Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#559227
kyr80 έγραψε:Θα το γράψω εδώ, γιατί δεν ξέρω που κολλάει... Μιας και γράφουμε τόσες μλκίες όλο το χρόνο, θα μοιραστώ κάτι, που ίσως μας κάνει όλους σοφότερους και καλύτερους...
Δεν μου αρέσει ως τώρα το 2019....
Ο πατέρας μου με όγκο στον κεφάλι... Η επιτροπή τον απέρριψε(με κομματικά κριτήρια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) για μια θεραπεία. Και ευτυχώς που μπορούμε να πληρώσουμε ιδιωτικά για να γίνει. Να γίνει, για να έχουμε μια ελπίδα. Και ότι προσπαθήσαμε να κάνουμε το καλύτερο. 81 ετών. Είδε παιδιά-εγγόνια, και μια καλύτερη ζωή από αυτή που του προσδοκούσε σαν οικογενειακή αφετηρία. Αν είναι να "φύγει" όμως, ας μην φύγει ταλαιπωρημένος στα νοσοκομεία, και με άλλη εικόνα από αυτήν που έχουμε όλοι για αυτόν. Ας μην ξυπνήσει ένα πρωί ξαφνικά, αν πρέπει να τον αποχωριστούμε.

Αυτό είναι ένα ευχάριστο από όσα έζησα το 2019. Η ελπίδα ότι ο πατέρας μου ίσως γίνει καλά. Πάμε στο δυσάρεστο....
Μέχρι προχθές το βράδυ, είχαμε το φόβο και τις ενδείξεις για πνευμονική εμβολή της συζύγου. Αφού πέρασε ανήμερα πρωτοχρονιά στο νοσοκομείο Καρδίτσας(πρώτη εκδρομή μετά από 3 χρόνια), εξετάσεις και κόντρα εξετάσεις ανά 2 ώρες μας έδειχναν πιθανότερο την πνευμονική εμβολή. Μέχρι να γίνει το σπινθηρογράφημα και να πάρουμε τα αποτελέσματα, ήταν οι ώρες που κράτησαν αιώνας. Προφανώς όλα ιδιωτικά, για να προσπεράσουμε τις διαδικασίες. Και περνάν από μπροστά σου ξαφνικά, ότι έζησες σχεδόν 20 χρόνια με έναν άνθρωπο. Και τα 2 μωρά στα πίσω καθίσματα, να παίζουν... Και να μην ξέρεις τι θα κάνεις μαζί τους, αν... Και δε σε νοιάζει τίποτα άλλο. Ούτε το λίγων ωρών αμάξι που πήρες. Πόσες φορές σαν ηλίθιοι, δεν έχουμε τσακωθεί εδώ μέσα, για 4 ρόδες και 1 τιμόνι.....
Τελικά δεν είναι κάτι το μη αναστρέψιμο, αφού πήραμε φυσιολογικές ενδείξεις. Και η τελευταία επίσκεψη στον γιατρό(+48 ώρες για να φύγει η ραδιενεργή επίδραση της συζύγου), μας έφερε στα "φυσιολογικά" μας... Πόσο βαρετά αλλά και όμορφα είναι τα ανούσια φυσιολογικά μας. Το ψήσιμο από χωριάτικα λουκάνικα... Η βόλτα στο βουνό με το καινούριο παιχνίδι...
Μετά από 48 ώρες ωραίο "μαρτύριο". Αφού η σύζυγος δεν μπορούσε να έρθει σε επαφή με τα δίδυμα, είχαμε γολγοθά.... Την πεθερά να έρθει από τη χιονισμένη Χαλκιδική με ταξί, γιατί ο μλκας ξέχασα να βάλω τα χειμερινά λάστιχα στο punto. Το ξενύχτι με τα άρρωστα δίδυμα. Την πρωινή περιπέτεια από το σπίτι μου στη Σοφούλη μέχρι την Περαία(που μένει η νταντά), για να την φέρω σπίτι. 7μιση το πρωί σε μια κατάσταση από χιόνι που δεν είχα δει ποτέ στη Θεσσαλονίκη. Μετά ταξίδι στη Χαλκιδική, για να έχω τη βοήθεια με τα μικρά, μέχρι να περάσει η επίδραση του φαρμάκου στη σύζυγο. Για να φτάσουμε πριν καμιά ώρα, που με "απάλλαξαν" από την φύλαξη των διδύμων λόγω ύπνου τους....

Αυτά.... Εντυπώσεις από το ντάτσουν σύντομα...


:omg:

Περαστικά σε όλα Κυριάκο, ελπίζω να τα θυμάστε σαν ένα κακό περιστατικό χωρίς άλλες συνέπειες (όσο γίνεται)!

Αν χρειαστεί βοήθεια (και με τα παιδιά) σφύρα. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#559260 Σας ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση.
markvag έγραψε:
Αν χρειαστεί βοήθεια (και με τα παιδιά) σφύρα. :s_wink


Μάρκο και μόνο που το σκέφτηκες και το πρότεινες σε υπερευχαριστώ

< Note >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#559308 Πω ρε φίλε, περαστικά κι αγύριστα να ναι...
Αυτή η αναμονή σου κόβει χρόνια απ τη ζωή σου.. Το ειχαμε περάσει εμείς με τη γυναίκα μου έγγυος και γω να έχω κανει εγχείρηση αφαίρεσης θυροειδή και να περιμένουμε βιοψία γιατί υπήρχε υποψία καρκίνου.... Μιλάμε για χέσιμο όχι αστεία, και όταν με πήρε ο γιατρός έχασα 10 χρόνια απ τη ζωή μου μέχρι να μου πει οτι όλα είναι εντάξει.. Και μετα κλάματα και αγκαλιες και πανηγύρια.. Και επιστροφή στη γλυκιά ρουτίνα της καθερινοτητας όπως σωστα ειπες.. Γμσε τα μη σου τύχουν.

Και μπήκα να γράψω οτι μ έχει παει γαμιωντας η νέα χρονιά!
Αρρώστησα στο τέλος της άδειας, πάω για δουλεια με πυρετό 1η μέρα, φεύγοντας ξυνω την πίσω πόρτα της άλφα σε μια κολόνα στο γκαράζ σαν κουλάδι, την επόμενη μέρα αναρρωτική, κολλάω και τον μικρο και τη βγαλαμε όλο το ΣΚ μέσα. Ευτυχώς απλή ιωση, την περάσαμε σε 3 μέρες.
Και σήμερα για μια |λογοκρισία| σεμινάριο τρώω και κλήση.. Γμσε τα ρε φίλε.

Άντε καλη χρονιά είπαμε? :D

< >
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#559315 Περαστικά να ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου. Έσκασαν πολλά μαζεμένα και στον δικό μου ,μικρό ηλικιακά, κλειστό περίγυρο και οριακά μπορώ να κάνω ...relate.
Γρήγορα μακρινή ανάμνηση τα κακά.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#559367
kovathe έγραψε:έχω κανει εγχείρηση αφαίρεσης θυροειδή και να περιμένουμε βιοψία γιατί υπήρχε υποψία καρκίνου....

Και να είχες μάλλον αδιάφορο, δύσκολα να πάει αλλού από κει (προετοιμάζομαι εγω για όλα τα σχετικά σενάρια..)

Περαστικά kyr, προσπάθησε να διατηρείς την αισιοδοξία σου και να μην το βάζεις κάτω ο,τι και να γίνει, εύκολο να το λες και δύσκολο να το κάνεις αλλά δεν υπάρχει και κάτι άλλο που να μπορείς να κάνεις
Άβαταρ μέλους
By 224v
#559422 Να είναι όλα καλα Κυριακο, και σε μας ετυχε θανατος ανημερα της πρωτοχρονιας!! συγγενης της γυναικας μου. 80φευγα αλλα πολύ αγαπητη.. είμασταν μαζυ στην Πετρα ιορδανιας ένα μηνα πριν... χωρις να εχει ενδείξεις για τιποτα μετα από 15 μερες κατερευσε απότομα και εφυγε την πρωτοχρονιά κανεις δεν πιστευει ότι συνεβει ετσι απότομα..
Οι συμπτωσεις είναι απίστευτες, πρωτοχρονιά ειχε γενεθλια ο γιος της γιορταζε η κορη και "εφυγε" και αυτή,,,, δεν εμαθε τι συνεβει γιατι οι εξετασεις όταν βγηκαν ηταν πλεον σε κωμα….
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#559428 Συλληπητήρια! Δεν θέλω να γίνω γραφικός αλλά επειδή λες ότι δεν είχε τίποτα, μήπως κόλλησε κάτι εκεί στην Ιορδανία; Κάντε και οι υπόλοιποι κανά τσεκ απ καλού κακού :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#559442 Περαστικά σε όλους, το βασικό είναι να κοιτάζουμε στα μάτια ό,τι δυσκολίες μας κάθονται.

Εμένα ο χρόνος με βρήκε προπαραμονή στο Σισμανόγλειο για εξετασούλες (λεμφαδενοπάθεια), και μέχρι αύριο εσώκλειστος με αντιβίωση.
Περιττό να πω ότι έκανα κακάκια, κολλητός γιατρός έφτασε στο σημείο να θέλει να με φαπιάσει για να ηρεμήσω.
Λίγες ώρες πριν αλλάξει ο χρόνος πέθανε η μητέρα γνωστού, η οποία ήταν σε κώμα με πολυοργανική ανεπάρκεια.

Ψυχραιμία και θετική ψυχολογία σε ΟΛΑ, κοιτάμε ΜΟΝΟ μπροστά, και να εκτιμάμε τη (γλυκιά όπως σωστά έγραψε ο σύγγαυρος) ρουτίνα μας.

:superman:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#559470
Dimitris_P έγραψε:Συλληπητήρια! Δεν θέλω να γίνω γραφικός αλλά επειδή λες ότι δεν είχε τίποτα, μήπως κόλλησε κάτι εκεί στην Ιορδανία; Κάντε και οι υπόλοιποι κανά τσεκ απ καλού κακού :lipsealed:


Οχι δεν συνεβει αυτο, απλα ηταν γεματη καρκινο που ομως δεν την ενοχλουσε με πονους, οποτε δεν ειχε καταλαβει τιποτα. Και ξαφνικα ενοιωσε κουραση και δεν ηθελε να φαει, την πηγαν στο νοσοκομειο και με τις πρωτες εξετασεις καταλαβαν... και δεν χρειάστηκε να την ταλαιπωρήσουν τζαμπα... Καπνιζε 3 πακετα τη μερα.... σε ολους μας εκανε εντυπωση. :(
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#559572
Dimitris_P έγραψε:
224v έγραψε: Καπνιζε 3 πακετα τη μερα.... σε ολους μας εκανε εντυπωση. :(


:hmmm:


Κλασική περίπτωση δικαιολογίας των καπνιστών , ξέρω εναν που κάπνιζε τρία πακέτα και έζησε μέχρι τα 80.

Εγώ ξέρω εναν (τον πατέρα μου :( ) που πήγε στα 68, τρία πακέτα και αυτός.
Έναν ακόμα στην οικοδομή μας που στα 55 έπαθε έμφραγμα, κόψτω το ρημάδι του λέγαμε αυτός συνέχιζε, την υγειά μας να έχουμε να καπνίζουμε έλεγε , στα 60 καρκίνος του πνεύμονα σε 6 μήνες τον εξαΰλωσε!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#559609
Dimitris_P έγραψε:
224v έγραψε: Καπνιζε 3 πακετα τη μερα.... σε ολους μας εκανε εντυπωση. :(


:hmmm:

μας εκανε εντυπωση που εφταε σε αυτή την ηλικια και δεν ειχε καμια ενοχληση σε κανενα οργανο του σωματος. Δεν εκανε εξετασεις γιατι δεν ειχε κατι να την πειραζει σε φαγητα, κ.λ.π. ειχε αντοχες.. πχ, στη Κρακοβια κατεβηκε τα 450 σκαλοπάτια.... για τα αλατορυχεια ολη μερα στο Αουσβιτσ και δεν παραπονεθηκε…. με κρυο περιπου στο 0 …. ολη μερα γυριζαμε περπατητα κ.λ.π. κανενα πρόβλημα.... ενώ τελικα ηταν ο οργανισμος της και τα οργανα κατεστραμμένα...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#559698 Μπορεί να πονουσε αλλά να μην έδινε σημασία ή γενικά να άντεχε τον πόνο και να είχε συνηθίσει.
Η γιαγιά μου: όταν την πήγαμε σε γιατρό για τη μέση της και της έβγαλε ακτινογραφία, δεν πίστευε ο άνθρωπος πως μπορούσε κάποιος να φτάσει σε τέτοιο σημείο (διαλυμενοι και συμπιεσμένοι σπονδυλοι) και να στέκεται ακόμη σχετικά αγόγγυστα και να κάνει και όλες τις δουλειές της.
Μήπως και αυτή ήταν καμία τέτοια περίπτωση;