Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#537801 Όταν μου το κάνουν αυτό στο εξωτερικό και δεν μιλάνε αγγλικά, τους αρχίζω και εγώ στα ελληνικά και γίνεται κώλος η κατάσταση.
Στην Μαδρίτη μια φορά στο μετρό έτυχε και ήταν και κάποιοι άλλοι Έλληνες στην ουρά για τα εισιτήρια (δεν τους γνώριζα) και κατάλαβαν το τρολλάρισμα και άρχισαν να διαμαρτύρονται και αυτοί στα ελληνικά :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#537869 Άκυρη η συμπεριφορά της κοπέλας μόνο ως προς την χρήση του ενικού. Υπάρχει και στη γλώσσα μας ο πληθυντικός ευγένειας.
Στα λοιπά το αντιμετωπίζω με χιούμορ όπως μου έχει τύχει και μένα εκτός Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#537870
Scotch έγραψε:Δεν μου άρεσε το σκηνικό σήμερα στον . στο Σύνταγμα:

Η κοπελιά που έφτιαχνε τον καφέ δεν ήξερε ή (το πιθανότερο) είχε άρνηση να μιλήσει αγγλικά.

Κοπέλα: Θέλεις (ενικός εννοείται) γάλα μέσα στον καφέ σου; (χωρίς να κοιτάει κάποιον συγκεκριμένα)
Τουρίστας (καλοβαλμένος μάλιστα): (αμίλητος μιας και δεν καταλάβαινε καν ότι απευθύνεται σ' αυτόν)
Κοπέλα: Θέλεις γάλα, λέμε, μέσα στον καφέ σου; (αυτή τη φορά τον κοίταζε)
Τουρίστας: ψελίζει ένα ... "in english plz?"
Κοπέλα: ΓΑΛΑ?? (στα ελληνικά και δυνατά, και σαν να μιλούσε σε καθυστερημένο)
Τουρίστας: yes please (εμφανώς ενοχλημένος από τον τρόπο)
Κοπέλα: ε πες το ρε μεγάλε

Του δίνει τον καφέ...
Τουρίστας: thank you
Κοπέλα: παρακαλώ (με ύφος Δ.Υ.)

.... για πολλές σφαλιάρες όμως...


:lol: :lol:

Καλά του ξηγηθηκε
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#537875 Με αφορμή το παραπάνω δεν μου αρέσει ο πληθυντικός ευγένειας.
Ότι πιο άχρηστο για μένα από μόδες που έχουμε φέρει από έξω.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#537876
mousatos έγραψε:Εγώ λυπάμαι αυτόν που θα τη φορτωθεί-παντρευτεί.



Μουσατε μου που ζεις; Η πλειοψηφία των σύγχρονων γυναικών είναι οικονομικά ανεξάρτητες (για να μην πούμε καλύτερα αμειβόμενες από τα αρσενικά).

Εσυ δεν είχες άσχημα πρωινά στη δουλειά ; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#537877
NickTG έγραψε:Με αφορμή το παραπάνω δεν μου αρέσει ο πληθυντικός ευγένειας.
Ότι πιο άχρηστο για μένα από μόδες που έχουμε φέρει από έξω.


+1

Μιλαω στον ενικο σχεδον σε ολους. Την ευγενια και το σεβασμο τα δειχνω με τη συμπεριφορα μου και οχι με μια λεξη. Και πολλες φορες ενας με τα μισα μας χρονια αξιζει το σεβασμο και ενας μεγαλυτερος δεν αξιζει ουτε την καλημερα μας. Και φυσικα σε οποιον μου μιλαει στον πληθυντικο, παντα λεω με ενα χαμογελο "θα μου εκανες μεγαλη χαρη να μου μιλας στον ενικο".

Ενα παραδειγμα που εχω να λεω απο παιδι και δε θα ξεχασω οσο ζω. Η μανα μου εκραζε εμενα και τον αδελφο μου "γαιδουρια" κτλ κτλ κτλ. Σαν παραδειγμα ειχε ενα φιλο μας και μας ελεγε "ο ταδε μεχρι και στους γονεις του μιλαει στον πληθυντικο". Ε λοιπον μια μερα ειμασταν στο σπιτι του ταδε με τον αδελφο μου και σε καποια φαση εκει που τσακωνοτανε με τον πατερα του για ασημαντο λογο, γυρναει και του λεει (στον πληθυντικο παρακαλω) "δε μας γαματε λεω εγω?". Δε μπορειτε να φανταστειτε με τι χαρα γυρισαμε στο σπιτι και απομυθοποιησαμε αυτο το ευγενικο παιδι στη μανα μας, ωστε να καταλαβει οτι τελικα δεν ειμαστε τοσο γαιδουρια οσο νομιζε και οτι ο πληθυντικος δε σημαινει ΤΙΠΟΤΑ!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#537878 Η κοπελιά ήταν ευγενική, όπως πάντα, με όλους τους τακτικούς Έλληνες πελάτες, αλλά ανάγωγη (το λιγότερο που μπορώ να πω) απέναντι στον τουρίστα (ο οποίος, να επαναλάβω, ήταν αξιοπρεπέστατος). Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι κόμπλεξ κρύβει μέσα της.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#537879
Scotch έγραψε:Η κοπελιά ήταν ευγενική, όπως πάντα, με όλους τους τακτικούς Έλληνες πελάτες, αλλά ανάγωγη (το λιγότερο που μπορώ να πω) απέναντι στον τουρίστα (ο οποίος, να επαναλάβω, ήταν αξιοπρεπέστατος). Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι κόμπλεξ κρύβει μέσα της.


Αν δεν κανω λαθος αυτο καλειται ως κομπλεξ κατωτεροτητας :s_yes

Και μακαρι να ειναι αυτο, παρα να ειναι ξενοφοβια, ρατσισμος και σωβινισμός!
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#537881
red_monster έγραψε:
mousatos έγραψε:Εγώ λυπάμαι αυτόν που θα τη φορτωθεί-παντρευτεί.



Μουσατε μου που ζεις; Η πλειοψηφία των σύγχρονων γυναικών είναι οικονομικά ανεξάρτητες (για να μην πούμε καλύτερα αμειβόμενες από τα αρσενικά).

Εσυ δεν είχες άσχημα πρωινά στη δουλειά ; :dizzy:


Λεει κατι πολύ σωστό ο μουσατος αυτη τη στιγμή , συνδέεται με πολλά πραγματα η συμπεριφορά-ανατροφή , θα το δεις έντονα αργότερα στη ζωή σου.

Βαλε εναν αστερίσκο αμα θες , δε θα χάσεις. :)
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#537895 Ο μουσατος λέει ότι χαράς ευαγγέλιο σε αυτόν που γα φορτωθεί την μπουφετζου.
Και όλα αυτά από ένα τυχαίο στιγμιότυπο μιας αναγωγής συμπεριφοράς εν ώρα εργασίας (πιθανό πάνω στο πικ)


Εγώ έχω πολλά άσχημα πρωινά-βραδινά κλπ και έχω απαντήσει υπό πίεση όχι τόσο όμορφα όσο θα ήθελα επέτρεπε -μοντεσσοριανη :shifty: - η διαγωγή μου.

Μην είστε τόσο αυστηροί και απόλυτοι. Τροφή για σκέψη
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#537897 εγω πάλι τον ενικο φορα παρτιδα απο αγνωστο τον θεωρω αγένεια και θα απαντήσω με πληθυντικούς σε υπερθετικό βαθμό