Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#528983
DAP έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Ακριβώς ο έλληνας δουλεύει παραπάνω χωρίς ποιότητα (όσο άσχημο και αν ακούγεται αυτό).


Οχι μονο ασχημο αλλα και μη αληθες μιας και ειναι γενικολογο και υπαρχουν σε καθε επαγγελμα φωτεινες εξαιρεσεις που ειναι αδικο να βαζουμε ολους σε ενα τσουβαλι.
Ας πουμε λοιπον για μια μεγαλη η μικρη μεριδα Ελληνων που η ποιοτητα της δουλιας τους δεν ειναι ισαξια με τις ωρες εργασιας τους η και με την αμοιβη τους ακομα....


Και ας μην ξεχνάμε ότι η δουλειά που μπορεί να "βγάλει" κάποιος εξαρτάται κυρίως από τα εργαλεία που έχει στην διάθεση του και στο σύστημα μέσα στο οποίο λειτουργεί. Αν κάποιος πρέπει να πάρει 5 εγκρίσεις, για μια απλή διαδικασία, πως να μην "κολλάει" το σύστημα;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#528989 Συνήθως το σύστημα δεν κολλάει από τις διαδικασίες αλλά από αυτούς που προσπαθούν να τις παρακαμψουν.
Κάτι το οποίο είναι χαρακτηριστικό της φυλής μας...

Όχι ότι η λατρεία στους τύπους χωρίς ευελιξία είναι το παν αλλά όταν οι οποίες διαδικασίες είναι σαφώς ορισμένες (και επεξηγημενες σε όλους) τόσο ως προς τις ενέργειες όσο και προς τον σκοπό τους και βελτιώνονται διαρκώς μόνο καλό μπορούν να κάνουν.

Εμείς δεν δημιουργούμε διαδικασίες για το συμφέρον μας αλλά απλά για να λέμε ότι έχουμε και φυσικά το επόμενο λεπτό φροντίζουμε να τις παρακαμψουμε με αποτέλεσμα ένα μπάχαλο παντού, από την δημόσια διοίκηση μέχρι την λειτουργία των επιχειρήσεων.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τον πρώτο αλλοδαπό εργοδότη μου που μου έδωσε πρώτη μέρα το manual της επιχείρησης και μου είπε "μην κάνεις τίποτα μέχρι να το μαθεις ή πριν το συμβουλευτεις", και μιλαμε για επιχείρηση πολύ μικρότερη από την προηγούμενη μου δουλειά στην Ελλάδα.

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#528991
DAP έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Ακριβώς ο έλληνας δουλεύει παραπάνω χωρίς ποιότητα (όσο άσχημο και αν ακούγεται αυτό).


Οχι μονο ασχημο αλλα και μη αληθες μιας και ειναι γενικολογο και υπαρχουν σε καθε επαγγελμα φωτεινες εξαιρεσεις που ειναι αδικο να βαζουμε ολους σε ενα τσουβαλι.
Ας πουμε λοιπον για μια μεγαλη η μικρη μεριδα Ελληνων που η ποιοτητα της δουλιας τους δεν ειναι ισαξια με τις ωρες εργασιας τους η και με την αμοιβη τους ακομα....

Δεν εχουμε βιομηχανια αλλα σαν λαος γινομαστε παραγωγικος οταν υπαρχει οργανωση και σωστος εξοπλισμος.
Στην ελλαδα της παροχης υπηρεσιων παντως, ελαχιστοι προσλαμβανουν με βαση την παραγωγικοτητα αφου τα κερδη τους στηριζονται στους χαμηλους μισθους και στην φοροδιαφυγη. :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#528992 Μια χαρά κολλάει ΧΑΡΗ στις διαδικασίες, όταν για να βάλεις βενζίνη, πρέπει να πάρεις έγκριση από τον Γενικό... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#529007 Ότι λέει ο axel...

Δεν είναι δυνατόν να ασχολείται ο γενικός με τα καύσιμα σε προσωπικό επίπεδο, υποτίθεται ασχολείται με σημαντικότερα πράγματα ή αλλιώς the big picture που λενε και στου χουριομ.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#529048 μου αρεσει που εχω κλεισει διακοπτες και χαλαρωνω.Μαμ κακα νανι.

δεν μου αρεσει που εμαθα για πολλους γνωστους/φιλους οτι εκατσαν Αθηνα λογω οικονομικων δυσχεριων.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#529086 Δεν μ αρέσει που φέτος δε θα πάω διακοπές στο χωριό μου ενώ μου δόθηκε η δυνατότητα. Δεν πειράζει. Του χρόνου καλά να μαστε...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By DAP
#529162
224v έγραψε:Μου άρεσε που ελευθερώθηκαν οι 2 στρατιωτικοί. Ελπίζω να μην μας τα πρήξουν τα κανάλια μέρα που είναι


Ολα καλα αλλα τιμητικο αγημα* ; Γιατι; Ενταξει ταλαιπωρηθηκαν τοσους μηνες,σωστη η υποδοχη απο ηγεσια κλπ αλλα οχι και αγημα .....ΤΙ ανδραγαθημα εκαναν;

* Να πω την αληθεια το ακουσα στις ειδησεις,ΔΕΝ ξερω αν ειναι αληθεια η οχι.....
Άβαταρ μέλους
By 224v
#529166
DAP έγραψε:
224v έγραψε:Μου άρεσε που ελευθερώθηκαν οι 2 στρατιωτικοί. Ελπίζω να μην μας τα πρήξουν τα κανάλια μέρα που είναι


Ολα καλα αλλα τιμητικο αγημα* ; Γιατι; Ενταξει ταλαιπωρηθηκαν τοσους μηνες,σωστη η υποδοχη απο ηγεσια κλπ αλλα οχι και αγημα .....ΤΙ ανδραγαθημα εκαναν;

* Να πω την αληθεια το ακουσα στις ειδησεις,ΔΕΝ ξερω αν ειναι αληθεια η οχι.....


Ναι αλήθεια είναι, και εγω που το είδα, ένοιωσα κάπως. Υπερβολή μάλλον, σε συνδυασμό, με τη γιορτή σήμερα. .