Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#537986
mousatos έγραψε:
red_monster έγραψε:Ο μουσατος λέει ότι χαράς ευαγγέλιο σε αυτόν που γα φορτωθεί την μπουφετζου.


Ο mousatos δεν έγραψε πουθενά μπουφετζού . Λυπάμαι τον "άλλον" γιατί τέτοια συμπεριφορά θα έχει να αντιμετωπίσει όταν τελειώσουν τα μέλια .


Aυτό βασικά, απλά ο rm θα το διαπιστώσει στη πορεία.
Εύχομαι να μη χρειαστεί και να διάγει τον καλύτερο βιο, τον
βίο αβίωτ...ανθόσπαρτο ήθελα να πω. :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#537990
red_monster έγραψε:
mousatos έγραψε:
red_monster έγραψε:Ο μουσατος λέει ότι χαράς ευαγγέλιο σε αυτόν που γα φορτωθεί την μπουφετζου.


Ο mousatos δεν έγραψε πουθενά μπουφετζού . Λυπάμαι τον "άλλον" γιατί τέτοια συμπεριφορά θα έχει να αντιμετωπίσει όταν τελειώσουν τα μέλια .


Γιατί το έλαβες σαν απαξιωτικό χαρακτηρισμό το μπουφετζου; :dizzy:

Η πολύ σιγουριά θα σας φάει στις και τη στις ανθρώπινες σχέσεις

μπουφετζού κατά 99.9999% είναι η ειδικότητά της στα χαρτιά, καλά τα λέει ο red
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#538002
21 quadra έγραψε:Εδώ ακόμα και εταιρίες πχ τηλεφωνίας μιλάνε στα γραπτά τους στον ενικό, κάνε αυτό, πάρε εκείνο, πληκτρολόγισε αυτό, κλπ, πόσο μάλλον η κοπελιά μπορεί να είχε μια άσχημη στιγμή ή είναι το στύλ της αυτό ( είμαι 16 και σας γαμώ τα λύκεια ) και δεν την είχαν ακόμα καταλάβει πως συμπεριφέρεται, όπως και να έχει το κατάστημα φέρει την ευθύνη της συμπεριφοράς και την εμφάνισης του προσωπικού του.


Αυτό είναι 100% οδηγία της εταιρίας για να φαίνεται πιο φιλική και άμεση η επικοινωνία. Πολλές το κάνουν έτσι παγκοσμίως, δεν έχει να κάνει με αγένεια του υπαλλήλου.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#538006
funkyreverend έγραψε:
21 quadra έγραψε:Εδώ ακόμα και εταιρίες πχ τηλεφωνίας μιλάνε στα γραπτά τους στον ενικό, κάνε αυτό, πάρε εκείνο, πληκτρολόγισε αυτό, κλπ, πόσο μάλλον η κοπελιά μπορεί να είχε μια άσχημη στιγμή ή είναι το στύλ της αυτό ( είμαι 16 και σας γαμώ τα λύκεια ) και δεν την είχαν ακόμα καταλάβει πως συμπεριφέρεται, όπως και να έχει το κατάστημα φέρει την ευθύνη της συμπεριφοράς και την εμφάνισης του προσωπικού του.


Αυτό είναι 100% οδηγία της εταιρίας για να φαίνεται πιο φιλική και άμεση η επικοινωνία. Πολλές το κάνουν έτσι παγκοσμίως, δεν έχει να κάνει με αγένεια του υπαλλήλου.


Ετσι ειναι. Βασικα αυτο ειναι και το δικο μου σκεπτικο που με κανει να προσπαθω να περναω στον ενικο οσο ταχυτερα γινεται. Θεωρω οτι ο πληθυντικος κραταει σε μια αποσταση τους ανθρωπους και προσωπικα προτιμω την αμεσοτητα/φιλικοτητα του ενικου.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#538016
George_Prix έγραψε:Ετσι ειναι. Βασικα αυτο ειναι και το δικο μου σκεπτικο που με κανει να προσπαθω να περναω στον ενικο οσο ταχυτερα γινεται. Θεωρω οτι ο πληθυντικος κραταει σε μια αποσταση τους ανθρωπους και προσωπικα προτιμω την αμεσοτητα/φιλικοτητα του ενικου.


Αυτό είναι το βασικότερο πλεονέκτημα του πληθυντικού ευγενείας και γιαυτό τον χρησιμοποιώ.
Και στις συναναστροφές με ανθρώπους που δεν θα ξαναδώ, αλλά και κυρίως στην δουλειά μου, θέλω απαραίτητα να τηρούνται οι αποστάσεις που λες.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#538150
Andreasdik έγραψε:
KiloMeater έγραψε:εγω πάλι τον ενικο φορα παρτιδα απο αγνωστο τον θεωρω αγένεια και θα απαντήσω με πληθυντικούς σε υπερθετικό βαθμό


Συμφωνώ.
Το να μιλάς σε αγνώστους στον ενικό είναι τελείως αγενές.

Αυτό όμως που δεν μ’ αρέσει καθόλου είναι το Αμερικάνικο “sir” και “madam”.
Το βρίσκω πολύ προσποιητό.


Αγγλικό!!! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#538151
funkyreverend έγραψε:
21 quadra έγραψε:Εδώ ακόμα και εταιρίες πχ τηλεφωνίας μιλάνε στα γραπτά τους στον ενικό, κάνε αυτό, πάρε εκείνο, πληκτρολόγισε αυτό, κλπ, πόσο μάλλον η κοπελιά μπορεί να είχε μια άσχημη στιγμή ή είναι το στύλ της αυτό ( είμαι 16 και σας γαμώ τα λύκεια ) και δεν την είχαν ακόμα καταλάβει πως συμπεριφέρεται, όπως και να έχει το κατάστημα φέρει την ευθύνη της συμπεριφοράς και την εμφάνισης του προσωπικού του.


Αυτό είναι 100% οδηγία της εταιρίας για να φαίνεται πιο φιλική και άμεση η επικοινωνία. Πολλές το κάνουν έτσι παγκοσμίως, δεν έχει να κάνει με αγένεια του υπαλλήλου.


Φυσικά, αλλά είναι και περίεργο σε μια κοινωνία, με μεγάλο power distance κατά Hofstede, όπως η Ελληνική. Αν θέλουν να γίνουμε φιλαράκια, ας μου κάνουν μια γενναία έκπτωση, και ας με πούνε και καρντάση...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#538169
georgetz έγραψε:
mousatos έγραψε:
red_monster έγραψε:Ο μουσατος λέει ότι χαράς ευαγγέλιο σε αυτόν που γα φορτωθεί την μπουφετζου.


Ο mousatos δεν έγραψε πουθενά μπουφετζού . Λυπάμαι τον "άλλον" γιατί τέτοια συμπεριφορά θα έχει να αντιμετωπίσει όταν τελειώσουν τα μέλια .


Aυτό βασικά, απλά ο rm θα το διαπιστώσει στη πορεία.
Εύχομαι να μη χρειαστεί και να διάγει τον καλύτερο βιο, τον
βίο αβίωτ...ανθόσπαρτο ήθελα να πω. :shifty: :lol:


Αν νομίζεις ότι τα θηλυκά δεν μπορούν να κρυφτούν όσο χρειαστεί πλανάσαι πλάνην οικτρά.

Το κόλπο για να ελαχιστοποιήσεις τις απώλειες είναι να είναι φραγκάτη, όλα τα άλλα αλλοιώνονται με το πέρασμα του χρόνου. Να σου έρθει η γκρίνια, να σου μείνει και κάτι :rtfm:
Διαβάζω junior gt από το πρωτότυπο, τα έχει πει πριν από εμάς για εμάς :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#538170 Το κόλπο είναι να έχεις εσύ φράγκα και να τις αλλάζεις όταν βαριέσαι. Κάποιοι πληρώνουν πολλά εκατομμύριο για να έχουν αυτό το προνόμιο.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#538171
mousatos έγραψε:Το κόλπο είναι να έχεις εσύ φράγκα και να τις αλλάζεις όταν βαριέσαι. Κάποιοι πληρώνουν πολλά εκατομμύριο για να έχουν αυτό το προνόμιο.



Με κάποια πρέπει να κάνεις και ένα παιδί βρε μουσάτε μου. Αλλιώς σε ποιόν θα αφήσεις τα λεφτά και τα ντουκάτια που με τόσο κόπο απέκτησες ?
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#538176
REALZEUS έγραψε:
Andreasdik έγραψε:
KiloMeater έγραψε:εγω πάλι τον ενικο φορα παρτιδα απο αγνωστο τον θεωρω αγένεια και θα απαντήσω με πληθυντικούς σε υπερθετικό βαθμό


Συμφωνώ.
Το να μιλάς σε αγνώστους στον ενικό είναι τελείως αγενές.

Αυτό όμως που δεν μ’ αρέσει καθόλου είναι το Αμερικάνικο “sir” και “madam”.
Το βρίσκω πολύ προσποιητό.


Αγγλικό!!! :rtfm:


Έζησα δυο χρόνια στην Αγγλία και ούτε μια στιγμή δεν μου φάνηκε τόσο επιτηδευμένο.
Στην Αμερική το λένε διαφορετικά, γιαυτό είπα για το αμερικάνικο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#538227 Δεν μου αρέσει που με τόσους ευγενικούς στο forum κανείς δεν μιλάει στο πληθυντικό. :s_tongue :s_tongue