Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#509633 Το ότι μία βόμβα δεν έσκασε 75 χρόνια, δεν σημαίνει πως αποκλείεται να σκάσει απροειδοποίητα και χωρίς λόγο ανά πάσα στιγμή. :rtfm: Γι' αυτό και γίνονται οι εκκενώσεις και όλες αυτές οι ιστορίες. Για σκέψου απλά ένα παράδειγμα, να μην έσκασε τότε γιατί είχε ένα ελαττωματικό διακοπτάκι, το οποίο όπως έχει διαβρωθεί σε κάποια σημεία με τις δεκαετίες και πλέον τα καλώδια έχουν σχεδόν έρθει σε επαφή. :lipsealed:

Μην ξεχνάς και πόσοι άνθρωποι τραυματίζονται από βόμβες και νάρκες σε διάφορες πρώην εμπόλεμες ζώνες, δεκαετίες μετά τον τερματισμό των συγκρούσεων, από πυρομαχικά που δεν έσκασαν τότε.

Αν δεν υπήρχε κίνδυνος δεν θα τις αφαιρούσαν! Απλά θα τις ξαναέθαβαν από κάτω. :rtfm:

Λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά, νομίζω πως η ταλαιπωρία μίας μέρας (όσο μεγάλη κι αν ήταν) είναι προτιμότερη από τον κίνδυνο κάποια τυχαία στιγμή να τιναχτεί το οικοδομικό τετράγωνο στον αέρα... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By markvag
#509673
elteo έγραψε:To πιο ανησυχητικό ........σκέψου πόσες άλλες είναι θαμμένες ακόμα κάτω. :lipsealed:


Πολύ περισσότερες απ' ότι θα θέλαμε... Και προφανώς όχι μόνο στη Γερμανία, όπου:

more than 2,000 tons of unexploded munitions are uncovered on German soil every year


:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#509763 και στον σταθμο του Μετρο στον Πειραια βρηκαν βομβα που δεν ειχε σκασει από τον βομβαρδισμο, δεν εκανα τον θορυβο που εγινε για μια άλλη περιπτωση, αλλα ηρθε ο στρατος και την πηρε. εκτοτε μεχρι να τελειωσουν το σκαψιμο για το "κουτι" του σταθμου ηταν καθημερινα εκει ο στρατος με οργανα και ελέγχανε το μερος που θα εσκαβε το εκσκαπιτικο.. Δεν βρηκαν κατι άλλο όμως... ηταν κατω από την πεζογεφυρα που υπαρχει εκει..
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#509822
PeterPan έγραψε:Ίσως έχει δίκαιο.
Entschärfen μεταφράζεται "εξουδετερώνω".
Τί ακριβώς γίνεται, πως το κάνουν κτλ φυσικά κ δεν ξέρω. Τις ανακαλύπτουν καθώς σκάβουν για έργα κ πρέπει να τις βγάλουν από τη γη.


Πλάκα έκανε ο drdino, για την λέξη. Απασφαλίζω σημαίνει ότι κάτι που ήταν ασφαλισμένο, το καθιστώ ενεργό. Οι πυροτεχνουργοί κάνουν το εντελώς αντίθετο. Σε πρώτο στάδιο απενεργοποιούν το πυρ/κο (με αφαίρεση του πυροκροτητή, διοχεύτευση υγρού αζώτου κλπ), αν αυτό είναι δυνατό, και μετά το μεταφέρουν σε ειδικό χώρο (συνήθως πεδίο βολής) για την εξουδετέρωση-καταστροφή μέσω ελεγχόμενη έκρηξης.


markvag έγραψε:Το ότι μία βόμβα δεν έσκασε 75 χρόνια, δεν σημαίνει πως αποκλείεται να σκάσει απροειδοποίητα και χωρίς λόγο ανά πάσα στιγμή.


Τα παλαιά πυρ/κα είναι ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ πιο επικίνδυνα, καθότι η διάβρωση και η οξείδωση τα καθιστά εντελώς ασταθή. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου φυσίγγια 100 ετών, τα οποία ήταν πλέον διακοσμητικά σε κάποια βιτρίνα, εξερράγησαν χωρίς καμία άλλη αιτία (χτύπημα, πτώση κλπ).

Για αυτό όταν δει κανείς κάτι τέτοιο, πρέπει να γίνεται καπνός και να καλεί αμέσως τις αρμόδιες Αρχές!!! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#509848 Μου αρεσε σημερα που οδηγησα αντικοινωνικα το R53 2006fl του γιου μου και το τεστ που του καναμε με τον μηχανικο μου του 2.24v Ανταποκριθηκε αψογα και επεστρεψα πιο ζωηρα μετα… Επισης ειδα ένα Ghibli 96, που το ειχε για πληρη ανακατασκευή... πολύ θα ηθελα να το εκανε για ένα δικο μου....Η ελπιδα πεθαινει τεευταια!!!!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#509849
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:Το ότι μία βόμβα δεν έσκασε 75 χρόνια, δεν σημαίνει πως αποκλείεται να σκάσει απροειδοποίητα και χωρίς λόγο ανά πάσα στιγμή.


Τα παλαιά πυρ/κα είναι ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ πιο επικίνδυνα, καθότι η διάβρωση και η οξείδωση τα καθιστά εντελώς ασταθή. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου φυσίγγια 100 ετών, τα οποία ήταν πλέον διακοσμητικά σε κάποια βιτρίνα, εξερράγησαν χωρίς καμία άλλη αιτία (χτύπημα, πτώση κλπ).

Για αυτό όταν δει κανείς κάτι τέτοιο, πρέπει να γίνεται καπνός και να καλεί αμέσως τις αρμόδιες Αρχές!!! :rtfm:


Ακριβώς! Σκέψου αυτό το φυσίγγιο να ήταν μία βόμβα 150 κιλών ΤΝΤ κάτω από μία πολυκατοικία... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#509861
REALZEUS έγραψε:
PeterPan έγραψε:Ίσως έχει δίκαιο.
Entschärfen μεταφράζεται "εξουδετερώνω".
Τί ακριβώς γίνεται, πως το κάνουν κτλ φυσικά κ δεν ξέρω. Τις ανακαλύπτουν καθώς σκάβουν για έργα κ πρέπει να τις βγάλουν από τη γη.


Πλάκα έκανε ο drdino, για την λέξη. Απασφαλίζω σημαίνει ότι κάτι που ήταν ασφαλισμένο, το καθιστώ ενεργό. Οι πυροτεχνουργοί κάνουν το εντελώς αντίθετο. Σε πρώτο στάδιο απενεργοποιούν το πυρ/κο (με αφαίρεση του πυροκροτητή, διοχεύτευση υγρού αζώτου κλπ), αν αυτό είναι δυνατό, και μετά το μεταφέρουν σε ειδικό χώρο (συνήθως πεδίο βολής) για την εξουδετέρωση-καταστροφή μέσω ελεγχόμενη έκρηξης.


Μλκία μου ναι.
Το κατάλαβα σήμερα το πρωί που οδηγούσα!
" Απασφαλίζω την περόνη της χειροβομβίδας" για να εκραγεί.
Μλκία μου εν τη ρύμη του λόγου.

Απλά δεν κατάλαβα το δεικτικό σχόλιο του Κωνσταντίνου


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#509915 Δεικτικο ταιριάζει περισσότερο, ήθελα να δείξω τη σωστή χρήση με λίγη πλάκα, όχι να θίξω κανέναν
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#509916
drdino έγραψε:Δεικτικο ταιριάζει περισσότερο, ήθελα να δείξω τη σωστή χρήση με λίγη πλάκα, όχι να θίξω κανέναν

Το ιδιο ακριβως εκανα και εγω :twisted:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#513181 Μου άρεσε που χτες επιστρέφοντας απο Κυλλήνη βρήκα κσι αγόρασαν από τα μαγαζάκια στο δρόμο προς Πάτρα φρεσκοτατες φράουλες κολοκύθα και καρπούζι και πεπονακι....ΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#513237 Μου αρέσει που άυριο θα παίξω μπάνιο μέχρι να γίνω κατάμαυρος θα ετοιμαστώ για κάνα 6ωρο τουλάχιστον στη θάλασσα

φέτος πλάκα πλάκα έχω αρχίσει από πολύ νωρίς και έχω ήδη μαύρισμα αυγούστου, ούτε που θέλω να φανταστώ τι θα γίνει τον αύγουστο

μου αρέσει επίσης που αυτή την εβδομάδα δεν κουράστηκα σχεδόν καθόλου, δεν έκανα τίποτα σωματικά απαιτητικό και έλιωσα στον ύπνο, είχα ανάγκη για ξεκούραση και ανάρρωση και απέδωσε :s_thumbsup