Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#554981 Να ανατρεξω δεν μπορώ αλλά μπορώ να σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΩ ότι υπάρχει διανυκτερεύουν.

Fyi τις λίστες τις έχουν και στα κατά τόπους αστυνομικά τμηματα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554983 Ντριφτη εγω παντως μια φορα στη Σπερχειαδα που χρειαστηκα φαρμακειο,και ηταν στη λιστα διανυκτερευων,ηταν κλειστο.
Τον πηρα τηλεφωνο και ηρθε και ανοιξε.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#554990
rx8_drifter έγραψε:Να ανατρεξω δεν μπορώ αλλά μπορώ να σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΩ ότι υπάρχει διανυκτερεύουν.

Fyi τις λίστες τις έχουν και στα κατά τόπους αστυνομικά τμηματα.
Βασικά 100 και πιθανόν 166 έχουν απάντηση στο ζήτημα. Επίσης, μονές ημέρες εφημερεύει το Πανεπιστημιακό, ζυγες το Χατζηκώστα (νομαρχιακό). Το Κέντρο Υγείας Ιωαννίνων δεν εφημερεύει

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#554992
JimClark έγραψε:τι να πω . σε 3 λίστες που είδα, είχε σαββάτο 2 ως 21.30 και μετά από κυριακή 08.00 ως κ μετά.


Από το http://www.fsioanninon.gr/efimeries-far ... 1472--2018
Για Σάββατο προς Κυριακή δεν ξέρω που είναι αυτή η Καρδαμητσιά, λογικά γύρω ή μέσα στην πόλη και η κυρία του φαρμακείου σίγουρα θα ήταν stand by.
Και για Κυριακή προς Δευτέρα έχουν και τα Γιάννενα Αμπελοκηπους.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#554996 Μάλιστα. Άρα ολοι ειχανεκτυπωσει της Κυριακης και το ιδιο ειδε κ ο τυπος στο 11888... Στο vrisko.gr δε με αφηνε καν να δω για 8.12.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#555002
dimviii έγραψε:Ντριφτη εγω παντως μια φορα στη Σπερχειαδα που χρειαστηκα φαρμακειο,και ηταν στη λιστα διανυκτερευων,ηταν κλειστο.
Τον πηρα τηλεφωνο και ηρθε και ανοιξε.


Ε προφανώς δεν μένει ανοιχτό φαρμακείο στο κάθε κωλοχωρι, είναι on call
Άβαταρ μέλους
By djalma
#555004 Και τα διανυκτερευοντα στις πόλεις δεν είναι ανοιχτά συνήθως μετά τη 01.00 αφήνουν όμως τηλέφωνο ανάγκης ενώ κάποιοι ανοίγουν το φαρμακείο τους μόνο αν υπάρχει ιατρική συνταγή.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#555007 Στα Ιωάννινα προφανώς το φαρμακείο ήταν ανοιχτό αφού εφημέρευε, στα χωριά πράγματι το εφημερεύον συνήθως είναι κλειστό και αφήνει τηλέφωνο μετά από κάποια ώρα. Επίσης, όπως είπε ο Belgarion υπάρχει νοσοκομείο στα Ιωάννινα που εφημερεύει, οπότε λογικά θα είσασταν ΟΚ αν πηγαίνατε εκεί. Βέβαια, τέτοια ώρα τέτοια λόγια....
Σε κάθε περίπτωση, περαστικά για την μικρή :)

Μιας και βρέθηκα και εγώ στα Ιωάννινα αυτές τις μέρες, να σημειώσω πως μου άρεσε η έντονη παρουσία της Αστυνομίας στους δρόμους. Πρόλαβαν με πέτυχαν και με έλεγξαν κιόλας, ενώ αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι που είδα το μεσημέρι που σχολάνε τα παιδιά, να υπάρχει μηχανή της ΔΙΑΣ έξω από σχολείο και το πλήρωμα να βρίσκεται εκατέροθεν του δρόμου για να σταματά την κυκλοφορία, ώστε να περάσουν με ασφάλεια τα παιδιά. :thumbsup:

Στην Θεσσαλονίκη στην καλύτερη έξω από τα Everest του βλέπεις! Προφανώς είναι θέμα Διοικητή. Μπράβο του!
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#555019
rx8_drifter έγραψε:Να ανατρεξω δεν μπορώ αλλά μπορώ να σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΩ ότι υπάρχει διανυκτερεύουν.


Το 'οφείλει να υπάρχει' από το 'υπάρχει' έχει διαφορά πάντως.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#555020
cosneo έγραψε:
JimClark έγραψε:τι να πω . σε 3 λίστες που είδα, είχε σαββάτο 2 ως 21.30 και μετά από κυριακή 08.00 ως κ μετά.


Από το http://www.fsioanninon.gr/efimeries-far ... 1472--2018
Για Σάββατο προς Κυριακή δεν ξέρω που είναι αυτή η Καρδαμητσιά, λογικά γύρω ή μέσα στην πόλη και η κυρία του φαρμακείου σίγουρα θα ήταν stand by.
Και για Κυριακή προς Δευτέρα έχουν και τα Γιάννενα Αμπελοκηπους.

Εικόνα
Τα Καρδαμίτσια είναι συνοικία στα όρια της πόλης δίπλα στο Νομαρχιακό Νοσοκομείο, το συγκεκριμένο φαρμακείο είναι επί της παλιάς εθνικής Ιωαννίνων Ηγουμενίτσας 200 μέτρα από την είσοδο του νοσοκομείου, το οποίο εφημερευε κιόλας εκείνο το βράδυ, οπότε όποιος έφευγε από το νοσοκομείο με κάποια αγωγή θα έπαιρνε τα φάρμακα του αμέσως.
Επίσης, δεν ξέρω τι παίζει με το Μέτσοβο και τα φαρμακεία, στην Κόνιτσα που ήμουν αγροτικός πριν 10 χρόνια, πάντα ήταν stand by ένα από τα 3 φαρμακεία , ο ένας που έρχονταν από Γιάννενα κοιμόταν μέσα, οι ντόπιοι άνοιγαν αν τους έπαιρνες τηλέφωνο.
< Note >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#555039
djalma έγραψε:Και τα διανυκτερευοντα στις πόλεις δεν είναι ανοιχτά συνήθως μετά τη 01.00 αφήνουν όμως τηλέφωνο ανάγκης ενώ κάποιοι ανοίγουν το φαρμακείο τους μόνο αν υπάρχει ιατρική συνταγή.


Μου εχει συμβει αυτο, στην Αθηνα, μαλωνα με τον φαρμακοποιο, αυτος μεσα κι εγω εξω απο τη μεταλλικη σήτα επειδη τον ξυπνησα και του ζητησα ωτοασπιδες :s_rofl

Υπαρχει κάποιος νόμος/κανονισμος που λεει οτι διανυκτευερουν μονο για επειγοντα, ή μπορω να πηγαινω στον συγκεκριμενο καθε φορα που διανυκτερευει και να ψωνιζω οδοντοβουρτσες? :s_devil
Άβαταρ μέλους
By djalma
#555127
Chris έγραψε:Μου εχει συμβει αυτο, στην Αθηνα, μαλωνα με τον φαρμακοποιο, αυτος μεσα κι εγω εξω απο τη μεταλλικη σήτα επειδη τον ξυπνησα και του ζητησα ωτοασπιδες :s_rofl

Υπαρχει κάποιος νόμος/κανονισμος που λεει οτι διανυκτευερουν μονο για επειγοντα, ή μπορω να πηγαινω στον συγκεκριμενο καθε φορα που διανυκτερευει και να ψωνιζω οδοντοβουρτσες? :s_devil


Ο νόμος ορίζει ότι σε διημερεύοντα και διανυκτερεύοντα φαρμακεία ο φαρμακοποιός υποχρεούται να είναι στο φαρμακείο και να μην απουσιάζει. Υποχρεούται να χορηγεί ΜΥΣΥΦΑ και άλλα φαρμακευτικά προϊόντα, όπως επίσης και κάθε άλλο προϊόν που πωλείται από το φαρμακείο (πχ. παραφαρμακευτικά προϊόντα, καλλυντικά κλπ), η δε άρνηση χορήγησης επισύρει κατά του παραβάτη κυρώσεις. Ευνόητο είναι ότι δεν απαιτείται ιατρική συνταγή για τα ΜΥΣΥΦΑ και τυχόν απαίτησή της για την χορήγηση αυτών είναι παντελώς αυθαίρετη. Οι κυρώσεις για τον φαρμακοποιό είναι από 5 ημέρες κλείσιμο έως 6 μήνες.
Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις κατά τις οποίες δύναται ο φαρμακοποιός να ζητήσει απαλλαγή από εφημερίες - διανυκτερευσεις και είναι συνήθως οταν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι.
Ο λόγος που συμβαίνει αυτό με το τηλέφωνο στην επαρχία (στις πόλεις συνήθως έχουν ένα κρεβάτι οι φαρμακοποιοί και μένουν μέσα στο φαρμακείο) είναι διότι ο νόμος ορίζει ειδικές διατάξεις για περιοχές με 2 έως 6 φαρμακεια.

ΕΔΙΤ: Δεν μου αρέσει αυτός ο νόμος :lol:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#555218 Μ αρεσει που σημερα ειδα την αφεντομουτσουναρα μου πρωτοσελιδο στο army.gr σε αρθρο για την τελετη απολυσης μας.
Δεν μ αρεσει που συζηταγαμε με την :inlove: να παμε καπου εξωτερικο τα Χριστουγεννα, μετα το εξωτερικο εγινε Μετσοβο. Μετα το Μέτσοβο, εγιναν Χριστουγεννα σε σπιτι φιλων στη Θεσσαλονικη και στο τελος επειδη πλησιαζει η εξεταστικη του μεταπτυχιακου, μας βλεπω να πηγαινουμε μονο μεχρι τον τοπ χειμερινο προορισμο Αγιο Κωνσταντινο Φθιωτιδας. :svivhaha: