Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#489062
kyr80 έγραψε:Επίσης, αν θες κίλο, μου απαντάς. Η πρόσληψή σου, έχει να κάνει με την ελληνική καταγωγή;
Δε θα μάθω ποτέ αν έπαιξε κάποιο ρόλο, δε σου λένε γιατί σε διαλέξανε. Θεωρητικά παίζουν πολλά κριτήρια στο HR περαν των ικανοτήτων ανάμεσα σε ισαξιους υποψηφίους, πχ να υπάρχει γεωγραφική κατανομή ανάλογη με το footprint της χώρας, φυλετική ισότητα κτλ.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#489089 Αυτό ρωτάω. Θεωρώ δεδομένα τα προσόντα. Αλλά "έπρεπε" να υπάρχει και κάποιος από Ελλάδα; Δηλαδή έχει άτομο από κάθε χώρα σε αυτή τη θέση, ή ποσόστωση.
Από τα λίγα που γνωρίζω, επειδή μια φίλη δουλεύει στις Βρυξέλλες, έπαιξε κάποιο ρόλο. Μικρό ή μεγάλο δε θα μάθουμε ποτέ, όπως λες.
Και εκεί είναι η όποια ένσταση, σε σχέση με την "άρνηση" που βγαίνει από μέρους σου.

Συνολικά δε διαφωνούμε καθόλου με τα στραβά που είδες εδώ, και τα καλά που βρήκες εκεί. Προσωπικά ξελαμπικάρω όποτε ανεβαίνω Γερμανία. Και πέρα από τη νοσταλγία για κάποια πρόσωπα που θα δω όταν γυρίσω, με πιάνει μια στενοχώρια μπαίνοντας στα Βαλκάνια οδικώς. Ή στο αεροπλάνο της επιστροφής
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#489149 Μου αρέσει το χιόνι που έπεσε χθες και το αντίστοιχο παιχνίδι :innocent:
Δεν μ αρέσει το φτυάρι που έριξα :lol:
Δεν μ αρέσει που η ηλιοθιοτητα του Έλληνα οδηγού πολλαπλασιάζεται με το χιόνι :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#489152 Δεν μου αρέσει που βρέχει 5 μέρες σερί! Μου αρέσει που βλέπω τον μικρό να γίνεται από βρέφος παιδάκι με αντίληψη και έντονη κοινωνικότητα! :)
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#489206
KiloMeater έγραψε:
kyr80 έγραψε:Επίσης, αν θες κίλο, μου απαντάς. Η πρόσληψή σου, έχει να κάνει με την ελληνική καταγωγή;
Δε θα μάθω ποτέ αν έπαιξε κάποιο ρόλο, δε σου λένε γιατί σε διαλέξανε. Θεωρητικά παίζουν πολλά κριτήρια στο HR περαν των ικανοτήτων ανάμεσα σε ισαξιους υποψηφίους, πχ να υπάρχει γεωγραφική κατανομή ανάλογη με το footprint της χώρας, φυλετική ισότητα κτλ.

Σε όλους τους Διεθνείς Οργανισμούς, ισχύει. Προηγούνται σαφώς τα απαιτούμενα προσόντα, αλλά συνεπικουρεί και η ιθαγένεια, προκειμένου να υπάρχει προσωπικό απο όλο τον κόσμο και -τουλάχιστον- απο τα κράτη που μετέχουν στον Οργανισμό.
Επίσης υπάρχουν και θέσεις που στο Οργανόγραμμα του ΙΟ, είναι "κατανεμημένες" de facto στη χ-ψ χώρα και η οποία υποχρεούται να τις καλύψει με κατάλληλο υποψήφιο.
Όποτε αλλάζει-αναδιαμορφώνεται αυτό το οργανόγραμμα, ορισμένα key-posts αναδιανέμονται στα κράτη ή προτείνεται η επιλογή απο αυτά των αναδιανεμομένων θέσεων.

ΥΓ: Πάλι on topic είμαστε :innocent: , αλλά ... <<δεν μάχομαι τα δεδομένα!>> :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#489229 Ναι υπάρχουν όλα αυτά.
Δυστυχώς εξ όσων γνωρίζω η Ελλάδα δεν χρηματοδοτεί καμία τέτοια θέση(στο agency που είμαι εγώ με τα πυρηνικά) , ή απλά δεν εχω γνωρίσει ακόμα τον κατάλληλο άνθρωπο:-)
Άβαταρ μέλους
By glf
#489283 Μου αρέσει που δοκίμασα τα 'νέα' χιονολάστιχα.
Μου αρέσει που φόρτωσα και αλάτι από το Δήμο για πάσα χρήση. Καθάρισα είσοδο γκαράζ και σκάλες.
Μου αρέσει που πέτυχα μέχρι και πεσμένο δέντρο να κλείνει δρομάκι έξω από την πόλη.
Και φυσικά οι μικρές γίνανε μπλιόντα από τα χιόνια και τον ιδρώτα, κλειστά τα σχολεία εδώ.
Κλείσιμο το μεσημέρι με γίγαντες ταραμά τουρσί.
Ααααυτά.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#489294 Γκουχ...γκουχ.....

Συγνωμην ρε παιδια αλλα βρισκω πατημα με τα δυο τελευταια ποστ και λεω ενα παραπονο μου....(Εψαχνα να βρω δικαιολογια και νατη :lol: )

Βαζετε ΑΝ θελετε οταν μιλατε για καποια περιοχη της Ελλαδος η και εξω απο αυτην αντι για το "ΕΔΩ" τη ονομασια της περιοχης που ειναι αυτο το "εδω".....

Ουφ.... :s_roses
Άβαταρ μέλους
By gianik
#489355 Μου αρέσει που μια απόφαση, που πήρα σε κλάσματα του δευτερολεπτου, έσωσε την ζωή μιας 80χρονης κυρίας η οποία δεν ήθελε να ζησει.. Θα ξαπλώσω το βράδυ ήρεμος κ χαρούμενος.

.