Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#271258 Ο GTS έχει δίκιο, ειδικά για τα Logistics.

Εσύ καλά φτιάχνεις τις κορνίζες,
με το eshop, το customer care, την συσκευασία, την αποστολή, την τιμολόγηση κλπ κλπ κλπ ποιος θα ασχολείται; προλαβαίνεις να τα κάνεις όλα εσύ;
Μετά είναι θέμα του πόσα υλικά - διαφορετικούς κωδικούς έχεις;
είναι μηχανογραφημένα π.χ σε μια βάση δεδομένων με όλα τα ξύλα-χρώματα μήκη κλπ, είναι τελείως custom οι κατασκευές;
πως γίνεται η χρέωση; τα υλικά με το μέτρο +εργασία με την ώρα; πως μπορεί αυτό να υπολογιστεί αυτόματα;

Γενικά θέλει μια πολύ καλή οργάνωση της επιχείρησης και ακόμα καλύτερη μηχανογράφηση για να πεις δίνω ένα ποσό και μου φτιάχνουν e-shop.
Αλλιώς θα πληρώσεις πρώτα την μηχανογράφηση (και θα είναι αρκετά) και μετά το eshop.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#271268
GTS έγραψε:Η επιχειρηση που ποσταρες στο λινκ θα θελει $1-2 εκατ επενδυση ακομα και να την κανεις σε μέγεθος Ελλαδος. Δεν είναι κατι απλο να κανεις ουτε το site ουτε το logistics. Γιαυτο εταιρειες όπως η IBM δραστηροποιουντε σε αυτου του είδους τις λυσεις.

Το logistics της δουλειας μου το καταφερνω εδω και 25 χρονια που δουλευω. :lol:
Κοιταξε δεν ξερω ποσο μεγαλη ειναι η εταιρια που εβαλα στην Αυστραλια , ουτε τι τζιρους κανει.

Η επιχειρηση υπαρχει και σκεφτομαι να την αλλαξω σταδιακα σε μια που θα δουλευει ηλεκτρονικα ωστε να μπορεσω να φυγω απο την Αθηνα για την επαρχια.

Δεν ξερω αν οι τωρινοι πελατες θα ακολουθησουν σε αυτο, προσδοκω ομως σε νεους.

Τωρα αν μου πεις οτι ενα τετοιο σαιτ με αυτες τις δυνατοτητες κοστιζει πολλα χρηματα, θα ηθελα και μια ιδεα ποσα. :)

Ενας φιλος που τα λεγαμε μου ειπε οτι αν σημερα εχω δυνατοτητα παραγωγης 20 κορνιζες την ημερα πως θα μπορεσω να καλυψω παραγγελια για 50; ΟΚ, εκει θα τα βρω μπαστουνια, αλλα δεν νομιζω να γινει απο την μια μερα στην αλλη :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#271269 O Παππας ρωταει να του πουμε ποσο ευκολο ειναι να μετατρεψει το φυσικο του καταστημα σε ηλεκτρονικο και εμεις του απανταμε λες και θα κανει το amazon της κορνιζας ναουμε...

Περιμενω και mjacob για dynamic pricing
Άβαταρ μέλους
By dimik
#271274 ε τότε ας βάλει μια πινακίδα απ έξω "e-shop" και είναι έτοιμος....
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#271275 Ο μεγαλύτερος ενδοιασμος σε αυτό το εγχείρημα κατα τη γνώμη μου ειναι το μέγεθος της αγοράς. Πόσοι ειναι αυτοί που θα πάνε για online αγορά κορνίζας; Τι ηλικίες εχεις συνήθως για πελάτες; Τι ειναι αυτό που σε διαφοροποιεί από τα αλλά αντίστοιχα μαγαζιά, μπορείς να το μεταφέρεις on line; Το eshop ειναι τελείως διαφορετικό business model, δεν ειναι απλά δουλεύω από το σπίτι η την επαρχία.

Έφτιαξα και έτρεξα ένα eshop επίσημα Ελλάδα για δυο χρόνια, με τις εφορίες του και τα όλα του, online payment με PayPal είτε κάρτα πιστωτική απευθείας. Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι δεν αξιζει σε Ελλάδα να κανείς τέτοια ανοίγματα, γι αυτό και το έκλεισα.
Ξέρω ποσό ελκυστική ειναι η ιδέα αλλά πρέπει να εχεις και ρεαλιστικές προσδοκίες.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#271278 Αν δεν εχει site ηδη μπορεις να αγορασεις ενα domain να βαλεις μερικες φωτογραφιες απο διαφορες κορνιζες που φτιαχνεις και το τηλεφωνο σου για επικοινωνια. Απλα πραγματα και δεν θα κοστισουν πολλα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#271286
dimik έγραψε:Ο GTS έχει δίκιο, ειδικά για τα Logistics.

Εσύ καλά φτιάχνεις τις κορνίζες,
με το eshop, το customer care, την συσκευασία, την αποστολή, την τιμολόγηση κλπ κλπ κλπ ποιος θα ασχολείται; προλαβαίνεις να τα κάνεις όλα εσύ;
Μετά είναι θέμα του πόσα υλικά - διαφορετικούς κωδικούς έχεις;
είναι μηχανογραφημένα π.χ σε μια βάση δεδομένων με όλα τα ξύλα-χρώματα μήκη κλπ, είναι τελείως custom οι κατασκευές;
πως γίνεται η χρέωση; τα υλικά με το μέτρο +εργασία με την ώρα; πως μπορεί αυτό να υπολογιστεί αυτόματα;

Γενικά θέλει μια πολύ καλή οργάνωση της επιχείρησης και ακόμα καλύτερη μηχανογράφηση για να πεις δίνω ένα ποσό και μου φτιάχνουν e-shop.
Αλλιώς θα πληρώσεις πρώτα την μηχανογράφηση (και θα είναι αρκετά) και μετά το eshop.

Προς το παρον υπαρχω μονο εγω και θα μπορουσε να προστεθει και η συζυγος για βοηθεια σε ο,τι εχει να κανει με τον ελεγχο των παραγγελιων, αποστολη, συσκευασια κτλ. μιας και ειναι ανεργη.

Γυρω στους 440 κωδικους κορνιζων, 3 τζαμιων, 40 χρωματισμους πασπαρτου και 2 χαρτονιων πλατης.

Οι κορνιζες βγαινουν σε βεργες μηκους 2,2 - 2,5 μετρα και σε συγκεκριμενα χρωματα. Μηχανογραφηση δεν εχω.

Η τιμολογηση γινεται οπως ειπες, κορνιζα + τζαμι + πασπαρτου+ εργασια .
Φανταζομαι πως θα μπορει να φτιαχτει ενας τροπος υπολογισμου αναλογα τα υλικα που επιλεγει ο πελατης συν τα εξοδα μεταφορας.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#271288 Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να τρεξεις και τα 2 παραλληλα και οταν δεις οτι αποκταει δυναμικη το ηλεκτρονικο κατάστημα τοτε πας σ ενα εργαστηριο και το κλεινεις το φυσικο καταστημα.

Παρ ολ αυτα το ειδος αντικειμενου ειναι δυσκολο για τετοια εγχειρηματα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#271290 Ωραία είναι μια αρχή αυτά, αλλά στο κόστος πρέπει να υπολογιστεί και η μηχανογράφηση της επιχείρησης, όχι μόνο η δημιουργία e-shop, που είναι άχρηστο χωρίς αυτά ούτως ή άλλως.
Πρέπει να περαστούν σε μια βάση δεδομένων όλα τα υλικά, να βρεθεί τρόπος υπολογισμού των εργατικών και του κόστους συνολικά και μετά να εκπαιδευτεί το προσωπικό, εσύ και η σύζυγος δηλαδή ώστε να μπορείτε να αντιμετωπίσετε σε πρώτη φάση πιθανό πρόβλημα για να μην εξαρτάστε από 3ους όσο είναι δυνατόν αυτό.

Έχει δουλειά το project και θα πρέπει να υπολογίσεις πολύ σοβαρά τι περιμένεις να κερδίσεις και τι να χάσεις σε πιθανή αποτυχία.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#271295 Στα οποία έξοδα για μεταφορά είναι και η αποστολή απ τον πελάτη.

Επιπλέον, πόσοι πελάτες στο αντικειμενό σου ξέρουν τί θέλουν? Εγώ όποτε χρειάστηκα να φτιάξω κορνίζα, ειδικά προπερσι που διακοσμούσα το σπίτι, χρειάστηκα συμβουλή.
Και το βασικό μου πρόβλημα ήταν οτι οι περισσότεροι ήταν ΓΤΠ. Πανάκριβοι (η κορνίζα είναι απιστευτα ακριβό σπορ στην Ολλανδία :vava: ) και απάλευτοι, έναν γεράκο βρήκα τελικά και έφτιαξα κάποια κάδρα.

Τα δύο μεγαλύτερα όμως τα έφερα Ελλάδα και όταν ανέβηκε ο φάδερ με το αμάξι μου τα έφερε :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#271297
KiloMeater έγραψε:Ο μεγαλύτερος ενδοιασμος σε αυτό το εγχείρημα κατα τη γνώμη μου ειναι το μέγεθος της αγοράς. Πόσοι ειναι αυτοί που θα πάνε για online αγορά κορνίζας; Τι ηλικίες εχεις συνήθως για πελάτες; Τι ειναι αυτό που σε διαφοροποιεί από τα αλλά αντίστοιχα μαγαζιά, μπορείς να το μεταφέρεις on line; Το eshop ειναι τελείως διαφορετικό business model, δεν ειναι απλά δουλεύω από το σπίτι η την επαρχία.

Έφτιαξα και έτρεξα ένα eshop επίσημα Ελλάδα για δυο χρόνια, με τις εφορίες του και τα όλα του, online payment με PayPal είτε κάρτα πιστωτική απευθείας. Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι δεν αξιζει σε Ελλάδα να κανείς τέτοια ανοίγματα, γι αυτό και το έκλεισα.
Ξέρω ποσό ελκυστική ειναι η ιδέα αλλά πρέπει να εχεις και ρεαλιστικές προσδοκίες.


Ακριβως για αυτο ρωτησα αρχικα αν εσας θα σας ελκυε κατι τετοιο.
Φιλος που ζει στις ΗΠΑ το θεωρει προτιμοτερο το e-shop, αλλος που ζει Αθηνα μου ειπε πως δεν υπαρχει περιπτωση να το προτιμουσε :s_dunno
Οι πελατες ειναι απο 25 εως 80 χρονων, με τους περισσοτερους εκει γυρω στα 40.


Τι ειναι αυτό που σε διαφοροποιεί από τα αλλά αντίστοιχα μαγαζιά, μπορείς να το μεταφέρεις on line;

Αυτο ειναι το μεγαλο μου θεμα. Η δουλεια μου βασιζεται στην προσωπικη επαφη με τον πελατη, στην αρχικη δικη μου προταση για το τι ταιριαζει καλυτερα με το αντικειμενο που θελει να κορνιζαρει καθως οι περισσοτεροι δεν ξερουν αρχικα τι ακριβως θελουν.
Εχω πελατες που μετα απο χρονια συνεργασιας φερνουν κατι το αφηνουν και λενε, βαλε ο,τι θες και πες μου ποσο κανει και ποτε θα ειναι ετοιμο.
Γενικα 8 στους 10 επιλεγουν αυτο που θα δειξω πρωτα, ασχετα με το τι ειχαν στο μυαλο τους πριν.
Ακομα και σε περιπτωσεις που ζητανε κατι συγκεκριμενο με ρωτανε το προτεινω εγω και πολλες φορες αλλαζουν γνωμη!
Αυτο δυστυχως δεν μπορω να το μεταφερω on line :(


Μπορεις να θες να μου πεις τι ηταν αυτο που σε οδηγησε σε αυτο το συμπερασμα; :s_roses
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#271306 Προσωπικά θα ξεκινούσα με ένα site. Απλό, σχετικά φθηνό και να δίνει μια κάποια πληροφορία και να σε κάνει redirect στο τηλέφωνο ή στο φυσικό κατάστημα.

Κατά τα άλλα σε τόσο custom made αντικείμενο δύσκολα να δουλέψει το eshop.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#271307
rx8_drifter έγραψε:Στα οποία έξοδα για μεταφορά είναι και η αποστολή απ τον πελάτη.

Επιπλέον, πόσοι πελάτες στο αντικειμενό σου ξέρουν τί θέλουν? Εγώ όποτε χρειάστηκα να φτιάξω κορνίζα, ειδικά προπερσι που διακοσμούσα το σπίτι, χρειάστηκα συμβουλή.
Και το βασικό μου πρόβλημα ήταν οτι οι περισσότεροι ήταν ΓΤΠ. Πανάκριβοι (η κορνίζα είναι απιστευτα ακριβό σπορ στην Ολλανδία :vava: ) και απάλευτοι, έναν γεράκο βρήκα τελικά και έφτιαξα κάποια κάδρα.

Τα δύο μεγαλύτερα όμως τα έφερα Ελλάδα και όταν ανέβηκε ο φάδερ με το αμάξι μου τα έφερε :s_crazy

Ειναι και αυτο, ποιος θα πληρωσει δυο φορες αποστολη ;

Λες να μην το ξερω; Εχω πελατη απο το Βελγιο, καθε καλοκαιρι που ερχεται φτιαχνει ο,τι χρειαζεται και τα παιρνει πισω οταν φευγει.

Ασε που σε καθε ταξιδι που κανω μπαινω σε καθε κορνιζαδικο που βρισκω και ρωταω τιμες :lipsealed: :lipsealed:


ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΣΟΥ, ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΠΙΑΣΑΝΕ! :rtfm: :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By markvag
#271311 Απ' ότι καταλαβαίνω, το πιο απλό για εσένα θα ήταν να κάνεις αυτό που είπε ο GTS/stefan... Ένα site για να προβάλεις τη δουλειά σου αρχικά... Με φωτογραφίες, τηλέφωνο επικοινωνίας, κτλ... Κάτι ακόμα που θυμάμαι είναι πως είχες πει κάπου ότι κατά βάση δεν έχεις σταθερό προϊόν, αλλά κατά παραγγελία (σε διαστάσεις, υλικό, κτλ...), πράγμα που θα σε δυσκολέψει στο να φτιάξεις e-shop... Σε συνδυασμό με αυτό που είπες ότι πολύ σημαντικό κομμάτι είναι η προσωπική επαφή με τον πελάτη... :hmmm:

Προσωπική μου εκτίμηση είναι να ξεκινήσεις κάπως έτσι (δηλαδή ένα απλό site, χωρίς e-shop) και να δεις αν έχει ανταπόκριση, δηλαδή αν σου φέρνει δουλειά. Έτσι, θα μπορέσεις να "μπεις" κάπως στο χώρο και να κρίνεις αν θα άξιζε ένα επόμενο βήμα.

Επιπλέον, ΟΚ, δεν χρειάζεται να στήσεις το amazon...

Σε ότι αφορά το θέμα των logistics, θέλει πάρα πολύ καλή συσκευασία για να μην σπάσει το τζάμι... Εσένα πως στα στέλνουν τα τζάμια;;;;

Βέβαια, από την άλλη, παραλαμβάνω συχνότατα λάμπες πυρακτώσεως, με @@ συσκευασία, αλλά ποτέ δεν παρέλαβα καμία σπασμένη... :s_crazy :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#271316 Έτσι. Για αρχή site συν λίγο social media. Γενικά παρουσία σε όσο περισσότερα "μέρη" γίνεται. Κοστίζουν λιγο και μόνο όφελος μπορούν να φέρουν, χώρια που εκσυγχρονίζουν και την εικόνα της επιχείρησης.