Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#528633
DAP έγραψε:Μη μου πεις οτι εχουν και αυτοι Τηνο; :innocent: :lol:


Το χρηματηστηριο της Τηνου εννοεις Ε? δεν εχουν φθασει σε τετοιο επιπεδο μπιζνας... :metalo:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#528648 Μου αρέσει που εδώ που βρίσκομαι τώρα έχει 1000 μποφόρ και κάθομαι στον αέρα και χαζεύω τη θάλασσα, απόλυτα ηρεμιστική φάση
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#528731 Μόνο η Βαυαρία γιορτάζει τον 15Αυγουστο. Γενικά τα βόρεια κρατίδια της Γερμανίας είναι Προτεστάντες και νότια Καθολικοί και κάποια μοιρασμένα στην μέση.
Είναι το μοναδικό κρατίδιο με 16 αργίες και δεν μ'αρέσει. :rant: :rant: :rant:
Εμείς στο κρατίδιο της Έσσης έχουμε μόνο 11 :( :( (άσχημο πράγμα ο προτεσταντισμός, χάνουμε αργίες :lol: )
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#528767
elteo έγραψε:Κατά τα άλλα η Ελλάδα έχει πολλές αργίες για να κάθονται οι τεμπέληδες Έλληνες.
Εντάξει αυτό δε νομίζω ότι το πιστεύει κανείς πραγματικά.
Το πρόβλημα δεν είναι πόσες ώρες δουλεύει ο Έλληνας (πολύ παραπάνω από άλλους λαούς) αλλά το παραγόμενο αποτέλεσμα. Με λίγα λόγια, πολύ δουλειά για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#528769
elteo έγραψε:Κατά τα άλλα η Ελλάδα έχει πολλές αργίες για να κάθονται οι τεμπέληδες Έλληνες. :lol:


Οι υποχρεωτικές αργίες στην Ελλάδα είναι μόνο 5 και οι υπόλοιπες είναι προαιρετικές ή κατ' έθιμο... Μπορεί ο εργοδότης να σε υποχρεώσει να δουλέψεις, αλλά θα πρέπει (θεωρητικά) να το πληρωθείς σαν αργία.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#528781
KiloMeater έγραψε:
elteo έγραψε:Κατά τα άλλα η Ελλάδα έχει πολλές αργίες για να κάθονται οι τεμπέληδες Έλληνες.
Εντάξει αυτό δε νομίζω ότι το πιστεύει κανείς πραγματικά.
Το πρόβλημα δεν είναι πόσες ώρες δουλεύει ο Έλληνας (πολύ παραπάνω από άλλους λαούς) αλλά το παραγόμενο αποτέλεσμα. Με λίγα λόγια, πολύ δουλειά για το τίποτα.

Ακριβώς ο έλληνας δουλεύει παραπάνω χωρίς ποιότητα (όσο άσχημο και αν ακούγεται αυτό).
Πάντως 13 αργίες έχει η Ελλάδα :shifty: , δεν βάζουμε τις τοπικές σε κάθε πόλη :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#528793
Thomas_C200K έγραψε:Ακριβώς ο έλληνας δουλεύει παραπάνω χωρίς ποιότητα (όσο άσχημο και αν ακούγεται αυτό).


Οχι μονο ασχημο αλλα και μη αληθες μιας και ειναι γενικολογο και υπαρχουν σε καθε επαγγελμα φωτεινες εξαιρεσεις που ειναι αδικο να βαζουμε ολους σε ενα τσουβαλι.
Ας πουμε λοιπον για μια μεγαλη η μικρη μεριδα Ελληνων που η ποιοτητα της δουλιας τους δεν ειναι ισαξια με τις ωρες εργασιας τους η και με την αμοιβη τους ακομα....
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#528797 Το πρόβλημα του Έλληνα δεν είναι αν δουλεύει πολύ ή όχι, αλλά αν είναι ζώο ή όχι

Μια μεγάλη ή μικρή μερίδα είναι ζώα, οπότε το περιβάλλον που θα τους βάλεις δεν παίζει κανένα ιδιαίτερο ρόλο
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#528806
DAP έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Ακριβώς ο έλληνας δουλεύει παραπάνω χωρίς ποιότητα (όσο άσχημο και αν ακούγεται αυτό).


Οχι μονο ασχημο αλλα και μη αληθες μιας και ειναι γενικολογο και υπαρχουν σε καθε επαγγελμα φωτεινες εξαιρεσεις που ειναι αδικο να βαζουμε ολους σε ενα τσουβαλι.
Ας πουμε λοιπον για μια μεγαλη η μικρη μεριδα Ελληνων που η ποιοτητα της δουλιας τους δεν ειναι ισαξια με τις ωρες εργασιας τους η και με την αμοιβη τους ακομα....

+100000000
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#528817 Μου αρέσει η.πρακτικότητα του μεταλλικού καλαμακίου, εξαιρετικό ως αναδευτηρι.
Bonus η παγωμένη αίσθηση όταν ρουφάςΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#528819
DAP έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Ακριβώς ο έλληνας δουλεύει παραπάνω χωρίς ποιότητα (όσο άσχημο και αν ακούγεται αυτό).


Οχι μονο ασχημο αλλα και μη αληθες μιας και ειναι γενικολογο και υπαρχουν σε καθε επαγγελμα φωτεινες εξαιρεσεις που ειναι αδικο να βαζουμε ολους σε ενα τσουβαλι.
Ας πουμε λοιπον για μια μεγαλη η μικρη μεριδα Ελληνων που η ποιοτητα της δουλιας τους δεν ειναι ισαξια με τις ωρες εργασιας τους η και με την αμοιβη τους ακομα....


Θα πρόσθετα ότι το σύστημά μας είναι χαμηλών δυνατοτήτων και η αγορά μας μικρή. Σαν εργαζόμενοι/μονάδες είμαστε αρκετά παραγωγικοί όταν βρεθούμε σε εύφορο έδαφος (π.χ. εξωτερικό, σε τομέα που είναι δυνατός ή αναπτύσσεται). :s_hang
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#528841 Μου άρεσε που επισημοποιήθηκαν άνευ απροόπτου οι ημερομηνίες της πατριδογνωσίας. 2+1 μέρες με ένα 8ωρο διάλειμμα για δουλειά. :s_whiteflag

Αναμένατε πολύ "φαΐ" στα γνωστά τοπικά, μιας κ θα έχω φέτος και συνοδοιπόρο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#528861
Thomas_C200K έγραψε:
KiloMeater έγραψε:
elteo έγραψε:Κατά τα άλλα η Ελλάδα έχει πολλές αργίες για να κάθονται οι τεμπέληδες Έλληνες.
Εντάξει αυτό δε νομίζω ότι το πιστεύει κανείς πραγματικά.
Το πρόβλημα δεν είναι πόσες ώρες δουλεύει ο Έλληνας (πολύ παραπάνω από άλλους λαούς) αλλά το παραγόμενο αποτέλεσμα. Με λίγα λόγια, πολύ δουλειά για το τίποτα.

Ακριβώς ο έλληνας δουλεύει παραπάνω χωρίς ποιότητα (όσο άσχημο και αν ακούγεται αυτό).
Πάντως 13 αργίες έχει η Ελλάδα :shifty: , δεν βάζουμε τις τοπικές σε κάθε πόλη :shifty: :lol:


5 επίσημες και υποχρεωτικές, όλες οι άλλες είναι προαιρετικές! :rtfm: