Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#29785
106s16 έγραψε:
sknipper έγραψε:Ήρθε η ώρα σου.... έχεις αρθριτικά! Η μηνισκεκτομή παλαιού τύπου πιθανόν έπαιξε βασικό ρόλο σε αυτό.
Ξεκινάς οικονομία, αποφυγή υπερφόρτισης. Ίσως βολεύει να κάνεις κολύμπι και όχι άλλα σπορ. Τρέξιμο σκάλες μη τζιζ. Παπούτσια με σιλικόνη, αερόσολες κλπ βοηθάνε.
Βασικά θέλεις να καθυστερήσεις το να χρειαστείς τεχνητό γόνατο (αρθροπλαστική) που είναι μεγάλη επέμβαση και δεν κρατάει για πάντα ενώ η αναθεώρηση είναι ακόμα πιο μπελαλίδικη.


Πρόβλημα με άλλη άρθρωση πλην του αριστερού γονάτου δεν έχω και οφείλεται 100 % στην επαφή των κεφαλών των κνήμης μηριαίου στους αρθρικούς χόνδρους , για ολική αρθωπλαστική γονάτου δεν το συζητάω, έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος καθαρισμού ή εισαγωγλη ενέσιμου λιπαντικού ή άλλης εναλλακτικής θεραπείας.
Ένα ενδιαφέρον άρθοhttp://health.in.gr/news/various/article/?aid=1231279638

υπάρχουν πολλές τεχνικές που μπορούν να βοηθήσουν ελάχιστα την κατάσταση. Υπάρχουν ενέσεις υαλουρονικού οξέως, σκευάσματα γλυκοζαμίνης-χονδροϊτίνης. Μπορεί να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση.

Πέρα από την ολική αρθροπλαστική γόνατος, αν έχει κανείς βλάβη μόνο σε ένα μέρος της άρθρωσης, έσω (1/3 αρθρωσης) ή έσω κ επιγονατιδομηριαία (2/3 άρθρωσης) υπάρχουν τεχνικές μερικής αντικατάστασης του γόνατος. Εδώ είναι καθημερινότητα κάτι τέτοιο, ειδικά τα τελευταία 10 χρόνια, με πολύ καλά αποτελέσματα.
Medial Schlittenprothese :
Εικόνα

Εδώ και μερικά χρόνια εφαρμόζουμε προθέσεις που είναι individual. Αν δούμε σε αρθροσκόπηση ότι το γόνατο πάσχει σε ένα μέρος κυρίως κ το υπόλοιπο είναι οκ, τότε εφαρμόζουμε τεχνικές individual αρθροπλαστικής. Η εταιρία που συνεργαζόμαστε είναι αμερικανική, η εξής:
http://www.conformis.com/customized-kne ... ucts/iduo/

iDuoG2 λέγεται η συγκεκριμένη τεχνική-μόσχευμα...

Κάνουμε επίσης κ τεχνικές με χονδροκύτταρα, αλλά αυτές εφαρμόζονται σε οστεοχόνδρινες βλάβες, πχ διαμέτρου 1,5 εκ, παραπάνω δεν έχει καλά αποτελέσματα... Δεν αποτελούν ίαση βέβαια. Προχθές την Πέμπτη είδα ένα παλικαράκι 25 ετών στα εξωτερικά. Είχε χειρουργηθεί 4 φορές στο γόνατο. Πριν 8 χρόνια, σε ηλικία 17 ετών του έκαναν τεχνική μεταμόσχευσης χόνδρου στο νοσοκομείο, κέρδισε 4-5 χρόνια κάπως, αλλά παρόλα αυτά έχει πάλι προβλήματα. Οι τεχνικές αυτόλογης μεταμόσχευσης χονδροκυττάρων έχουν βελτιωθεί έκτοτε, αλλά παρόλα αυτά η τεχνική αυτή δεν είναι πανάκεια...


Θα ήθελα να τονίσω πως ό,τι αναφέρω εδώ πέρα είναι γενικές κατευθυντήριες γραμμές. Στόχος είναι να προβληματιστούμε, να προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ κ όχι να παράσχω ιατρική βοήθεια εκ του μακρόθεν. Η κλινική εξέταση ακόμη κ στην εποχή του 2015 είναι το Α και το Ω. Πρέπει πάντα να επισκευθείτε έναν ιατρό της εμπιστοσύνης σας. Γεγονός είναι πως πολλά από αυτά που αναφέραμε εφαρμόζονται εδώ κ μερικά χρόνια στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, αυτό δε σημαίνει όμως πως όλοι οι ορθοπαιδικοί ξέρουν να τα εφαρμόζουν.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#29792
xenos έγραψε:
PeterPan έγραψε:
xenos έγραψε:Ειναι δυνατον να ειναι θλαςη και να ποναω ακομα, μετα απο 8-9 μηνες;

< >

αδύνατο, έχεις πόνο σε αυχένα, κατά μήκος του άνω άκρου? ίσως να προέρχεται από αυχένα αν αναφέρεσαι σε δικέφαλο βραχιόνιο μυ.


Σε δικέφαλο βραχιόνιο αναφέρομαι. Πιο συγκεκριμένα με πονάει χαμηλά (κοντά στον αγκώνα), απο το εσωτερικό προς το εξωτερικό μέρος του μυ.
Πόνο σε αυχένα; Χμ... :hmmm: Έχω κάποιους πόνους περιοδικά αλλά όχι έντονους. Δεν το έχω ψάξει καθόλου.

Αν είναι τοπικό κυρίως, τότε δύσκολα να ευθύνεται ο αυχένας. Σε ένα ιστορικό πρέπει να ρωτά κανείς πάντα, γιατί υπάρχουν νευροτόμια που δίνουν χαρακτηριστική αντανάκλαση πόνων σε αυχενικές κήλες μεσοσπονδύλιων δίσκων.
Από εκεί κ πέρα πρέπει να δει κανείς που ακριβώς εντοπίζεται ο πόνος, αν αυξάνει με τις στροφικές κινήσεις στον αγκώνα. Υπάρχουν πέρα από τις μυικές παθήσεις, τενοντοπάθειες-τενοντίτιδες. Στον έσω αγκώνα πχ το golfers elbow, στον έξω το tennis elbow. Υπάρχει επίσης κ η οπισθια-έξω αστάθεια του αγκώνα, αυτή κυρίως αρθροσκοπικά επιβεβαιώνεται... Πάντως μια μαγνητική είναι must, ειδικά όταν ο πόνος είναι τόσο χρόνιος...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#29883 Να πάρω λες πρώτα τα αντιφλεγμονώδη; Έχει νόημα μια τέτοια κίνηση;

(thanks κιόλας)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#30422 Δυστυχώς σε κάποιον νέο υπάρχει ένα όριο το που μπορείς να φτάσεις. Ο καθένας είναι διαφορετικός σαν οργανισμός, τρόπος ζωής, απαιτήσεις κλπ. Σε νεότερους σε αρχικά στάδια οστεοαρθρίτιδας τα βοηθητικά (ενδαρθρικές ενέσεις κλπ) μπορεί να βοηθήσουν. Μαζί με προσοχή, ελάττωση βάρους, παπούτσια, προσαρμογή τρόπου ζωής κλπ.
Υπάρχει τεράστιο ενδιαφέρον και ποσά για την έρευνα σε δημιουργία χόνδρου (και πολλών άλλων ιστών). Παίζουν πολύ τα βλαστοκύτταρα αλλά και νέα υλικά νανοτεχνολογίας. Πάντως υπάρχουσες τεχνικές και παραλλαγές/βελτιώσεις αυτών λειτουργούν καλά αν επιλεγούν οι κατάλληλοι ασθενείς.
Οι μονοδιαμερισματικές αρθροπλαστικές γονάτων δεν είναι κάτι φρέσκο, έχουν ιστορία πολλών ετών. Περάσανε από φάση εξαφάνισης με την πρόοδο της ολικής αλλά πάντα είχαν τους υποστηρικτές τους και με καλή τεχνική και σωστές ενδείξεις μπορεί να έχουν πολύ καλά αποτελέσματα ενώ είναι και πολύ μικρότερη επέμβαση από την ολική. Ο μεγαλύτερος εχθρός τους μάλλον είναι οι ίδιες οι εταιρείες που προωθούν τις ακριβότερες ολικές.
Από ένα σημείο όμως και μετά η αντικατάσταση της άρθρωσης είναι η παραδοχή της αποτυχίας μας αλλά και η ύστατη λύση. Το θέμα είναι να την καθυστερήσεις και αν καυαφέρεις να την αποφύγεις. Και μπορεί τώρα να λες όχι, απαπά αλλά αν κάποτε την χρειαστείς εσύ θα είσαι αυτός που θα την ζητήσει, δε θα στην βάλουν με το ζόρι.

Τα αντιφλεγμονώδη κάνουν αυτό που λέει το όνομά τους, μειώνουν την φλεγμονή. Η οποία έχει κάποια καλά αλλά και κάποια κακά. Η ιδέα είναι να μειώσεις τον πόνο και να καθυστερήσεις τη ζημιά επιτρέποντας στον οργανισμό να κάνει επισκευή σε ηρεμία. Το κακό που κάνουν πολλοί είναι να τα χρησιμοποιούν λάθος.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#30748
PeterPan έγραψε:
bujinkan έγραψε:προσφάτως εγχειρησμενος αποκατάσταση πρόσθιου χιαστου με φυσικό μόσχευμα,πλήρης ευχαριστημένος από τον ορθοπεδικό μου. παραθέτω από κάτω το βίντεο της επέμβασης
Αρθροσκοπικη Επεμβαση αποκαταστασης ρηξης προσθιο…: http://youtu.be/_I8LNFrhaWI

< with smoke signals

περαστικά εύχομαι, προσεκτικά και σταθερά... :roll:

Το χειρουργείο διήρκεσε 1:30 ώρα χωρίς να υπολογίσεις χρόνο για να πάρεις τους τένοντες και το ράψιμο στο τέλος? Είναι λίγο αρκετός...
Στα βίντεο παραπάνω τον κάνουμε σε 30 λεπτά μιλώντας κιόλας.... Ο χρόνος φυσιολογικά κυμαίνεται μεταξύ 25-35 λεπτά...
Βέβαια αυτό δε λέει τίποτα, μια σημείωση είναι...

Δεν μπορώ να σου απαντήσω. Γιατί δεν είμαι.χειρουργός. απλά ο χειρουργός μου είναι και παράλληλα καλός φίλος οπότε ίσως με πρόσεξε παραπάνω χαχαχα .
Εγώ απλά ξέρω από τα λεγόμενα του ότι όλα πήγαν τέλεια

< with smoke signals
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#55659 Ορισμένοι δε νιώθουν σε αυτόν τον κόσμο... :dizzy:
Έφεραν σήμερα στα εξωτερικά μία 65χρονη οι γείτονές της, γιατί πονούσε στο μηρό εδώ κ 3 μέρες... Είχε πέσει κ είχε ακούσει κ ένα "κρακ" όπως είπε... το περίμενε πως είχε σπάσει κάτι, αλλά δεν ήθελε να έρθει 3 μέρες γιατί ήθελε να περάσει τα Χριστούγεννα στο σπίτι, στο οποίο κουτσά στραβά έκανε κανένα βήμα με το Π. 26 κατάγματα στο ιστορικό της (πάσχει από μία πάθηση). Απλώς η ασθενής αν κ ήταν μια χαρά στο μυαλό, κάπου δεν ένιωθε... :lol: :dizzy:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#55665 3 μερες σπίτι, τι χάπι παίζει να κατέβασε για να αντέξει το πόνο;! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#55666
JasonLouk έγραψε:3 μερες σπίτι, τι χάπι παίζει να κατέβασε για να αντέξει το πόνο;! :lipsealed:

ΤΙΠΟΤΑ!!! :lol: :lol:

Ούτε 1 παρακεταμόλη :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#55690 Πριν μάνα μήνα έπεσε η μητέρα μου κ έσπασε το πόδι της. Πήγαμε στο ασκληπιειο βούλας κ είχε ένα σπάσιμο. Της έβαλαν γύψο κ φύγαμε με σκοπό να επιστρέψουμε μετά από 15 μέρες. Οι πόνοι όμως ήταν αφόρητοι. Την πήγαμε σε ένα ιδιωτικό και λέει ο δρ (βλέποντας τις ακτινογραφίες από τη βούλα), συγγνώμη, το 2ο σπάσιμο δεν το είδαν;;; Το ποιο;
Μιλάμε 3 γιατροί και δεν είδαν το 2ο σπάσιμο! Επίσης δεν της έδωσαν αντιπηκτικά (καλά τα λέω;). Ο γιατρός μιλάμε τρελάθηκε!


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#55693
xenos έγραψε:Πριν μάνα μήνα έπεσε η μητέρα μου κ έσπασε το πόδι της. Πήγαμε στο ασκληπιειο βούλας κ είχε ένα σπάσιμο. Της έβαλαν γύψο κ φύγαμε με σκοπό να επιστρέψουμε μετά από 15 μέρες. Οι πόνοι όμως ήταν αφόρητοι. Την πήγαμε σε ένα ιδιωτικό και λέει ο δρ (βλέποντας τις ακτινογραφίες από τη βούλα), συγγνώμη, το 2ο σπάσιμο δεν το είδαν;;; Το ποιο;
Μιλάμε 3 γιατροί και δεν είδαν το 2ο σπάσιμο! Επίσης δεν της έδωσαν αντιπηκτικά (καλά τα λέω;). Ο γιατρός μιλάμε τρελάθηκε!


< >

Πολύ καλά τα λες, αντιθρομβωτική θεραπεία με ηπαρίνες... είναι το πιο βασικό guide line προς αποφυγή θρόμβωσης κ κατ' επέκταση πνευμ. εμβολής.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#56457 Νομίζω ότι κάποιοι που πάσχουν από κάποιες ασθένειες που οδηγούν σε συχνά κατάγματα έχουν και μειωμένο σχετικά πόνο....
Πάντως με το συγκεκριμένο κάταγμα στο σημείο που είναι πραγματικά είναι απορίας άξιον πως κατάφερνε να μετακινηθεί....

Δυστυχώς δεν είναι όσο σπάνιο θα έπρεπε το να μη βρεθεί δεύτερο κάταγμα.... Το μυαλό εστιάζει στο βασικό και αμελεί όλα τα άλλα. Για αυτό χρειάζεται μεθοδική κλινική εξέταση και όχι απλό κοίταγμα της ακτινογραφίας.
Και για αυτό είναι λάθος τρόπος να αποφασίζει κανείς από μια ακτινογραφία που του έδειξε κάποιος στο διάδρομο, πρέπει να δεις τον άνθρωπο. Το ίδιο κάταγμα μπορεί να έχει τελείως διαφορετική αντιμετώπιση σε διαφορετικό ασθενή. (αυτό δεν ισχύει μόνο για κατάγματα αλλά γενικά στην ιατρική)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#610198 Ξεθάβω το τόπικ...

Πρέπει να είμαι πολύ γκαντέμης :lol: Φταίει όμως κι άλλος :lol:

Πριν 2 εβδομάδες είχα εφημερία εβδομαδιαία, ΣΚ επίσκεψη στο νοσοκομείο. Γενικά όταν συμβαίνει κάτι μου τηλεφωνούν σπίτι κ με ενημερώνουν. Πάω Σάββατο πρωί στις 7 να κάνω την επίσκεψη χαλαρός, βλέπω τον ειδικευόμενο, χαμογελάει... Μεθυσμένος ασθενής τα ξημερώματα Σαββάτου με κάταγμα κνήμης-περόνης μου λέει... Ένα μήνα νεότερος από εμένα. 2 ώρες παρά κάτι χειρουργείο...
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Ο ΙΔΙΟΣ ειδικεύομενος μου λέει την Παρασκευή στην επίσκεψη έξω από το δωμάτιο μιας 79χρονης ασθενούς: "εδώ ένα δωράκι για εσένα...". Κάταγμα-εξάρθρημα ποδοκνημικής... Μία ώρα κ κάτι χειρουργείο...
Εικόνα
Εικόνα

Το τελευταίο είναι σοβαρή βλάβη, απαιτεί άμεση ανάταξη στα εξωτερικά κ είτε χειρουργείο γρήγορα (εγώ τη χειρούργησα σε 4 ώρες αφότου ήρθε), είτε ανάταξη με παροδική εξωτερική οστεοσύνθεση κ σε δεύτερο βαθμό χειρουργείο σε 1 εβδομάδα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#611062 Βέβαια αυτό που δεν ξέρει κανείς κοιτάζοντας ακτινογραφίες είναι τι σόι μαλακούς ιστούς έχει ο ασθενής να καλύψει τις πλάκες και τι αιμάτωση έχουν. Πάντως μπορεί μερικές βίδες να είναι λίγο μεγάλες αλλά πολύ ωραίες ανατάξεις. Αλλά πολύ μέταλο και πολύ ακαμψία που δεν είναι πάντα καλό θέλεις και λίγο μικροκινήσεις. Πότε θα τους φορτίσεις και πόσο;