Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#444467 Εγώ δηλώνω μεσημεριανός τύπος, όσο χρόνια και αν περάσουν δεν νομίζω ότι θα προσαρμοστεί το βιολογικό μου ρολόι και θα ξυπνάω μετά τις 12. Μάλιστα μια περίοδο κορόιδευα (που να ήξερα :svivhaha: :svivhaha: ) αυτούς που ξυπνάνε πρωί ή δουλεύουν πολλές ώρες και τώρα σας γράφω έχοντας ήδη πιει τον πρώτο καφέ με μοναδικό εβδομαδιαίο οκτάωρο τα Σάββατα :lol:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#444479 Τι διάολο. Όλοι σας ξυπνάτε μετά τις 9:00.
Το μποτιλιάρισμα που βρίσκω κάθε πρωί στον Κηφισό, πως προκύπτει άραγε. :roll: :)
Άβαταρ μέλους
By DAP
#444480 Για να ονειρευτειτε λιγακι....

Ξυπνημα το πρωι ο,τι ωρα να'ναι....Μετα το πρωινο στοχευση επισκεψης (Σ/Μ,φαρμακειο,φουρνος η χασαπης) και εκκινηση.....Μετα εδω για ενημερωση και αναζωογονηση,μετα μεσημεριανο και σιεστα.....Το απογευμα βολτουλα,επιστροφη ,απασχοληση με τα σπιτισια χομπυ και υπνος καταβουληση....Ωχ κουραση αδελφε μου....

Μου αρεσει αυτη η ζωη....Δεν μ'αρεσει οταν αρχιζουν τα προβληματα υγειας.....
Άβαταρ μέλους
By otso
#444481 Ολοι κοιμαστε 4 αντε 4.5 ωρες το πολυ , δουλευετε πολλες ωρες , γαματε , βγαινετε καθημερινα , γυμναστηρια για χαλαρωση , παιδια αν εχετε ειναι ευτυχια δεν κουραζουν , εχετε χομπι , σπαταλατε χρονο εδω μεσα και αλλου , ριχνετε τα στροφηλικια σας ,εχετε λεφτα και χρονο να αγοραζετε συνεχως γκατζετ και να τα ξεσκιζετε κιολας , πολλοι εχετε και ερωμενες , που ειναι απολυτως ικανοποιημένες.
Θα ρωτησω και γω οπως ο καισαρας τους γαλατες .
ΕΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΟΙ;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#444493
otso έγραψε:ΕΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΟΙ;



Εικόνα

:rtfm: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#444522
DAP έγραψε:Για να ονειρευτειτε λιγακι....

Ξυπνημα το πρωι ο,τι ωρα να'ναι....Μετα το πρωινο στοχευση επισκεψης (Σ/Μ,φαρμακειο,φουρνος η χασαπης) και εκκινηση.....Μετα εδω για ενημερωση και αναζωογονηση,μετα μεσημεριανο και σιεστα.....Το απογευμα βολτουλα,επιστροφη ,απασχοληση με τα σπιτισια χομπυ και υπνος καταβουληση....Ωχ κουραση αδελφε μου....

Μου αρεσει αυτη η ζωη....Δεν μ'αρεσει οταν αρχιζουν τα προβληματα υγειας.....

Συνταξιούχος;;;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#444531 Οι παλιοί έλεγαν - το πρωϊνό πουλί πιάνει το σκουλίκι - δηλαδή αρχίζοντας το πρωί τις δουλειές κερδίζεις την ημέρα σου, αν θέλεις, αν θέλεις να την σπαταλίσεις στο κρεβάτι no problem, πρέπει όμως να θυμόμαστε ότι ο χρόνος είναι πάντα εναντίον μας από την ημέρα που γεννιόμαστε και αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι δεν τον σπαταλάμε, ο χρόνος είναι το πολυτιμότερο αγαθό που μας έδωσε η ζωή.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#444534 Εγώ έχω ίσως το χειρότερο ωράριο εργασίας (κυλιόμενες βάρδιες για όσους γνωρίζουν)...
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να μην έχεις ρυθμίσει το βιολογικό σου ρολόι..
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#444535
gianik έγραψε:Εγώ έχω ίσως το χειρότερο ωράριο εργασίας (κυλιόμενες βάρδιες για όσους γνωρίζουν)...
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να μην έχεις ρυθμίσει το βιολογικό σου ρολόι..


To ζεί ο μεγάλος γιός, είναι εκνευρισμός στα κόκκινα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#444538
gianik έγραψε:Εγώ έχω ίσως το χειρότερο ωράριο εργασίας (κυλιόμενες βάρδιες για όσους γνωρίζουν)...
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να μην έχεις ρυθμίσει το βιολογικό σου ρολόι..

μήπως θες να πιάσουμε το θέμα της σύνταξης; ε θέλεις; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#444540
δηλαδή αρχίζοντας το πρωί τις δουλειές κερδίζεις την ημέρα σου,


Ναι, αλλά για όσους κάνουν πρωινές δουλειές, η πλειονότητα, όχι όλοι.
Γενικώς, το φως της ημέρας σε ξυπνάει.&-, όλα τα άλλα είναι είτε εξαίρεση από τον κανόνα, είτε απλά προσαρμογή στις απαιτήσεις/συνθήκες που είμαστε ενταγμένοι. Π.χ. ο εκάστοτε ντιτζέις που δουλεύει σε ένα μαγαζί 11 το βράδυ με 6 τα ξημερώματα, μετά πάει σπίτι του να φάει και να μπανιαριστεί και να βγάλει και το σκύλο βόλτα και στο φινάλε να κοιμηθεί στις 8 π.μ. και μέχρι τις 3 μ.μ., απλά έχει προσαρμοστεί σε ένα ωράριο που του έχει επιβληθεί έξωθεν.
Αν αφήσει τον εαυτό του ελεύθερο, χωρίς δεσμεύσεις παρουσίας ή δραστηριότητας συγκεκριμένες ώρες, μέσα σε λίγο καιρό θα προσαρμοστεί με τα εξής πραγματάκια: το πρωινό ξύπνημα με το φως της μέρας στην περιοχή που διαβιεί, και τις ώρες του ύπνου που θέλει ο οργανισμός του και η ηλικία του (άλλες ώρες θέλει το βυζανιάρικο, άλλες ο μαθητής, άλλες ο 70άρης συνταξιούχος, μιλάμε για το ίδιο πρόσωπο σε διάφορες φάσεις της ζωής του).
Το λέει και η επιστήμη. :rtfm:

Το κυλιόμενο σε κάνει σμπαράλια, είναι γεγονός. :(
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#444543
dstou έγραψε:Αν αφήσει τον εαυτό του ελεύθερο, χωρίς δεσμεύσεις παρουσίας ή δραστηριότητας συγκεκριμένες ώρες, μέσα σε λίγο καιρό θα προσαρμοστεί με τα εξής πραγματάκια: το πρωινό ξύπνημα με το φως της μέρας στην περιοχή που διαβιεί, και τις ώρες του ύπνου που θέλει ο οργανισμός του...


αυτό δεν είναι καθολική αλήθεια σε καμιά περίπτωση, εγώ και όσους γνωρίζω (και κάνω παρέα) έχουμε την τάση του βρικόλακα από πολύ νεαρή ηλικία

και παρόλο που μας "επιβάλλεται ωράριο έξωθεν" η τάση για βρικολακιασμό παραμένει και με την πρώτη ευκαιρία συμβαίνει στο έπακρο (παρασκευή προς σάββατο κοιμάμαι πάντα 7-8 το πρωί και δεν μιλάω για έξοδο)

γενικά μην απορρίπτεις το ξενύχτι, το να ζεις βράδυ έχει αμέτρητα θετικά και πάνω από όλα ηρεμία/ησυχία

μάλιστα χαρακτηριστικό παράδειγμα δικαίωσης είναι οι γονείς φίλου που μετά από τόσα χρόνια που την έλεγαν στο φίλο για τη ζωή του γενικότερα και τα ξενύχτια σαν συνταξιούχοι ανακάλυψαν και αυτή πόσο τέλεια είναι η ζωή τη νύχτα και έστω και μιάμιση 10ετια+ καθυστερημένα γύρισαν και του είπαν "τελικά είχες δίκιο" :lol:
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 18 Οκτ 2017, 13:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dstou
#444544 To λινκ το διάβασες? Έστω το απόσπασμά του που έβαλα πριν μερικά ποστς? Προφανώς και υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα, γι' αυτό είναι οι εξαιρέσεις και οι κανόνες άλλωστε.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#444546 έχω διαβάσει πολλά για το θέμα, απλά από προσωπική εμπειρία το να υπάρχω μέρα είναι κάτι που με κάνει να υποφέρω και να γερνάω πρόωρα


η δική μου φυσική τάση θα ήταν τώρα να κοιμάμαι και είμαι στο απόγειο μου υπό νορμάλ συνθήκες κατά τις 1-2 τα ξημερώματα

πιστεύω ότι πολλοί καταπιέζονται να προσαρμοστούν στο "πρέπει" δεν είναι και τόσες οι εξαιρέσεις και απόδειξη είναι αυτοί που χαπακώνονται για να κοιμηθούν τα βράδια.. (που είναι παρα πολλοί)
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 18 Οκτ 2017, 13:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#444547
QsisVTS έγραψε:
gianik έγραψε:Εγώ έχω ίσως το χειρότερο ωράριο εργασίας (κυλιόμενες βάρδιες για όσους γνωρίζουν)...
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να μην έχεις ρυθμίσει το βιολογικό σου ρολόι..

μήπως θες να πιάσουμε το θέμα της σύνταξης; ε θέλεις; :shifty:
Ποιας σύνταξης ρε Γιώργο;
Στα 40 χρόνια υπηρεσίας θα βγω κ αν ...