Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#485725 Έρχονται σε γράφουν για να σε γράψουν, πληρώνεις το 50% για να κάνεις ένσταση, δικαιώνεσαι και εδώ και 5 χρόνια περιμένεις να πάρεις το άλλο 50% πίσω.

Της μανούλας τους :inlove:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#485727 Από τα 5100, είχα δώσει τα 3000€ τότε. Δεν δέχτηκαν την αναστολή της απόφασης. Αυτή λέει δεν εξετάζει την παράβαση, αλλά αν αυτή θα προκαλέσει ανεπανόρθωτη οικονομική βλάβη....
Μπουρδέλο, όχι |λογοκρισία|
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#485739 Αν κατάλαβα Κυριάκο σου έδωσε ο δήμος άδεια να φτιάξεις μια κατασκευή και μετά σου έριξαν πρόστιμο γι'αυτό; Γιατί δεν κυνηγάς τον δήμο τότε;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#485763 Έγινε με την ανοχή του Δήμου. Ο Δήμος δεν μπορεί να δώσει άδεια για κατασκευές(μιλάμε για παλέτες 1μΧ1μ). Θέλει απλά να πάρει το ενοίκιό του.
Ιδιοκτήτης του αιγιαλού είναι η Κτηματική Υπηρεσία κάθε νομού. Που ανοίκει στο υπουργείο οικονομικών. Αλλά έχει έλεγχο και το λιμεναρχείο.... Έφαγα δηλαδή 2 διοικητικά πρόστιμα, για την ίδια παράβαση.
Και ξαναλέω, για κάτι που διαφημίζουμε στο εξωτερικό, ότι θα το βρούν οι τουρίστες που θα έρθουν στην Ελλάδα... Παράνοια.

Εδώ έχω φάει πρόστιμο, γιατί έβαλα ντουζιέρες στην παραλία, επειδή δεν έχει ο Δήμος. Πρόσεξε, όχι μόνο για τους πελάτες μου. Για να τις χρησιμοποιεί όποιος θέλει. Γιατί βαρεθήκαμε να καθαρίζουμε τα μπάνια όλη μέρα(από πελάτες και μη), επειδή δεν έχει να αποδυτήρια στην παραλία. Δηλαδή για να καλύψουμε την ανυπαρξία του κράτους, φάγαμε και πρόστιμο.
Τι να πω στον τουρίστα, που με ρωτάει που να αλλάξει;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#485766
kyr80 έγραψε: Πρόσεξε, όχι μόνο για τους πελάτες μου. Για να τις χρησιμοποιεί όποιος θέλει.


έκλεβες δηλαδή δυνητικούς πελάτες από διπλανούς ανταγωνιστές, γι'αυτό σου τους στείλανε. Να χαίρεσαι τα γειτονάκια σου :help:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#485767 Πριν πολλά πολλά χρόνια, είχα βρεθεί στην Ζαχάρω και σε ένα τεράστιο μπιτσόμπαρο, ΠΑΝΩ στην παραλία, που το έλεγαν Παρά θιν' αλός. Όταν ρώτησα τον ντόπιο φίλο, πώς πήρε άδεια και το έφτιαξε όλο αυτό πάνω στην άμμο κυριολεκτικά, μου είπε πως ΔΕΝ έχει άδεια και πως κάθε καλοκαίρι το στήνει σε ένα-δυο βράδια όπου γουστάρει, ο δήμος το βγάζει αυθαίρετο, μέχρι να βγει η απόφαση έχει τελειώσει το καλοκαίρι και τρώει ένα πρόστιμο, το οποίο είναι χάδι εμπρός στα κέρδη.
Πλέον νομίζω δεν παίζει η ίδια φάση, τα πολλά αυθαίρετα δεν υπάρχουν (σχεδόν κάθε κάτοικος της Ζαχάρως, είχε ένα αυθαιρετάκι κάτω λίγο πριν την παραλία σε δημοτική έκταση...), αλλά δεν έχει σημασία...
Σημασία έχει πως κάποιοι το τράβηξαν από τα μαλλιά και η μπάλα παίρνει τους πάντες.
Η ουσία είναι πως δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να στήσει κατασκευή σε δημόσιο χώρο. Ακόμη και αν είναι για καλό σκοπό. Χρειάζεται άδεια για κάτι τέτοιο.
Θα μου πεις, μπορείς να πάρεις την άδεια με το σταυρό στο χέρι; Η αλήθεια είναι πως όχι και εδώ είναι το πραγματικό πρόβλημα.
Με την παλέτα στην παραλία διαφωνώ πάντως, θεωρώ ΟΚ να εκμεταλλεύεσαι ένα χώρο που σου έχει παραχωρηθεί, να βάζεις ομπρέλες και ξαπλώστρες σύμφωνα με τις προδιαγραφές, αλλά η παλέτα είναι κάτι διαφορετικό. Καταλαβαίνω την χρησιμότητά της για την επιχείρηση, δεν σημαίνει όμως πως αυτό είναι και το σωστό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#485770 Κακως ο δημος πηρε χρηματα, αφου δεν μπορει να δωσει αδεια. Τι θα πει θελει να παρει το ενοικιο του; Αν του ανηκει ο χωρος μπορει να δωσει και αδεια, αν δεν του ανηκει γιατι εισπρατει;

Αλλα ετσι ειναι σε αυτη την χωρα, 10 διαφορετικες υπηρεσιες με αλληλοκαλυπτομενες αρμοδιοτητες και ψαξε να βρεις εσυ τη ακρη
Άβαταρ μέλους
By 224v
#485774 στη Λημνο αλλα και σε αλλα νησια σε παραλιες βαζουν κατι σαν παλετες που δημιουργουν διαδρομο προς την θαλασσα για οποιον δεν θελει να πατησει αμμο, ειδικα βγαινοντας διοτι κανονικα σου καιει τα ποδια... δεν παθαινει κατι το περιβαλον με αυτη την τοποθετηση, ασε που σε μερικες μαλιστα εχουν βαλει ενα μηχανισμο που βοηθαει ατομα ΑΜΕΑ να μπαινουν στη θαλασσα και να βγαινουν. αυτο ειναι ακριβως δε πανω στο κυμα.... και τον χειμωνα το βγαζουν.... Ετσι λοιπον ελκυουν πελατες.. τι το κακο ειναι αυτο.???
Η θελουμε τουρισμο η δεν θελουμε... Αμα ειναι να κανουμε την τριχα τριχια δεν βγαζει πουθενα... και αν ξεχειλωνουμε τον νομο για να πληξουμε τον πλαινο επιχειρηματια.... Ας βαλει και αλλος παρομοιες παλετες σιγα τα ωα..!!!!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#485783
mousatos έγραψε:
kyr80 έγραψε: Πρόσεξε, όχι μόνο για τους πελάτες μου. Για να τις χρησιμοποιεί όποιος θέλει.


έκλεβες δηλαδή δυνητικούς πελάτες από διπλανούς ανταγωνιστές, γι'αυτό σου τους στείλανε. Να χαίρεσαι τα γειτονάκια σου :help:


Αυτό ήταν και το σκεπτικό της απόφασης... Άγρα πελατών.... :dizzy:
Νίκος Παππάς έγραψε:Κακως ο δημος πηρε χρηματα, αφου δεν μπορει να δωσει αδεια. Τι θα πει θελει να παρει το ενοικιο του; Αν του ανηκει ο χωρος μπορει να δωσει και αδεια, αν δεν του ανηκει γιατι εισπρατει;

Αλλα ετσι ειναι σε αυτη την χωρα, 10 διαφορετικες υπηρεσιες με αλληλοκαλυπτομενες αρμοδιοτητες και ψαξε να βρεις εσυ τη ακρη

Δεν του ανήκει ο χώρος. Ο χώρος είναι της κτηματικής. Παραχωρεί στο δήμο την απλή χρήση του, ώστε να έχουν έσοδα οι δήμοι
Anonymous Founder έγραψε:Πριν πολλά πολλά χρόνια, είχα βρεθεί στην Ζαχάρω και σε ένα τεράστιο μπιτσόμπαρο, ΠΑΝΩ στην παραλία, που το έλεγαν Παρά θιν' αλός. Όταν ρώτησα τον ντόπιο φίλο, πώς πήρε άδεια και το έφτιαξε όλο αυτό πάνω στην άμμο κυριολεκτικά, μου είπε πως ΔΕΝ έχει άδεια και πως κάθε καλοκαίρι το στήνει σε ένα-δυο βράδια όπου γουστάρει, ο δήμος το βγάζει αυθαίρετο, μέχρι να βγει η απόφαση έχει τελειώσει το καλοκαίρι και τρώει ένα πρόστιμο, το οποίο είναι χάδι εμπρός στα κέρδη.
Πλέον νομίζω δεν παίζει η ίδια φάση, τα πολλά αυθαίρετα δεν υπάρχουν (σχεδόν κάθε κάτοικος της Ζαχάρως, είχε ένα αυθαιρετάκι κάτω λίγο πριν την παραλία σε δημοτική έκταση...), αλλά δεν έχει σημασία...
Σημασία έχει πως κάποιοι το τράβηξαν από τα μαλλιά και η μπάλα παίρνει τους πάντες.
Η ουσία είναι πως δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να στήσει κατασκευή σε δημόσιο χώρο. Ακόμη και αν είναι για καλό σκοπό. Χρειάζεται άδεια για κάτι τέτοιο.
Θα μου πεις, μπορείς να πάρεις την άδεια με το σταυρό στο χέρι; Η αλήθεια είναι πως όχι και εδώ είναι το πραγματικό πρόβλημα.
Με την παλέτα στην παραλία διαφωνώ πάντως, θεωρώ ΟΚ να εκμεταλλεύεσαι ένα χώρο που σου έχει παραχωρηθεί, να βάζεις ομπρέλες και ξαπλώστρες σύμφωνα με τις προδιαγραφές, αλλά η παλέτα είναι κάτι διαφορετικό. Καταλαβαίνω την χρησιμότητά της για την επιχείρηση, δεν σημαίνει όμως πως αυτό είναι και το σωστό.


Ε μην το διαφημίζεις τότε σε όλες τις εκθέσεις τουρισμού. Ή καλύτερα κάντο εσύ, για να γλιτώσουμε και τα έξοδα κατασκευών, αλλά και τα πρόστιμα. Η σύγκριση με τα αυθαίρετα σπίτια είναι εντελώς άκυρη. Προφανώς παράνομα και τα 2, αλλά δε συγκρίνεται το ένα με το άλλο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#485807
Νίκος Παππάς έγραψε:Κακως ο δημος πηρε χρηματα, αφου δεν μπορει να δωσει αδεια. Τι θα πει θελει να παρει το ενοικιο του; Αν του ανηκει ο χωρος μπορει να δωσει και αδεια, αν δεν του ανηκει γιατι εισπρατει;

Αλλα ετσι ειναι σε αυτη την χωρα, 10 διαφορετικες υπηρεσιες με αλληλοκαλυπτομενες αρμοδιοτητες και ψαξε να βρεις εσυ τη ακρη


Ο Δήμος δεν μπορεί να σου δώσει άδεια για κάτι που δεν προβλέπεται. Η προβλεπόμενη χρήση είναι για ομπρέλες και ξαπλώστρες και για την εκμετάλεση αυτή ζητάει χρήματα.

Πάντως εδώ Περαία-Μπαχτσέ κλπ έχουν ολόκληρα ξύλινα δάπεδα πάνω στην αμμουδιά. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#485915 Δε μ'αρεσει το τρελλο αυτοχωσιμο που εχω φαει στη δουλεια εδω και κανα 6μηνο που με εχει παει αιμα απο δική μου επιλογη , κανοντας ουσιαστικα εκτος απο τη δουλεια μου και τη δουλεια του προϊσταμενου μας που ... δεν υπαρχει.
Long shot να εξελιχθει ετσι οπως το θελω αλλα δεν μπορουσα να μην το προσπαθησω , δε θα το συγχωρουσα στον εαυτο μου μετα. Τουλαχιστον Μαϊο τελειωνουμε οριστικα , one way or another και ξεκαθαριζει η κατασταση.
Εγκατελειψα και την επαφη με το πανεπιστημιο για να εχω χρονο να ασχοληθω με όλα αυτα, ουτε αυτο μ'αρεσει
Τουλαχιστον εχω το τρεξιμο που με βηθαει πολυ σε ολα τα μέτωπα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#485956 Μου αρεσε μια διαλλεξη που παρακολουθησα στο ΕΜΠ για την κατασκευη του Μετρο στη Ντοχα, στο οποιον δουλευουν 2 Ελληνικες εταιριες, και Ελληνες μηχανικοι. Ειδικα δε στον κυριο του εργου υπαρχουν 50+ ατομα στην διαδικασια για να εγκριθουνν μελετες κ.λ.π.
Δεν μου αρεσε που στο αμφιθεατρο που εγινε δεν υπηρχε θερμανσης (χαλασμενη πολυ καιρο οπως μου ειπαν) ειχε απιστευτη υγρασια και ολοι εμειναν με τα παλτα τους μεσα, αλλα δεν ειχαν ακομα ενα μιροφωνο ωστε να ακουγεται ο ομιλητης!!!! ευτυχως ειχαν προτζεκτορα!!!.

Μιζερια γενικως και οχι μονο λογω οικονομικων, αλλα και αδιαφοριας απο το προσωπικο....
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#485963 Τι είναι η θέρμανση?

Γενικά οποιος έχει χρόνο το ΕΜΠ έχει open classes https://ocw.aoc.ntua.gr/modules/course_ ... .php?fc=42

Και το ΑΠΘ εδω https://opencourses.auth.gr

< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#486298 https://slpress.gr/koinonia/xathhke-h-mageia-ths-apokrias/

Ακριβως ετσι ειναι! :(
Ειδικα για μας τους παλιους που εχουμε αναμνησεις πανω απο μισο αιωνα πριν...