κτίριο που είναι σα βιτρίνα και φαίνεται μέσα η Εθνική Βιβλιοθήκη.
Και το πάρκο που έχει σχεδιαστεί βάσει της πανίδας της Αττικής είναι πολύ όμορφο.
Μου άρεσε και η θέα από την κορυφή του κτιρίου.ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#524262 Μαλλον για τους επισκέπτες από επαρχία είναι ένας πανέμορφος χώρος...
Μ' άρεσε αυτό που είδα. Δωρεά είναι αν δεν κάνω λάθος και χάλια δόντια έχει, αν δεν σας αρέσει πακετάκι και στείλτε το εδώ πάνω. Θα εκτιμηθεί...
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#524264 Δεν μου αρέσει που αντί να είμαι στο καράβι για Ελλάδα και καλοκαιρινές διακοπές είμαι στο νοσοκομείο για αφαίρεση αμυγδαλων .
Μου αρέσει που κάνω πλάνα για 4 εβδομάδες αργότερα. (Αν τα καταφέρουμε.. Αδειες, εισιτήρια)
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#524267
nomarxis έγραψε:Δεν μου αρέσει που αντί να είμαι στο καράβι για Ελλάδα και καλοκαιρινές διακοπές είμαι στο νοσοκομείο για αφαίρεση αμυγδαλων .
Μου αρέσει που κάνω πλάνα για 4 εβδομάδες αργότερα. (Αν τα καταφέρουμε.. Αδειες, εισιτήρια)
Να πάνε όλα καλά και ταχεία ανάρρωση εύχομαι!

< >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#524271
nomarxis έγραψε:Δεν μου αρέσει που αντί να είμαι στο καράβι για Ελλάδα και καλοκαιρινές διακοπές είμαι στο νοσοκομείο για αφαίρεση αμυγδαλων .
Μου αρέσει που κάνω πλάνα για 4 εβδομάδες αργότερα. (Αν τα καταφέρουμε.. Αδειες, εισιτήρια)


Και γω πρεπει να το κανω σε καποια φαση αν και φετος πηγε καλυτερα.

Θα τρως πολλα παγωτα τωρα :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#524275 Και γω είμαι 4η μερα με ωτίτιδα...
Χθες δε με άφησε να κοιμηθώ, σήμερα ελπίζω να αρχίσει να υποχωρεί.
Είχαμε κανονίσει ψησιμο σουβλάκια για σήμερα και το ακυρώσαμε
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#524277
QsisVTS έγραψε:είναι απλά άλλη μια μοντέρνα πίπα...

αλλά επειδή την άλλη φορά με αποκάλεσες παππού με το λουράκι του ρολογιού ίσως δεν μπορείς να με καταλάβεις :(


Σου εξήγησα την ιδέα πίσω από το σχεδιασμό από τον Piano.
Προσωπικά
Άλλες γωνιές μου αρέσουν και άλλες όχι και τόσο.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#524298 Το αν ειναι ομορφο η οχι ειναι τελειως υποκειμενικο. Κατα την αποψη μου ομως αν θελουμε η Αθηνα να θεωρειται πραγματικη μητροπολη και οχι 100-200 ενωμενα Αγρινια, κατι τετοια εργα ειναι που το καθοριζουν, φυσικα με τα θετικα και τα αρνητικα του.. Και εγω βρισκω την προσοψη στην παραλιακη ασχημη, το υπολοιπο ομως απο αποδεκτο εως πολυ ομορφο. Αυτο ομως που μου αρεσει πολυ ειναι η κλιμακα του εργου καθως και το οτι σφυζει απο ζωη, σε αντιθεση πχ με το πανεμορφο ΟΑΚΑ το οποιο λειτουργησε μονο το μηνα των ολυμπιακων.

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#524304
rafi έγραψε:..., σε αντιθεση πχ με το πανεμορφο ΟΑΚΑ το οποιο λειτουργησε μονο το μηνα των ολυμπιακων.

.

Δεν διαφωνω σε τιποτα πλην αυτου. Το ΟΑΚΑ σφυζει απο ζωη επισης, καθε μερα, ολη μερα. Εκτος απο τους συλλογους που χρησιμοποιουν τις εγκαταστασεις για εκμαθηση κολυμβησης, στιβου, πολο, τενις κλπ αθληματων, υπαρχουν εκατονταδες ανθρωποι την ημερα που πανε για ποδηλατο, πατινια, μεχρι μοντελισμο.

Αυτο που δεν καταλαβαινω στο ΟΑΚΑ ειναι η ελλιπης συντηρηση των υποδομων. Τοσα λεφτα πληρωνουν οι γονεις στους συλλογους, και αυτοι στο ΟΑΚΑ. Θα μπορουσαν να κανουν πολλα περισσοτερα.

Να πω οτι πηγα και εγω με την οικογενεια την Τεταρτη στο Νιαρχος και το θαυμασα, μαζι με εξεχουσα παρεα απο το φορουμ μαλιστα.
Εντυπωσιακο σιγουρα σαν κατασκευασμα και το παρκο που εφτιαξαν επισης φοβερο!

Οχι και τοσο πρακτικο ομως για την ΕΒΕ απο οσα εμαθα. Η οποια θα κρατησει και τα υπολοιπα κτιρια που ειχε.