Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#529205 Θα συμφωνησω με Ιταλακια.
Οσοι εχουν κανει φανταροι εκει πανω θα ξερουν οτι αυτο το συμβαν ηταν 100% φτιαχτο απο τις Τουρκικες μυστικες υπηρεσιες για να δημιουργησουν κλιμα, να αβανταρουν δηθεν ανταλλαγη με αυτους που ειχαν ζητησει ασυλο και αλλους πολιτικους και διπλωματικους σκοπους.
Οι περιπολιες στις περιοχες οπου δεν χωριζει ο Εβρος τα συνορα ειναι χαλαρες για το αν μπει ο ενας στο εδαφος του αλλου. Ειδικα με κωλοκαιρο και χιονια. Αλλιως και τα συνορα θα ηταν πολυ πιο σαφως σημασμενα.
Εμεις τοτες οι του μηχανικου φυλαγαμε σε φυλακια τις υπονομευμενες γεφυρες και απεναντι ηταν οι Τουρκοι. Ερχονγουσαν ποτε αυτοι και ποτε πηγαιναμε εμεις και αγοραζαμε τσιγαρα, ή τα ανταλλασαμε με μπυρες, ρετσινα και κοκα κολες.
Θα μπορουσε καλλιστα οι μεν να συλλαβουν τους δε.
Τα παλικαρια λοιπον εγιναν ερμαια ενος πουστικου και εκβιαστικου διπλωματικου πολεμου του γαμωσουλτανου απεναντι σε ΕΕ και Ελλαδα. Περασαν πολλα ειδικα απο ψυχολογικης αποψης στις τουρκικες φυλακες.
Προφανως το ιδιο θα ελεγα και αν το συμβαν αυτο ειχε γινει με Τουρκους στρατιωτες στο Ελληνικο εδαφος.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#529206 Όσοι υπηρέτησαν εκεί ξέρουν μέχρι και τα δέντρα, εγώ έδινα καθημερινά αναφορά για οποιαδήποτε αλλαγή στον τομέα ευθύνης του φυλακιου μου.
Δεν είναι τόσο απλό να μπεις κατά λάθος.

< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#529210 Αυτό που λες τζούνιορ προσβάλει ένα σκασμό αξιωματικούς που ξέρουν απέξω και ανακατωτά κάθε δεντράκι της μονάδας τους. Δεν μιλάμε για περίπολο κληρωτών :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#529211
dimik έγραψε:Όσοι υπηρέτησαν εκεί ξέρουν μέχρι και τα δέντρα, εγώ έδινα καθημερινά αναφορά για οποιαδήποτε αλλαγή στον τομέα ευθύνης του φυλακιου μου.
Δεν είναι τόσο απλό να μπεις κατά λάθος.

< >
Κάπου άκουσα για 220 μέτρα ότι μπήκαν στο τουρκικό έδαφος.

Δεν είναι λάθος. Βλακεία είναι.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#529212 Ρε συ κοκκινο τερας σου λεω τοτες τουλαχιστον τα πραγματα ειναι χαλαρα εκει πανω.
Σκοινακια καναμε στο ποταμι και μπαιναμε σε τουρκικο εδαφος.
Και σιγα το δυσκολο να μαθεις την περιοχη και το καθε δεντρο. Δεν ειναι αυτο το κριτηριο για το αν καποιος αξιωματικος ειναι καλος ή οχι. Αλλοιμονο. Ειδικα οπως γινονται οι επιχειρησεις σημερα και τα μεσα που εχουνε. Μη κοροιδευομαστε.
Κι εγω το Μαιναλο απο το κυνηγι το ξερω σπιθαμη προς σπιθαμη. Τι σημαινει.? Οτι θα ειμαι καλος αξιωματικος στον πολεμο ή οτι θα προσβληθω αμα χαθω μια μερα.
Σιγα.
Το θεμα ειναι οτι αυτα τα παιδια πεσανε θυματα πολιτικων και διπλωματικων παιχνιδιων.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#529217 Μα ολοι μας το λεμε αν δεν ηταν οι οκτω απο εδω δεν θα ηταν ουτε οι δυο απο κει...
Εμεις ομως δεν ειμαστε η ιεραρχια του στρατευματος που επρεπε να προλαβει να επιστησει τη προσοχη σε ολους εκει πανω......
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#529221 Ναι οκ.Εγω είχα ανθυπολοχαγό στο Φαρμακονήσι ο οποίος δεν μπορούσε να ξεχωρίσει τα Τουρκικά f16 που πέταγαν μερικά μέτρα πάνω από το κεφάλι μας.Τα έλεγε fantom...ΧΑ ΧΑ.
1 χρόνο στον Ε.Σ. έχουμε δει άπειρους άσχετους.Καλα για ΕΠΟΠ απλά δε σχολιάζω.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#529227
elteo έγραψε:Kostis το ίδιο θα πει κάποιος για κομπογιαννίτες ιατρούς. Οπότε τι;


Η ειδοποιός διαφορά είναι ότι στον κομπογιαννιτη γιατρό δεν ξαναπάς (αν την πάτησες αρχικώς).
Από τον κομπογιαννιτη ΕΠΟΠ πως γλιτώνεις ; :omg:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#530034 "Keine Diesel-Fahrverbote für Düsseldorf und Essen" :)

https://www.wp.de/politik/keine-diesel- ... 34691.html

που σημαίνει : "Καμία απαγόρευση diesel σε Düsseldorf & Essen" :omg: :metalo: :yahoo:

όπως φαίνεται δε θα το απαγορεύσουν εδώ πάνω Θωμά, τουλάχιστον τα euro 5 :yahoo:
θα κοιτάξουν να μειώσουν ρύπους απ' αλλού

όπερ σημαίνει μάλλον θα συνεχίσω να οδηγώ το φτώχο μου ντιζελάκι μερκά χρόνια ακόμη :)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#531036 Μου αρέσει που ολοκληρώθηκε το κύριο μέρος της φετινής πατριδογνωσίας.

Πιο συγκεκριμένα
-η διαμονή σε σκηνή στη μέση του πουθενά πάνω από τη λίμνη Πλαστήρα
-το πολύ γλυκό και άγριας ομορφιάς πέρασμα της Νιάλας (πέρασμα της ραχοκοκκαλιάς των Ανατολικών Αγράφων) που βιντεοσκοπήθηκε ολόκληρο
-η επίσκεψη πολλών χωματοδρόμων και ασφαλτοδρόμων που είχα αφήσει με τον τιράντα στον νομό Ευρυτανίας που υπερυπερυπεραγαπώ
-το μπάσιμο στη Ρούμελη και η (οδηγική) ανάβασή στα καταφύγια των Βαρδουσίων
-η διαμονή σε ένα από αυτά
-το μικρό ορειβατικό tick που έκανα ανεβαίνοντας στην κορυφή των Βαρδουσίων
-το απίστευτο πέρασμα από τα καταφύγια προς Αρτοτίνα και το πέρασμα από τη Γραμμένη οξυά
και (ένα αστείο)
- το ότι έβαλα πρώτη φορά καύσιμο στο αμάξι μου :metalo:

Στο δε μου αρέσει θα βάλω το οτι επέλεξα να το κάνω με γνωστό φίλο συνοδηγό, ο οποίος ήταν τρομερά κάτω των αναμενόμενων σε πολλούς τομείς, ως κ σε σημείο διαολοστέλματος. Αισίως αυτό δε με σταμάτησε από το να αναδείξω με τον γνωστό μου τρόπο (απλά όχι σε υπερθετικό βαθμό) την ανάδειξη της ομορφιάς αυτού του τόπου.

Για το γνωστό κείμενο θα περιμένετε μερικές μέρες ακόμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#531047
PeterPan έγραψε:"Keine Diesel-Fahrverbote für Düsseldorf und Essen" :)

https://www.wp.de/politik/keine-diesel- ... 34691.html

που σημαίνει : "Καμία απαγόρευση diesel σε Düsseldorf & Essen" :omg: :metalo: :yahoo:

όπως φαίνεται δε θα το απαγορεύσουν εδώ πάνω Θωμά, τουλάχιστον τα euro 5 :yahoo:
θα κοιτάξουν να μειώσουν ρύπους απ' αλλού

όπερ σημαίνει μάλλον θα συνεχίσω να οδηγώ το φτώχο μου ντιζελάκι μερκά χρόνια ακόμη :)

:rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: Καλά κουμάντο κάνει η Μέρκ εκεί πάνω που έχει εργοστάσιο για τα βαν της :shifty: :shifty: , πάλι η Μέρκ σας έσωσε.
Εγώ θέλω απαγόρευση στο Ντάρμσταντ η υπόλοιπη Γερμανία δεν με απασχολεί :lol: όχι τίποτα άλλο, να αγοράσω μια μικρή GL diesel :shifty:
Πέραν της πλάκας πάλι καλά, |λογοκρισία| των οικολόγων. Οι Γερμανοί την είδαν σωτήρες του πλανήτη (που ειναι ενα εμοτικόν να την παίζει με τα δυο χέρια). Τόσα εργοστάσια, παραγωγή ηλ/κης ενέργειας από λιθάνθρακα τα ΙΧ τους πείραξαν τους χαλβάδες σε μια βιομηχανική χώρα.

Μου άρεσε το τελευταίο ΣΚ.
Μου άρεσε ο καιρός του ΣΚ, επιτέλους κάτω από 30 βαθμούς. Στο δγιάολο για καλοκαίρι, που είναι ο χειμώνας.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#531050 δεν μου αρεσει που αυριο ξεκιναω δουλεια. :(