Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#503192 δεν μου αρεσε η φουτσα που εφαγα σημερα με την απεργια στα πλοια.
Ξυπνησα Λαμια,ανεβηκα με στασεις σε πελατες μεχρι Καρπενησι,και κατεβηκα αργα το μεσημερι να τελειωσω τη Λαμια,και να φυγω για να περασω Ευβοια απο Αρκιτσα,και να ξεκινησω αυριο να κατεβαινω προς τα κατω.Με την απεργια κατεβηκα Χαλκιδα και ξανανεβηκα Αιδηψο. :(
Εφυγα απο Λαμια στις 3 και εφτασα 7 παρα 15 Αιδηψο. :s_hang
Πουτανα φτωχια.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#503193 Δεν μ αρέσει να διαβάζω για την πλεμπα. :thumbsdown: Μια χαρά πηγαίναμε στα άλλα τοπικά, ήρθαν οι γνωστοί να εκπέμψουν μιζερονια. :vava:
ΑΕΙ ΣΙΧΤΗΡ ΕΔΏ ΜΈΣΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΠΟΛΟ. :rant:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#503220
KiloMeater έγραψε:Παρκάρεις κανονικά άμα θεςΕικόνα


Πολύ όμορφη εικόνα! Σίγουρα βοηθάει και το γεγονός ότι είναι ανθισμένα τα δέντρα, αλλά σε κάθε περίπτωση πολύ ωραία εικόνα! :thumbsup:

Η συγκεκριμένη περιοχή θεωρείται από τις "καλές" της Βιέννης, ή είναι μια τυπική γειτονιά; Είναι ας πούμε όπως το Πανόραμα στην Θεσσαλονίκη;
Μου έκανε εντύπωση βλεποντας από το Google Earth, πως είναι τα προάστια της Βιέννης. Φαίνεται λες και πέρνουν εργολάβοι μεγάλα οικόπεδα, χτίζουν ολόκληρες γειτονιές και η κάθε περιοχή είναι διαφορετική από την διπλανή της.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#503243
axel12p έγραψε:Η συγκεκριμένη περιοχή θεωρείται από τις "καλές" της Βιέννης, ή είναι μια τυπική γειτονιά; Είναι ας πούμε όπως το Πανόραμα στην Θεσσαλονίκη;
Μου έκανε εντύπωση βλεποντας από το Google Earth, πως είναι τα προάστια της Βιέννης. Φαίνεται λες και πέρνουν εργολάβοι μεγάλα οικόπεδα, χτίζουν ολόκληρες γειτονιές και η κάθε περιοχή είναι διαφορετική από την διπλανή της.


Οπως ολες οι πολεις , η Βιεννη εχει αρκετα προσωπα
Υπαρχουν οι παλαιες αριστοκρατικες περιοχες με τις επαυλεις (κατω απο το λοφο στο Kahlenburg οπου παω για test drive τα αμαξια ) υπαρχει το κεντρο με τα εμβληματικα παλαια κτηρια (οποιος εχει παει τουριστας εκει περπατησε και τα ειδε) , υπαρχουνε γκετοποιημενες περιοχες με πολλους μεταναστες κυριως Τουρκους (και ελληνες πχ απλα αναλογικα χανονται )
Εγω μενω στο bezirk #22, ειναι το βορειοανατολικο κομματι , το πιο ταχεως αναπτυσσομενο τις τελευταιες δεκαετιες
Εχει παιξει ρολο οτι εκει ειναι οι διεθνεις οργανισμοι (οχι τυχαια αφου παλαι ηταν το ρωσσο-owned κομματι της Βιεννης και θελανε να σιγουρευουνε οτι βαζωντας τη διεθνη κοινοτητα εκει δεν θα κανουν κανα ντου, επι εποχες ψυχρου πολεμου κτλ) και εχει πολυ απλα, οποτε χτιζουν συνεχεια και επεκτεινουν το δικτυο: νεα γραμμη μετρο, νεοι κομβοι Autobahn, ολοκληροι οικισμοι νεοι σχεδιασμενοι στο χαρτι που ειναι σα σκηνικο ταινας ολα προβλεπε και στη θεση τους ... υπαρχουνε ατελειωτοι γερανοι στον οριζοντα προς τη μερια μας αφου σηκωνουν συνεχεια νεα πραγματα
Εχει πολυ international κοσμο και λογο του οτι ειναι εξω και κοντα στη φυση αρκετες οικογενειες , middle class +. Εχει χαμηλο συντελεστη δομησης (μονοκατοκιες ή μεχρι λιγα διοροφα αντε 3οροφα χαμηλα σχετικα κτηρια)
Βεβαια οι τιμες τα τελευταια δεκα χρονια εχουν την ανιουσα με φοβερους ρυθμους , και ετσι οπως παει η αναπτυκξη και οταν κανουν ολα τα εργα που εχουν ξεκινησει θα ειναι αγνωριστη η περιοχη
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#503406 Μου αρέσει που ξεκίνησαν τα μπάνια στη θάλασσα... Να χάσουμε και 5-6 κιλά που πήρα το χειμώνα.

Δε μου αρέσει καθόλου που άρχισα να τον "πίνω" στη δουλειά.

Αν δεν ξαναγράψω μέχρι τον Οκτώβρη, καλό καλοκαίρι σε όλους. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#503412
kyr80 έγραψε:Μου αρέσει που ξεκίνησαν τα μπάνια στη θάλασσα... Να χάσουμε και 5-6 κιλά που πήρα το χειμώνα.

Δε μου αρέσει καθόλου που άρχισα να τον "πίνω" στη δουλειά.

Αν δεν ξαναγράψω μέχρι τον Οκτώβρη, καλό καλοκαίρι σε όλους. :s_howdy


Δουλιτσα να υπαρχει και ας γραψεις ξανα το Νοεμβρη, συμφωνεις? :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By edmond
#503435 Κάπου στα μέσα του Σεπτέμβρη του μακρινού(αισίως) 2001, σε ενα παρτέρι δίπλα απο την τότε δουλειά μου, άκουσα το χαρακτηριστικό κλάμα ενός νεογέννητου κουταβιού. Πέρασαν οι σχετικές σκέψεις για να το πάρω σπίτι, ωστώσο κάπου κόλωσα μιας και ο πατέρας μου ήταν αρνητικός στο να "κονωμήσουμε" κάποιο κατοικίδιο. Ίσως παραλειπόμενες απόψεις απο το διαμέρισμα. Απο το οποίο όμως είχαμε μετακομίσει προ 5ετίας σε μονοκατοικία με αυλή, όπου τελοςπάντων ενα σκυλί θα μπορούσε να ζήσει λιγάκι πιο...ανθρώπινα. Μέχρι να το αποφασίσω, ένας συνάδελφος το τσίμπησε και το πήγε σπίτι του. Λιγάκι με πείραξε αλλά όχι και τόσο. Δεν το είχα βάλει καλά στο μυαλό μου. Την επόμενη μέρα βλέπω ενα...ίδιο ακριβώς στο ίδιο σημείο. Εντάξει-λέω- είναι γραφτό. Το(την δλδ) παίρνω σπίτι μέσα σε μια κούτα και την πάω στην αυλή. Σαν τώρα το θυμάμαι. Ξημέρωμα ήταν γύρω στις 3πμ. Και μας βρήκε το πρωί να παίζουμε μέχρι που έφευγε ο πατέρας μου για δουλειά. Κοντοστάθηκε, την είδε, χαμογέλασε και έφυγε. Κατάλαβα οτι είχα κάνει το σωστό. Μέσα στην μέρα μαθαίνω ότι ήταν το ίδιο κουτάβι που πήρε ο φίλος μου, αλλά την νύχτα τους τάραξε στο κλάμα και έτσι αποφάσισε να την γυρίσει εκεί που την βρήκε. Στο παρτέρι.
Τα χρόνια περάσανε, με καλές στιγμές όσο και δύσκολες. 2 χειρουργεία να στέκομαι δίπλα της, στο παρατσάκ να πάει απο φόλα για χάρη ενός |λογοκρισία| που ήθελε κουνέλια να τριγυρίζουν ελεύθερα στο χωριό( το ξύλο που του έριξα, ακόμα το θυμάται). Μεσαίου μεγέθους η Ήρα λοιπόν, ημίαιμο μεκάτιαποσέτερ :lol: , χώραγε ταμάμ στο πίσω κάθισμα του accent και έτσι έκανε άπειρες φορές το δρομολόγιο Νίκαια-Δ. Μεσσηνία.
Τόσο στην αυλή του πατρικού όσο και σε αυτή του χωριού ήταν κυρίαρχος. Δεν πέρναγε καμία γάτα. ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΟΜΩΣ, όχι κάτι παραφύσει φλωριές που βλέπεις γατιά και σκυλιά να κωλοτρίβονται. Εδώ είχε δικαστήριο.
Με τα πολλά μπήκε το 2018 και η κατάσταση της είχε αρχίσει να επιδεινώνεται. Βαριά και ασήκωτη, πιο πολύ ήταν ξαπλωμένη παρά όρθια. Με το που πέρασε το Πάσχα μεγαλύτερη κατηφόρα. Εξέταση και εύρεση όγκου μεγέθους γροθιάς. Είχε βρεθεί προ μηνών αλλά σημαντικά μικρότερος, πλην όμως αδυναμίας επέμβασης λόγω ήδη προχωρημένης ηλικίας. Πλέον δεν σηκωνόταν καν. Υπέφερε. Αποφασίστηκε το απευκταίο, η γνωστή ένεση. Χθές το βράδυ πήγα και την χαιρέτησα. Το κατάλαβε φυσικά και φέρθηκε ανάλογα. Ενω ήταν πεσμένη, ανασηκώθηκε στους μπροστινούς αγκώνες και έσκυψε να την χαιδέψω. Απο την μέση και πίσω πλήρης παράλυση. Αφού τα είπαμε, της έδωσα ενα φιλί και την άφησα. Τελευταία ματιά για την θυμάμαι ήταν έτσι, ανασηκωμένη να με κοιτάει(η μάνα μου λέει οτι δεν παίζει, σε κανέναν δεν το' κανε) και έφυγα. Σήμερα κατα τις 15:30 η Ήρα πέρασε στην άλλη διάσταση και ηθελημένα δεν ήθελα να ήμουν παρών. Ο αδερφός μου την πήρε καπάκια για το τελευταίο της ταξίδι. Το ταξίδι που έκανε επι 17 σχεδόν συναπτά έτη. Ήδη βρίσκεται στην ύστατη κατοικία της, σε ενα αγρόκτημα μας που της άρεσε να τρέχει σαν τρελή απο χαρά. Και εκεί στο χωριό την περίμενε αυτός που πρακτικά την ζούσε καθημερινά και την ζούσε πιο πολύ απ' όλους μας. Αυτός που αν και φουλ διστακτικός, χαμογέλασε στην πρώτη ματιά. Αυτός που τώρα έκλαιγε σαν παιδί για τον χαμό της. Ο πατέρας μου. Γιατί τέτοιος χαμός ΟΥΤΕ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ. Γιατί ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Σόρυ, καταλαβαίνεται τι εννοώ.

Όλο το σκηνικό λοιπόν και φυσικά τα συναισθήματα που προκύπτουν, είναι κάτι που δεν μ'αρέσει... :sorry:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#503445 Αν και δεν είχα ποτέ σκυλάκι, φαντάζομαι την απώλεια, 17 χρόνια είναι μια ζωή.
Βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις να βρεις ένα μικρούλι ξανά;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#503446 Τυχερή ήταν η σκυλίτσα που την βρήκες και έζησε μαζί σας.
Λυπάμαι που έφυγε....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#503469
edmond έγραψε:...
Γιατί τέτοιος χαμός ΟΥΤΕ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ. Γιατί ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Σόρυ, καταλαβαίνεται τι εννοώ.

Όλο το σκηνικό λοιπόν και φυσικά τα συναισθήματα που προκύπτουν, είναι κάτι που δεν μ'αρέσει... :sorry:


:sorry: :sorry:

εδώ κλάψαμε εμείς που το διαβάσαμε :( Είναι αυτό που λές, ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, και μερικές φορές ακόμα καλύτερος