Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#431631 Από την ίδια λίστα, ξεχώρισα άλλες δύο:
Raymetrics : http://www.raymetrics.com/
Είναι στην κορυφή της τεχνολογίας παγκοσμίως για LIDAR , από το site της:
LIDAR stands for LIght Detection And Ranging. LIDAR is analagous to RADAR, only uses light from a laser instead of radiowaves to remotely sense distant objects. Because the wavelength of light is small, LIDARs can detect very small objects.
Η Raymetrics ασχολείται με έναν όχι τόσο διαδεδομένο τύπο, το aerosol LIDAR που μπορεί να εντοπίζει σωματίδια.
:s_thumbsup

Άλλη παρουσία, πλέον αγοράστηκε από την Samsung και δεν είναι χωριστή εταιρεία, Innoetics: Με πρωτοποριακή τεχνολογία σε text-to-speech, αρκετή για ν' ασχοληθεί μαζί της ολόκληρη Samsung.
https://techcrunch.com/2017/07/11/samsu ... under-50m/
Samsung has acquired Innoetics, a startup out of Greece that has developed text-to-speech and voice-to-speech technology that can, among other things, listen to a person speaking, train on what that person is saying, and then read out a piece of completely unrelated text in that same voice.

Δεν ανέφερα πιο γνωστές εταιρείες όπως η Prisma Electronics ή η Raycap (η τελευταία με έντονη εξαγωγική δράση και με πολύ καλά surge arrestors).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#431633 Κάτι σχετικό άσχετο: τα ελληνικά αναψυκτικά κερδίζουν διαρκώς πόντους στην αγορά. Αν και τα έχω κόψει πλέον (πού και που πίνουμε κανένα από αυτά της Swepps που είναι πολύ ωραία - και ναι, δεν είναι ελληνικά! :lol: ), μπορώ να πω πως εταιρείες όπως η Green Cola, ΕΨΑ ή Λουξ (δεν με ενθουσιάζει η Βίκος, αν και... γιαννιώτικη), όχι μόνον δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι, αλλά είναι και πολύ καλύτερα τα προϊόντα τους, ενώ ήταν οι πρώτες που έφεραν σαν γλυκαντικό την στέβια στην αγορά.
http://www.capital.gr/epixeiriseis/3237 ... napsuktika
Άβαταρ μέλους
By GTS
#431640 Και η Coca Cola 3Ε ελληνικη ειναι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#431643 Είναι ελληνικών συμφερόντων, αλλά όχι ελληνική, αφού έχει έδρα στην Ελβετία, αλλά η φίρμα είναι αμερικάνικη. Επιπλέον, η 3Ε πληρώνει ακριβά το κλείσιμο παραγωγικών μονάδων στην Ελλάδα κατά την κρίση και την μεταφορά της έδρας.
Στο μυαλό των καταναλωτών αυτό την κάνει πιο αντιπαθή (όσοι ασχολούνται τέλωσπαντων... ).
http://www.euro2day.gr/news/enterprises ... edras.html
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#431676
Anonymous Founder έγραψε:Κάτι σχετικό άσχετο: τα ελληνικά αναψυκτικά κερδίζουν διαρκώς πόντους στην αγορά. Αν και τα έχω κόψει πλέον (πού και που πίνουμε κανένα από αυτά της Swepps που είναι πολύ ωραία - και ναι, δεν είναι ελληνικά! ), μπορώ να πω πως εταιρείες όπως η Green Cola, ΕΨΑ ή Λουξ (δεν με ενθουσιάζει η Βίκος, αν και... γιαννιώτικη), όχι μόνον δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι, αλλά είναι και πολύ καλύτερα τα προϊόντα τους, ενώ ήταν οι πρώτες που έφεραν σαν γλυκαντικό την στέβια στην αγορά.
http://www.capital.gr/epixeiriseis/3237 ... napsuktika
Το προϊόν Βικος Cola με στεβια είναι χαλαρά το πιο γευστικό της κατηγορίας IMHO. Καλύτερη από τη Green.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#431679 ^ dat.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#431680
Asimov έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Κάτι σχετικό άσχετο: τα ελληνικά αναψυκτικά κερδίζουν διαρκώς πόντους στην αγορά. Αν και τα έχω κόψει πλέον (πού και που πίνουμε κανένα από αυτά της Swepps που είναι πολύ ωραία - και ναι, δεν είναι ελληνικά! ), μπορώ να πω πως εταιρείες όπως η Green Cola, ΕΨΑ ή Λουξ (δεν με ενθουσιάζει η Βίκος, αν και... γιαννιώτικη), όχι μόνον δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι, αλλά είναι και πολύ καλύτερα τα προϊόντα τους, ενώ ήταν οι πρώτες που έφεραν σαν γλυκαντικό την στέβια στην αγορά.
http://www.capital.gr/epixeiriseis/3237 ... napsuktika
Το προϊόν Βικος Cola με στεβια είναι χαλαρά το πιο γευστικό της κατηγορίας IMHO. Καλύτερη από τη Green.

Δεν το έχω δοκιμάσει. Δοκίμασα την πορτοκαλάδα και δεν μου άρεσε, ενώ η λεμονάδα ήταν ΟΚ (δεν ξετρελάθηκα κιόλας).
Πιο ωραία cola είναι για εμένα η ΕΨΑ (με λεμόνι και στέβια).
Όλα τα αναψυκτικά είναι πολύ εθιστικά και εγώ είχα φτάσει να πίνω τουλάχιστον ένα κουτάκι την ημέρα, συχνά και δεύτερο, ενώ το καλοκαίρι και τρίτο!
Τα έκοψα όλα και προτιμώ το νερό. Το στομάχι μου με ευχαριστεί έκτοτε! :lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#431710
KiloMeater έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Μπορεις να θες να μου πεις τι ηταν αυτο που σε οδηγησε σε αυτο το συμπερασμα; :s_roses


Υπηρξα απο χρονια υποστηρικτης του eShop απο την μερια του καταναλωτη, οταν εκανα εγω το δικο μου, κατι οτι ειχα τελειωσα και προσφατα το MBA και ειχανε παρει τα μυαλα αερα περι του eCommerce , κατι οτι το δικο μου περιοβαλλον και η ζηω μου ειναι φουλ μεσα στα ηλεκτρονικα, λεω ειναι καλη ιδεα. Τι δεν ειχα εκτιμησει σωστα
1) Την χαμηλη εξοικιωση του ελληνικου κοινου με τις ηλεκτρονικες αγορες. Το δικο μου κοινο ηταν πολυ συγκεκριμενο .. απο κοντα οποτε ειχα την ευκαιρια να ερθω σε επαφη , αγοραζανε μια χαρα. Απο το eShop πολυ δυσκολα, θελανε να δουνε, να πιασουνε, να δοκιμασουνε.... και μιλαμε και για target group ηλικιακο 30-40ρηδες ή νεώτεροι. Αν στοχευεις γαι μεγαλυτερους δε, πρακτικα εχεις μηδενικες πιθανοτητες
2) Ταχυδρομεια.
Το χαος.... και απο αποψη κοστους και απο αποψη εξυπηρετησης...
Οταν το δεμα θα χαθει, θα καταστραφει, τα καθυστερησει (και ειναι και συχνο το τελευταιο) εσενα θα παιρνουνε τηλέφωνο , εσυ θα τα ακους.. θες να μπεις σε τετοιες ιστοριες ? δε θες.....
3) Προμηθειες στις τραπεζες
Δεν ξερω πως ειναι τωρα τα πραγματα που με τα capital control αλλαξανε οι συνθηκες.. το 2009 παντως ηταν μεγαλη ιστορια να στησεις ePayment . Το εκανα τελικα μεσω Πειραιως , αλλα οι προμηθειες ηταν μεγαλες. Αν εχεις αντικειμενα χαμηλου κοστους και γενικα μικρο τζιρο, σου τρωει πολυ .

Στην περιπτωση σου παντως εγω βλεπω πολλα προβληματα, με βασικοτερα τα ακολουθα δυο
Α) δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις το συγκριτικο σου πλεονεκτημα. Την επαφη αυτη που εχεις και το service που παρεχεις θα τα χασεις απο το eShop και μετα θα εισαι ενα ακομα μαγαζι αναμεσα στα αλλα.
Β) εγω σκαμπαζα τεχνικα και το εστησα μονος μου. Αγορασα με $500 ενα προκατασκευασμενο shopping card και το εκανα customize μονος μου. Οπου χρειαζοτανε επαιξε κωδικας απο μεριας μου . Απο οτι καταλαβαινω δεν το εχεις το θεμα και θα πρεπει να πληρωνεις για ολα. Επιπλεον, μιλαμε για βασικες καταστασεις. Αν θες configurator δηλαδη να χτιζει ο πελατης την κορνιζα ετσι οπως τη φανταζεται, θα πρεπει να ξηλωθεις πολυ χοντρα. Αποσβεση σε αυτο το κοστος δε θα κανεις ποτε φοβαμαι.



100% to the point :thumbsup: