Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#572991
224v έγραψε:μοτερ 6000 ιπποι


Έκαστο. 23160 ίπποι συνολικά. http://www.hellenicnavy.gr/el/o-stolos- ... itsos.html


224v έγραψε:για αθορυβη πλευση


Αναγκαστικά όλα τα Υ/Β κινούνται με άλλα μέσα πλην ΜΕΚ, καθώς δεν υπάρχει αέρας διαθέσιμος (εκτός από το βάθος περισκοπίου όπου τα ντιζελοκίνκητα μπορούν να σηκώσουν σωλήνες εισαγωγής και εξάτμισης). Παλιότερα είχαν μπαταρίες, τώρα με κυψέλες και τα πολύ ζόρικα είναι με πυρηνικούς αντιδραστήρες.

Η αθόρυβη πλεύση είναι θέμα σχεδίασης του κήτους και κυρίως της προπέλας.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#573019 Στην ξεναγηση δεν τα ξεκαθαριζαν όλα ειδικα για το Υ/Ο ταχύτητες αριθμο τορπιλλων κλπ. γελοντας ειπα ότι θα τα βρουμε στο διαδυκτιο και φυσικα κατά καποιο τροπο συμφωνησαν..
για το Ριτσος ειπαν ότι σε πληρη ταχυτητα για να μην εντοπιζουν τα καυσαερια του εχει τροπο να τα βγαζει μεσα στη θαλασσα και ετσι να μην γινεται στοχος θερμικων ανιχνευτών. Και εγω παραξενευτηκα για το 6000 και ταχυτητα 38 όπως ειπαν...με τις 4 μηχανες είναι πολύ λογικο αλλα 1000 αυτονομια???
Άβαταρ μέλους
By drdino
#573021 H αυτονομία θα είναι στην βέλτιστη ταχύτητα πλεύσης, όχι στην μέγιστη.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#573032 Πτώση από 6 μέτρα ύψος, 37 ετών εργάτης. Τα κατέστρεψε όλα πάνω από τον αστράγαλο, ενδοαρθρικά κτλ.

Δε μου αρέσει που μου βγήκε αυτό το χουνέρι Σαββατιάτικα στην εφημερία.

3μιση ώρες, αλλά τουλάχιστον το αποτέλεσμα φαίνεται να άξιζε. Χαλάλι το Σάββατο κ όλα.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Τον έχω πιει το τελευταίο 2μηνο με τη μετακόμιση κ 3 εβδομάδες εφημερία (ευτυχώς από το σπίτι back up) από τις τελευταίες 4. Ελπίζω από Παρασκευή να φτιάξει :)

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#573037
gianik έγραψε::lipsealed:
Μπραβο ρε peter.,. :s_howdy

ευχαριστώ Γιάννη
Έκανα επίσκεψη 7-9 το πρωί κ λέω σε έναν συνάδελφο που ήθελε να περάσει στις 10 από το νοσοκομείο για να μιλήσουμε για ένα powerpoint: "να τα πούμε καλύτερα αύριο μιας κ τελείωσα ήδη"
στις 9:15 σκάει συναγερμός πως έρχεται πολυτραύμα. Πόσο γκαντέμης :slap:
Μόλις το άκουσα πως έγινε, κατάλαβα ότι πάει το Σάββατο μάλλον.
Στις 13:00 τον βάλαμε χειρουργείο, 4μιση έκανα το τελευταίο ράμμα. Είχε κ αλλεργία στο νικέλιο κ δε μπορούσα να το ράψω με το συρραπτικό μπαμ μπαμ :lol:
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 25 Μαρ 2019, 23:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#573042
gianik έγραψε:Τις βιδες πως τις βιδωνετε;;;; :(
Με επαναφορτιζομενο;;;;; :lol:

υπάρχει κ αντάπτορας πάνω στο τρυπάνι, δλδ γίνεται όπως το black n decker. αλλά προσωπικά τις βιδώνω με το χέρι, ειδικά σε αυτόν. σε μεγαλύτερους με κόκκαλο βούτυρο κ σε τέτοια κατάγματα που όλα είναι σπασμένα, καλό είναι να έχεις το feeling που πιάνει κ που όχι καλά η βίδα.

Εικόνα

:)
Άβαταρ μέλους
By sargus
#573048
PeterPan έγραψε:καλό είναι να έχεις το feeling που πιάνει κ που όχι καλά η βίδα.



Αυτή είναι μια κουβέντα που θα ήθελα να ακούσω από το γιατρό μου. (Και από το μηχανικό μου, χαχα).
Μπράβο σου ρε φίλε, είσαι μερακλης στη δουλειά σου!!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#573060
gianik έγραψε:Εικόνα


+1000 :lipsealed:

Έχει μια προσφορά το Lidl σε δραπανοκατσάβιδο αύριο πάντως, αν χρειαστείτε για καβάντζα! :lol:
https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=24479
Άβαταρ μέλους
By dimik
#573062 Ενώ έχω μεγάλη αντοχή σε θλαστικα τραύματα, ίσως λόγω εμπειρίας, τα ορθοπεδικά όταν τα βλέπω για κάποιον λόγο ανατριχιάζω

Κατά τα άλλα μπράβο γιατί από ότι καταλαβαίνω έχεις τα προσόντα που ξεχωρίζουν τον γιατρό από τον στυγνο επαγγελματία.

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#573065 Μου αρέσει που γύρισα προ ολίγου από αυθόρμητη και στο φτερό κανονισμένη τριημεράρα στη Θεσσαλονίκη. :inlove:

Δε μου αρέσει που γύρω στις 21:30 πάθαμε λάστιχο, το οποίο όμως αντικατεστάθη εντός ωρίτσας με διάφορα ευτράπελα.

Μου αρέσει που απτόητοι από το συμβάν περάσαμε από γνωστούς στη Βέροια, με την επιστροφή για Αθήνα να ξεκινάει αισίως στις 3:00. :lol: